agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni413Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2017, 21:45   #91
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Şuan aklıma geldi de yazmak istedim.. Biz bu sebze yataklarına neden bütçe ayırıp ekstra girdi yaratıyoruz ki...

Sebze yataklarını yüksek yapacaksak bunu neden metal, beton, tahta tuhaf tuhaf şeyler kullanıyoruz...

Bunun yerine kerpiç kullansak daha güzel olmaz mı? kerpiç dediğim toprak, su, saman içine birde karıştır hayvan gübresi... oldu mu sana geri dönüşümlü sınır girdili sebze yatağı...

Kerpiç 1 ya da 2 yıl dayansa bile tekrar toprak olacağından tekrar sebze yatağı oluştururken aynı malzeme kullanılabilir... Doğaya sıfır zarar...

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2017, 22:35   #92
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Sayın Taşlıbahçeye bende katılıyorum..

Geçenler de sayın Pin-up bahçe sayfasında dile getirmiştim.. Orada bahsettiklerimi burada da bahsetmek doğru olur diye düşünüyorum...

Benim fikrimce sebze yataklarını beton, tahta ve ya ne olursa olsun kullandığımız malzemelerle yapmış olduğumuz sebze yataklarının yerden yüksekliğini abarttığımız da su tutma kapasitesi azalıyor kışın hemen soğuyor yazın ise hemen ısınıyor ısı artış ve düşüşlerinde toprak ısı alıp kaybediyor ve toprak rüzgara maruz kaldığında sürekli bir şekilde ısı alıp vermesiyle ne topraktaki organizmalar yaşamları doğru düzgün idame ettiriyorlar ne de bitki... bu ısı değişiminden dolayı bitkilerde ilk aşamalarda strese giriyor bu stres zaten ömürlerinden en az 15-20 gün yiyor...

Bahçe sayfamda anlatmıştım... Bağda yapmış olduğum sebze yataklarını görmüşsünüzdür... ben bunu uzak doğudaki çiftçilerde gördüm ve uyguladım.... Hiç destekleme malzemesi kullanmadan toprağı direk olarak yükselttim... İlk olarak şunu fark ettim evet sebze yataklarından daha iyi oldu maddi olarak sıfır bütçe... bu sebze yataklarının sebze ekeceğim kısımlarına 50 cm çukurlar açarak yaş hayvan gübresi gömdüm ve kapadım...

sonuç olarak toprak nemli kalıyor, aşırı rüzgar yemiyor ve ısı değişimi aşırı olmuyor... İncelediğim ilk gözlemler kök yapıları çok iyi oluştuğu.. Örneğin domatesleri dikimden itibaren sadece bir kere can suyu olarak suladım...

En can alıcı nokta şu bu sebze yatakları sabit olmadığı için her yıl yerlerini istediğim gibi değiş tokuş yapabilirim ve toprak karışımı yapılabilir... sabit sebze yataklarında bu işlem zor hatta imkansız...
Abartılı yükseltmenin su sarfiyatı yanında yazdığın diğer olumsuz etkilerine de kesinlikle katılmakla birlikte sabit yatakların oldukça avantajlı olduğunu düşünüyor ve yıldan yıla da güzelleştiğini görüyorum.

Bence sabit yataklar üzeri hiç bir zaman ezilmediği ve derince yaralanmadığı için yalnızca yüzeye yapılan gerekli takviyelerle zenginleşmeye devam ediyor. Bakteriyal yaşam için fark etmez ama bilhassa yararlı fungusların gelişimleri böyle sabit kalan ve oynanmayan yerlerde sekteye uğramadığından çok iyi oluyor olmalı; yararlı toprakaltı faunası ve yuvaları için de öyle. Bir de böylesi daha kolay, az iş gerektiriyor, tercih etmemde bunun da etkisi yok değil

Düzenleyen Taşlıbahçe : 09-06-2017 saat 22:41 Neden: Fauna
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2017, 08:21   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Aslında olumsuzluklarını gidermekte mümkün. Güzelce malçlama yaparsanız kış için bir şey diyemem ama yazın yatakların su ve ısı açısından dengeli kalmasını sağlayacaktır.

Daha bir yılı dolmamasına rağmen lazanya malçlamayla yükselttiğim yatakların farkını görmeye başladım. Toprakta olağanüstü bir canlılık var, hastalık sebebiyle söktüğüm domateslerin kök yapıları muhteşem. Henüz erken ancak tahminen sürekli kompost ve malçlayarak destekleyeceğim, iki yıla yatakların iyice oturacağını düşünüyorum.

Bence en güzel yanı artık belleme, çapalama gibi işlemleri yapmayacak olmam. Hiç bir şeye ihtiyaç duymadan elinizle toprağı eşeleyip fideleri toprağa dikiyorsunuz olay bitiyor. Harika bir şey.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 08:16   #94
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Bu yıl yükseltilmiş sebze adası yaptım. Gerçekten farkı hissediyorum. Lakin şöyle bir problemim var: Sulama konusunda herkes farklı yorumlar yapıyor. Bazıları günlük sulamam gerektiğini söylüyor. Bazıları ise 3-5 günde bir sulamam gerektiğini söylüyor. Bu konuda çok kararsız kaldım. Sebze adalarımda patlıcan, domates, biber ve salatalık var. Ustalardan destek bekliyorum. Bahçe yaptığım yer iç anadolu bölgesinde çok nemsiz.

Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 10:26   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sayın Poizer, bol ürünler.
Sulama konusunda haklısınız, herkes farklı söylüyor.
Sebebi; herkesin toprağının farklı olması. Toprağın kuruluğuna göre sulama yapılıyor.
Buna da, toprak yapısı ve güneş etkin oluyor. Toprak kurumuşsa sulamalıyız.
Bitkinin kök etrafındaki toprağı eşele, iki yatay parmak aşağısı kuru ise sulanmalı.
Bir de genel görüş, domates çiçekte ise sulama yavaşlamalı.
Ama bitki yapraklarını aşağıya salarsa, beni sula der. " o zaman çiçekte ise gene sulanmalı ama az sulama." Tırnak içindeki bölüm benim görüşüm.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 10:49   #96
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
İlk defa yükseltilmiş sebze bahçesi yapıyorum. Çok hatalar yaptım. İlk hatam temin ettiğim malzemeleri karıştırmadan kat kat atmak oldu. Bir diğer hata ise koruyucu çiçekleri ve fesleğeni temin edemedim. Ayrıca aralara marul diktiğim için çok sıkışık oldu. Bu ve bunun gibi bir sürü hatadan ders alarak inşallah seneye daha düzgün birşeyler yapmayı istiyorum.

Eklenen Resimler

Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 16:21   #97
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Yüseltilmiş sebze yatağı için alternatif malzeme

Bir arkadaşımla sebze yataklarını konuşurken ağaç kabuklarından olabilir dedi. Benim de aklıma yattı. Hem doğal, hem dayanıklı hem de çok güzel görünümlü olabilir. Bu ağaç kabukları sadece kabuk değil ağacın bir miktar kerestesi ile birlikte çıkıyor keresteler hazırlanırken. Bu malzeme ile çok güzel çit ve eğimli arazide taraçalandırma da yapılabilir zannederim. Resimlerini ekliyorum. Bizim oradaki kerestecileri araştıracağım fiyat uygunsa bunlardan yapmayı planlıyorum. Uygun değilse OSB. Siz ne dersiniz bilmem.

Eklenen Resimler

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 16:33   #98
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Bir arkadaşımla sebze yataklarını konuşurken ağaç kabuklarından olabilir dedi. Benim de aklıma yattı. Hem doğal, hem dayanıklı hem de çok güzel görünümlü olabilir. Bu ağaç kabukları sadece kabuk değil ağacın bir miktar kerestesi ile birlikte çıkıyor keresteler hazırlanırken. Bu malzeme ile çok güzel çit ve eğimli arazide taraçalandırma da yapılabilir zannederim. Resimlerini ekliyorum. Bizim oradaki kerestecileri araştıracağım fiyat uygunsa bunlardan yapmayı planlıyorum. Uygun değilse OSB. Siz ne dersiniz bilmem.
Şunu okuduktan sonra bu fikirden vaz geçtim...(

Yükseltilmiş sebze yatakları

Eski 31-01-2018, 17:56   #99
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Tahta kurdunun Türkiye'deki sebze yatağı uygulamalarında bizdeki gibi sorun olduğunu pek görmedim.

Alıntı:
Şunu okuduktan sonra bu fikirden vaz geçtim...(

Yükseltilmiş sebze yatakları

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 18:54   #100
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kapak tahtası kullanabilirsiniz, hiç bir sorun olmaz. Sadece bunların kenarları düzgün değildir. Bir şekilde kenarlarını kestirerek düzgün hale getirmeniz lazım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 22:24   #101
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kapak tahtası kullanabilirsiniz, hiç bir sorun olmaz. Sadece bunların kenarları düzgün değildir. Bir şekilde kenarlarını kestirerek düzgün hale getirmeniz lazım.
Sayın Meyvelitepe verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Siz sorun olmaz diyorsanız nokta konmuştur meseleye. Eğer uygun fiyata bulursam hemen kolları sıvıyorum. Kenarları kerestecide uygun şekilde düzelttirebilirim zannediyorum.
Tekrar tavsiyeniz için teşekkürler. Bu malzemeye göre şekildeki gibi bir yükseltilmiş yatak uygun olur zannediyorum. Kafes teli zaman içinde çürüyecektir ama yine de faydası olur bence. 5x10 kalas yerine orta kısımlara 5x5 kalas ta yeterli gelebilir. İç kısma ağacın ömrünü uzatmak için ucuz ve zararsız bir malzeme ne sürebilirim acaba veya sürmesek de olur neden olmasın ?

Herkese kolay gelsin. Sağlıcakla kalın.

Eklenen Resimler

Dadaloğlu beğendi.
Eski 31-01-2018, 23:38   #102
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tahtalara bir şey sürseniz de sürmeseniz de üç sene ömrü vardır.

aziztoprak beğendi.
Eski 01-02-2018, 01:23   #103
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Kapak tahtası nedir?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2018, 01:37   #104
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Tomrukları biçerlerken dışarıda kalan, bir tarafı tomruğun dış yuvarlak yüzü olan, bazı yerleri ince, bazı yerleri kalın tahtalar. Sabit boyutları olmadığından genellikle ucuza satılır.

Eski 01-02-2018, 11:13   #105
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Kalıp tahtası ile yaptım ben bu sene.
Umarım faydasını görürüm.

aziztoprak beğendi.
Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2018, 11:39   #106
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi besiktas Mesajı Göster
Kalıp tahtası ile yaptım ben bu sene.
Umarım faydasını görürüm.
Kalıp tahtası beton suyu yediği için çok daha uzun dayanır.

Eski 05-02-2018, 07:42   #107
Ağaç Dostu

Bence OSB türü ürünler, emprinyeli tahtalar ya da boya kullanmayın. Bunlarda kullanılan kimyasallar oldukça zehirli ve toprak vasıtasıyla sebzelere geçme ihtimali yüksek.

Eski 05-02-2018, 20:16   #108
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Aslında olumsuzluklarını gidermekte mümkün. Güzelce malçlama yaparsanız kış için bir şey diyemem ama yazın yatakların su ve ısı açısından dengeli kalmasını sağlayacaktır.

Daha bir yılı dolmamasına rağmen lazanya malçlamayla yükselttiğim yatakların farkını görmeye başladım. Toprakta olağanüstü bir canlılık var, hastalık sebebiyle söktüğüm domateslerin kök yapıları muhteşem. Henüz erken ancak tahminen sürekli kompost ve malçlayarak destekleyeceğim, iki yıla yatakların iyice oturacağını düşünüyorum.

Bence en güzel yanı artık belleme, çapalama gibi işlemleri yapmayacak olmam. Hiç bir şeye ihtiyaç duymadan elinizle toprağı eşeleyip fideleri toprağa dikiyorsunuz olay bitiyor. Harika bir şey.

Kompost gübreyi kısmen biliyorum. Ama yükseltilmiş yatakta malçlama nasıl yapılır? Amacı nedir? Biraz açıklar mısınız.

Eski 06-02-2018, 07:30   #109
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kompost gübreyi kısmen biliyorum. Ama yükseltilmiş yatakta malçlama nasıl yapılır? Amacı nedir? Biraz açıklar mısınız.
Bitkilerin dikilmesi ardından kullanılmayan toprak kısımların üstünün çeşitli cisimlerle örtülmesine malçlama denilir. Yaprak, saman, ağaç parçaları, kesilmiş çim gibi doğal maddeler kullanılabileceği gibi, malç naylonu türünde doğal olmayan ürünlerde kullanılabilir. Çeşitli faydası bulunmakla birlikte en temel faydası erezyonu engellemesi ve toprakta nemin daha uzun süre kalmasını sağlayarak su ihitiyacını azaltmasıdır. Daha detaylı bilgiyi forumlarda ve internette bulabilirsiniz.

aziztoprak beğendi.
Eski 07-02-2018, 22:54   #110
Yeni Üye

yasaryasaryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2015
Kapak tahtasını, mikro (!) bahçemde ilk olarak 2016'da,
yoğun bir şekilde de 2017 ilkbaharında kullandım.
Tecrübemi aktarmak isterim;

Kapak tahtası, tomruklar kereste çıkarılmak amacıyla işlendiği sırada,
dış yüzeylerinin soyulmuş halidir. Bir havucun, kalın başından ince ucuna
düz parçalar halinde soyulduğundaki parçalar gibi.

Genellikle 3 metre standart boyda oluyorlar.

Ağacın yapısı gereği, ilk halleri Sn. Meyvelitepe'nin söylediği gibi farklı genişliklerde
(bir ucu 13-14 cm iken, diğer ucu 8-9 cm'e kadar düşebiliyor).
Bu haliyle üst üste birleştirilerek kullanılmaları oldukça zor,
tek başına kullanmak için de kıymıklı keskin kenarlar ve farklı genişlikler sorun olur.

Ancak, genişliği sabit 8-9 cm olacak şekilde, iki yanından düzeltilmiş olanları da rahatça bulabilirsiniz.
Sn. aziztoprak'ın bu konudaki 97 nolu mesajındaki fotoda, bu tarz genişliği sabitlenmiş ürünler var.
(Bu arada fire olan küçük kenar parçalarını da, duvar ve seramik ustaları tuğla, fayans vb. malzemeleri
terazilemek için kullanırmış...)

Et kalınlığı, yerine göre 3-4 cm'e kadar artsa da, ortalama 1-2 cm civarında.

Kullanılmış inşaat kalası veya emprenye benzeri işlem görmüş tahtalar kadar olmasa da,
OSB, sunta vb. sıkıştırılmış ürünlere göre suya, çürümeye karşı çok daha dayanıklı.

Bir kısmı dökülmüş kabuklu doğal haliyle oldukça dekoratif.
Hatta kızılçamdan elde edilen kapaklar, güneş gördükçe de kızarırmış. (?)

Tercihinize göre pinoteks veya vernik benzeri bir ahşap koruma ürünüyle
özellikle dışını, isterseniz bir miktarda içini (dışı için az bir ürün bile yetiyor,
iç kısım emici olduğu için çok fazla kimyasal kullanmanız gerekir,
ben dışına biraz sürmüştüm) renklendirebilirsiniz.

Keresteci siteleri gibi yerlerde tomruk işleyenlerden alabileceğiniz gibi,
sadece bu parçaları alıp satan yerler de bulabilirsiniz.
2017 başında Ankara'da 3 m'lik bir boyu 2 TL gibi bir fiyata almıştım.

Ekonomik bir malzeme, neredeyse sıfır fireyle kullanabiliyorsunuz.
Kullanırken ve araçla taşırken kolaylık olması için 3 m boyundaki parçaları
120cm + 120cm + kalan parça 60 cm şeklinde aldığım yerde böldürtmüştüm.

Et kalınlıkları birbirine uyumlu 120 cm'lik iki parçayı üstüste gelecek şekilde,
60 cm parçaları da enine testere ile (çapraz), boyuna keser ile 4 parçaya
bölüp, uzun parçaları arkalarından birleştirmek ve kazık şeklinde toprağa sabitlemek için kullandım.

120 ve 60 cm'lik parçaları kullanarak, yerinize göre değişmekle beraber;
120x240, 120x360, 120x120, 60x240 vb. pekçok ada oluşturabilirsiniz.
120x240 benim en verimli ve rahat kullandığım ölçü oldu.

Kapak tahtalarını, adalar dışında, mikro bahçemin yan kısımlarında setler şeklinde
ve çim alanla çiçek alanlarının ayrılmasında da kullandım.

Ağırlıkla 2 parça üstüste (16-17 cm), bazı yerlerde de sadece tek parça halinde (8-9 cm) kullandım.
Adalar için üst üste 2 parça az gibi düşünülebilir. Adanın zeminindeki bahçe toprağını da biraz işler, gübreler,
havalandırırsanız bence yeterli olabiliyor.

Sonuç olarak bahçelerimizde kullanmak için kapak tahtası;
ömürlük olmasa da,
ekonomik, pratik, dekoratif, doğal bir malzeme.

Telefondaki eski fotolardan bir kaç tane yüklemeye çalışayım.

Saygılar.

Eklenen Resimler

Asia, Zep, kerkenez ve 6 kişi beğendi.
yasaryasaryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2022, 21:44   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2022
Yükseltilmiş sebze yatağı hakkında gayet açıklayıcı bir yazı olmuş.
https://tarimsaluretim.com/yukseltil...-yatagi-nedir/

YÜKSEK MÜHENDİS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024