agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen esinn
  • 3 Gönderen limon
  • 1 Gönderen Jakin
  • 2 Gönderen TCM

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2012, 14:30   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2011
Barbunya

merhaba,
daha önce domates yetiştirdiğim, şimdi ise domatesleri çıkartıp barbunya ektiğim bir saksım var. aynı zamanda içerisine bir ara attığım hurma çekirdekleri de bitkiye dönüştü uzayıp gidiyor.

barbunyaların bir kısmı çimlendi.forumda sulama ile ilgili okuduklarım doğrultusunda davranmaya çalışırken bir kısım barbunyayı sonradan sonradan eklediğim için bir tuhaflık oldu. bugün saksıda kendiliğinden çıkmış olan mantarlar farkettim. (bir de zaman zaman yonca gibi cılız bitkiler ortaya çıkıyor). Sanırım sulamamla ilgili hatamdan dolayı barbunyalar içerde çürüdü, küflendi ve bu mantarlara sebep oldu.

Bu konuda ne yapmalıyım? Bilemiyorum.Yardımcı olursanız memnun olurum

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
esinn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 16:20   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Mantar cikmasina sebep, topragin devamli nemli olusudur. Mantarlari dipten sokun. Az az sik sik su vermeyi kesin. Bunun yerine topragin kurumasini bekleyip, bir kerede toprak suya doyacak sekilde sulayin. Boylece sulama araligi uzamis olacak. İkinci sulamayi yapmadan once parmaginizi ikinci bogumuna kadar topraga daldirin, kuruysa su zamani gelmis demektir.

Kisaca mantara sebep barbunyalar degil, fazla nemdir.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 08:42   #3
Yeni Üye

merhaba,
mantarlar kendiliğinden çürüyüp yokolmuş.sulama ile ilgili önerinizi hemen uygulamaya başlıyorum. teşekkür ederim.
bir de barbunyalar birbirine çok yakın, bir dörtgenin köşelerine oturacak şekilde aralarında 5-10cm var. Fakat biraz büyüdükleri için sökmeye de kıyamıyorum köklerini zedelemekten korkuyorum.Bu mesafeyle birbirlerini çok engellerler mi acaba?

Eski 31-01-2012, 13:53   #4
Yeni Üye

merhaba,
mantarlar kendiliğinden çürüyüp yokolmuş.sulama ile ilgili önerinizi hemen uygulamaya başlıyorum. teşekkür ederim.
bir de barbunyalar birbirine çok yakın, bir dörtgenin köşelerine oturacak şekilde aralarında 5-10cm var. Fakat biraz büyüdükleri için sökmeye de kıyamıyorum köklerini zedelemekten korkuyorum.Bu mesafeyle birbirlerini çok engellerler mi acaba?

Eski 27-10-2015, 14:16   #5
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Bir adet barbunya ekmiştim. Çimlendi, büyüdü, çiçeklendi. 21 cm. çap, 20 cm. derinliğinde bir saksıda şu an. Saksısını daha da büyütmem gerekir mi?

YeniBON beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2015, 18:24   #6
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
Bir adet barbunya ekmiştim. Çimlendi, büyüdü, çiçeklendi. 21 cm. çap, 20 cm. derinliğinde bir saksıda şu an. Saksısını daha da büyütmem gerekir mi?
Barbunya fasulye gibi dallanarak büyümez, yani tek dal üzerinden çalışır, o yüzden en az üç tek 10 cm arayla ekmek daha mantıklı. Ben geçmiş barbunyaları topraktan köklediğimde yerden çıkan kök ve toprak hacmi sizin yazdığınız saksı boyutlarından az daha fazla oluyor. Tek kök barbunya düzgün beslediğinizde olur gibi geliyor.

YeniBON ve Jakin beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2015, 20:54   #7
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Barbunya fasulye gibi dallanarak büyümez, yani tek dal üzerinden çalışır, o yüzden en az üç tek 10 cm arayla ekmek daha mantıklı. Ben geçmiş barbunyaları topraktan köklediğimde yerden çıkan kök ve toprak hacmi sizin yazdığınız saksı boyutlarından az daha fazla oluyor. Tek kök barbunya düzgün beslediğinizde olur gibi geliyor.
Teşekkür ederim, bir büyük saksıya geçireyim o zaman.

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2015, 00:07   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
ben hurmalari begendim. mantarlari dert etmenize gerek yok, bitki uzerinde cikan bir kuf degil sonucta. onlar da tabiat ananin bir suprizi iste.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024