agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni51Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2010, 02:14   #1
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Bamya Yetiştiriciliği

Alıntı:
Merhabalar...

Benim 2,5 dönüm zeytinliğim var.İçinde 32 tane zeytin ağacı var.Ben zeytin ağacına dokunmadan tarlanın boş kısımlarına bamya dikmek istiyorum.İzmirde yaşıyorum.Köyde bamya zamanı süper herkesin bahçesinde yetişiyor sorun yok toprak,verim vs.. bakımından.Ben şehir insanı olduğum için hiç bir bilgim yok.Acaba Kınalı Bamya çeşidini Hangi aylarda dikmeliyim?Ayrıca Fazla su gerekir mi?

bende bahçemde bamya yetiştiriyorum bu konuda çok fazla bilgi sahibi değilim.

Ben mayıs ayında bamyayı ekerdim, çevremde bamya yetiştiricileri mart ayında bamya tohumunu ekiyorlar. Erken ekmenin faydaları bamya kökleri toprak altında gelişmesini tamamlıyor, havalar ısınmaya başlayınca toprak üstü gelişmelerini tamamladığında fazla boy yapmadan bodur halde çiçekleniyor, uzun süre bamya verimi sürüyor.

Bu aylarda yanmış hayvan gübresi toprağa dağıtıp sürdürmen gerekiyor (kullanacağın gübre zeytine zarar vermesin) daha sonra bamya tohumunu ekmeden bir gün önce sürdürüp ekeceğin yeri hazırlaman gerekiyor, toprak nemini kaybetmeden ekim yapıyorsun.

Ben Amasya sultan bamya ekiyorum, her gün toplaman gerekiyor 2 gün ara verirsen kartlaşıyor. Sultan bamya tohumu istersen verebilirim.

ksantip beğendi.
cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 13:21   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Sayın Cihan As;
Amasya sultan bamyası hani çok küçük olan bamya cinsi mi acaba?

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 19:26   #3
alexcan1905
Guest

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sonul Mesajı Göster
Sayın Cihan As;
Evet Cihan beyinki öyledir.1-2cm uzuyor.Benim öğrenmek istediğim konu şu bamyaya ne sıklıkla su vermeliyim?Daha önce yetiştiren görmedim.İnternettede yazmıyor.O yüzden yetiştiren arkadaşlardan yardım istedim.Kaç günde bir sulamalıyım?Gerçi Mart-Nisan ayında yağmurda yağıyor ama...!??

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 20:55   #4
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Ben haftada bir sefer suluyorum 10 gün su vermediğim oluyor, diğer bitkiler gibi suya çok fazla ihtiyaç duymuyor.
Sulamayı fazla yaparsan bu arada gübre verirsen bamya boylanıyor çiçeklenme geç oluyor. Mart aylarında yağmurlar başladığında ekim zamanını denk getirirsen kısa sürede çimleniyor.
Bamya tohumlarını ekimini yaptıktan sonra sularsan toprak çatlıyor kaymak yapıyor tohumlar çıkmıyor.
Ben Pınarbaşı semtindeyim siz izmirin hangi semtindesiniz.

Eski 26-10-2010, 21:33   #5
alexcan1905
Guest

Ben Yeşilyurtttayım.Toprak tavında değilse 1 gün önceden sulama yapsam olur mu?Sulama yaptıktan 1 gün sonra tohumları dikeyim nasıl olur?Ayrıca kaymak tabakasını önlemek için tohum diktikten sonra üzerine 1 avuç kadar yanmış çiftlik gübresi atarsanız kaymak tabakasının oluşumunu engelleyecektir.

Bamyada verim nasıl?Mesela 1 dönüme ne kadar veriyor ortalama?

Eski 27-10-2010, 00:37   #6
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Bir gün önceden sulama yaptığınızda toprağı çapalaman gerekiyor, tırmıkla düzeltiyorsun bu arada fazla sulamışsan tırmıkla düzeltme sırasında çamurlaşma olmaması gerekiyor toprak dağılması tavında olmalı.
Bamya tohumları kaliteli olsalarda topraktan kaynaklanan durumlarda çimlenmiyor emeğiniz boşa gidiyor.
Erken aylarda mart ayında ektiğiniz tohumlar çimlenmezse tekrar ekim yapma şansınız oluyor, ben öyle yapıyorum bu sene 2 sefer tohum ekmek zorunda kaldım.
Benim yetiştirdiğim bamya evin ihtiyacını karşılıyor. 1 metre eninde 50 metre uzunlukta, çift sıra 4 ad ektiğimde(toplam 200 metrekare)iki günde bir topluyorum 1 kg alıyoyorum çok verimli olursa 3kg buluyor. Dönüm hesabı konusunda bilgim yok.
Ben ticari amaçla bamya yetiştirmediğimden ilaç gübre kullanmıyorum toprak yeterince sürülmüyor çapa makinesıyla derin toprağı işlemediği için verim az oluyor.

Bamya ile ilgili benim vermiş olduğum bilgiler eksik veya yanlış olabilir yanliş bilgilendirdiysem tercübeli arkadaşlar düzeltebilirler doğrusunu hep birlikte ögrenmiş oluruz.

Eski 27-10-2010, 00:45   #7
alexcan1905
Guest

Teşekkür ederim.Diğer arkadaşlar bilgilerini burada paylaşırlarsa daha iyi bilgilerin ortaya çıkacağından eminim.Bilgi paylaştıkça artar.Bende var 1 bilgi sende var 1 bilgi ikimiz birbirimize söylersek her ikimizdede 2 bilgi olur

özdemirci beğendi.
Eski 27-10-2010, 01:29   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alexcan1905 Mesajı Göster
Ben Yeşilyurtttayım.Toprak tavında değilse 1 gün önceden sulama yapsam olur mu?Sulama yaptıktan 1 gün sonra tohumları dikeyim nasıl olur?Ayrıca kaymak tabakasını önlemek için tohum diktikten sonra üzerine 1 avuç kadar yanmış çiftlik gübresi atarsanız kaymak tabakasının oluşumunu engelleyecektir.

Bamyada verim nasıl?Mesela 1 dönüme ne kadar veriyor ortalama?
Sn. alexcan kolay gelsin. Sn. cıhan_as' ın verdiği bilgiler doğru.

Bamya tavlı toprak ister. Toprağı, sürdüğünüzde ya da çapaladığınızda avcunuza alın ve sıkın. Dokunduğunuzda tekrar dağılmalı, yapışmamalı. Bu toprağın tavıdır.

Bir gün sulayıp ertesini gün dikemezsiniz.
Bamya fazla ıslak toprağı sevmez. Tohumlar hamurlaşır. Çimlenmez.

Diktikten sonra bir hafta on gün gibi sulayamazsınız.Bu sürede yağmur bile yağarsa bamyalar çıkamaz. Ya da az çıkar.

Eğer bazı diziler seyrek çıkarsa oralara tekrar tohum diker_aşılar_ diziyi tamamlarsınız.

Kaymak için, üzerine bir avuç (bir avuç nasıl olur!) gübre uydulamak çok zor bir uygulamadır. Siz bir dönümden bahsediyorsunuz. Gübreleme toprak altına dikim öncesi yapılmalı.

Kaymak için çapalama yapılmalı.

2. çapalama seyretme için yapılmalı.

3. Çapalama yabancı otla mücadele için yapılmalı.

Bir dömümden ortalama ne kadar bamya alınır?

Bunu bilmek zordur.

Bu bamyanın çeşidine, bakımına göre çok farklılık gösterir.

Örneğin; bamyaları toplamaya başladığınızda üzerinde hiç bamya _kartlaşmış_ kalmamalı. 3 ya da 4 günde topluyorsanız tüm bamyaları koparmalısınız.Bitkinin üzeride kalan kartlaşmış bamyalar verimi düşürür. Bitkinin gelişmesini durdurur.

Kartlaşmış bamyalar tohumluk için ayrılır. Birkaç sıra ayırır hiç donunmazsınız. Onlardan aldığınız tohumlarla geleçek yıl ekersiniz. Tabii hibrit tohum değilse... Hibrit tonum dha verimlidir.

Bamya yeşil kurt hariç pek hastalığa yakalanmaz. Biraz geliştiğinde bakımı kolaydır.
Ançak toplaması zorludur. Eldiven kullanmazsanız parmaklarınızın ucundaki deriyi yok bilin. Kaşınması da bedavadır.

Kolay gelsin

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 01:41   #9
alexcan1905
Guest

Teşekkürler Halil Önen arkadaşım.Ben Akköy Cinsi veya Kınalı cins dikmeyi düşünüyorum bu arada onuda belitrmiş olayım.Tabi daha çok çok erken.Mart ayının sonunda dikeceğim.Verdiğiniz bilgileri harfiyen uygulayacağım.Sanırım bu bamya tohumunun biraz çeperi kalın.O yüzden 24 saat ıslak bezde bekletmekte yarar olacağını düşünüyorum.Ayrıca bir makalede okumuştum yağmurlama sulamada külleme hastalığı görülüyormuş.O yüzden çanak usulü sulama iyi oluyormuş.Hepinize çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgilerden dolayı.

Eski 27-10-2010, 19:20   #10
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Diktikten sonra bir hafta on gün gibi sulayamazsınız.Bu sürede yağmur bile yağarsa bamyalar çıkamaz. Ya da az çıkar.
Ben yağmurlar başlamadan bir gün önce bamya tohumlarını ekiyordum bamyaların çıkmadığını zaman sebebini başka yerde arıyordum.
Bamya tohumlarını ekeceğim zaman bilgilerinizi uygulayacağım.

Eski 27-10-2010, 20:13   #11
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Bamya tavlı toprak ister. Toprağı, sürdüğünüzde ya da çapaladığınızda avcunuza alın ve sıkın. Dokunduğunuzda tekrar dağılmalı, yapışmamalı. Bu toprağın tavıdır.
Şu tavlı toprağın ne olduğunu merak ediyordum. Teşekkürler, öğrenmiş olduk.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 20:23   #12
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Ben bu yaz kare bir legene diktim ama cok suladim demek ki o yüzden hepsi cimlenmedi. Yine de bir kac kez türlüye koyacak kadar verim aldim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 20:41   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Ben bu yaz kare bir legene diktim ama cok suladim demek ki o yüzden hepsi cimlenmedi. Yine de bir kac kez türlüye koyacak kadar verim aldim.
Tohumlar derine de dikilmemeli. Toprak yüzeyine bir kaç cm. derinde olmalı. Yüzeye yakın... Derin dikimde de tohumlar istenilen gibi çıkmaz. Hatta hiç çıkmaz.

Zaten hiç bir tohum_ çeviz, badem gibi sert kabuklular dahil _ derine dikilmemeli.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 22:39   #14
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sonul Mesajı Göster
Sayın Cihan As;
Sn sonul, sorunuza cevap vermek için annemden bamya ile ilgili bilgiler edindim.
Annem Amasya da 2 ayrı tür bamya ekermiş, çok küçük olanın cinsi ayrı olduğunu söyledi.
Amasya da kara bamya olarak biliniyormuş, bamyalar çiçek açtığında çiçekleriyle birlikte topluyorlarmış, çarşafın arasında üstünü kapatıyorlar daha sonra solan çiçeklerinden ayrılması kolay olurmuş, bu cins bamya, ipe dizilen kurusu satılan bamyalar.
Amasya sultan bamya taze olarak tüketilen ve konservesi yapılan cinsi.

Muda beğendi.
Eski 27-10-2010, 22:45   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Sayın Cihan As,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 23:54   #16
alexcan1905
Guest

Analadığım kadarıyla çimlenmede sorunlar yaşanıyor.Acaba bamya tohumları 12 saat boyunca suyun içinde bekletildikten sonra dikim yapılsa çıkışı 2-3 gün önde çekebilirmiyiz ?

Eski 28-10-2010, 23:42   #17
alexcan1905
Guest

Arkadaşlar bugün aktarcıya gidip 2TL lik bamya tohumu aldım.Cinsi felan belli değil.Sanırım alternatif tıp için satıyorlar.Ev bizim sera gibi olduğundan tohumlarını dikip çimlenip çimlenmediğini göreceğim.Saksıya kendim elektronikçi olduğumdan termometre yerleştirdim her dakika sıcaklığı görebiliyorum.Bakalım ne olacak.5 TANE tohum dikeceğim 4 tanesini 12 saat suda beklettikten sonra diğer 1 taneyi direkt dikeceğim.Bakalım arasındaki hız farkı nasıl olacak.Gelişmeler oldukça resimlerini ekleyeceğim.

Eski 30-10-2010, 20:32   #18
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
BAMYA

Bamya ülkemizde belli yörelerde, genellikle belli köy çeşitleriyle yetiştiriciliği yapılan geleneksel bir sebze türüdür. Ekimi, ot temizliği ve hasadının fazla işgücü istemesi nedeniyle nispeten küçük alanlarda ve çoğunlukla kalabalık ailelerce yetiştirilmektedir. Hafif eğimli ve oldukça verimsiz topraklarda susuz olarak yetiştirebildiği için üreticiye bu yönden kolaylık ve ekonomi getirmektedir. Bunun yanısıra bamyanın bahçe ziraatı şeklinde sulu ziraatı da yapılmaktadır.

SICAK İKLİM SEBZESİDİR
Bamya bir sıcak iklim sebzesi olduğundan hava sıcaklığı 16°C toprak sıcaklığı da 15°C'nin üzerine çıkmadan ekime başlanmaz.

TOHUM EKİM ZAMANI BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞİR
Ekimde toprak rutubeti çok önemlidir. Ekim tarihi hava ve toprak sıcaklığına ve toprağın tavına göre belirlenir ve belirli bir yöre için genellikle 15-20 gün sürer.

- Marmara bölgesi için ekim zamanı 25 Nisan günlerinde başlar, yaklaşık 1 ay sürer.

- Ege ve Akdeniz bölgelerinde ekimler yöre şartlarına göre Ocak- Mart gibi geniş bir periyotta yapılır.

- Orta Anadolu iç bölgelerimizde ise genellikle mayıs ayı içinde tohum ekimi gerçekleştirilir.

TOHUMU EKİM ÖNCESİNDE ISLAT
Bamya tohum ekimi ile yetiştirilir, fide üretimi ve örtü altı yetiştiriciliği söz konusu değildir. Ekim derinliği yaklaşık 2 cm'dir. Bamya tohumlarında çimlenme zorluğu ve düzensizliklerine sık rastlanır. Bunun için en uygun ve ucuz yol tohumları 12 saat suda bekletmektir. Çoğunlukla akşamdan ıslatılan tohumlar sabah ekilir. Bu yöntem düzensiz çıkışları önlediği gibi, çıkışları en azından 2-3 gün öne alır.

TOHUM EKİM MESAFELERİ DEĞİŞİKTİR

Bamya ziraatında uygulanan ekim mesafeleri iklim ve çeşide göre büyük farklılıklar gösterir.

- Sıcak ülkelerde uygulanan 100 x 25 ve 100 x 50 cm'lik ekim mesafeleri bizde ancak Akdeniz bölgemizde uygulanabilir.

- Ege bölgesinde uygulanacak ekim mesafeleri sıra arası 40 cm, sıra üzerleri 15-20 cm'dir.

- Ancak Yalova ve İstanbul yöresindeki susuz koşullarda yapılan Sultani bamya yetiştiriciliğinde mesafeler biraz daha dar tutulur. Bu yetiştiricilikte sıra araları 30-35 cm olup, her 6-7 sırada bir 50-60 cm'lik bir yol bırakılır, sıra üzerleri de kullanılan çeşidin gelişme kuvvetine göre 10, 12, en çok 15 cm olarak ekilir.

- Balıkesir gibi bodur sayılabilecek çeşitlerde sıralar arası 30-35 cm yeterli olmakta, sıra üzerleri de 15 cm'den daha az tutulmamalıdır.

SEYRELTME VE OT TEMİZLİĞİ
Ekimden 2-3 hafta sonra seyreltme yapılır ve hemen arkasından ilk ot temizliğine başlanır.
İlk ot temizliğinden sonra sulu tarımda ilk sulama yapılır. Bitkiler 15-20 cm boy aldıklarında ikinci ve bundan 2-3 hafta sonra üçüncü çapa yapılmalıdır. Ot kesafetine göre çapaya devam edilir veya bırakılır. Bundan sonra dal ve yapraklar sıraları tamamen doldurur, çoğunlukla çapaya gerek kalmaz, sulama yapılıyorsa sulamaya devam edilir. En çok uygulanan sulama sistemi karık usulüdür. Özellikle ilk dönemde yağmurlama da yapılabilir.

KÜLLEME HASTALIĞINA DİKKAT
Hastalık ve zararlıları sürekli gözlemek gerekir. Susuz tarımda daha az problemle karşılaşılır. Afit görülürse ilaçlı mücadele yapılır. Külleme yapraklar temizlenerek kültürel önlem almak daha ucuz ve pratiktir. Gerekirse ilaçlama yapılır. Önemli bir husus da nematodlu tarlalara bamya ekmemektir.

DEKARA ORTALAMA 1.5 KĞ TOHUM EKİLİR
Bamya yetiştiriciliğinde dekara atılacak tohum miktarı ekim mesafesi ve çukurlara atılacak tohum sayısına bağlı olarak 1.0 - 2.0 kg olarak hesaplanır.

TOPRAK ANALİZİNE GÖRE GÜBRELEME
İyi bir gübreleme yapmak isteniyorsa toprak analizi gerekir. Kıraç arazilerde 4-5 yılda bir aynı araziye bamya ekiliyorsa gübreleme yapılmayabilir veya ekim öncesi 25-30 kg/da fosforlu gübre yeterli olabilir. Sulu tarımda her yıl veya 2 yılda bir bamya ekilen bir tarlaya 5:10:5 veya 4:12:4 NPK oranları üzerinden dekara 20 ila 50 kg karışık gübre verilir. Bir yıl önce fosforlu gübre verilmişse fosforlu gübreye gerek yoktur. Yapılan bir araştırma ilk meyvelerden hemen sonra düşük miktarda (3.5-5.0 kg/da) atılan azotlu gübrenin bitkinin sürgün-çiçek dengesini düzenlediği ve verimi artırdığı görülmüştür.

HASAT ZOR VE ZAHMETLİDİR
Ekimden ortalama 60 gün sonra başlayan hasat hergün **** gün aşırı yapılır ve 3,5-4 ay devam eder. Bamya hasadı oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Bunun sebebi meyveleri küçük olması ve sap, yaprak ve meyvelerdeki tüylerin dibinde kaşındırıcı bir madde bulunan bezelerdir. Bu yüzden bamya hasadında toplayıcılar ellerine eski bir eldiven takarlar veya bez sararlar.

HASAT ZAMANI ÇEŞİTLERE GÖRE DEĞİŞİR
Bamyaların en elverişli hasat zamanı, o çeşidin meyvelerinin tüketici tarafından sevilen ve kabul edilmiş büyüklüğe geldiği zamandır. Örneğin sultâni bamyalarda boyları 3,5-7,0 arasındaki meyveler toplanır. Daha kısa ve daha uzunları istenmez. Hasat gecikirse meyveler süratle irileşir, sertleşir ve çekirdeklenir.

HER GÜN HASAT
Ülkemizde bamya hasadında erkekler kadar kadın ve çocuklar da çalışır. Sağlıklı ve çalışkan bir işçi günde 15-20 kg kadar bamya toplayabilir. Bamya çok verimli bir bitki olduğundan her toplamadan sonra yenileri süratle gelişir. Bu yüzden hergün ya da gün aşırı hasada önem göstermek gerekir.

DEKARDAN BİR TON ÜRÜN
Ülkemizde üreticilerimizin bamyadan aldıkları verimler ortalama olarak 500-750 kg arasında değişir. Ancak yeni ıslah edilen Akköy- 41 ve Kabaklı-11 sultâni bamya çeşitleri iyi yetiştirme ve hasat şartlarında 1/ton/dekar'ın üzerine çıkmaktadır. Söz konusu çeşitler Marmara bölgemiz başta olmak üzere, özellikle serin bölgelere tavsiye edilebilir

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 20:36   #19
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Bu yazıyı internetten buldum.
Biz Adana'da bu sene ektiğimizde sıra arasını 130 cm yaptık sıra üzeri de yaklaşık olarak 50 cm tuttuk. Sık ekimden daha iyi randıman aldık. Bitkide mükemmel dallanma oldu. Sulama sıklığı oldukça aralıklı yaklaşık ayda 1 kez sulama yapıyorduk. Yine de çok boylandı. 2 m'yi buldu hatta geçti. Hastalıklarının en önemlisi külleme, zararlılarda ise yeşil kurt ve prodenya oldu. Bitkiler küçükken yaprak bitleri de kısmen sorun olabiliyor.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 23:58   #20
alexcan1905
Guest

Arkadaşlar bamya tohumunu evde saksıya diktim.Aşağıdaki bilgileri not ettim.

>Tohum Adedi=5
>4 Tohum Suda Direkt 12 Saat Bekletildikten sonra,1 tanesi direkt kuru haldeyken toprağa diktim.
>29 Ekim 2010 Gece 03:00 dikim işlemi yapıldı.
>Derinlik=2cm(Cetvelle Nizami Ölçü Alındı)
>Toprak Sıcaklığı Her Zaman=20-21 C
>Ortam Sıcaklığı Her Zaman =20-21-22 C
>Toprak Durumu=Nemli Yani Elinize Toprağı Alınca Topraklar Dmkülüyor ama elinizde Yaşlık Hissi Bırakıyor.

01 Kasım İtibariyle 3 Tane Tohumu toprağı iterek kabarttı.Otsu yapı çani çim yapısı uzaktan belli oluyor ama tam anlamıyla 90 derece daoğrulmuş değiller.(Suda Tutulanlar).Diğer 1 tanesinde bir toprak kalkması yok.Suda bekletilmeden ekilen tohumdada bir kıpırdanma yok.
Bakalım Ne Olacak ?

Soru:Arkadaşlar bu havadan sulama yapınca bamya küllenme hastalığına tutuluyorya acaba yağmur yağıncada küllenme hastalığına tutulur mu?Mesela Nisan-Mayıs Yağmurlarında bir sorun çıkar mı?

Cevabınızı en kısa sürede bekliyorum.İyi çalışmalar.

ksantip beğendi.
Eski 02-11-2010, 20:22   #21
alexcan1905
Guest

Yaklaşık 4 Gün önce dikildi.02 Kasım 2010 tarihinde son durum.

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2010, 14:35   #22
alexcan1905
Guest

05 KASIM 2010 Şuanda ilk dikiminden 7 Günlük yani tam 1 hafta.İlk diktiğimde su vermemiştim.7 gün sonra yani bugün 1 çay bardağı su döktüm.İşte fotoğraflar:

Eklenen Resimler

özdemirci beğendi.
Eski 07-11-2010, 15:09   #23
alexcan1905
Guest

Akşama resimleri ekliyorum arkadaşlar

Eski 02-02-2011, 14:44   #24
alexcan1905
Guest

Question Bamya Fidesi Hakkında

Merhabalar...
Ben tarlaya bamya ekeceğim.Ama tarlada bayağı bir fare var sanırım veya köstebekte olabilir.Hep yerler delik deşik.Acaba bamya eksem fidan haline gelene kadar büyük zarara uğrar mıyım?Fare veya köstebek çok zarar verebilir mi?

Bu konuda daha önce bamya işiyle uğraşmış arkadaşların cevabını bekliyorum.Ayrıca bamya susuz da yetişir diyorlar.Bu ne kadar doğrudur?

Eski 08-03-2011, 23:38   #25
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
"Abelmoschus manihot" bamyanın bu kadar ürün vermesi türünün farklı olmasından mı kaynaklanıyor? Linkini veriyorum.

http://image57.webshots.com/457/1/57...8NikGPO_fs.jpg

http://www.prestoimages.com/store/rd...d1741920_2.jpg

http://content3.eol.org/content/2010...4660_large.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ves_3050px.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...manihot_06.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...s_manihot1.jpg

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 01:37   #26
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
merhaba
Ben bugün elimde olan bamya tohumlarını suya koydım. Yarın ise torfa ekerek fidelemeyi düşünüyorum, Bu durumda nasıl bir yöntem izlemeliyim. Torf toprak ve gübreyi karıştırarak ekim uygun mu ? Birde bamya saçak kökmü yapıyor kazık kök mü yapıyor?
Ona göre ortam hazırlamayı düşünüyorum.
Saygılar.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 16:57   #27
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Bamya kazık kökmüş bende yeni öğrendim. Bol güneş görmesi gerekiyor. Güneşi pek görmeyen bir kaç tanesi pek iyi gelişemedi. Ben sadece torfa ektim. Güneşi gören bamyaların bir kısmı epey boy yaptılar. 1 martta ekim yapmıştım. Sanırım bahçeye dikene kadar bir hayli boylu poslu olacaklar. 2 güne bir torf kuruyor ve sulama yapıyorum. 2 yemek kaşığı kadar su veriyorum her bardağa. Başka bir yol izlemedim. Bir de yeterli sıcak olmayan bir oda da 10-15 kadar bardağa ekim yapmıştım. Hiç çimlenme olmadı. 1-2 hafta sonra diğer odaya aldım sıcaklık idare ederdi orda çimlenme gerçekleşti. Ben çürümüştür dedim ama yanılttı beni. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2011, 20:07   #28
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Sayın Limonsever ,
Bu bamya ekimlerlerine ne zamna başladınız? Şaşirtma yapacaksınız, bamya şaşırtılmayı seviyor mu? yoksa sizde benim gibi çaresizlikten mi şaşırtacaksınız.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 20:22   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alexcan1905 Mesajı Göster
Merhabalar...
Ben tarlaya bamya ekeceğim.Ama tarlada bayağı bir fare var sanırım veya köstebekte olabilir.Hep yerler delik deşik.Acaba bamya eksem fidan haline gelene kadar büyük zarara uğrar mıyım?Fare veya köstebek çok zarar verebilir mi?

Bu konuda daha önce bamya işiyle uğraşmış arkadaşların cevabını bekliyorum.Ayrıca bamya susuz da yetişir diyorlar.Bu ne kadar doğrudur?
Ben 2008 yılında yalovada yaklaşık 1 dönüm alanda YALOVA/AKKÖY bamya çeşidi yatiştirmiştim. Gayet güzel gelişmişlerdi. Köstebekler (sayısı fazla değildi sanırım) biraz problem olmuştu. Fideler küçük iken çok zararları yoktu. Fideler verime yattıktan sonra kökünü yerden sökmekte zorlandığım zamanlarda bile bamyaları ağaç gibi yere yıkıyorlardı. ****** üzülüyordum ama elden ne gelir. Fare konusunda ise yaprak gübresi ile birlikte toz fare ilacı attığım için fare problemi olmadı. Eğer tarlanızda yerlerdeki delikler fare deliği ise mutlaka ilaç satan yerlerden alacağınız zehirli buğday ile öncelikle mücadele etmek gerekir. Bi ara benim bahçede de fareler cirit atıyorlardı ama ilaçla mücadeleden sonra eser kalmadı.
İzmirde Yalova Akköy bamya çeşidini fazla bildiklerini sanmıyorum. Günlük toplanır, küçüktür ve lezzetlidir (küçük toplandığı için fiyatı ona göre olur). Nisan Mayıs aylarında tohumdan dikildiği için bir kaç kezde yağmur gördümü su istemiyor. Zaten fide bir karış boyu geçtimi daha su istemiyor. Eğer su verilirse boya gidiyor ve bamya vermiyor. Bunun için buralarda bu çeşit susuz yerlerde rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Eğer önceden böyle bir deneyiminiz yok ise en büyük problem toplaması, eldiven kullanılmazsa ellleri kanatır, yaprakların tozu bol bol kaşındırır.

EFE35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 20:43   #30
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Sayın Limonsever ,
Bu bamya ekimlerlerine ne zamna başladınız? Şaşirtma yapacaksınız, bamya şaşırtılmayı seviyor mu? yoksa sizde benim gibi çaresizlikten mi şaşırtacaksınız.
Ben 1 mart gibi ekim yapmıştım. Biraz erken oldu bu kadar hızlı büyüyeceklerini tahmin etmemiştim. İlk defa bardakta bamya deniyorum. Her sene bahçeye tohum ekimi yapıyordum. Ama istediğim gibi tohum çimlenmiyordu. Mesela 30-40 tohum ekiyordum. Çimlenen 5-6 tane oluyordu. Birde bu kadar büyümüyordu bile. Çok küçük kalıyordu. Bunların yarısı kadar var yok birşeydiler. Bunlar bir hayli büyük olacak gibi. Ektiğim bütün tohumlar nerdeyse firesiz şekilde çimlendi. 25 bardağa yakın ekim yapmıştım. Ben çimlenmez diye tohumları 3-4 tane ektiğim olmuştu. Bakalım artık hayırlısı.

Biraz nette bakındım da bu şekilde yani tüplü ekim ve dikim yapılıyormuş ama çok az yapılıyormuş nedenini de bilmiyorum. Şaşırtmamızda problem olmayacaktır düşüncesindeyim. Tahminim az yapılmasının nedeni çok ekildiğinden olsa gerek diye düşünüyorum.

Etiketler
bamya, fare, köstebek, yetiştiricilik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024