agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni52Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2015, 16:06   #151
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Ben de pek tecrubeli degilim. Yalniz gecen yil yetistirdim. Ama saksida bamya ne kadar verimli olur bilmiyorum. Bir bitkiden alacaginiz haftada 3 ya da 4 bamya olur.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2015, 22:40   #152
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
arkadaşlar tombul bamya ekeceğim hayırlısıyla sizler çimlenene kadar dere kumu mu kullanıyorsunuz sadece?

Dr - beyazzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2015, 23:57   #153
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dr - beyazzz Mesajı Göster
arkadaşlar tombul bamya ekeceğim hayırlısıyla sizler çimlenene kadar dere kumu mu kullanıyorsunuz sadece?
Fark etmez direkt toprağa da ekersiniz 1 cm en fazla derine gömmeyin yeter.

Akşam suya ıslatın sabah dikin.

Saksıda yetiştirmeyi düşünüyorsanız pek verimli olacağını sanmıyorum kazık kök derinliği 1 metreden fazla gider, ayrıca her saksıdan 1, çatallarsa 2-3 bamya alırsınız. Bir avuç bamya için onlarca saksı ekmeniz gerekir.
20-30 santim ara ile ekmek demek her saksıya bir bamya dikileceği anlamına gelir.
Kolay gelsin.

Dr - beyazzz beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2015, 00:33   #154
Ağaç Dostu

Dr - beyazzz's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster
Fark etmez direkt toprağa da ekersiniz 1 cm en fazla derine gömmeyin yeter.

Akşam suya ıslatın sabah dikin.

Saksıda yetiştirmeyi düşünüyorsanız pek verimli olacağını sanmıyorum kazık kök derinliği 1 metreden fazla gider, ayrıca her saksıdan 1, çatallarsa 2-3 bamya alırsınız. Bir avuç bamya için onlarca saksı ekmeniz gerekir.
20-30 santim ara ile ekmek demek her saksıya bir bamya dikileceği anlamına gelir.
Kolay gelsin.
yeni çıkan depozitosuz 20 lt.lik plastik su bidonlarına birer tane eksem olmaz mı?

Dr - beyazzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2015, 12:15   #155
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dr - beyazzz Mesajı Göster
yeni çıkan depozitosuz 20 lt.lik plastik su bidonlarına birer tane eksem olmaz mı?
Olur olmasına da sezon sonuna kadar bir yemeklik anca birikir.

Plastik su bidonlarınızı ışık almayacak şekilde dış yüzeylerini kaplayın, ışık mantar oluşumunu tetikleyecektir.

Dr - beyazzz beğendi.
sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2016, 10:11   #156
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Özellikle İç Anadolu bölgelerinde serada bamya yetiştiren var mı?

Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2018, 02:04   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2017
Yarım dönüm kadar bamya ektim.ekmeye de devam ediyorum.Gözlemlerimi anlatayım.Önce burada ve internette her yazana inanmamak gerekiyor.Burada okuduklarımın bana zararı oldu.Su verilmeden tarlaya bamya ekilmiyor.Bu sebeple çok zaman kaybım oldu.Burada bazı arkadaşlar bamya ekiminde su verilmez demişler.Sırf bu yüzden ben de tarlanın hemen sürümünden sonra hazırladığım ocaklara bamyaları ektim.Tabi bekle ,bekle ne çıkan var ne bir şey.sinirlendim.bir iki ocağa su döktüm.bir baktım , çıkmışlar.Çok sevindim. Tüm ocakları suladım.arka arkaya çıkmaya başladılar.Neden yanlış bilgi veriliyor bilmiyorum.farkettiğim bir şey internette hep bitki yetiştirirmesi hususunda su vermeyin,çiçeklenesiye kadar su vermeyin deniliyor.Az kalsın pek çok fidemi de heba edecektim.
izmir yöresinde bir iki hafta önce bamya ekimi yapıldı.mayısa bu iş kalmıyor.Benim gibi amatörler belki hariç
Kaymak tutma olayına gelince.Köylüler hazırladıkları ocakları suyla doldurup,bamya tohumunu içine koyup ocağı toprakla kapatıyorlar.Toprakta kaymak oluşmuyor.Ama burada derinlik önemli.fazla derin olmamalı.
Ben ise şöyle bir yol tuttum,ocağı açıp su döküyorum.bamya tohumunu koyuyorum,üzerini torfla kapatıyorum.2 -3 santimi geçmemeye çalışıyorum.Son ektiğim bamyalar iki üç günde çıktı şaşırdım.tabi torfun içine bir miktar gübre de koyabilirsiniz.
Dediğim gibi ben sulamaya devam ediyorum.Çok az su veriyorum.Su verdiğim bamyaların hızla büyüdüğünü görüyorum. Gözlemlerimi yazdım.Galiba bu iş okuyarak olmuyor,gözlem ,deneme ,yanılma ve doğruyu bulmayla oluyor.

sefali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2018, 11:54   #158
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
tohumları bir kaç saat suda bekletip ekerseniz çimlenme hızlanır.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2018, 17:46   #159
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Tohumları ektikten sonra üzerlerine yanmış koyun gübresi koyun, kaymak tabakası tutmaz. Bamya, toprak tavındayken ekilir ve çıkış yapana kadar su verilmez, yoksa tohumlar çürür. Tecrübeyle sabit.
Su verilmez diye bilgi verenlerin yanlış bilgi verdiğini söylemişsiniz, tohumları ekin ve hemen can suyunu boca edin bakalım tohumlar ne oluyor? Tohumları beklemişsiniz çıkmayınca su dökmüş ve fidelerin uyanmasını verdiğiniz suya bağlamışsınız. Acaba su vermeseydiniz de çıkacak olan fidelerin, tam çıkış zamanında su vermiş olabilir misiniz? 3 defa bahçeme mayıs başında bamya ektim ve 40 ikindi yağmurları denen yağmurlar yüzünden 2 defa tohumlarım çürüdü. Son ekimde yağmurlar başladığında, tohumların üzerini yağmurdan korumak için naylon ile örttüm ve tohumlar kuru toprakta çıktılar. Kimsenin sizi aldatmak için yanlış bilgi vereceğini tahmin etmiyorum

haru ve its_just_a_ride beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 01:27   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Tohumları ektikten sonra üzerlerine yanmış koyun gübresi koyun, kaymak tabakası tutmaz. Bamya, toprak tavındayken ekilir ve çıkış yapana kadar su verilmez, yoksa tohumlar çürür. Tecrübeyle sabit.
Su verilmez diye bilgi verenlerin yanlış bilgi verdiğini söylemişsiniz, tohumları ekin ve hemen can suyunu boca edin bakalım tohumlar ne oluyor? Tohumları beklemişsiniz çıkmayınca su dökmüş ve fidelerin uyanmasını verdiğiniz suya bağlamışsınız. Acaba su vermeseydiniz de çıkacak olan fidelerin, tam çıkış zamanında su vermiş olabilir misiniz? 3 defa bahçeme mayıs başında bamya ektim ve 40 ikindi yağmurları denen yağmurlar yüzünden 2 defa tohumlarım çürüdü. Son ekimde yağmurlar başladığında, tohumların üzerini yağmurdan korumak için naylon ile örttüm ve tohumlar kuru toprakta çıktılar. Kimsenin sizi aldatmak için yanlış bilgi vereceğini tahmin etmiyorum
Sayın Tarku
Yanmış gübre koydum.Üzerine zaten yağmur yağmadı.Ancak kısım kısım suladım.Ancak suladığım zaman çıktı.Ben çeşme için konuşuyorum.Burada çiftçilerde sulayarak ekiyorlar.susuz çıkacağına ben artık ihtimal vermiyorum.Bornova kınalı bamya için susuz ekim mümkün değil.
burada önce ocaklar hazırlanıyor.Sonra 5 litre kadar su dökülüyor.Su çektikten sonra ocağa bamya tohumu bırakılıp ocak, toprakla kapatılıyor.böylece kaymak oluşmuyor.ayrıca benim ekişim uzun bir süreç oldu.En çok verimi iki gün ıslattığım hafiften filizlenmiş bamyalardan aldım.suladığım ocağa koydum üzerini kapattım,bunlara gübrede koymadım.en hızlı böyle çimlendi.
Kimsenin beni yanıltmaya çalıştığını söylemedim.Belki bamya cinslerinin farkı vardır,bilmiyorum.Ama kınalı bamya için susuz çıkartmanız mümkün değildir,ben de bunu tecrübeyle ve köy kahvesindeki tüm köylülerin tecrübesiyle söyleyebilirim.
Kaymak olayına gelince.Kaymağı kıramayan bamya görmedim.Aslında gübreye de gerek yok.Kaymağı kendisi kırıyor.Zaten kaymaktaki zorlanmayı görüyorsunuz elinizle kaymağı kaldırırsanız alttan bamya çıkıyor.Hoş zaten kendisi de çıkacaktır ama işi kolaylaşıyor.
Hala bamya ekimim devam ediyor.Dediğiniz gibi can suyunu ihmal etmiyorum ,en az 5 litre su döküyorum ve 4- 5 günde bamyalar çıkıyor.az sulu ,çok sulu pek çok alternatif denedim,şu anda en çok sulanan ocaklardaki bamyalar en iyi durumda.Bu arada ekimim yağmurlardan sonraya kaldı.Ekime devam edeceğim.Önce sulayacağım,sonra tohumu koyup ocağı torf ,gübre,toprak karışımıyla kapatacağım.çıkar çıkmaz hafif hafif sulamaya devam edeceğim.Cevabınız için teşekkürler.

aysozbek beğendi.
sefali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2019, 09:18   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2019
Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum. Ben de Yalova Akköy Kabaklı 11 Bamya tohumu aldım. Hayırlısıyla 3 dönüm yere ekeceğim. Bilgilerin çoğunu okudum. Mesaj yazan tecrübelerini paylaşan herkese teşekkür ederim

siflera12 beğendi.
ensar63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2019, 10:07   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2019
Arkadaşlar Yalova Akköy 41 bamya çeşidi ile Yalova Akköy Kabaklı 11 tohumunun farkı nedir acaba?

ensar63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 01:41   #163
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
bamya tohumu çimlenme

Tohumları 24 saat suda beklettim. Klasik fasulye çimlendirmesi gibi nemli pamuk arasına koydum. 5. gün çimlenme resimdeki gibi. Sıcaklık 21-22 oC.

Amatör yetiştiriciler için iyi bir yöntem. Çimlenip çimlenmediğini günlük olarak izleyebiliyorsunuz ve çimlenmeyen tohumlar için yer harcamıyorsunuz.

Eklenen Resimler

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2020, 10:55   #164
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Bamya Zararlısı

Merhaba,
İlk kez bamya yetiştiriyorum. Hastalık ve zararlılarını araştırarak öğreniyorum. İlk kez de zararlı durumu yaşadım. Ancak bu zararlı yetiştirme bilgilerinde yer almıyor.
Geçtiğimiz günlerde Mayıs ayında görülmeyen 42 °C sıcaklıkları birkaç gün yaşadık. Fasulyelerde bu durum kırmızı örümcek zararlısını coşturur. Geçen yıl yaşadım.
Bamya için kırmızı örümcek öngörülmese de aşağıdaki resimlerde görülen zararlının kırmızı örümcek olduğunu düşünüyorum. Fasulyedeki gözlemlerim ile örtüşüyor.

Name:  Bamya_YAPRAK.jpg
Views: 411
Size:  26.0 KB

Soldaki iki resim yaprakların arka, sağdaki ön yüzünden görünüm.
Çok etkilenmiş yaprakları topladım. Bazı fideleri kökledim. Az bulaşma olanları da temizlersem fidem kalmıyor.
Bu kırmızı örümcek mi ?
Ne yapmamı önerirsiniz ?

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2020, 10:13   #165
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Merhaba,
İlk kez bamya yetiştiriyorum. Hastalık ve zararlılarını araştırarak öğreniyorum. İlk kez de zararlı durumu yaşadım. Ancak bu zararlı yetiştirme bilgilerinde yer almıyor.
Geçtiğimiz günlerde Mayıs ayında görülmeyen 42 °C sıcaklıkları birkaç gün yaşadık. Fasulyelerde bu durum kırmızı örümcek zararlısını coşturur. Geçen yıl yaşadım.
Bamya için kırmızı örümcek öngörülmese de aşağıdaki resimlerde görülen zararlının kırmızı örümcek olduğunu düşünüyorum. Fasulyedeki gözlemlerim ile örtüşüyor.

Eklenti 709743

Soldaki iki resim yaprakların arka, sağdaki ön yüzünden görünüm.
Çok etkilenmiş yaprakları topladım. Bazı fideleri kökledim. Az bulaşma olanları da temizlersem fidem kalmıyor.
Bu kırmızı örümcek mi ?
Ne yapmamı önerirsiniz ?

Kırmızı örümcek zararına benziyor. Emin olmak için oradalar mı diye bir büyüteçle bakın, iyi bir göz de onları görebilir.

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2020, 12:57   #166
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Kırmızı örümcekmiş. Yaprakları ıslak mendille temizledim. Kendilerine geldiler. Ama ilaçsız kurtulamayacağız gibi görünüyor.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2022, 23:34   #167
Yeni Üye

benceemerik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2022
Bu kurutulan minik bamyalar nasıl oluyor? Cinsi mi öyle yoksa körpe iken mi koparılıyor? Hangi cinsten üretiliyor acaba?

benceemerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2022, 00:25   #168
Yeni Üye

ala.turka's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi benceemerik Mesajı Göster
Bu kurutulan minik bamyalar nasıl oluyor? Cinsi mi öyle yoksa körpe iken mi koparılıyor? Hangi cinsten üretiliyor acaba?
Kurutulan bamyaya farklı. Amasya Taşova'da çok yapılıyor çiçek bamya. Sultani bamya ise daha çok tazeyken yemelik. Konunun ilk sayfalarında işi bilenler detaylıca anlatmışlar. Bereketli olsun

ala.turka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2022, 10:17   #169
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
bu yıl bamyalarım neredeyse ağaç gibi oldu. gübre,su ve yaz yağmurlarıyla boyları 3 metreyi buldu.

Muda beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bamya, fare, köstebek, yetiştiricilik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024