agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2013, 20:15   #31
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
bu arılardan hobi için bahçe yaptığımızda bir kaç tane atsak olur mu acaba?

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 13:28   #32
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
ARILAR İÇİN EKEBİLECEĞİMİZ BİTKİLER

Şifalı Otlar: Lavanta, kedinanesi, adaçayı, kişniş, kekik, rezene, hodan
Çok Yıllıklar: Çiğdem, nergis, yıldızpatı, gülhatmi, anemon, kardelen, ıtır
Tek yıllıklar: Aynısefa, ballıca, gelincik, ayçiçeği, zinnia, saçakgülü, bambulotu

Name:  Arılar.jpg
Views: 986
Size:  65.8 KB

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 14:21   #33
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Phacelia tanacetifolia - Fazelya - Arı Otu

Bence her bahçede bir miktar bulunmalı. Faydalı böcekleri çeker, uzun süre çiçekli kalır. Arılar için nektar kaynağı ve nektarı çok değerli. Toprağa da faydalı.
Phacelia Green Manure Seeds - Sow Green Manure
http://seriousaboutcamo.typepad.com/...er_version.pdf
Phacelia tanacetifolia - Plants - Blog - gardenersworld.com
Urban Pollinators: Phacelia tanacetifolia – a great plant for bees

Tohum etkinliğinden talep etmiş olan bir çok üyemiz bahçesinde yetiştirecek

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 18:07   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Şimdiden çok teşekkürler Meyvelitepe

İpekböcegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2013, 10:08   #35
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
[QUOTE=Mine Pakkaner;42363][B][COLOR=black]Eklenti 4043

En fazla yetiştirilen ve kullanılan türü Bombus terrestris’dir. Bombuslar ilk kez ülkemize 1993 yılında girmişdir (1). Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 1997-1998 yıllarında bombus üretiminin Türkiyede yapılması koşuluyla ithalatına izin vermesiyle bombusların polinatör (tozlayıcı) olarak kullanımı artmıştır. Bombus arıları bu aşamada beklenenden çok fazla ilgi görmüş ve benimsenmiştir.

Benim bildiğim ve gözlemlediğim kadarı ile bambus arıları ülkemizde yetişen doğal arılar içinde yer almaktadır. Ne acı ki yetiştirmesini kendimiz yapamadığımız için ülkemizden götürülen bambus arılarını yurt dışından almak zorunda kaldık.
Çocukluğumda evin çatısının tamiri sırasında bir tane bambu arısı yuvasını 1975 yılı civarında görmüştüm. O zamanlar ilk defa bu şekilde tüylü ve büyük bir arı ile karşılaşmıştım. Kacatepeye çıktığımda o yükseklikte çiçeklere konan çeşitli renk ve büyüklükte bambus arılarını gördüm. Bizim burada bambu arısı olarak söylenmekte. Bambus arısı dışında o kadar çeşit irili ufaklı arı yabani olarak yaşamakta ve çiçeklerin döllenmelerine yardımcı olmakta. Önemli olan onların beslenebilecekleri çiçekleri bulundurabilmek.
Hatmi çok yıllık ve arıların kavga ettikleri tek çiçekmiş. O zamanlar 8 kovan kadar arısı olan Ünal amca bir belgeselde görmüş. Bahçesinde yetişen hatmi çiçeğinin tohumlarını çevrede bulunan dere boylarına sonbaharda ekmişti. Arıcıların boş zamanlarında arıların bal aldığı çiçek tohumlarını ekerek gelecek yıllarda daha fazla bal alımına katkı yapabileceğini söylemişti. Malesef bu şekilde bir uygulama yakın zamanlara kadar yoktu. Şimdi çeşitli yerlerde bal ormanları adı ile ağaçlar dikilmeye başlandı.
Japonya'da dekar başına en fazla bal veriminin akasya ağaçlarından elde edildiğini Bakan Adnan Kahveci Japonya ziyaretinde öğrenmiş o zamanın gazetelerinde yazmıştı. Bunu da beş farklı zamanda çiçek açan akasya ağacını aynı araziye dikerek sağlıyorlarmış. O zamandan beri ben ülkemizde bu yönde bu şekilde farklı zamanlarda nektar kaynağı olabilecek akasyaların yetiştirildiği ile ilgili bilgiye rastlamadım. Benim gördüğüm ülkemizde doğal halde bulunan sarı çiçek açan akasyaya benzeyen bir ağaç. Arılar onun çiçeklerine çok fazla geliyorlar.

CilekFidesi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2014, 17:37   #36
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
merhabalar peki bu bompus arısının satışının yapıldığı bir yer varmı?

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2017, 21:21   #37
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
İlk sayfadaki açıklamalarda belirtilen firma babamın kavun tarlasında deneme yapmıştı açıkta 20 dekar arazide, normal kovanların çiftlilerini koymuşlardı 2 tane,gelip toplayıp tartım yaptılar kavunları 2 defa tutumda ve ağırlıkta farklılık vardı yanlız ya açık arazi olduğu için başka yerlere gitti arılar ya da 2 tane kovan yeterli gelmedi 20 dekar araziye,pek dengeli olmadı,zaten bombus arılarının tozlaştırdığı kavunlara bakıyorsunuz aynı çeşit hem dış rengi hem iç rengi çok farklı iç kısmı çok daha dolu çekirdek yuvası daha küçük,çeşit iç rengi yeşilken bombus arılarının tozlaştırmış oldukları turuncu gibi bir renge sahipti.
Bal arıları kavunda sera ortamında çok iyi bir verim sağlayabilir hem kalite yönünden hemde ağırlık yönünden.Normal bal arıları çok zayıf kalıyorlar bu arıların yanında,mesela karpuzda serada tozlaşma bal arılarıyla yapılıyor bombus kullanıp sonucu görmek gerekli mesela karpuzdaki boğma olayı genelde iyi tozlaşmamış çiçeklerde görülüyor bombus arısı tozlaştırmayı yapmış olsa dekar verimi çok daha yüksek olur diye düşünüyorum,bununla ilgili bir denemeye rast gelmedim şimdiye kadar...

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2018, 15:10   #38
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Tohum saflığını korumak için kurulan izolasyon kafeslerine, bitkilerin çiçeklenme döneminde arıların bırakılması, etkili tozlaşma ve yüksek tohum kalitesinin sağlanması bakımından yaygın olarak kullanılan uygulamalar. İlerde kafesleri depolayacak geniş bir yerimiz olursa mutlaka yapacağım. Bu şekilde, birbiriyle çapraz tozlaşabilecek çok sayıda bitki çeşidini bir arada yetiştirmek de mümkün.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
İlk sayfadaki açıklamalarda belirtilen firma babamın kavun tarlasında deneme yapmıştı açıkta 20 dekar arazide, normal kovanların çiftlilerini koymuşlardı 2 tane,gelip toplayıp tartım yaptılar kavunları 2 defa tutumda ve ağırlıkta farklılık vardı yanlız ya açık arazi olduğu için başka yerlere gitti arılar ya da 2 tane kovan yeterli gelmedi 20 dekar araziye,pek dengeli olmadı,zaten bombus arılarının tozlaştırdığı kavunlara bakıyorsunuz aynı çeşit hem dış rengi hem iç rengi çok farklı iç kısmı çok daha dolu çekirdek yuvası daha küçük,çeşit iç rengi yeşilken bombus arılarının tozlaştırmış oldukları turuncu gibi bir renge sahipti.
Bal arıları kavunda sera ortamında çok iyi bir verim sağlayabilir hem kalite yönünden hemde ağırlık yönünden.Normal bal arıları çok zayıf kalıyorlar bu arıların yanında,mesela karpuzda serada tozlaşma bal arılarıyla yapılıyor bombus kullanıp sonucu görmek gerekli mesela karpuzdaki boğma olayı genelde iyi tozlaşmamış çiçeklerde görülüyor bombus arısı tozlaştırmayı yapmış olsa dekar verimi çok daha yüksek olur diye düşünüyorum,bununla ilgili bir denemeye rast gelmedim şimdiye kadar...

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2018, 11:27   #39
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eneskrky Mesajı Göster
merhabalar peki bu bompus arısının satışının yapıldığı bir yer varmı?
kimse riske girip sırf sebze meyveci için bu bu cinsi üretmez, üretse de kime satacak kim bu kadar detaylı üretim yapıyor?...mantığı var? tartışılır.

sanpedro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2020, 16:42   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2020
güzel bilgi için teşekkürler

domatessever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2020, 17:46   #41
Yeni Üye

likyaorman's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2019
Galeri: 1
Arıdan bahsedilince, arıcılık ile ilgilenen arkadaşların hasadı oldukça basitleştiren (arı kovanını açmadan bal toplayarak bal sağımı yapan) icada ilgi duyacaktır. https://www.honeyflow.com/ https://bigumigu.com/haber/muslugundan-bal-damlasin/ Sinek sekiz Fukuoka metoduyla tohum topları satmakta, arkadaşım nikah şekeri yerine bunlar hediye olarak vermişti. Bence anlamlı bir hediye kendiniz yapmak isterseniz; https://videopress.com/v/eZzRnh60 https://www.sineksekiz.com/urun/tohum-topu

CilekFidesi beğendi.

Düzenleyen likyaorman : 01-03-2020 saat 17:54 Neden: dil bilgisi
likyaorman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2022, 14:07   #42
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
ARILAR İÇİN EKEBİLECEĞİMİZ BİTKİLER

Şifalı Otlar: Lavanta, kedinanesi, adaçayı, kişniş, kekik, rezene, hodan
Çok Yıllıklar: Çiğdem, nergis, yıldızpatı, gülhatmi, anemon, kardelen, ıtır
Tek yıllıklar: Aynısefa, ballıca, gelincik, ayçiçeği, zinnia, saçakgülü, bambulotu

Eklenti 455638
1* Bahçemde sanırım yabani bir üzüm bağı yetiştiriyordum. Yıllarca meyve bekledim. Birkaç yıl boyunca salkımlar oluştu, salkımlarda topluiğne başından biraz küçük meyve taneleri oluyordu. Ancak her yıl bu salkımlara bal arıları dadanıyor ve bunları yiyip tanelerini yere döküyorlar. Demek ki meyve vermeyen bir üzüm çeşidi dikmişim. Ancak hiçbir üzüm çeşidide çiçeklere böyle arı saldırısı göremezsiniz. Sanırım polen topluyorlar. Çok fazla arı geldiği için arı dostu bitki olduğunakanaat getirdim.

2* Bahçemde yabani olara kyetişen bir ot türünün adını araştırdım, kalkanotu diye geçiyor. Bunun çiçeklerine de bolca arı geliyor.

3* Ev önünde yayılan amerikan sarmaşığı tam da bugünlerde (29 haziran) bolca bal arısı akınına uğruyor.

4* Evimin önünde kendiliğinden yetişen bir fidan büyüyünce söğüt olduğu anlaşıldı. bunun yapraklarında bol bol yaprak biti oluyor. Bu yaprak bitleri özel bir sıvı salgılıyormuş. Bu sıvıya bol bol karıncalar bal arıları ve eşek arıları geliyor. Ağaçtan sanki yağmur yağıyormuş gibi su damlıyor. Bazı habelerde ağlayan söğüt diye geçiyor. Oysa yaprak bitlerinin salgıladığı sıvıymış.

CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024