agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen Selahattin Yılmaz
  • 1 Gönderen Todor

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2007, 22:25   #1
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Dev Bal Kabağında Meyve (Kabak) İrileştirme Tüyoları...

Madem böyle bir yarışmamız var, yarışmaya katılmayı düşünen üyelerimize bazı tüyolar verelim ki en büyük dev bal kabağı yarışmamız hareketlensin yarışmaya daha bir heyecan katılsın.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 22:38   #2
Ağaç Dostu

Yöntem 1-

Bal kabaklarını sularken özellikle kabağın kök etrafına genişçe bir çanak açın, bu çanağı iyice sulayın çevre topraklar iyice suyunu çekince ana gövdeden sağa sola giden kolları daha sonra tekrar yerine koymak üzere yerinden oynatın ve sağa veya sola yatırın (bu arada bu kısımda kabak varsa kopmamasına veya çamur olmamasına dikkat edin aksi halde kopabilir veya çamur bulaşacağından ilerde kabak alt kısmından çürüyebilir) iyice nemini çekmiş toprağı 5-10 cm derin olarak gövdenin uzandığı yön boyunca 1 m kadar eşeleyin ve orada bir kanal açın.

Bu işlemi gövdenin uzandığı her tarafa doğru yapabilirsiniz. Daha sonra yan yatırdığımız uzanan gövdeyi bu kanala yatırın ve üzerine nemli toprak serperek boğaz doldurma yapıyormuşcasına doldurun ve iyice üzerini kapatın ve su doldurduğunuz çanağı ilerde tekrar sulama durumuna karşı bu son yaptığımız alanı kapsayacak şekilde genişletin suladıkçada mutlaka bu toprak altına yatırdığımız kollar ıslanmalı. Bu şekilde yaptığımızda toprak altında kalan kısımlar köklenecek, bitkide köklü yüzey miktarı arttığından bitki kabağa daha fazla besin gönderecektir, tabi buda hızlı bir büyüme etkisi gösterecektir.

Hatta uzanan kolların ilerki uçlarına da lokal lokal tam yaprağın gövdeyle birleştiği yeri toprağa gömerek yaprak toprak üstüne kalacak şekilde gömebilir ve bitkide köklü yüzey alanını artırabilirisiniz. ine bu toprak altında kalan kısımların köklenmesini sağlamak için bu alanlardaki toprak nemli bulundurulmalıdır ki köklenme olsun.

Daha iri kabak elde edebileceğimiz yönteme kadar şimdilik elimizde bu var. Aklıma geldikçe yeni ve doğal yöntemler açıklamaya çalışacağım.

HakanG beğendi.
Eski 15-07-2007, 01:03   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Tüm balkabağı türlerinde aynı mı bilemiyorum. Fakat benim yolladığım yunan kabakları, kol attığı noktadan zaten kendiliğinden kökleniyor. Yaklaşık bir kibrit çöğü kalınlığınd aiki adet beyaz kol toprağa saplanarak orda kökleniyor. Üzerine toprak atmaya pek gerek yok.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2007, 01:07   #4
Ağaç Dostu

Elbette var, bu kolların atıldığı noktalar daha fazla köklenmesi için teşvik etmiş oluyoruz. Senin kabaklarda da var bu köklenme, bu fikri ben bitkinin kendisinden aldım zaten. Bizim yapacağımız iş, bu köklü kısımları teşvik etmek ve bu kısımlardan beslemek ver bir kaç boğumdan köklenip besleneceğine daha fazla boğumdan köklenmesini ve beslenmesini sağlamak.

Eski 31-07-2007, 12:14   #5
Ağaç Dostu

Yöntem 2-

Bal kabaklarının en uç sürgününü küreğin yan tarafı ile veya bıçakla kopartıyoruz ve yan dal atmasını sağlıyoruz. Yaprak aralarından kardeşlenme yoluyla yeni koltuklar çıkacak ve fotosentez yüzeyi çoğalacağından meyve iriliğine katkıda bulunacaktır.

HakanG beğendi.
Eski 31-07-2007, 12:17   #6
Ağaç Dostu

Yöntem 3-

Eğer çiçekleriniz meyve bağlamıyorsa o zaman erkek çiçekten bi,r sünger veya hassas fırça yardımıyla toz alıyoruz ve dişi çiçeğin dişicik tepesine bu fırçayı dokundurup erkek polen tozlarının dişicik tepesine k0onmasını sağlıyoruz ve meyve bağlama şansını artırıyoruz.

Ayrıca fazla meyveleri koparmakta meyve iriliğine katkıda bulunacağından bitki başına bir kaç adet meyve bırakmak bitkinin fotosentezde elde ettiği besinlerin daha az sayıda meyvede birikmesine veya bu besinlerin meyvelere yönelmesine katkıda bulunur.

HakanG beğendi.
Eski 02-08-2007, 17:07   #7
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Kabakların sulaması nasıl yapılmalı, kabak sulanmaz çürür diyerek sulama yapılmıyor. Kabakların çürüme sebebini anlamadım.

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2007, 03:40   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Buradaki 91 nolu mesaj size bilgi verir sanırsam. )

Balkabağı ve Dev Balkabağı üretimi

Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2007, 00:10   #9
Yeni Üye

karanfilsi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2007
Geçen gün yeğenim sayesinde bir çocuk programına dalmıştım o günkü konu dev balkabakları yetiştiren bir kasabaydı.Elemanlar kabakları traktöre taktıkları vinç yardımıyla kaldırdılar
Festival düzenlemişler en büyük kabak diye kabağı römorka koydukları yaylı yatağın üzerine koydularÇok devasa bişiydi,üzerine güneşten korunsun diye çadır koymuşlardı iki tarafı açıktı.Önünde de küçük bi vantilatör koymuşlar hararetini azaltmak için sanırım mantari hastalık olmasın diye..Çok güzellerdi.
İşin garibi bir iki gün önce bende balkabağı ektim ve çıktılar.Onlara üstü kapalı ısıtmalı alçak tünel yapacağım bakalım göreceğiz ne olacak

karanfilsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2008, 15:34   #10
Ağaç Dostu

Yöntem 4-
Kabaklar çiçeklenmeye başladığında her bitkide bir tane çiçek bırakın diğer çiçekleri kopartın. Böylece dev kabak yetiştirme oranı yüksek olur. Safiris

Eski 18-03-2008, 23:48   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Çiçek seyreltmek yerine meyve bağladıktan sonra, en iştahlı meyveyi bırakıp gerisini kopartmak daha mantıklı değil mi? Her dişi çiçek meyve bağlayacak diye bir kural yok.

Ayrıca benim gözlemlediğim, genelde köke en yakın meyve, en iştahlı büyüyor. Seyreltme yaparken göz önünde bulundurmakta fayda var.

HakanG beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2008, 01:03   #12
Ağaçsever

safiris's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Galeri: 4
Selam Todor ,

Bende dev kabak tohumu atlamistim ve yanilmyiorsam Atlantis diye bir cinsti sanirim ve paketin üzerindeki aciklamasinda bitkide tek cicek birakin yaziyordu. Bu yöntemle yapilan dev kabak Amerikada dünya rekoru olarak 250 kg. yetistirilmis simdiye dek.

Ama bu kadar büyük kabagi kim yiyecek yaaa. Satmasida zor olur böyle bir kabagi üstelik adam 250 kg.lik kabagi nasil eve götürecek

safiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 00:12   #13
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
En önemli tüyoyu atlamışsınız.
Photoshopdan önce, photoshopdan sonra.

Photoshop öğrenmek için tıklayınız.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 23:21   #14
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Çiçek seyreltmek yerine meyve bağladıktan sonra, en iştahlı meyveyi bırakıp gerisini kopartmak daha mantıklı değil mi? Her dişi çiçek meyve bağlayacak diye bir kural yok.

Ayrıca benim gözlemlediğim, genelde köke en yakın meyve, en iştahlı büyüyor. Seyreltme yaparken göz önünde bulundurmakta fayda var.
Sn.Todor'a katılıyorum,aslında çiçek kopartmamak lazım,köke en yakın dişi çiçek tutunca onu bırakmak lazım,ondan sonrada çıkan çiçekleri hemen kopartmamalı meyve tutmasına müsade etmeli,meyve tuttuktan sonra meyvenin sapı kabağın dalında kalmak suretiyle meyveyi kopartmak lazım.Direkt çiçek kopartırsak bitki iç güdüsel olarak tekrardan çiçek çıkartmaya çalışacaktır,çiçek meyve tuttuktan sonra sapın dalda kalmasının sebebide kabak orada meyvesinin olduğunu zannedecektir,ama biz onu kopartığımızdan bütün gıda bıraktığımız tek meyveye gideceğinden şansımız artacaktır(bu yarışma içindi)Eğer rekor kırmak istiyorsak(****** türkiye rekorundan bahsediyorum)bitkiyi iyi okumak lazım,iyi bir gözlem yapmak lazım.Bence*
*=Ben öyle yapacağım.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 17:09   #15
Ağaç Dostu

hexus's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safiris Mesajı Göster
Selam Todor ,

Bende dev kabak tohumu atlamistim ve yanilmyiorsam Atlantis diye bir cinsti sanirim ve paketin üzerindeki aciklamasinda bitkide tek cicek birakin yaziyordu. Bu yöntemle yapilan dev kabak Amerikada dünya rekoru olarak 250 kg. yetistirilmis simdiye dek.

Ama bu kadar büyük kabagi kim yiyecek yaaa. Satmasida zor olur böyle bir kabagi üstelik adam 250 kg.lik kabagi nasil eve götürecek
Adanada tatlıcılarda sergiliyorlar bu Dev Bal Kabaklarını ama yurtdışındakiler kadar büyük olduğunu sanmıyorum. 70 - 80 kg civarındalar. Kabak Tatlısı yapımında kullanılıyor.

Düzenleyen hexus : 16-09-2008 saat 17:36 Neden: imla hatası
hexus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2008, 16:25   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2008
Galeri: 2
Arkadaşlar, bilgilerinizi dikkatle okuyorum.
Sizlerin ektiği kabaklar kaç Kg. Ulaştı.
Birde arkadaşların birinde ''kabakların üzerini kapatıyorum gölge olsun.' ' diye yazmış.
Kabakları güneşten korumak gerekiyor mu?
Teşekkürler.

N.Cebeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 13:17   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2008
Galeri: 2
Arkadaşlar , verdiğiniz bilgi ve göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkür ederim.

N.Cebeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 11:30   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Güzel bir örnek olduğunu düşündüm.

Eklenen Resimler

kaju Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 17:46   #19
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
En önemli tüyoyu atlamışsınız.
Photoshopdan önce, photoshopdan sonra.

Photoshop öğrenmek için tıklayınız.
Ben de bu sene Sayın Todor'un dağıttığı Şampiyon Balkabağı tohumlarından aldım. Yetiştirecektim. Burdaki tüyoyu görünce kendimi fazla sıkmamaya karar verdim. Bu yolla dev portakal, mandalina v.b. bir çok ürün yetiştirebiliriz.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024