agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2010, 01:21   #301
Ağaçsever

hbayraktar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Geçen hafta 15 m'lik bahçe'nin yürüyüş yollarını 30 cm kazdım, meğer geçen sene diktiğimiz domates fidelerini 30 cm derinlikte araya toprak karışmış taşta yetiştirmeye çalışmışız, ada değil ama yükseltilmiş yastık yapmaya karar verdim, yoldan çıkan toprağı elle eleyerek iri taşları yollara, fındık büyüklüğündeki taşları yastıkların altına serdim, yola serdiğim iri taşların üzerine küçük taşlar ve kötü olduğunu düşündüğüm toprakla çimento muamelesi yaparak üzerine büyük kayrak taşlarını koyuyorum. Topraktan hiç solucan çıkmadı, iyi yönünden bakalım, solucan olmadığına göre zararlı da yoktur herhalde.

Biraz geç oldu ama denemek için az miktarda bezelye, fasulye, kıvırcık ve patlıcan tohumu ektim. Domates fideleri'nin ilk şaşırtmalarını yapmıştım, fakat biberler için kullandığım viyollerin altını delmeyi unutmuşum, bir de kullandığım torfa, gübre ve bahçe toprağı eklemiş ve güneş altına koymuştum, haliyle kuruduğunu zannettikçe suladım, sonuçta üstü kuru ama altı su dolu viyollerim oldu, altlarını deldim, çimlenirlerse süpriz olacak, tekrar tohum ekmek için yer de kalmadı zamanda. Fransız kadife çiçeği tohumu niyeyse bulamadım, fideler çıksında alayım diyorum ama sardunyadan başka bir şey yok çiçekçilerde.

Bu hafta sonu cocopeat leri suyla gevşeterek, iz elementler, kemik tozu ve leonardit ile harmanlamayıp elediğim bahçe toprağına karıştırarak yürüyüş yoluyla hemzemin olan yastıkların kenarına 20 cm'lik plastik çit geçirerek içlerine dolduracağım (solucansız toprak için yeterli olacağını zannetmiyorum ama yeterli k.rengi bulur bulmaz kompost yaparak malç olarak fide diplerine koymayı planlıyorum), bu durum sebze yastık ve ada kırması olarak literatüre geçer mi acaba?

Ayazkızı beğendi.
hbayraktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 20:36   #302
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
.. geçenlerin dikkatini çekiyormuş, bu sayede bahçede olduğumda tanımadığım bir çok komşuyla sohbet ettim, yakında sitede adalar çoğalacak gibi
Adaların başka bir faydası. Sosyalleşmeye pozitif etki

Ayazkızı ve g.c. beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 21:24   #303
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kesinlikle!

Gören geliyor, gören geliyor

beryun ve alperfect beğendi.
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 22:44   #304
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Bizim sitede de çok dikkat çekti .Bugün sitede oturan komşu teyzemiz buraya kimi gömeceğiz diye takıldı .Dikkat çektiği kesin bazende anlamayacak birşey yok niye tekrar tekrar sorup duruyorlar diye sinirlenmeden edemiyorum...

ozdenarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 07:51   #305
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Kesinlikle, bu konuyu detaylı konuşmak için kahve içmeye gelecek bile var. Belki yakında sitemizin üyesi de olur

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 07:56   #306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Herkese aynı şeyi baştan anlatmak sinir bozucu olabiliyor. Kimisi pahalı olmuş diyor kimisi bu tahtalar bozulmayacak mı diyor. Yapmışız bitmiş, neyi sorguluyorlar anlamıyorum.

Dün bütün adaların toprak karışımını bitirdik. Artık fide dikimine hazırız

Bu arada vernik araştırması yaptık biraz. En azından dıştan verniklemeyi düşünüyoruz.

Gülen boyanın birkaç çeşit su bazlı ahşap koruyucu verniği var, bunların kokusuz olduğunu öğrendik. Birinin fiyatı uygun. Almayı düşünüyoruz.

http://www.polisan.com.tr/category.php?cat_id=7

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 15:29   #307
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Ben mıcırı binek arabamla gelip geçerken 4 der veya 2 şer çuval alıyorum. Yürüme yoluna çok fazla gerekmez zaten. 4-5 çuval işinizi görür. Yoksa yazdığınız gibi mıcır çok ucuz nakliyesi daha pahalı.
Keşke dediğiniz gibi olsa ama yanlış hesap yapmıyorsam 4 çuval değil de 4 m3 gerekebilir. Küçücük bahçede 40 mt'ye yakın yol var. Nasıl iş anlamadım. Duble yol gibi oldu. Tarım mı yapacağım yol mu karar veremedim.

Nazara geldim. Kapının önünden her geçen durup, kolay gelsin dedikten sonra "hayırdır? bahçeye beton mu dökülecek" diye soruyor )

Bahçe bu haliyle permakültür aşamasına gelmediyse de popülerkültür olarak örnek olmaya başladı.

Ayazkızı beğendi.
Smyrna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 16:02   #308
Ağaçsever

selmaa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hbayraktar Mesajı Göster
Biraz geç oldu ama denemek için az miktarda bezelye, fasulye, kıvırcık ve patlıcan tohumu ektim. Domates fideleri'nin ilk şaşırtmalarını yapmıştım, fakat biberler için kullandığım viyollerin altını delmeyi unutmuşum,
Sağolun sayın HBayraktar ! sayenizde benim domateslerimin başına ne geldiğini şimdi anladım. Çok düşündüm nerde yanlış yaptım diye bulamamıştım. Bende altlarını delmeyi unuttum. Heba oldular hergün izledim. Ancak 3 tanesi yaşıyor şimdilik. Teşekkürler

selmaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 19:44   #309
Ağaçsever

iko10's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Bahçe Maceram

Evin yanındaki boş araziyi, yıllardır hayalini kurduğum bahçe için kullanmaya karar verdim. Toprak çok taşlı ve killi. Niyetim belleyip, biraz da gübre katıp ekmekdi. Fakat ada konusunda forumda yazdıklarınızla aklımı çeldiniz. Eşimin aklını çelmek benimkinden daha zor olduğu için bir kaç gün uğraşmam gerekti. Yazılarınız ve fotoğraflarınız öylesini etkileyici gelmiş olmalı ki; en sonunda pes etti ve dün bauhaus a osb almaya gittik. Bir plakadan bir ada çıkacak şekilde kesim yaptırdık. Pinotexle renklendirdik. Bugün montajını yaptık, İnşallah yarın da yerine koyacağız. Eşim bulaştığı iş için arada söylendiyse de ortaya çıkan şey onu da mutlu etti sanırım. Yarın biraz cocopeat, perlit, çiftlik gübresi, kemik tozu, leonardit ve toprakla bir karışım yapıp adaları doldurucam. Toprak çok taşlı olduğu için bir elek bulabilirsem toprağı elemek de istiyorum. Sanırım öylesi daha sağlıklı olacak. Her taraf yabani otlarla kaplı olduğu için sürekli ot yolucam galba. Dün çalışırken komşumun dediği "belli ki toprak insanısınız" sözü de günün en mutlu edici anıydı.

Eklenen Resimler

iko10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 21:20   #310
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Sayin iko10, adalariniz hayirli olsun. Umarim bol urun alirsiniz. Benim de bahcemde tas problemim var. Sadece tas degil ayni zamanda insaat atiklarida topragin altinda. Bu sebeple bahcenin tamamini temizlemektense adalarin oldugu yerlerin altlarini temizlemek daha kolay oldu. Ayrica sizdeki gibi yabani ot problemimde oldukca cok. Bunun icin tek yapilacak zaman zaman yolmak. Size iyi calismalar.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 21:30   #311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2009
Merhaba adalarınız güzel olmuş ellerinize sağlık... Ada boyutları nedir bilgi verebilirmisiniz? Ben de bu hafta baslayacak gibiyim.

aydınlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 23:08   #312
Ağaçsever

iko10's Avatar

Çok teşekkür ederim. Hepimize sağlıklı ve bol ürünler dilerim ben de. Çok yorucu ama ondan daha fazla zevk alınacak bir proje. Bir de insanlara dert anlatma kısmı olmasa.
Sayın aydınlı benim kullanabileceğim alan aşağı yukarı 260 a 380 cm idi.30 cm yükseklik olmak üzere osb nin kısa kenarından adanın iki kısa kenarını kesince geriye kalan parçayı dörde böldük. Bu dört parçadan ikisini birleştirince de uzun kenarın birini elde ettik. Böylece 122 ye 368 lik bir ada yaptık. İki plakadan tam iki ada yaptık. Hiç fire olmadı. Adalar uzun olduğu için 18 lik osb kullandık. Esneme fazla olmasın diye. Arada da 50 cm yürüme mesafesi bırakıcaz. Uzun kenarı birleştirirken dikkatli olmak lazım. En zayıf nokta burası.
Ben işimi kolayladım. Yeni başlıycak olanlara kolaylıklar diliyorum.

Bu arada ilk defa paint programını kullandım. Photoshop dan zor mu ne )

Eklenen Resimler

Düzenleyen iko10 : 04-05-2010 saat 23:09 Neden: ekleme
Eski 05-05-2010, 00:04   #313
Yeni Üye

Hızlı cevap ve çizim için teşekkür ederim. 2 parçayı nasıl birleştirdiniz? Ben de o noktayı düşünüyordum.

Eski 05-05-2010, 00:07   #314
Yeni Üye

Bu arada salatalık ve fasulye olacaksa sarılacakları yerleri de OSB levhaya kısa kenarlardan monte edebilirsiniz. Domates için de 2 çıta arasına ip gerebilirsiniz.

Eski 05-05-2010, 13:39   #315
Ağaçsever

iko10's Avatar

Sayın aydınlı birleştirmek için enli inşaat kalası kullandık. Her birleşim için iki parça hazırladık. biri 30 cm diğeri 60 cm (ayak uzunluğumuz). kısa olanı içten uzunu dıştan vidaladık. Adayı çevirmeden öncede destek olması için kısa kenar uzunluğundaki bir adet 5e 3 ü de ( çarpı işaretini bulamıyoıum bu klavyede ) tam ortadan takozların üzerine geçici olarak vidaladık. Adayı çevirince söktük. Akşama size daha açıklayıcı fotoğraf gönderebilirim. Şu an için sağlam gözüküyor.
Uzun adayla uğraşmak gerçekten çok zormuş. Sayın meyvelitepe size kolaylıklar diliyorum. Ben sadece iki taneyle uğraşıyorum ama çok zorlandık. Eşim yardım etmese hayatta yapamazmışım. Adalardan birine onun adını vericem. Haketti ama gerçekten. Bu arada bu sabah sadece bir adayı yerine koyabildik. Ve öğrendim ki; elek alınmaz yapılırmış.

Ayazkızı beğendi.
Eski 05-05-2010, 13:48   #316
Ağaçsever

iko10's Avatar

Sormak istediğim bir şey var; o küçücük alanda tam 3 tane (belki daha fazla) büyük karınca yuvası var. Acaba bitkilere zarar verirler mi? İlaç atmak istemiyorum. Eğer bir zararları yoksa sorun değil.

"Bu arada salatalık ve fasulye olacaksa sarılacakları yerleri de OSB levhaya kısa kenarlardan monte edebilirsiniz. Domates için de 2 çıta arasına ip gerebilirsiniz."

Henüz nasıl yapacağımıza karar veremedik. Birtakım zihri sinir projelerimiz var ama. 380 cm tel germek için uzun bir ölçü gibi gekiyor. Fazla esner. Portatif bir sistem üzerinde tartışıyoruz. Eğer netleşirse sizlerle de paylaşacağım.

Bu arada bahçesine kemik tozu atacakların etraftaki 4 ayaklı haylazlara dikkat etmeleri gerekiyor. Bizim yaramaz Bobi kaşla göz arasında paketi delivermiş. Elinden aldık ama birden bire bahçıvanlık merakı tutmuş olmalı ki oradan ayrılmıyor.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen iko10 : 05-05-2010 saat 13:59 Neden: ekleme
Eski 05-05-2010, 20:12   #317
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iko10 Mesajı Göster
... Sayın meyvelitepe size kolaylıklar diliyorum. Ben sadece iki taneyle uğraşıyorum ama çok zorlandık. ..
Kolay değil gerçekten Biz dört metrelik 20 tane yaptık. Ama en zoru içlerini doldurmak. Hepsi için 32 m3 toprak karışımı hazırlayıp doldurmuşuz.

Daha kafes yapma, tel çekme işimiz var. Seraya diktiğimiz fasulyeler uzadı bile, sarılacak bir şeyler arıyorlar.

Ayazkızı beğendi.
Eski 05-05-2010, 21:48   #318
Ağaçsever

iko10's Avatar

Bizim adalardan detay. Boyasız olan tahta geçici olarak orada. Sadece çevirirken destek oluyor.

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2010, 22:19   #319
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Sayin Meyvelitepe Üstadim ;
Memleketimizde ceviz bahcesi kurma düsüncesi ile internette arastirmalar icindeyken agaclar.net ile tanistim. Daha sonra alternatif emeklilik projesi ile yazili bir blogtan sizin (MT) bloga eristim. Calistigim isyerindeki kismin ismide MT, fakat meyvelitepe degil. Meyvelitepe bence hobi olarak sebze yetistiriciliginde fenomen oldu. Meyvelitepe isminin patentini alacakmisiniz? Arti emeklilik günlerinize 1 sene kaldi. Daha dogrusu sizin belirtmis oldugunuz tarih öyle idi blogtan takip ettigim kadariyla. Kendi deneyimlerinizi kitaplastirmayi dusunuyormusun? Bence boyle bir calisma olursa cok iyi olur. Yeni adalarin bilgilerini merakla ve dortgozle bekliyoruz. Adalariniza ne gibi isimler vereceksiniz. Ben Heybeliada da büyüdüm. Adalariniza Ege adalari, Marmara adalari gibi isimler verebilirsiniz. Iyi calismalar Esenlikler..

Düzenleyen fagu03 : 06-05-2010 saat 22:20 Neden: Yazim hatasi
fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 22:48   #320
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.fagu03,
Teşekkür ederim. Bizimkisi de bir tuhaflıktır gidiyor. Bunca yıldır esas mesleğimde kimsenin düşünmeye bile cesaret etmediği bir çok şey yaptım, kitap vs. yazmak aklıma gelmedi. Hiç aklımda yokken, öyle bir iddiam da yokken her mevsimin bir fenomeni ortaya çıktı. Bu mevsim sebze adaları Aslında şimdi bir yenisi var, "sebze parkı".

2009 Ocak ayı idi galiba. Bir hafta sonu oturmuşum araştırma yapıyorum. En çok da ingiliz bahçe tekniklerine bakıyorum. Bir yandan da biraz permakültür, companion planting vs. göz gezdiriyorum. Sonra dedim ki, ingiliz teknikleriyle permakültür yaklaşımları bir arada olmaz mı? Akşama adını koymuştum, sebze adaları

Geçenlerde gartengold'a gittim. Bir palet coco-peat alacağım. Sahibi ile tanış olduk artık, çay içiyoruz. Derken biri geldi, coco-peat sordu. Konuşkan bir adammış, anlatmaya başladı. İnternette, meyvelitepe'de gördüm. Ada yapacağım, içine koyacağım diye anlatıyor. Coco-peat olduğunu öğrenince sevindi. Şimdi EM ve leonardit arayacağım, buralarda bulunurmu diye soruyor. Ne diyeceğimi bilemedim

Bilmiyorum, kısmetse kitap da yazarım belki. Basan ve alan olurmu görürüz artık.

Eski 06-05-2010, 23:54   #321
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
meyvelitepe sebze adalari ornekleri

Sebze adalari kurmak isteyenlere belki fikir acisindan yardimci olur.
Bu linkte örnekler mevcut.
http://www.youtube.com/watch?v=gseY2...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=VI_vE...eature=related
2.linkteki gibi bir sulama da kurulabilir. Boyle bir kaplamada yapilirsa ruzgardan doludan korunakli olabilir.

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 00:34   #322
Ağaçsever

iko10's Avatar

Videodaki adalarda ayak kullanılmaması ilginç değil mi? Acaba ayaklarla boşuna mı uğraşıyoruz?

Eski 07-05-2010, 08:54   #323
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ayakları 25 cm yaptığıma pişman olmuştum, daha kısası da olurmuş. Köşebent kullanmayınca bir şekilde köşe için parça kullanmak gerekecekti, bu parçadaki ayak kısmı 10 cm bile olsa kurtarabilir. Ada boyu 2 m veya fazla olunca ortadaki ayaklar daha gerekli, yoksa yanlara doğru şişme yapıyor, bunlarında en az 15 cm olması gerekir diye düşünüyorum. Malzemeniz OSB gibi esnek değilse, ortada ayağa da gerek kalmaz.

Ayazkızı beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 09:12   #324
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Herkese aynı şeyi baştan anlatmak sinir bozucu olabiliyor. Kimisi pahalı olmuş diyor kimisi bu tahtalar bozulmayacak mı diyor. Yapmışız bitmiş, neyi sorguluyorlar anlamıyorum.
Benimle de dalga geçiyorlar sürekli, artık sıkılmaya başladım. "Bu kadar çok şey katmaya ne gerek vardı, 2 çuval yanmış koyun gübresi yeterdi" diyerek hafiften aşağılayıcı bir bakış aldım en son..!

Ayazkızı beğendi.
Didem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 11:43   #325
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Alıntı:
Sn.fagu03,
Teşekkür ederim. Bizimkisi de bir tuhaflıktır gidiyor. Bunca yıldır esas mesleğimde kimsenin düşünmeye bile cesaret etmediği bir çok şey yaptım, kitap vs. yazmak aklıma gelmedi. Hiç aklımda yokken, öyle bir iddiam da yokken her mevsimin bir fenomeni ortaya çıktı. Bu mevsim sebze adaları Aslında şimdi bir yenisi var, "sebze parkı".

2009 Ocak ayı idi galiba. Bir hafta sonu oturmuşum araştırma yapıyorum. En çok da ingiliz bahçe tekniklerine bakıyorum. Bir yandan da biraz permakültür, companion planting vs. göz gezdiriyorum. Sonra dedim ki, ingiliz teknikleriyle permakültür yaklaşımları bir arada olmaz mı? Akşama adını koymuştum, sebze adaları

Geçenlerde gartengold'a gittim. Bir palet coco-peat alacağım. Sahibi ile tanış olduk artık, çay içiyoruz. Derken biri geldi, coco-peat sordu. Konuşkan bir adammış, anlatmaya başladı. İnternette, meyvelitepe'de gördüm. Ada yapacağım, içine koyacağım diye anlatıyor. Coco-peat olduğunu öğrenince sevindi. Şimdi EM ve leonardit arayacağım, buralarda bulunurmu diye soruyor. Ne diyeceğimi bilemedim

Bilmiyorum, kısmetse kitap da yazarım belki. Basan ve alan olurmu görürüz artık.
Sayın Meyvelitepe 120*80 cm ve 40 cm yüksekliğinde küçük bir ada yaptım şimdilik içine koyun gübresi ve toprak koydum .Eşimi ikna edersem coco_peatte ilave etmek istiyorum .Koyun gübresi miktarı çok oldu gibi geliyor EM ve leonarditte koyarsam ne kadar koymam gerekiyor ,yardım ederseniz sevinirim .İnsanlara açıklamak çok zor oluyor anlamamak da direniyorlar nedense ! Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim .12 sene önce okulu bitirmiş acemi bir ziraat mühendisiyim ,bana faydası oluyor ****** ,yinede birçok şeyde değişmiş (kullanılan malzemeler gibi) uygulamak farklı birşey özelliklede canlılarla uğraşırken diye düşünüyorum .

Ayazkızı beğendi.
ozdenarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 18:47   #326
Ağaçsever

iko10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozdenarda Mesajı Göster
Eşimi ikna edersem coco_peatte ilave etmek istiyorum .
Sevgili özdenarda ben de başta eşimi; ada konusunda ikna etmekte zorlandım. Sonradan gönülsüzde olsa kabul etti. Cuzi bir miktar cocopeat v.s. almama da ses çıkartmadı. Sonra beraber işe koyulduk. Şimdi ise işe dört elle sarılıyor. "Usta sensin söyle bakalım ne yapıcaz" diyor. Hatta geçen akşam uğradığı arkadaşlarına bir saat brifing vermiş. Bahçenin fotoğraflarını göstermiş. "Bir sürü şey öğrenmişim senden, cocopeat filan. Hepsini anlattım. Gurur duy beninle" dedi. Yani anlaşılan o ki; yeni bir müttefik kazanmışız. Zamanla senin eşinin de sana daha çok destek olacağını umuyorum.

Eski 07-05-2010, 20:08   #327
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozdenarda Mesajı Göster
Sayın Meyvelitepe 120*80 cm ve 40 cm yüksekliğinde küçük bir ada yaptım şimdilik içine koyun gübresi ve toprak koydum .Eşimi ikna edersem coco_peatte ilave etmek istiyorum .Koyun gübresi miktarı çok oldu gibi geliyor EM ve leonarditte koyarsam ne kadar koymam gerekiyor ,yardım ederseniz sevinirim .İnsanlara açıklamak çok zor oluyor anlamamak da direniyorlar nedense ! Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim .12 sene önce okulu bitirmiş acemi bir ziraat mühendisiyim ,bana faydası oluyor ****** ,yinede birçok şeyde değişmiş (kullanılan malzemeler gibi) uygulamak farklı birşey özelliklede canlılarla uğraşırken diye düşünüyorum .
4-5 kilo kadar leonardit koymanız yeterli. EMA yı sebzelerinizi sularken suya karıştırıp veya yapraklara püskürterek verebilirsiniz.

Coco-peat, gevşek, su ve hava tutan bir toprak hazırlamak için biraz tembel işi bir malzeme. İlle de kullanmanız şart değil, varsa alternatif başka şeyler de kullanabilirsiniz. Burada amaç, toprağın nem muhafaza etmesi, hava barındırması, ki bitki kökleri iyi gelişebilsin. Nemli toprağı avucunuzla sıkıp bıraktıktan sonra kolayca dağılacak kıvamda olmalı.

Sizin bu adanız için yaz boyunca 1-2 litre EMA rahatça yeter. Koyun gübresi varsın çok olsun önemli değil. Yeterki yanmış olsun ve yabani ot tohumu içermesin.

Eski 07-05-2010, 20:53   #328
Ağaçsever

iko10's Avatar

Sayın MeyveliTepe; EMA kullansak bile yaprak gübresi vermek gerekir mi?

Eski 07-05-2010, 20:56   #329
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yaprak gübreleri neticede kimyasal ürünler olduğu için bizim bahçenin kapsama alanı dışında

Bence başkaca bir gübreye ihtiyacınız yok. Toprakta yeterince besin vardır. Yeter ki toprak canlı olsun ve mikroorganizmalar bulunsun. Onlar besin maddelerini çözerek bitki köklerinin alabileceği şekle sokarlar.

Ayazkızı beğendi.
Eski 07-05-2010, 21:08   #330
Ağaçsever

iko10's Avatar

Haklısınız. Kimyasal olduklarını biran için unuttum.

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024