agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-02-2017, 16:00   #1321
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2012
bu konu 2017 için henüz canlanmamış. bu yılın ilk mesajı benden olsun

bu sebze adalarına ciddi kafayı takmış biri olarak bazı girişimlerim olacak. özetle eski boyasız ahşap kapılardan (2,05X85 cm) 6 adet 800 Lt. hacimli adalar yapacağım. Malzemeler bahçede. içine orman toprağı, kendi bahçemden toprak (yıllardır ekilip dikilmeyen bir lojman bahçem var), okaliptus ağaçlarından dökülen kalıntılar, yanmış gübre, leonardit, iz elementler ve gerekirse kükürt koymayı planlıyorum. aklımda oturmayan bazı sorular var:
1- okaliptus ağacından dökülen yaprak, dal ve gövdeden soyulan kısımlar hacim yaratma adına uygun mudur? cocopeat çok pahalıya geliyor ve lojmanımızda çok ciddi ağaç kalıntıları var. toplayıp koymak çok kolay olacak.
2- yanmış gübre miktarını nasıl ayarlamak gerekir? 3te 1 gibi düşünürsek toplamda 2 m3 gibi bir gübre ihtiyacım olacak. burdaki köyden eş dosttan biraz temin edebilirim ama bana verecekleri miktarı bilemiyorum. 1/3 oranını koru derseniz gerekirse para verip alacağım.
3-leonardit miktarı nasıl olacak. sevgili meyvelitepe tarifine göre yanlış yorumlamadıysam ada başına 2 kg. gibi bir şey söz konusu. burda şirketimizin kömür madeni var. istemediğimiz kadar leonardit ve hümik asit (toz halinde) bulabilirim.
4-kemik unu/tozunu bulamıyorum. bunun yerine sirkede çözülmüş yumurta kabuğu işe yarar mı?

bunların dışında ışıklanma ile ilgili tavsiyenize ihtiyacım olacak. eklediğim resim kabaca bahçemin krokisi. adaları nereye konumlandırmak daha mantıklı. güney tarafına mı batı tarafına mı? batı tarafında büyük ihtimal sabah güneşi bir süre binadan dolayı kesilecektir ama güneş yükselince problem yaratmaz.

değerli önerilerinizi bekliyorum. teşekkürler.

sevgiler.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve Resulgur beğendi.
civanmukti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2017, 16:22   #1322
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sebze bahçesinde en önemli konu olarak güneş ve sulamayı kabul ediyorum.

Son iki yıldır bahçeden aldığımız ürünün haddi hesabı yok ki ekili alan olsa olsa bahçenin 60 m2 lik kısmı. Güneşi kesmeye başlayacak bir ağacı uzağa naklettim. Gayem ilaçsız sebze meyve yemek konusunda engelenmemek. Senede bir veya iki kere kükürt atılıyor bahçeye birde kış başı aldığım ve yerinde yanmakta olan keçi gübresi veriyoruz. Ancak damla sulama ile bahçenin susuz kalmamasına da aşırı dikkat ediyorum.

Yöreniz sebzenin en güzelinin yetiştirilebildiği yerler. Güneş almayan yere domates-biber-patlıcan- karpuz - kavun- kabak vb. leri dikmekten kaçınırsanız netice mutlaka güzel olacaktır.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2017, 19:36   #1323
Ağaçsever

bu arada iz elementler için ne tavsiye edersiniz?

Eski 08-02-2017, 21:21   #1324
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bu soruyu bana sordunuz sanırım.
Bu konuda hiç bilgim yok. Toprak tahlili de yaptırmadım. Sebzeler evin etrafında yetişiyor ve sonradan serilen 3-5 traktör tarla toprağının altı ise inşaat artıklarıyla doluydu. İnşaattan evvelde aynı yerde aynı verimi almıştım. Bahçemiz harım diye isimlendirilen köylünün sebzesini ektiği yermiş ancak çok uzun yıllar boş olarak kalmış işlenmemiş.
Ben şunu demek istedim; şartlar müsaitse çok uğraşa gerek olmayabilir. Köylü sadece arık-yatak açıyor ve oralara dikiyor sebzelerini, sulama ve gübreyi ihmal etmeyerek yediğini aldığı gibi haftada bir pazara da satacak sebze götürebiliyor.
Benim zaten o kadar fazla uğraşmaya halim de müsait değil. Mevcut durumuma şükrediyorum.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2017, 21:36   #1325
/

Giriş Tarihi: 23-11-2016
merhaba ben googleda geçirdiğim uzun saatler sonucu ankarada üretim yapan bir firma buldum. ev adresine 2 ltrelik em aktif yolladılar.

doktorwho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2017, 07:49   #1326
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Bu soruyu bana sordunuz sanırım.
Bu konuda hiç bilgim yok. Toprak tahlili de yaptırmadım. Sebzeler evin etrafında yetişiyor ve sonradan serilen 3-5 traktör tarla toprağının altı ise inşaat artıklarıyla doluydu. İnşaattan evvelde aynı yerde aynı verimi almıştım. Bahçemiz harım diye isimlendirilen köylünün sebzesini ektiği yermiş ancak çok uzun yıllar boş olarak kalmış işlenmemiş.
Ben şunu demek istedim; şartlar müsaitse çok uğraşa gerek olmayabilir. Köylü sadece arık-yatak açıyor ve oralara dikiyor sebzelerini, sulama ve gübreyi ihmal etmeyerek yediğini aldığı gibi haftada bir pazara da satacak sebze götürebiliyor.
Benim zaten o kadar fazla uğraşmaya halim de müsait değil. Mevcut durumuma şükrediyorum.
aslında genel herkese sordum, bu iz elementleri araştırıyorum bir süredir. piyasada çeşitli ürünler var. ben organik olsun istiyorum. organik kökenli olanlarda ise birkaç iz element koymuşlar içine, seriyi tamamlamak için farklı ürünleri almak zorunda kalıyoruz sanki.
ayrıca sıvı ve toz olarak satılıyor. hangisi daha makbuldür bilemedim.

cevabınız için teşekkürler.

Eski 28-02-2017, 16:55   #1327
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Eklenti 625699

Yeni sebze adalarından bir görünüş. Bu yöntem şimdiye kadar yaptıklarımız içinde en pratik olanı oldu.
Sayın MeyveliTepe,

Yanılıyor muyum, yoksa yeni adalarınızda kadife çiçeği kullanmadınız mı?

Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 17:32   #1328
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Hayır kullanmadım. Bendeki çeşit çok devleşen bir çeşit olduğu için adaları işgal ediyordu.

Ayazkızı ve Hellmarch beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2017, 11:27   #1329
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-03-2017
Trabzon genellikle yağışı fazla alan bölge olduğu için sebze adalarının sulanmasıyla ilgili ne önerebilirsiniz?
dikim yapacağım yere ancak haftasonları gidebileceğim için sürekli sulama imkanım olamayacak. Damlama sistemi kurmakta bana ilk etapta çok maliyet getireceğinden yapabileceğimi sanmıyorum. Toprak karışımlarının nem tutma özelliğiyle bu sorunu sizce aşabilir miyim?

brcparlakkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2017, 14:13   #1330
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Fidanlığımda öncelikli tüm işlerim bitti..zeytinler budandı, nergis çiçekleri kesilip gönderildi, nergis tavalarının otu alındı, zeytin dalları yakılmak üzere toplandı..sıra geldi sebze bahçesini hazırlamaya..
Dün köyden dönerken, kafadengi bi dosta sebze ekeceğim yeri gösterdim..anahtarı bıraktım..evvelki gece baya bi yağmur yağdığı için üç dört gün sonra büyük traktörün çapa makinasıyla önce toprağın üstünde yıllardan beri motorlu tırpanla biçtiğim otları yüzeysel olarak kıyacak..daha sonra da 40 santim kadar çapayı salarak otlarla birlikte iki üç kez git gel yaparak toprağı iyice kabartacak..
Çok çok yorgunun..budama vs işler çok yordu..şöyle bi 5-6 gün dinleneyim; gideceğim sebze ekeceğim tarhları hazırlamaya..
Ben tüm tohumları direkt kendi yerlerine ekeceğim.. köyde 5-10 gün kalıp, sulayıp ve takip edip çıkmalarını bekliyeceğim..ardından da damla sulama işini hallederim..
Sebze ekeceğim yer dolgu mil..gayet süzek..hayvan gübresi falan kullanmayı düşünmüyorum..çünkü yıllardan beri hiçbirşey ekilmedi..zaten solucan kaynıyor toprak..sadece Doktor Tarsa'nın organik deniz yosunu kullanacağım gibi..
Hazırlıklar bitince bi sayfa açıp resimleri paylaşırım inşallah..tüm doğa tutkunlarına selam ve saygılar

Düzenleyen pria : 30-03-2017 saat 01:39
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2017, 00:04   #1331
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
2 ölçü torf (hastalık etmenleri barındırmamasına dikkat ediniz.)
2 ölçü klinoptilolit
3 ölçü leonardit
3 ölçü yanmış keçi veya koyun gübresi
10-20 ölçü toprak (ideali 10 ölçü)

Güzel bir karışım olabilir. Sn. MeyveliTepe'nin daha önce belirttiği gibi bu konuda kesin ölçüler yok. Önemli olan imkanlar ölçüsünde toprağın fiziksel, kimyasal, biyolojik özelliklerini geliştirip, kendi-kendini yenileyebilen, sürdürülebilir bir ortam hazırlamak...

Torf; su tutabilen, toprağı gevşeten, Klinoptilolit; üst düzeydeki katyon değişim kapasitesiyle, gerekli besin maddelerini saklayıp sunabilen, aynı zamanda bazı zararlı iyonları hapseden, Leonardit; organik madde yüzdesini yükseltip, içerdiği humik ve fulvik asitlerle, 3-4 sene boyunca toprağı iyileştiren, Yanmış keçi veya koyun gübresi; besin maddelerini yan etkisiz karşılayan, toprak canlılığını geliştiren, özelliklere sahip.

Perlit, şart değil. Diğer malzemeler onun sağladığı faydaları zaten karşılıyor. Kullanılırsa iri taneli olanı tercih edilmeli. Onun da tek artısı, toprağın farklı derinliklerinde gezinerek besin maddelerini farklı yerlere taşıması olabilir belki...
Merhaba,

Tüm sayfaları uzun zamandır zevkle okuyorum. Ben de sebze saklılarım için karışım hazırlamaya çalışıyorum. Bir sitede hazır bir sebze toprağı karışımı buldum. İçeriği aşağıdaki gibi anlatılmış, sizin verdiğiniz oranları yine de uygulamalı mıyım yoksa sadece bu hazır toprak karışımı benim için yeterli olur mu?

İçerik: İçeriğinde bulunan organik solucan gübresi ve leonardit, fide dikiminden itibaren bitkinin hızlı ve sağlıklı gelişmesi için fideyi besler. Hazır torfların aksine karışım içeriğinde toprak, Akdeniz siyah orman altı torfu, mil, solucan gübresi ve leonardit ihtiva eder. Süzekliği artırmak ve sıkışmasını engellemek için perlit ve cürüf katkılıdır.

edemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 15:39   #1332
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2017
Alıntı:
Yeni sebze parkındaki her biri 4 metrekare 20 ada için bir palet coco-peat temin ettim. Bir palette 288 adet var. Her adaya 12 adet koyacağım. Buna ilaveten, her adaya 2 torba klinoptilolit (umdemin), 2 çuval işlenmiş sığır gübresi, yarım kilo kemik tozu, yarım kilo odun külü, yarım kilo kükürt, yarım torba leonardit, iki avuç iz element (demir, bakır, çinko, mangan, magnezyum), kalanı da bahçe toprağı olacak. Fideler yerlerine dikildikten sonra en üste 5 santim kalınlığında keçi gübresi ve çim kırpıntısından yapılmış kompost malç olarak serilecek. Fide dikiminden önce EMA ve mikoriza takviyesi yapmayı düşünüyorum.
Sayın meyvelitepe;

Blogtaki ve forumdaki yazılarınızdan çok faydalandım,sizin sebze adalarınızı model alarak arka bahçemin yarısına 3,5X1 metre 4 ada yaptım yeni öğrenmeye başladığımdan karışımım sizinki kadar zengin değil ve malzeme temininde de sıkıntı yaşıyorum ve bu konuda sizden yardım rica ediyorum.

Ben her ada için 5 blok 70X5=350 litre cocopeat,1 çuval koyun gübresi,8kg. leonardit,odun külü,kükürt ve geri kalanı da toprak ile karıştırmayı düşünüyorum.

Ulaşamadığım malzemeler kemik tozu,iz element (Bu nedir?) klinoptilolit,em(Em tedarik ettim aslında ama tedarikçiden ve gönderdiği üründen emin değilim,son kullanma tarihi geçmiş ve kapağı açılmış ürün gönderdi.)

Sormak istediğim bir diğer konu ise bu malzemelerin hepsini karıştırmalımıyım yoksa katman katman mı olmalı?

oartuc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2017, 15:54   #1333
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oartuc Mesajı Göster
Sayın meyvelitepe;

Blogtaki ve forumdaki yazılarınızdan çok faydalandım,sizin sebze adalarınızı model alarak arka bahçemin yarısına 3,5X1 metre 4 ada yaptım yeni öğrenmeye başladığımdan karışımım sizinki kadar zengin değil ve malzeme temininde de sıkıntı yaşıyorum ve bu konuda sizden yardım rica ediyorum.

Ben her ada için 5 blok 70X5=350 litre cocopeat,1 çuval koyun gübresi,8kg. leonardit,odun külü,kükürt ve geri kalanı da toprak ile karıştırmayı düşünüyorum.

Ulaşamadığım malzemeler kemik tozu,iz element (Bu nedir?) klinoptilolit,em(Em tedarik ettim aslında ama tedarikçiden ve gönderdiği üründen emin değilim,son kullanma tarihi geçmiş ve kapağı açılmış ürün gönderdi.)

Sormak istediğim bir diğer konu ise bu malzemelerin hepsini karıştırmalımıyım yoksa katman katman mı olmalı?
Olması gerekenleri bulmuşsunuz. Hepsini güzelce karıştırın, odun külünü fazla kaçırmayın.

Ayazkızı ve oartuc beğendi.
Eski 06-04-2017, 16:21   #1334
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın meyvelitepe;

merhaba siz de benim gibi acemi durumdasınız. ben de sevgili meyvelitepenin blogundan ve burdaki yazılarından bolca faydalandım. zaman zaman da doğrudan sorularımla kendisini meşgul ettim ama sağolsun sabırla bizim gibi acemilere destek veriyor.
cocopeat toplu alımda uygun olabilir ama hala perakende alımda blok başına 15-20 TL seviyelerine geliyor. bu fiyatlara ulaşmasında ana sebep malum döviz kurudur diye düşünüyorum. bunu neden yazıyorum? araştırma yapıp uygun fiyata bulduysanız bilgi isteyeceğim, yok araştırmadım diyorsanız da maliyet çalışmasını yapın diyeceğim.
kemik tozunu ben de bulamadım. internet ortamında kemik unu üreticilerine ulaşılabiliyor ama onlar da endüstriyel düzeyde tavuk üreticilerine hitap ediyorlar genellikle.
mikro element konusunda ise size gübretaşın online satış mağazasını öneririm. sıvı ve toz olmak üzere organik tarımda kullanılabilir açıklamasıyla 2 ürün var:
COMBI - 1 Kg
bu benim aldığım toz halindeki
MİCRO
buysa sıvı olan. kargo bedava fiyatlar uygun ve en önemlisi organik tarımda kullanılabilir olması. kargo konusunda henüz aceleci değiller. bana ulaşması 1 hafta kadar sürdü. ama paniğe gerek yok. illa ki geliyor.

sıvı veya toz konusunda tercih sizin. ama oranlar ve içerik biraz farklı.

umarım bir miktar faydalı olabilmişimdir. kolaylıklar dilerim.

Eski 06-04-2017, 19:59   #1335
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Koyun - keçi gübresi kullanıyoruz ancak beraberinde getirdikleri pire vb. haşarat için önlem alıyor musunuz? Ben geçen sene öneriyle bahçeye attığım keçi gübrelerini naylonun altına alıp gaz haline dönüşerek etki gösteren ilaç atmıştım. Bu yıl yanmış keçi ve koyun gübresi ile tohum ektiğim köpük bardak ve plastik kapları kısa bir süre dahi olsa evde misafir ediyorum, ettim. Pirelenmeyelim sonra

pria beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2017, 09:13   #1336
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi civanmukti Mesajı Göster
merhaba siz de benim gibi acemi durumdasınız. ben de sevgili meyvelitepenin blogundan ve burdaki yazılarından bolca faydalandım. zaman zaman da doğrudan sorularımla kendisini meşgul ettim ama sağolsun sabırla bizim gibi acemilere destek veriyor.
cocopeat toplu alımda uygun olabilir ama hala perakende alımda blok başına 15-20 TL seviyelerine geliyor. bu fiyatlara ulaşmasında ana sebep malum döviz kurudur diye düşünüyorum. bunu neden yazıyorum? araştırma yapıp uygun fiyata bulduysanız bilgi isteyeceğim, yok araştırmadım diyorsanız da maliyet çalışmasını yapın diyeceğim.
kemik tozunu ben de bulamadım. internet ortamında kemik unu üreticilerine ulaşılabiliyor ama onlar da endüstriyel düzeyde tavuk üreticilerine hitap ediyorlar genellikle.
mikro element konusunda ise size gübretaşın online satış mağazasını öneririm. sıvı ve toz olmak üzere organik tarımda kullanılabilir açıklamasıyla 2 ürün var:
COMBI - 1 Kg
bu benim aldığım toz halindeki
MİCRO
buysa sıvı olan. kargo bedava fiyatlar uygun ve en önemlisi organik tarımda kullanılabilir olması. kargo konusunda henüz aceleci değiller. bana ulaşması 1 hafta kadar sürdü. ama paniğe gerek yok. illa ki geliyor.

sıvı veya toz konusunda tercih sizin. ama oranlar ve içerik biraz farklı.

umarım bir miktar faydalı olabilmişimdir. kolaylıklar dilerim.
Sayın civanmukti;

Ben acemi değil çok çok çok acemiyim aslında.

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,ben bulmakta zorluk çektiğim ürünleri gördüğümde fiyatlarına pek dikkat etmiyorum.Bir zamanlar forumda bedava dağıtılmış em'in 1 litresine 55 tl verdim mesela gelen ürünün de bozuk olup olmadığından da tam emin değilim zaten,son kullanma tarihi 2015.

Cocopeat e gelince ben bursa'daki bir firmadan 1 bloğunu (70 lt. olduğunu söylüyorlar ama ben öyle olmadığını düşünüyorum maks. 50lt) 15 tl.ye kargo ücretsiz alıyorum. Daha ucuzu varsa bende hayır demem doğrusu.

Bu tür ürünleri topluca bir arada bulabileceğim bir yere henüz rastlamadım,(Bunları yazarken aklıma yeni bir iş fikri geldi. ) hepsini bir yerde bulabilmek büyük kolaylık olurdu gerçekten.

iyi çalışmalar dilerim.

Yenisu ve brcparlakkaya beğendi.
Eski 07-04-2017, 10:11   #1337
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın civanmukti;

Ben acemi değil çok çok çok acemiyim aslında.

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim,ben bulmakta zorluk çektiğim ürünleri gördüğümde fiyatlarına pek dikkat etmiyorum.Bir zamanlar forumda bedava dağıtılmış em'in 1 litresine 55 tl verdim mesela gelen ürünün de bozuk olup olmadığından da tam emin değilim zaten,son kullanma tarihi 2015.

Cocopeat e gelince ben bursa'daki bir firmadan 1 bloğunu (70 lt. olduğunu söylüyorlar ama ben öyle olmadığını düşünüyorum maks. 50lt) 15 tl.ye kargo ücretsiz alıyorum. Daha ucuzu varsa bende hayır demem doğrusu.

Bu tür ürünleri topluca bir arada bulabileceğim bir yere henüz rastlamadım,(Bunları yazarken aklıma yeni bir iş fikri geldi. ) hepsini bir yerde bulabilmek büyük kolaylık olurdu gerçekten.

iyi çalışmalar dilerim.
maliyet de önemli bir unsur. sizin durumunuzda cocopeate 300 TL veriyorsunuz. böyle olunca alternatif çözümlere yönelmek de iyi olabilir. cocopeat alternatifi olarak hacim yapma amaçlı yaprak çürüntüleri olabilir. neticede bu iş hem emek hem de para gerektiren bir uğraş. doğal ve bedava olan çözümler biraz daha emek istiyor ama herkes sonuçta kendi fiyat/performans analizini yapacaktır. (cocopeatten vazgeçtiğim için daha ucuzunu araştırmadım açıkçası)

bahsettiğiniz EM'in tarihi geçmişse iade edin derim. normalde EM hafif sirkemsi ama rahatsız etmeyen ekşilikte bir kokuya sahip. bunun da altarnatifini evde kendiniz evsel sebze meyve atıklarından yapabilirsiniz. Etkin mikroorganizmalar başlığını araştırabilirsiniz ama yapım 3 aya yakın süreceği için belki bu yıla yetişmez.

bizim sebze adaları için kullanmak istediğimiz malzeme tarifi klasik tarımcılıkta henüz bilinmeyen bir yöntem olduğu için tarım ürünleri satan bir yerde topluca bulmak mümkün değil maalesef. hala insanlar deli gibi kimyasal gübre basıyorlar ve piyasada egemen yöntem hep kimyasal olarak toprak besleme, önlem alma ve mücadele etme yönünde.

selamlar.

kamil35 beğendi.
Eski 07-04-2017, 10:18   #1338
Ağaçsever

sayın oartuc birgün organik gübre için iş yeri kurarsam bir köşesine de bu malzemeleri dizerim inşallah ))))

şaka bir yana bu toprak karışımı için miktarı nasıl hesaplıyorsunuz. bende sipariş vereceğim ama yaklaşık bir dönüm kadar alan dikeceğim. Hangi üründen ne kadar gerekir hesap yapamadım.

Eski 07-04-2017, 10:44   #1339
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brcparlakkaya Mesajı Göster
sayın oartuc birgün organik gübre için iş yeri kurarsam bir köşesine de bu malzemeleri dizerim inşallah ))))

şaka bir yana bu toprak karışımı için miktarı nasıl hesaplıyorsunuz. bende sipariş vereceğim ama yaklaşık bir dönüm kadar alan dikeceğim. Hangi üründen ne kadar gerekir hesap yapamadım.
1 dönümü yükseltilmiş yatak şeklinde yapmayacaksınız diye düşünüyorum. burda meyvelitepenin bir tarifi var: Sebze bahçesi hazırlama

burda da başka bir tarif var: Sebze bahçesi hazırlama

bunlar hep yükseltilmiş yatak için yapılan planlamalar. 1 dönüm arazide böyle bir ölçüye girişirseniz çok pahalıya gelir diye düşünüyorum.

bence önce yükseltip yükseltmemeye karar verin derim.

Eski 07-04-2017, 10:45   #1340
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Alıntı:
maliyet de önemli bir unsur. sizin durumunuzda cocopeate 300 TL veriyorsunuz. böyle olunca alternatif çözümlere yönelmek de iyi olabilir. cocopeat alternatifi olarak hacim yapma amaçlı yaprak çürüntüleri olabilir. neticede bu iş hem emek hem de para gerektiren bir uğraş. doğal ve bedava olan çözümler biraz daha emek istiyor ama herkes sonuçta kendi fiyat/performans analizini yapacaktır. (cocopeatten vazgeçtiğim için daha ucuzunu araştırmadım açıkçası)

bahsettiğiniz EM'in tarihi geçmişse iade edin derim. normalde EM hafif sirkemsi ama rahatsız etmeyen ekşilikte bir kokuya sahip. bunun da altarnatifini evde kendiniz evsel sebze meyve atıklarından yapabilirsiniz. Etkin mikroorganizmalar başlığını araştırabilirsiniz ama yapım 3 aya yakın süreceği için belki bu yıla yetişmez.

bizim sebze adaları için kullanmak istediğimiz malzeme tarifi klasik tarımcılıkta henüz bilinmeyen bir yöntem olduğu için tarım ürünleri satan bir yerde topluca bulmak mümkün değil maalesef. hala insanlar deli gibi kimyasal gübre basıyorlar ve piyasada egemen yöntem hep kimyasal olarak toprak besleme, önlem alma ve mücadele etme yönünde.

selamlar.
Haklısınız,maliyet önemli bir unsur.Henüz acemi sınıfında bile olamadığım için bahçe maceram biraz karışık,o yüzden tam hazırlıklı değilim.Araştırdıkça yeni şeyler öğreniyor ve denemek istiyorum haliyle sürekli bahçe planı değişiyor.

Bahçeyi tamamen bozup yaptığım için bu sene biraz maliyetli ve yorucu oldu açıkçası ama seneye her şey çok daha kolay ve ucuz olacak ******.Sebze adalarını,etkim mikro organizmaları yeni keşfettim hazırlanacak vaktim olmadı,seneye bokashi ile kompost çalışmalarım olacak ***.

Em'nin tarihi geçmiş ama kokusu kötü olmadığı için bozulmadığını düşünüyorum ama yine de emin değilim,başka da bulamadığım için geri gönderip eldekinden de olmak istemiyorum.

Sayın brcparlakkaya

Ben karışımı tamamen meyvelitepe'nin yazılarından yola çıkarak hazırlıyorum. Aşağıdaki mesaj size ipucu olabilir.

Alıntı:
Yeni sebze parkındaki her biri 4 metrekare 20 ada için bir palet coco-peat temin ettim. Bir palette 288 adet var. Her adaya 12 adet koyacağım. Buna ilaveten, her adaya 2 torba klinoptilolit (umdemin), 2 çuval işlenmiş sığır gübresi, yarım kilo kemik tozu, yarım kilo odun külü, yarım kilo kükürt, yarım torba leonardit, iki avuç iz element (demir, bakır, çinko, mangan, magnezyum), kalanı da bahçe toprağı olacak. Fideler yerlerine dikildikten sonra en üste 5 santim kalınlığında keçi gübresi ve çim kırpıntısından yapılmış kompost malç olarak serilecek. Fide dikiminden önce EMA ve mikoriza takviyesi yapmayı düşünüyorum.

Eski 07-04-2017, 11:27   #1341
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Arkadaşlar, burada önemli olan adalara dolduracağınız toprak karışımıdır. Yani içinde yanmış hayvan gübresi veya hayvan gübresinden femente edilerek hazırlanmış kompost olan, organik maddesi yüksek, yeterli kil bulunan ama aynı zamanda gevşek, hava ve su tutma kaabiliyetine sahip karışımdır. Bu karışımda yüksek organik madde, gevşeklik, hava ve su tutma kaabiliyetinde en kolay malzeme coco-peat'dir. Yakınınızda varsa yerine başka malzemeler de kullanılabilir (söz gelimi meşe veya kestane ormanı dibindeki çürüntü tabakası). Böyle bir karışım hazırladığınızda sebze yetiştirmeniz için gayet yeterlidir. Diğer eklentiler şart değildir. Gereken mineral ve besinlerin karışıma koyacağınız yanmış gübre ve killi toprakta zaten bulunuyor olması büyük olasılık.

Bundan sonrasında en büyük başarı faktörü adanın güneş ve havalanma bakımından konumudur. Adalarınız tam güneş alıyorsa, basık ve havasız konumda değil ise, sulama sistemini de düzgün kurarsanız mükemmel sebzeler yetiştirebilirsiniz.

Eski 07-04-2017, 14:16   #1342
Ağaçsever

Alıntı:
1 dönümü yükseltilmiş yatak şeklinde yapmayacaksınız diye düşünüyorum. burda meyvelitepenin bir tarifi var: Sebze bahçesi hazırlama

burda da başka bir tarif var: Sebze bahçesi hazırlama

bunlar hep yükseltilmiş yatak için yapılan planlamalar. 1 dönüm arazide böyle bir ölçüye girişirseniz çok pahalıya gelir diye düşünüyorum.

bence önce yükseltip yükseltmemeye karar verin derim.
yükselti yapacağımı sanmıyorum. zaten bahçem karadenizde olduğu için fazlasıyla eğimli. onu düzleyip yükseltmek fazlasıyla toprak kaybına yol açar diye düşünüyorum

Eski 07-04-2017, 14:52   #1343
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:

COMBI - 1 Kg
bu benim aldığım toz halindeki.
Paylaşım için çok teşekkürler. Yalnız kafama takılan bir konu var, fikrinizi almak isterim. Gübretaş'ın toz ürününü incelediğimde uygulama tavsiyesi olarak yapraktan ve damlama sulama olarak iki uygulamadan bahsetmiş, bizim düşündüğümüz ise toprak harcına karıştırmak; beklenen fayda sağlanabilir mi acaba?

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2017, 15:07   #1344
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Paylaşım için çok teşekkürler. Yalnız kafama takılan bir konu var, fikrinizi almak isterim. Gübretaş'ın toz ürününü incelediğimde uygulama tavsiyesi olarak yapraktan ve damlama sulama olarak iki uygulamadan bahsetmiş, bizim düşündüğümüz ise toprak harcına karıştırmak; beklenen fayda sağlanabilir mi acaba?
ben şahsen hem toprağa karıştırmayı hem de arada bir yapraktan vermeyi düşünüyordum. toprakta çözünmesi gerekir ve umudum ve tahminim de akıp gitmemesi yönünde.

Eski 25-04-2017, 23:14   #1345
Ağaç Dostu

kırkdilim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Sebze adalarıyla 4.yıla başlıyorum.Betopandan yapmıştım şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım.Sadece köşebent olarak kullandığım ağaç kazıkların birkaç tanesi çürüdü o kadar.

Hep ertelediğim damlama sistemini de nihayet kurdum.Ana hat olarak mavi renkli kangal boru kullanıp her çıkışa vana takacaktım,adaların hepsi düz bir hatta olmadığı için yapamadım.Boru sert,isteğin gibi eğilip bükülmüyor.

Ana hat olarak deliksiz damlatıcı kullandım.Ardından "T" leri takıp delikli damlatıcıları serdim.Aslında T'ye ek bir boru takıp vanayı yine de takabilirdim ama mesafeyi uzattığı için vazgeçtim.

Eklenen Resimler

kırkdilim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2017, 11:21   #1346
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Merhaba arkadaşlar. Sebze yetiştiriciliği virüsü bana da bulaştı. Üniversitemizin verdiği 80 metrekarelik alanda (hobi bahçesi) 200cm*120cm lik yükseltilmiş sebze yatağı düşünüyorum. Toprak karışımını kendim hazırlayacağım. Yatakların yönü konusunda bilgilendiriseniz sevinirim.

Düzenleyen csakin : 15-05-2017 saat 13:22
csakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2017, 16:01   #1347
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Sebze yataklarımı hazırladım. Bütün malzemeleri temin lakin. Lakin çok büyük bir hata yaptığımı düşünüyorum. Aldığım malzemeleri karıştırmak yerine kat kat attım. Toprak-Torf-Gübre-Toprak-Leonardit-Toprak şeklinde sıra sıra yaptım ve karıştırmadım. Bunun zararı olur mu? Ne önerirsiniz?

Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2017, 00:34   #1348
Yeni Üye

yeşilyaka's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2015
Herkese merhabalar,

Henüz ilk 10 sayfayı okuyabildim ama gerçekten muhteşem işler çıkarmışsınız ve benim gibi acemilere inanılmaz bir tecrübe aktarımı sağlamışsınız, hepinize çok teşekkürler.

İstanbul Kurtköy civarında bir çiftlikte toplamda 65 m2'lik kiralık bir hobi bahçem var. Bahçenin toprağı daha önce ekim dikim yapılmadığı için ve eskiden üzerinde gübre durduğu için oldukça iyi durumda.

Geçen haftasonu apar topar yükseltilmiş yataklar inşa edip bulabildiğim salatalık, cherry, sırık domates, biber, fesleğen fidelerini biraz aceleyle diktim.

Ofisten arda kalan zamanda tek başıma uğraştığım için hala yatak yapımı bitmedi .Ben de tamamını yetiştiremeyeceğim için yarısını yükseltip, kalan yarısına da damla sulama yapıp normal dikim yapmaya karar verdim.

Çok acemi olduğum için (hayatımdaki ilk sebze yetiştiricilik deneyimi) sizlere bir kaç sorum var:

1. Fide dikim zamanını çok mu kaçırdım? Bulduğum fidelerin tutma şansı sizce nedir? Ekstra gübre vs. tavsiyeniz olur mu?

2. Toprağın durumu gözüme iyi göründüğü için yataklara hiçbir katkı yapmadan tamamen bahçe toprağı kullandım. Bahçe de kiralık olduğu için çok maliyetli yatırım yapmak da istemedim açıkçası. Fakat istanbul'un son yağmurlarının ardından toprağın çatlayıp sertleştiğini gözlemledim. Gevşetmek için cocopeat, solucan kompostu gibi malzemeler şart mı?

3. 10 tane OSB levha almıştım ancak yatakları inşa ederken bahçeyi kiraladığımız çiftliğin sahipleri OSB'yi imal ederken kullanılan yapıştırıcı kimyasalların nemle birlikte mutlaka toprağa karışacağını, bunun da toprağa ve bitkilere geçip zarar vereceğini söyleyerek bu malzemeyi kullanmamın doğru olmadığını belirtti. Ancak gördüğüm kadarıyla burada da pek çoğunuz OSB kullanmışsınız. Uzun yıllardır kullananların deneyimlerini merak ediyorum.

Bahçemin planlarını ve resimlerini de ayrıca paylaşacağım. Herkese bereketli bir yaz mevsimi dilerim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen yeşilyaka : 23-06-2017 saat 20:51
yeşilyaka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2017, 10:17   #1349
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2017
Forumda henüz yeniyim. Sebze adası fikri henüz 2-3 ay önce bahçeyi nasıl ekip biçeceğimin araştırmaları sırasında oluştu. 411 m2 arsamın yanlızca 200 m2 sini bahçe olarak tahsis etmek, aynı zamanda hem maksimum verimlilik sağlamak ve estetik açıdan güzel bir görünüme sahip olması açısından ben de sebze adası yapmaya karar verdim. aklımdaki soru işretleri sayenizde giderildi.
Ben sebze adalarını estetik açıdan farklı boyutlarda yapmayı planladım. malzeme olarak da hem uzun ömürlülük, hem sökülme kolaylığı ve maliyet açısından briket kullanmayı düşünüyorum. 1,5 x 3 mt ve 40 cm derinliğe sahip bir sebze adasının maliyeti(48 adet x1,5 tl =66 tl) 66 TL. yaklaşık 12-14 adet arasında ortalama bu ölçülere yakın sebze adası yapmayı planlıyorum. Sulamayı damla sulama sistemiyle çözmeyi düşünüyorum. Kırkdilim arkadaşımızın fotoğrafları baya bi işime yaradı, sanırım aynı sistem yapmayı planlıyorum. Yanlız arsaya haftadda 1 gün uğrayabileceğimden su deposu koymak istiyorum.

Birçok forum adayı hazırlarken karşılaştığım tabloda sebze yatağının tamamen topranının temizlenerek altına kağıt örtülüp üzerine toprağın atılması suretiyle adaların hazırlandığını gördüm. Ancak ben bu yolu tercih etmek istemiyorum. kenarlarına blokları döşeyerek yürüme yolundaki bahçe toprağını adanın üzerine yığmayı düşünüyorum.

Bahçede çalışırken yağmur ve güneşten korunmak için 9 m2 bir baraka planladım. iskeleti ahşaptan yapacağım barakanın tüm malzemelerini satın aldım. Çatı sandviç panel, duvarlar betopan, iskelet ahşap olacak. Geçen hafta 8 adet ayağın takılacağı perguleleri betona gömüp geldik. bu hafta sonu da barakayı yapmayı planlıyoruz. Şimdilik bana maliyeti 1500 tl civarı.

İlerleyen dönemde bu konu başlığından fotoğrafları paylaşmaya başlayacağım. İnşallah düşündüğüm gibi olur. Önerilerinizi bekliyorum.

hamaratçiftçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2017, 12:44   #1350
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamaratçiftçi Mesajı Göster
Forumda henüz yeniyim. Sebze adası fikri henüz 2-3 ay önce bahçeyi nasıl ekip biçeceğimin araştırmaları sırasında oluştu. 411 m2 arsamın yanlızca 200 m2 sini bahçe olarak tahsis etmek, aynı zamanda hem maksimum verimlilik sağlamak ve estetik açıdan güzel bir görünüme sahip olması açısından ben de sebze adası yapmaya karar verdim. aklımdaki soru işretleri sayenizde giderildi.
Ben sebze adalarını estetik açıdan farklı boyutlarda yapmayı planladım. malzeme olarak da hem uzun ömürlülük, hem sökülme kolaylığı ve maliyet açısından briket kullanmayı düşünüyorum. 1,5 x 3 mt ve 40 cm derinliğe sahip bir sebze adasının maliyeti(48 adet x1,5 tl =66 tl) 66 TL. yaklaşık 12-14 adet arasında ortalama bu ölçülere yakın sebze adası yapmayı planlıyorum. Sulamayı damla sulama sistemiyle çözmeyi düşünüyorum. Kırkdilim arkadaşımızın fotoğrafları baya bi işime yaradı, sanırım aynı sistem yapmayı planlıyorum. Yanlız arsaya haftadda 1 gün uğrayabileceğimden su deposu koymak istiyorum.

Birçok forum adayı hazırlarken karşılaştığım tabloda sebze yatağının tamamen topranının temizlenerek altına kağıt örtülüp üzerine toprağın atılması suretiyle adaların hazırlandığını gördüm. Ancak ben bu yolu tercih etmek istemiyorum. kenarlarına blokları döşeyerek yürüme yolundaki bahçe toprağını adanın üzerine yığmayı düşünüyorum.

Bahçede çalışırken yağmur ve güneşten korunmak için 9 m2 bir baraka planladım. iskeleti ahşaptan yapacağım barakanın tüm malzemelerini satın aldım. Çatı sandviç panel, duvarlar betopan, iskelet ahşap olacak. Geçen hafta 8 adet ayağın takılacağı perguleleri betona gömüp geldik. bu hafta sonu da barakayı yapmayı planlıyoruz. Şimdilik bana maliyeti 1500 tl civarı.

İlerleyen dönemde bu konu başlığından fotoğrafları paylaşmaya başlayacağım. İnşallah düşündüğüm gibi olur. Önerilerinizi bekliyorum.
40 cm derinlik derken yerden yükseklikten mi bahsediyorsunuz? Eğer öyleyse özellikle su kaybı ve buna bağlı sorunlar öne çıkar, maliyet olarak da en az iki katını bulur. Tavsiyem bir karışı geçmemeniz.

1.5 m en ölçüsü size bilhassa hasat ve bakım işlerinde zor anlar yaşatır, önerim en fazla 1.20 m olur.

Kolaygelsin...

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024