agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2018, 22:30   #1381
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ruberto Mesajı Göster
1*2 MT 6 tane ada hazırladım. Sizce şimdiden topraklarını koyayım mı. Yoksa baharı mı beklemeliyim.

Baharı bekleseniz de olur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2018, 07:29   #1382
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Bahçem güney Marmarada. Ben ve benden daha güneyde yeri olan herkes için yaz kuraklığı önemli bir sorun. Sulama imkanım olsa da su tüketimini minimuma indirmek istiyorum. Sayın Meyvelitepe ve sayın Taşlıbahçe'nin yazdıkları mesajlarda zaman zaman su ihtiyacı konusuna değindiklerini gördüm ancak bilenlerden biraz daha bilgi rica edeceğim.

"Raised beds" yani yükseltilmiş sebze yatakları aslında bir anlamda saksıda bitki yetiştirmek gibi birşey (dibi olmayan saksı diyelim). Sadece yatağın içine konan toprağın geçirgen olması sebebiyle değil, yatağı çevreleyen malzemeden suyun buharlaşarak kaybolması da su ihtiyacını artıracaktır. Tıpkı saksı topraklarının hızlı kuruması gibi. Ben doğrudan bahçe yüzeyine ekim yaptığımda organik malç malzemleriyle buharlaşmayı yeterli oranda azaltabiliyorum. Yükseltilmiş yataklarda artık yan yüzeylerden gerçekleşecek su kaybını da bir şekilde engellemek gerekecek.

Çözüm ne olabilir? Yatak duvarlarının iç yüzeyini geçirgen olmayan plastik malzemeyle kaplamak istemiyorum. (daha doğrusu plastik kullanmak istemiyorum, doğal malzemeler olabilir) Yatak duvarlarının yüksekliğini az tutsam bu sefer de yükseltme işleminin avantajlarını kaybetmeye başlayacağım. Bu yıl bir deneme yapmak istiyorum. 2x1m boyutlarında, yüksekliği 17cm olan, herhangi bir işlemden geçirilmemiş tahta bloklar aldım. Bunlarla yataklar yapacağım. Bu yatakları verimli bahçe toprağı üzerine kuracağım için köklenmede sıkıntı olmayacaktır. Belki yatakların altındaki toprağı da 10-15cm kadar kazıp dolgu malzemesi ile karıştırırsam daha iyi olacak. Fakat "no dig gardening" kavramını da çok beğendim. Olasılıkla yatakların bir kısmında gerçekleştireceğim son kazma işlemi bu olacak. Böylece "no dig" kavramını test etme şansım olacak.

Son bir yıldır organik malç uygulamasının inanılmaz faydasını görüyorum. Yatakları mutlaka doğal malç örtüsüyle (kompost/kuru yaprak/kuru ot/saman) kaplayacağım. Dolgu toprağı organic materyalce zengin olup su tutabilecek. Sulama ihtiyacını azaltacak başka neler yapılabilir? (Bahçemin olduğu bölgenin yıllık yağış ortalaması 600-700mm, Temmuz-Ağustos ayları oldukça kurak geçiyor)

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2018, 11:41   #1383
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Bahçem güney Marmarada. Ben ve benden daha güneyde yeri olan herkes için yaz kuraklığı önemli bir sorun. Sulama imkanım olsa da su tüketimini minimuma indirmek istiyorum. Sayın Meyvelitepe ve sayın Taşlıbahçe'nin yazdıkları mesajlarda zaman zaman su ihtiyacı konusuna değindiklerini gördüm ancak bilenlerden biraz daha bilgi rica edeceğim.

"Raised beds" yani yükseltilmiş sebze yatakları aslında bir anlamda saksıda bitki yetiştirmek gibi birşey (dibi olmayan saksı diyelim). Sadece yatağın içine konan toprağın geçirgen olması sebebiyle değil, yatağı çevreleyen malzemeden suyun buharlaşarak kaybolması da su ihtiyacını artıracaktır. Tıpkı saksı topraklarının hızlı kuruması gibi. Ben doğrudan bahçe yüzeyine ekim yaptığımda organik malç malzemleriyle buharlaşmayı yeterli oranda azaltabiliyorum. Yükseltilmiş yataklarda artık yan yüzeylerden gerçekleşecek su kaybını da bir şekilde engellemek gerekecek.

Çözüm ne olabilir? Yatak duvarlarının iç yüzeyini geçirgen olmayan plastik malzemeyle kaplamak istemiyorum. (daha doğrusu plastik kullanmak istemiyorum, doğal malzemeler olabilir) Yatak duvarlarının yüksekliğini az tutsam bu sefer de yükseltme işleminin avantajlarını kaybetmeye başlayacağım. Bu yıl bir deneme yapmak istiyorum. 2x1m boyutlarında, yüksekliği 17cm olan, herhangi bir işlemden geçirilmemiş tahta bloklar aldım. Bunlarla yataklar yapacağım. Bu yatakları verimli bahçe toprağı üzerine kuracağım için köklenmede sıkıntı olmayacaktır. Belki yatakların altındaki toprağı da 10-15cm kadar kazıp dolgu malzemesi ile karıştırırsam daha iyi olacak. Fakat "no dig gardening" kavramını da çok beğendim. Olasılıkla yatakların bir kısmında gerçekleştireceğim son kazma işlemi bu olacak. Böylece "no dig" kavramını test etme şansım olacak.

Son bir yıldır organik malç uygulamasının inanılmaz faydasını görüyorum. Yatakları mutlaka doğal malç örtüsüyle (kompost/kuru yaprak/kuru ot/saman) kaplayacağım. Dolgu toprağı organic materyalce zengin olup su tutabilecek. Sulama ihtiyacını azaltacak başka neler yapılabilir? (Bahçemin olduğu bölgenin yıllık yağış ortalaması 600-700mm, Temmuz-Ağustos ayları oldukça kurak geçiyor)

Merhaba yazınızı okudum gerçekten güzel noktalara değinmişsiniz ancak bir yerlerde yanlış algı olmuş diye düşünüyorum sebze yatağı yapmak sadece yükseltmek anlamına gelmiyor sebze yatağı besince zengin toprak parçası oluşturmak. Benim fikrim toprağı yükseltmeden direk toprak yüzeyinden aşağıda sebze yatağı kazarak bir derinlik oluşturmak bu derinlik benim bahçemde 40 50 cm civarında ve bu derinliğe besin artıklarını gömerek sebze yatağı oluşturmuş oluyorum bu sayede yükseltmeden normal seviyede sebze yatağım olmuş oluyor. Denemek istiyorsanız bu şekilde yapabilirsiniz gömdüğünüz artıklar kompost evsel atıklar odun çalı çırpı neyse suyu yeterince tutuyor yüksek sebze yatağı olmadı için su buharlaşıp gitmiyor içeride kalıyor helede yağmur yağarsa su rezerviniz daime toprak altında suyu emmiş sünger gibi kalıyor. bu sene ben bahçemde böyle yaparak yağmurlarda güzel yağdı aslında maksimum koca yaz 4 ya da 5 defa suladım. bunlarda genelde bitkiyi ekerken dikerken ya da ürün olgunlaşmaya dönerken oldu. Mutlaka bu şekilde öneririm ayrıca eğer doğal malzeme kullanmak isterseniz sebze yataklarının etrafını çevrelemek için kerpiç kullanabilirsiniz ya da pişmiş ateş tuğlası suyu gayet iyi tutacaktır. Ayrıca meyveli tepenin bahçesini ziyaret ettiğimde kendisi de birket kullanmış ve gayet memnun ve başarılı bir yöntem bu şekilde de yapabilirsiniz.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2018, 21:56   #1384
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Teşekkür ederim sayın dongyul. Aslında çocukluğumdan bu yana her türlü sebze yatağını gördüm ve çalıştım. Yüzeyden daha derinde, yüzeyle eş yükseklikte ya da toprak yığarak yüzeyin yükseltimesi şeklinde. Hatta şu an meyvelerini tükettiğimiz domatesler yerden yaklaşık 10cm kadar daha alçak olan yataklardalar.

Yükseltilmiş yataklar iki nedenle ilgimi çekiyor: 1-(Bence) güzel görünüyorlar 2-Yatak üzerinde çalışmak kolay. Örneğin toprağı sıkıştırmamak (compaction) için üzerine basmamak ya da elle bastırmamak istiyoruz ya, yükseltilmiş yataklarda bu daha kolay. Ayrıca yüzeyden daha alçak yatakların kenarına basarsanız yatak duvarı içeriği doğru çökebiliyor. Tabi bunun da çözümü bulunur.

Yüzeyden alçak yataklarda kışın su birikmesi tehlikesi var. Özellikle toprak bir parça killi ve geçirgenliği az ise? Yükseltilmiş yataklardaki sorunun tam tersi yani. Yazın hızlı kurumanın tersine kışın çok ıslak olması durumu. Benim şu anki bahçemde yüzeyden alçak olan yataklar yaz sebzeleri için. Kışın üretim yapacağım yataklar toprak bir miktar üst üste yığılıp yükseltilerek oluşturulmuş yataklar olacak.

Kerpiç fikriniz oldukça ilginç geldi, deneyebilirim. Fakat ateş tuğlası konusunda emin değilim. Sulama için "Olla irrigation technique" adında bir yöntem var. Pişirilmiş topraktan yapılmış ve dış yüzeyi sırlanmamış (non-glazed) kaplara su doldurup bitkinin köklerine yakın bir yere gömmek şeklindeki bu tekniğin dayandığı ana düşünce pişirilmiş toprak yüzeyden suyun yavaş yavaş dışarıya sızması ve bitki tarafından kullanılması. Pişmiş ateş tuğlaları da bu şekilde suyu kaybedebilirler mi acaba? Aslına bakarsanız kerpiç, ateş tuğlası ya da ağaç tüm organik yapılarla kurulan yatak duvarlarında su kaybı olur gibi geliyor.

Yine de önerdiğiniz yüzeyden alçak yatak şeklinin su kaybını engelleme açısından en doğru yöntem olduğunda hemfikirim. Sizin öneriniz ve benim yükseltilmiş yatak hevesimi birleştirmek en iyisi olacak. Daha önce yazdığım gibi 15-17cm kadar yükseklikte tahta duvarlar yapıp yatağın asıl kısmını yüzeyin altına doğru 20cm kadar kazacağım, sonra da tüm yatağı (30-35cm derinlik elde edilecek) uygun karışım ile dolduracağım. Yatağın yüzeyindeki 8-10cm'lik kısmı zaten malç malzemesiyle kaplayacağım. Bu yüzden yan yüzeylerdeki buharlaşma alanı bir hayli az olup, buharlaşma kabul edilebilir düzeyde olacaktır.

dongyul ve baris2357 beğendi.
Eski 20-09-2018, 00:24   #1385
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:

Merhaba,

Yanal yüzeylerden oluşabilecek su kaybından neden endişe ediyorsunuz ? Sulamayı düzenli yapamayacak mısınız ? Tereddüt ettiğiniz alanlar yaklaşık 1,02 metrekare iken, güzel bir malçla nemini muhafaza edeceğiniz toprak yüzey alanı 2 metrekare. Bana elimine edilebilir gibi geldi.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2018, 13:58   #1386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2018
Sn. Meyvelitepe adalardaki toprak karışımlarını halen 60. mesajdaki gibi mi yapıtorsunuz. Hobi bahçeciliğini yeni öğrenmeye çalışıyorum. Ailemde ve çevremde sebze yetiştirme üzerine kimse bilgi sahibi değil. Burada yazılanları okudukça hevesim daha da çok artıyor. Size ve diğer bilgilerini paylaşan arkadaşlara çok teşekkürler.

dongyul beğendi.
Ruberto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2018, 06:59   #1387
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Merhaba,

Yanal yüzeylerden oluşabilecek su kaybından neden endişe ediyorsunuz ? Sulamayı düzenli yapamayacak mısınız ? Tereddüt ettiğiniz alanlar yaklaşık 1,02 metrekare iken, güzel bir malçla nemini muhafaza edeceğiniz toprak yüzey alanı 2 metrekare. Bana elimine edilebilir gibi geldi.
Sayın it_just_a_ride, amacım hoşuma giden ve işimi gören bir bahçe yapmak ancak bunu yaparken bulunduğum bölgeye (iklim, toprak yapısı gibi) en uygun özelliklerde olmasını sağlamak. Akdeniz ikliminin belirgin özelliği sıcak ve kurak yaz ayları. Küresel ısınma ile kurak ve sıcak dönemin artacağı da hepimizin malumu. Bu nedenle su kaybını ne kadar azaltabilirsem bölgedeki su rezervleri üzerinde oluşturduğum baskı o miktarda azalacak, ben de rahat edeceğim. Hoşuma gidiyor ve güzel görünüyor diye yükseltilmiş yataklar yapıp su tüketimimi artırmak istemiyorum. Ama yükseltilmiş yataklar yapmayı da istiyorum doğrusu

Her zaman bahçemin olduğu yerde bulunamasam da bir adet RaspberryPi, birkaç sensör, kontrol bileşeni ve internet bağlantısıyla yapamayacağınız şey yok. Bahçemi toprak nemi azaldığında ya da bir zaman çizelgesine göre otomatik olarak sulayabildiğim gibi uzaktan kontrolle de sulayabiliyorum. Fakat sorunum düzenli sulayamamak değil, su ihtiyacı.

Bu nedenle bir süredir farklı sulama teknikleri, malç uygulamaları, toprak yapısının iyileştirilmesi, farklı ekim teknikleri, xeriscaping, no dig/no tilling gardening, yağmur suyu hasatı gibi konuları araştırıyorum. Sizler gibi agaclar.net sitesinin değerli üyelerinden ne öğrenebilirsem benim için büyük kar. Israrım bu yüzden. Türkiye için yakın ve uzun dönem iklim değişim senaryolarında hiç iç açıcı şeyler yok çünkü. Çanakkale'nin güney ucundan Kars'ın güney ucuna çekeceğiniz çizginin altında (güneyinde) kalan yerler için durum daha da kötü ki zaten hepimiz iklimdeki değişimi hissetmeye başladık.

Eski 21-09-2018, 10:41   #1388
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ruberto Mesajı Göster
Sn. Meyvelitepe adalardaki toprak karışımlarını halen 60. mesajdaki gibi mi yapıtorsunuz. Hobi bahçeciliğini yeni öğrenmeye çalışıyorum. Ailemde ve çevremde sebze yetiştirme üzerine kimse bilgi sahibi değil. Burada yazılanları okudukça hevesim daha da çok artıyor. Size ve diğer bilgilerini paylaşan arkadaşlara çok teşekkürler.

Toprak karışımını daha basit hazırlıyorum. Bahçe toprağı, coco-peat veya o sırada varsa bol kompost, fermente edilmiş veya yanmış keçi veya büyükbaş gübresi yeterli oluyor. Ayrıca başka bir malzeme ilave etmiyorum. Ancak artık sıfırdan yeni malzeme hazırlamak yerine adalarda zaten bulunan malzemeye ilave yaptığımı da belirtmeliyim.

Adaları mutlaka yükseltilmiş yastıklarla yapıyorum. Yükseltilmiş yastıklar diğer bir çok avantajının yanısıra sebze köklerinin yeterli oksijen almasında doğrudan etkili oluyorlar. Bu yüzden kökler çok güzel gelişiyor, dolayısıyla da bitki çok iyi gelişiyor, verimi de ona göre oluyor.

Eski 21-09-2018, 10:59   #1389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Toprak karışımını daha basit hazırlıyorum. Bahçe toprağı, coco-peat veya o sırada varsa bol kompost, fermente edilmiş veya yanmış keçi veya büyükbaş gübresi yeterli oluyor. Ayrıca başka bir malzeme ilave etmiyorum. Ancak artık sıfırdan yeni malzeme hazırlamak yerine adalarda zaten bulunan malzemeye ilave yaptığımı da belirtmeliyim.

Adaları mutlaka yükseltilmiş yastıklarla yapıyorum. Yükseltilmiş yastıklar diğer bir çok avantajının yanısıra sebze köklerinin yeterli oksijen almasında doğrudan etkili oluyorlar. Bu yüzden kökler çok güzel gelişiyor, dolayısıyla da bitki çok iyi gelişiyor, verimi de ona göre oluyor.
Teşekkür ederim.

Ruberto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2018, 13:39   #1390
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Sayın it_just_a_ride, amacım hoşuma giden ve işimi gören bir bahçe yapmak ancak bunu yaparken bulunduğum bölgeye (iklim, toprak yapısı gibi) en uygun özelliklerde olmasını sağlamak. Akdeniz ikliminin belirgin özelliği sıcak ve kurak yaz ayları. Küresel ısınma ile kurak ve sıcak dönemin artacağı da hepimizin malumu. Bu nedenle su kaybını ne kadar azaltabilirsem bölgedeki su rezervleri üzerinde oluşturduğum baskı o miktarda azalacak, ben de rahat edeceğim. Hoşuma gidiyor ve güzel görünüyor diye yükseltilmiş yataklar yapıp su tüketimimi artırmak istemiyorum. Ama yükseltilmiş yataklar yapmayı da istiyorum doğrusu

Her zaman bahçemin olduğu yerde bulunamasam da bir adet RaspberryPi, birkaç sensör, kontrol bileşeni ve internet bağlantısıyla yapamayacağınız şey yok. Bahçemi toprak nemi azaldığında ya da bir zaman çizelgesine göre otomatik olarak sulayabildiğim gibi uzaktan kontrolle de sulayabiliyorum. Fakat sorunum düzenli sulayamamak değil, su ihtiyacı.

Bu nedenle bir süredir farklı sulama teknikleri, malç uygulamaları, toprak yapısının iyileştirilmesi, farklı ekim teknikleri, xeriscaping, no dig/no tilling gardening, yağmur suyu hasatı gibi konuları araştırıyorum. Sizler gibi agaclar.net sitesinin değerli üyelerinden ne öğrenebilirsem benim için büyük kar. Israrım bu yüzden. Türkiye için yakın ve uzun dönem iklim değişim senaryolarında hiç iç açıcı şeyler yok çünkü. Çanakkale'nin güney ucundan Kars'ın güney ucuna çekeceğiniz çizginin altında (güneyinde) kalan yerler için durum daha da kötü ki zaten hepimiz iklimdeki değişimi hissetmeye başladık.
Endişenizi kesinlikle anlıyorum. Kaldı ki kuraklık hepimizin problemi. Bu durumda ahşap malzemeye kıyasla geçirimi düşük kompozit malzemelere yönelebilirsiniz. Bütçenize uyarsa amazon.com'da çok güzel yükseltilmiş yatak materyalleri var. Almasanız bile kesinlikle fikir verir. Belki de kendiniz kestirirsiniz.

Kolay gelsin.

CornusMas beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 19:56   #1391
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Merhabalar;
Bu sene ev tüketimi için sebze bahçesi yapmaya karar verdim. Bahçede domates, biber, patlıcan, kabak, ıspanak, mısır vs gibi sebzeler yetiştireceğim. Bu arada kardeş bitkiler prensibinde ve fesleğen, kadife çiçekleri ile zenginleşen bir düzen sağlamayı düşünüyorum. İhtiyaç oldukça kullanacağım preparatlar ise organik olacak.
Ben İstanbul'da ikamet etmekteyim, bahçem ise Balıkesir Gönen'de. Ekmiş olduğum ağaçların bakımı, sulanması ve bahçe kontrolü için 13-15 günde 1 düzenli gitmekteyim.
Sizlere şöyle bir sorum olacaktı...
Bahsettiğim sebzelerden oluşan bir bahçe hazırlasam ve otomatik saatli sulama sistemi kursam (2 lt damlatıcılar ile haftada 2 defa, 2'şer saat) bu şekilde verim beklemek ütopik bir durum mu olur? Tabi 10 günde bir bahçeye gideceğim, mümkünse hasat yapacağım. Veya sulama gün sayısı, saatte vereceğim litre ölçüsü önerilerinize göre şekillenebilir.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum...

TCM ve acemi25 beğendi.
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2019, 21:03   #1392
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Merhabalar;
Bu sene ev tüketimi için sebze bahçesi yapmaya karar verdim. Bahçede domates, biber, patlıcan, kabak, ıspanak, mısır vs gibi sebzeler yetiştireceğim. Bu arada kardeş bitkiler prensibinde ve fesleğen, kadife çiçekleri ile zenginleşen bir düzen sağlamayı düşünüyorum. İhtiyaç oldukça kullanacağım preparatlar ise organik olacak.
Ben İstanbul'da ikamet etmekteyim, bahçem ise Balıkesir Gönen'de. Ekmiş olduğum ağaçların bakımı, sulanması ve bahçe kontrolü için 13-15 günde 1 düzenli gitmekteyim.
Sizlere şöyle bir sorum olacaktı...
Bahsettiğim sebzelerden oluşan bir bahçe hazırlasam ve otomatik saatli sulama sistemi kursam (2 lt damlatıcılar ile haftada 2 defa, 2'şer saat) bu şekilde verim beklemek ütopik bir durum mu olur? Tabi 10 günde bir bahçeye gideceğim, mümkünse hasat yapacağım. Veya sulama gün sayısı, saatte vereceğim litre ölçüsü önerilerinize göre şekillenebilir.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum...

Biraz sıkıntılı.
Doğru gitmeyen bir şeyi ancak bir sonraki gidişinizde anlayabileceksiniz, ki iş işten geçmiş olabilir.

Günlük yapılması gereken bakımları da yapamayacaksınız.

obabilgesi beğendi.
Eski 04-03-2019, 22:20   #1393
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Cevabınız için teşekkür ederim, ama heyecanımı anladığınızı umuyorum. Hani derler ya kurda, kuşa, aşa... Aş kısmını çoookkk altlarda tutup, şansımı denemek istiyorum. Ufaktan kıskançlıklarım oluyor, belki bir nebze rahatlarım☺️

Eski 04-03-2019, 22:59   #1394
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim, ama heyecanımı anladığınızı umuyorum. Hani derler ya kurda, kuşa, aşa... Aş kısmını çoookkk altlarda tutup, şansımı denemek istiyorum. Ufaktan kıskançlıklarım oluyor, belki bir nebze rahatlarım☺️

Deneyin tabii. Oralardan göz kulak olacak biri de olursa daha iyi.

obabilgesi beğendi.
Eski 05-03-2019, 10:49   #1395
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Tabi, rica edeceğim birisini bulacağımı umuyorum. Takdir edersiniz bu tür yerlerde yevmiyeli adam bulmak çok zor, yevmiyesiz ise ne kadar ricada bulunabileceğim bilmiyorum. O yüzden ben planımı kışa göre yapıyorum, bahar gelirse bahtıma
Peki sayın Meyvelitepe;
Tecrübelerinize istinaden son bir sorum olacaktı. Ortalama bir değer almak istersem, her bitkiye haftalık 8 lt su (4ltx2 defa) gibi bir program uygulasam yorumunuz ne olur?Elimle kontrol ettiğimde toprak ne çok kumlu, ne de çok killi. Birkaç köylüden de sebze için çok ideal toprak yapısı olduğunu duymuştum.
Son bir dipnot ile;
1)Sebze ekeceğim alana biohumus kompost, hayvan gübresi ve leonardit karıştırılacak
2)Siyah jüt taban örtüsü ile yabani ot mücadelesi yapılacak.
3)Fidelerde mutlaka ema ve hümik asit kullanılacak.
4)Kadifeler, fesleğenler eşliğinde, kardeş bitkiler prensibinde bir düzen sağlanacak.
5)Neemzal, delfin, kükürt ve bira ise zararlılarla mücadelede etkin silahlarım olacak

g.c. beğendi.

Düzenleyen obabilgesi : 05-03-2019 saat 10:53 Neden: Ufak bir ekleme yapıldı...
Eski 14-03-2019, 10:00   #1396
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2019
merhaba,
değerli üyeler yükseltilmiş sebze bahçesi yaparken fiyat avantajından dolayı 13,5 luk tuğla (kiremit) kullanmayı düşünüyorum (19x19x13,5). Sizce bu malzeme yükseltilmiş bahçe için uygun olur mu, yoksa bütçemi aşarak bims blok tuğlaya mı yönelmeliyim?

güllüsinem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 10:43   #1397
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın güllüsinem; tuğla fiyat olarak ilk aşamada cazip gelebilir ama 20x40x15 lik briket (bims tuğla dediğiniz) ebatlarından dolayı toplamda daha hesaplı gelecektir, ayrıca briket'in dayanımı tuğlaya göre daha uzun ömürlüdür.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 17:03   #1398
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2018
Ben bahçem için aşağıdaki üründen 2 tane aldım 1 metre kare ölçüde köşebentleri ve birleştirme pimleri üzerinde geliyor kurulum 2 dakika bence fiyat performans süper. 100 tl üzeri kargo bedava değerlendirmenizi tavsiye ederim.

https://www.bauhaus.com.tr/gardol-ahsap-peyzaj-kasasi

SmuraY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 19:24   #1399
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Her yıl aynı yere aynı sebze ve bitkileri ekiyormusunuz?
Ekiyorsanız verim düşüklüğü oluyor mu?

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 17:03   #1400
Yeni Üye

oguzsolmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2019
Harika olmuş.

oguzsolmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2019, 20:14   #1401
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Merhabalar;
Bahçede ciddi yer kaldığı için 15 haziran öncesi ikinci tur fide dikmeyi düşünüyorum. Marmara bölgesi için fidelerin açık araziye dikiminde son tarih ne olabilir(domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz)? Cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim...

acemi25 beğendi.
Eski 13-03-2020, 19:39   #1402
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2006
Merhabalar baştan sona bütün yazdıklarınızı okumaya başladımemeğinize sağlık.Ormandan toplayacağımız çürüntüler hastalıklara neden olur mu acaba?mantar gibi...

çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2020, 19:51   #1403
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bence ayını şey değil. Perlit veya klio kullanabilirsiniz ama bunlar toprak harcının yarısını oluşturamazlar. Coco-peat alternatifi orman tabanından alacağınız yaprak çürüntüleri, kendi yaptığınız kompost gibi malzemeler olabilir. Etraftaki ormanlık alanları keşfe çıkın. Özellikle kestane ağaçlarının bulunduğu yerlerde çukurluklarda birikmiş, yıllardır bekleyen çok güzel malzeme bulabilirsiniz.

Öte yandan, bir torba perlit kaç paradır bilmiyorum ama iki kalıp coco-peat ile bir torba perlitin hacmi aşağı yukarı aynıdır.
Yarın kesinlikle bir ormana gitmek istiyorum ama size bir mesaj yazdım yazdığınıza ekleyemediğim için son sayfa da kaldı sorumo yüzden tekrar sormak istiyorum acaba bahçeme hastalık veya zararlı canlı getirir miyim??cevaplarsanız çok mutlu olurum teşekkürler 🙏

Eski 13-03-2020, 21:23   #1404
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeğim Mesajı Göster
Yarın kesinlikle bir ormana gitmek istiyorum ama size bir mesaj yazdım yazdığınıza ekleyemediğim için son sayfa da kaldı sorumo yüzden tekrar sormak istiyorum acaba bahçeme hastalık veya zararlı canlı getirir miyim??cevaplarsanız çok mutlu olurum teşekkürler 🙏
Orman dibi sağlıklıdır. Hastalık geleceğini sanmam. Belki böcek yumurtası gelir ama onların da sebzelerinize bir zararı olmaz.

çiçeğim beğendi.
Eski 18-03-2020, 22:44   #1405
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2016
toprağa faydalı eklemeler

Sebze bahçesinde boş alanlara : odun külü, ezilmiş yumurta kabukları , çay demi , kafelerden alınabilen kahve telvesi, perlit , saman , muz kabuğu - sebze kabukları vb. toprağa karıştırmak fayda sağlar.

Arı popülasyonu için, bir köşeye su kabı koyarak arıların su ihtiyacı da giderilmeli.

TCM ve eozen81 beğendi.
naturedesign Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2020, 14:25   #1406
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturedesign Mesajı Göster
Sebze bahçesinde boş alanlara : odun külü, ezilmiş yumurta kabukları , çay demi , kafelerden alınabilen kahve telvesi, perlit , saman , muz kabuğu - sebze kabukları vb. toprağa karıştırmak fayda sağlar.

Arı popülasyonu için, bir köşeye su kabı koyarak arıların su ihtiyacı da giderilmeli.
peki bu söylediklerinizi toprağa gelişi güzel mi serpmeliyiz?yoksa belli ölçülere sadık mı kalmalıyız?

Eski 29-03-2020, 15:24   #1407
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeğim Mesajı Göster
peki bu söylediklerinizi toprağa gelişi güzel mi serpmeliyiz?yoksa belli ölçülere sadık mı kalmalıyız?
Bu bir alışkanlık olmalı, toprağı rutin olarak organik maddelerle beslemek amaçlı. Doğada var olan hiçbirşeyin çöp olmadığı mantığıyla. Belli ölçü yok, önemli olan toprağa katkı yapmak. Örneğin ; o gün evden çıkan sebze-meyva kabuklarını çöpe atmak yerine , el çapasıyla bir köşede ufak çukur açıp toprağa gömersek bu bile toprağa faydadır. (doğada plastik dışında hiçbirşey çöp değildir )

naturedesign Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2020, 16:42   #1408
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturedesign Mesajı Göster
Bu bir alışkanlık olmalı, toprağı rutin olarak organik maddelerle beslemek amaçlı. Doğada var olan hiçbirşeyin çöp olmadığı mantığıyla. Belli ölçü yok, önemli olan toprağa katkı yapmak. Örneğin ; o gün evden çıkan sebze-meyva kabuklarını çöpe atmak yerine , el çapasıyla bir köşede ufak çukur açıp toprağa gömersek bu bile toprağa faydadır. (doğada plastik dışında hiçbirşey çöp değildir )
çok uzun bir yol katetmem gerekiyor ama bu sezon kaçmadan bunu nasıl yapacağım? sürekli okuyarak deneyim kazanmaya çalışıyorum.Adalara dolduracağımız toprak karışımı ile ilgili o kadar çok şey yazıyor ki hepsinin bir arada olduğu bir satıcı bulmak,satıcının güvenli olduğuna emin olmak,toprağı sadece bir seradan alacağımız toprak ve gübreyle karıştırmaktan ne derece verim alırız bunu bilememek.yapacağımız adalara hangi sebzeleri yan yana dikebileceğiz bunları öğrenmek...
Başlayabilmek her halde en önemli adım olacak.Tek temennimiz içinde bulunduğumuz korona hastalığı sürecini hayırlısıyla en kısa zamanda atlatabilmek.

Eski 08-04-2020, 15:57   #1409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2020
İyi günler. Çok güzel bir konu tüm katkı sunanlara sonsuz teşekkürler. Benim sormak istediğim ana materyal için 10*60*25 ölçülerinde ytong kullanılamaz mi ? Ortalama fiyat 4.5 TL deniyor.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

zafertopcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2020, 07:30   #1410
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
ytong güzel bir malzeme ama maliyet biraz yüksek çıkabilir.

zafertopcu beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024