agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2015, 23:22   #1291
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bull's blood kırmızı pancara benziyor. Ya tohum karışmış ya da bulls blood'dan hibridlenmiş fakat görüntü hibridlenmekten çok bir bulls blood bitkisine tam benziyor. İster yaprağını kullanın, ister sonbaharda kökünü, ister ikisini birden
Sn.Meyvelitepe bitki boyu 150 cm i gecti. Ama tohum oldugunu dusundugum seyler cok kucuk ve nemli. Tek bitkiden tohum alinir mi. Topragiyla bir saksiya alabilir miyim. Bitkinin sararmasi mi gerek.

Bu tur tohumlarin nasil alindigini cozemedim. Tohuma bıraktığım ispanaklarin da kendileri sararmaya basladi ama ortada tohum yok. acele mi ediyorum.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 19:49   #1292
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2011
Lütfen yardım...

Name:  DSC_0652jkl.jpg
Views: 2159
Size:  28.1 KB[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  DSC_0656oıpğ.jpg
Views: 2167
Size:  21.8 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Sebze bahçesindeki sebzeler acaba neden sarı sarı....Ne vermem gerekiyor **** neyi çok vermiş olabilirim...

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
gulizgul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 19:53   #1293
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2011
[ATTACH][ATTACH]Name:  DSC_0661ıopğ.jpg
Views: 2176
Size:  54.6 KB[/ATTACH][/ATTACH] Bunlarda diğer fotoğraflar..

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
gulizgul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 11:21   #1294
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
çok mu su verdini ayrıca direnajı sıkıntılı gibi anlaşılıyor fazla su vermeyının suyun tahlıyesine imkan tanıyınız

gulizgul beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 11:25   #1295
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bence renklerde sorun yok. Domates fidelerinde erken yanıklık belirtileri var.

gilan ve gulizgul beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2015, 15:21   #1296
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2015
Öncelikle hepnize merhaba.Bahçemde sebze yetiştirmek için 40*40*2metre lik saksı lar hazırlayıp içinde sebze yetiştirmeyi planlıyordum.OSb den yapııyım dedım konu hakkında bıraz araştırırken bu sayfayı gördüm.2 günde 44 sayfayı anca okuyabildim.Gerçekten hayranlık ve hayretle ve imrenerek okudum tüm sayfalrı.Sayın Meyvelitepe nin adaları yapması ve hasat foto ları resmen bir çığ gibi forum üylelerininde bahçelerinde yerini almış.herkes 4 koldan adalar yapmış yetiştirdiği sebzeler harika gerçekten.Büyük emek var her birinde.Sebze adalarından bu yıldan pek fotograf göremedım.Adaların durumunu gerçekten çok merak etmekteyim.Hepinize saygılar.kendi bahçemde heryer çim kaplı ve otomatik yağmurlama sistemi oldugundan bahçenin kenarlarındaki bordürlere saksı gibi minyatür adacıklar yapıp burda sebze yetiştirmeyi deniycem eğer başarabilirsem önümüzdeki yıllarda bir kaç ada bende yaparım

HakanSoyuak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 01:51   #1297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2015
Temmuz ayının ortasına geldik ama ben ancak sebze saksılarımı hazırlayabildim Yağmurlar ANCA bitti Bursa'da toprak karışımı için uğraşıyorum şuan ama konu geçen Yılların konusu olduğundan bazı ürünleri internette bulamıyorum 40*40*122 lik 4 adet sebze saksım var kemik tozu bulamıyorum iz element çok fazla çeşidi var
COMPO MİKRO ELEMENTLİ YAPRAK GÜBRESİ 1 KG.

Mikro Elementli yaprak gübresidir. Yüksek aktif maddeli bor, bakır, demir, mangan, molibden ve çinko iz elementleri karışımıdır. Bakır, demir, mangan ve çinko EDTA ile şelatlıdır.

Dünya çapında en iyi bilinen ve en çok güvenilen yaprak gübresidir.

Bu ürünü bulabildim olurmu? Zeolit akvaryum cularda var ama toprak zeoliti farklımı ema bulamıyorum

Cocopeat hayvan gübresi leonardit keçi gübresi bahçe toprağı var suanda . Birde benim Saksı larıma nekadar karışım koymalıyım bilemedim saksı başına 1 coco 1/4 gübre 1/4 toprak uygunmu ? Nekadar zeolit leonardit ? Çok sordum ama Yardıma ihtiyacım var ilk kez sebze yetiştirmeyi demiyorum

HakanSoyuak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 04:13   #1298
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Ucte bir oranlarda yanmis gubre, toprak ve cocopeat ile baslayabilirsiniz. Yagmurlar anca bitti demissiniz. Saksilari nereye koyacaksiniz. Bu kadar yagmurdan kacmaya gerek yok. Yazlik sebzeler icin gec oldu. Ben olsam saksilara havuc marul pazi ve yesillik ekerim.

Eski 25-07-2015, 21:48   #1299
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Tatildeyken esimden bamyalari toplamasini istedim. Bamya diye acilmamis kabak ciceklerini toplamis )

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2015, 21:55   #1300
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kabak çiçeğine değil de bamya çiçeğine benziyorlar.

nkutsay beğendi.
Eski 25-07-2015, 22:38   #1301
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Ben de oyle sanmistim ) bugun bamya bitkisini gostererek ne oldugunu sordu. Ee sen bunun cicegini koparmadin mi deyince yoo deyip ya sn. Heyyamolanin topak kabagi ya da sn. Paresin costato romanesco su olan kabagi gosterdi.

Eski 25-08-2015, 15:38   #1302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Toprak Islahı

Oldukça verimsiz hale gelmiş bahçemin toprağını yeniden ayağa kaldırmak için bir yıldır uğraşıyorum. Sağolsun herkes buradan edindiğim bilgilerin oldukça yardımı da oldu ancak hala yeterli değil. Çalışan bir insan olduğumdan ancak hafta sonları gidip ilgilenebiliyorum ona da vakit yetmiyor.

Ben sebze adası oluşturmak yerine bahçeyi mevcut şekliyle kullanmaya karar verdim. Geçtiğimiz yıl sonu leonardit ve gübre atmıştım. Bu yılda koyun ve solucan gübresi, humik asit ve biovin ile destekledim. Toprak hala yumuşak durumda değil.

Sonbaharda sebzeleri sökünce toparladağım malzemeler olan cocopeat, tarımsal pomza taşı, klinoptonolit ve satın alacağım koyun gübresi ve leonardit döküp belleyeceğim. Bunun yanında önümüdeki yıl ne yapıp edip kompost ve enzim yapmayı da hedefliyorum.

Sorum şu toprağı yumuşatmak için bir traktör falanda dere mili getirteyim mi? Bunun dışında bir öneriniz var mı?

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 15:50   #1303
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
Oldukça verimsiz hale gelmiş bahçemin toprağını yeniden ayağa kaldırmak için bir yıldır uğraşıyorum. Sağolsun herkes buradan edindiğim bilgilerin oldukça yardımı da oldu ancak hala yeterli değil. Çalışan bir insan olduğumdan ancak hafta sonları gidip ilgilenebiliyorum ona da vakit yetmiyor.

Ben sebze adası oluşturmak yerine bahçeyi mevcut şekliyle kullanmaya karar verdim. Geçtiğimiz yıl sonu leonardit ve gübre atmıştım. Bu yılda koyun ve solucan gübresi, humik asit ve biovin ile destekledim. Toprak hala yumuşak durumda değil.

Sonbaharda sebzeleri sökünce toparladağım malzemeler olan cocopeat, tarımsal pomza taşı, klinoptonolit ve satın alacağım koyun gübresi ve leonardit döküp belleyeceğim. Bunun yanında önümüdeki yıl ne yapıp edip kompost ve enzim yapmayı da hedefliyorum.

Sorum şu toprağı yumuşatmak için bir traktör falanda dere mili getirteyim mi? Bunun dışında bir öneriniz var mı?
Toprağınız killi mi? Bahsettiğiniz sertlik sulanmamış alanlarda sıcağı yedikten sonra oluşan sertlik mi, sulandıktan sonra sıcağın etkisiyle kabuk mu tuttu; yani sertlik yüzeyde mi ya da aşağılarda devam ediyor mu?

Toğrağınız ağır bünyeli ise uygun oranda mil karıştırmak faydalı olur. Diğer malzemeleri de yazmışsınız zaten. Her fırsatta da organik madde ilavesi.

Yine de, yatak hazırlamayacaksanız, muhtemelen her yıl yeri değişen sıra arası yürüme alanlarındaki dolaşımlarınız toprağınızın farklı yerlerini sıkıştıracaktır. Ama bahsettiğiniz şey bu değil sanırım....

bahcedenn ve kerkenez beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 19:41   #1304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2015
Herkese Merhaba,

Yakın zamanda biraz daha sakin bir hayat için İstanbul'dan Tekirdağ'a taşındım. Şimdi hatrı sayılı bir büyüklükte bahçe yapma imkanım var. Önümüzdeki sene sebze bahçesi denemek istiyorum. Meyvelitepe'nin çalışmaları başta olmak üzere hepinizi tebrik ediyorum. Hayran bırakacak güzellikte bahçeler kurmuşsunuz. Hayal ettiğimden bile güzel bahçeler kurduğunuzu görünce özendim ve imrendim...

Uzun zaman önce bu konu başlığı altında başlamış paylaşımlarınızı bir solukta okudum. Bazı teknik konuları anlamasamda (malç, EM vb...) genel olarak kafamda birşeyler canlandı. Yastık yönteminin hem verimli hem de kullanışlı olduğu anlaşılıyor. OSB'den çerçeve ve bambu çubukları ile başlangıç yapmak benim gibi deneyimsiz biri için mantıklı gibi duruyor.

Önümüzdeki sene için kendime bir planlama yapacağım. Bunun için neler dikeceğime, kaçar adet dikeceğime karar verip gerekli malzemeler için alışveriş yapacağım. Keyiften öleceğimi hissediyorum Fakat toprak hazırlığı hususunda tecrübelerini paylaşan birilerini göremedim. Belki de ben satır aralarında kaçırdım. Ya da bunun için ayrı bir başlık var.

Açıkçası daha önce elim saksı toprağından başka bir toprağa değmedi. Yani oldukça deneyimsiz ve bilgisizim. Acaba yastıkların daha da önemlisi toprağının hazırlanmasında kronolojik bir sıra ile hazırlık aşamalarını anlatan hazırda bir paylaşım var mıdır? Hazırda paylaşım yoksa destek olacak birisi var mıdır?

Şimdiden hepinize teşekkürler...

Taşlıbahçe beğendi.
tugrul84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2015, 20:26   #1305
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Toprağınız killi mi? Bahsettiğiniz sertlik sulanmamış alanlarda sıcağı yedikten sonra oluşan sertlik mi, sulandıktan sonra sıcağın etkisiyle kabuk mu tuttu; yani sertlik yüzeyde mi ya da aşağılarda devam ediyor mu?

Toğrağınız ağır bünyeli ise uygun oranda mil karıştırmak faydalı olur. Diğer malzemeleri de yazmışsınız zaten. Her fırsatta da organik madde ilavesi.

Yine de, yatak hazırlamayacaksanız, muhtemelen her yıl yeri değişen sıra arası yürüme alanlarındaki dolaşımlarınız toprağınızın farklı yerlerini sıkıştıracaktır. Ama bahsettiğiniz şey bu değil sanırım....
Toprak pek killi değil öyle olsa suyu emmez diye düşünüyorum. Sulandıktan sonra kuruyunca taş gibi oluyor elinizle eşelemeyi bırakın çapalamak bile zorluyor insanı.

Eski 25-08-2015, 22:12   #1306
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrul84 Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Yakın zamanda biraz daha sakin bir hayat için İstanbul'dan Tekirdağ'a taşındım. Şimdi hatrı sayılı bir büyüklükte bahçe yapma imkanım var. Önümüzdeki sene sebze bahçesi denemek istiyorum. Meyvelitepe'nin çalışmaları başta olmak üzere hepinizi tebrik ediyorum. Hayran bırakacak güzellikte bahçeler kurmuşsunuz. Hayal ettiğimden bile güzel bahçeler kurduğunuzu görünce özendim ve imrendim...

Uzun zaman önce bu konu başlığı altında başlamış paylaşımlarınızı bir solukta okudum. Bazı teknik konuları anlamasamda (malç, EM vb...) genel olarak kafamda birşeyler canlandı. Yastık yönteminin hem verimli hem de kullanışlı olduğu anlaşılıyor. OSB'den çerçeve ve bambu çubukları ile başlangıç yapmak benim gibi deneyimsiz biri için mantıklı gibi duruyor.

Önümüzdeki sene için kendime bir planlama yapacağım. Bunun için neler dikeceğime, kaçar adet dikeceğime karar verip gerekli malzemeler için alışveriş yapacağım. Keyiften öleceğimi hissediyorum Fakat toprak hazırlığı hususunda tecrübelerini paylaşan birilerini göremedim. Belki de ben satır aralarında kaçırdım. Ya da bunun için ayrı bir başlık var.

Açıkçası daha önce elim saksı toprağından başka bir toprağa değmedi. Yani oldukça deneyimsiz ve bilgisizim. Acaba yastıkların daha da önemlisi toprağının hazırlanmasında kronolojik bir sıra ile hazırlık aşamalarını anlatan hazırda bir paylaşım var mıdır? Hazırda paylaşım yoksa destek olacak birisi var mıdır?

Şimdiden hepinize teşekkürler...

Meyvelitepe'nin bloğunda sebze adalarıyla ilgili olan bölümde yeri geldikçe anlatılan karışımlar var diye hatırlıyorum.

Bir de ağaçlar nette hugelkültürle ilgili sayfaya bir göz atabilirsiniz.

Aslına bakarsanız sebze yataklarında en önemli unsur bitkilerin köklerini rahatça salacakları genişlikte, sıkışmamış ve basılmadığı için sıkışmayacak uygun bir yetişme alanı sağlamak. Daha başka avantajları da yok değil.

Yatağın toprağı ise eldeki imkanlara, harcanacak emeğe, ve hatta ne yetiştirileceğine, sulama imkanlarına göre belirlenecek geniş bir yelpaze...

İçinde kabaca kil, mil, kum ve organik madde olan bir toprak başlangıç olabilir. İstenirse leonardit, zeolit, ponza gibi pek çok malzeme de eklenebilir. Suyu tutan, katyon değişim kapasitesini arttıran, geçirgenliği sağlayan pek çok ürün var piyasada.

zaman içinde PH değerini ölçerek duruma göre asidik veya alkali malzemeler de katılabilir.

Bunlara ilaveten mikoriza(kök mantarları), EM(Etkin mikroorganizmalar) gibi toprak ekosistemini canlandıracak canlılar da eklenebilir. Liste uzar gider...

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2015, 13:14   #1307
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Forumda aradim bulamadim. Hasat sonrası icin de bir baslik lazim sanirim. Ali's pembe kiraz ve cikolata cerinin verimleri malum. Masallahlari var. Artik tuketmeye yetistiremiyoruz. Ne yapilabilir cerilerle. Kurutmali mi recel mi yapmali. Memnun kaldiginiz yontemler varsa paylasabilir misiniz.

Eski 28-08-2015, 14:02   #1308
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2015
Sebze bahçesi hazırlama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay Mesajı Göster
Forumda aradim bulamadim. Hasat sonrası icin de bir baslik lazim sanirim. Ali's pembe kiraz ve cikolata cerinin verimleri malum. Masallahlari var. Artik tuketmeye yetistiremiyoruz. Ne yapilabilir cerilerle. Kurutmali mi recel mi yapmali. Memnun kaldiginiz yontemler varsa paylasabilir misiniz.
Merhaba..
Pembe kiraz domatesin verimi ne kadar cok acaba hic yetistirmedim ?
Tohumdan mi yetirtiriyorsunuz.

ahmetyasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2015, 14:32   #1309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2015
merhaba. bahçeme deneme amaçlı bir tane sebze adası yapmak istiyorum. bahçemde sebze adası için belirlediğim yer ayrık otu ile kaplı. ayrık otlarının çok inatçı olduğunu islahının çok zor olduğunu forumdan öğrendim. haftasonu sebze adasını yapmak istiyorum. sebze adasını yapmak istediğim yeri belleyip köklerini sökebildiğim kadar sökmem mi gerekir. sebze adasının tabanını bahçeden yalıtsam olur mu? biraz geç kaldım gibi ama bu haftasonu ıspanak marul gibi sebzeleri ekmek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve Milla beğendi.
İbrahim can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2015, 16:17   #1310
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-01-2011
gerçekten güzel çalışmalar. herkese tebrikler

blnturkek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2016, 21:49   #1311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2012
Sebze Bahçeciliği Hakkında

Merhaba, benim gibi sebze bahçeciliğine yeni başlayacaklar için tavsiye edebileceğiniz bloglar var mıdır? Bu sene bahçemde bu işe epey zaman harcamak istiyorum fakat hiç bir bilgim yok.

bahcede.com un blog adresini takip etmeye basladım fakat henüz ordada içerikler çok yeni giriliyor. Daha detaylı nereden güvenilir bilgi alabilirim?

rodeon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2016, 09:38   #1312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Bu konuda bir kaç kitap var, yardımcı olabilir:
1- Sebze Yetiştiricisinin El Kitabı-Edward C. Smith, Bilge Kültür Sanat Sebze Yetiştiricisinin El Kitabı %30 indirimli Edward C. Smith

2-Sebze kitabı-Alan Buckingham-Alfa Yayıncılık
D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası Sebze Kitabı

Ayazkızı beğendi.
kakaphonic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2016, 01:21   #1313
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Name:  Sebze Adaları_450.jpg
Views: 1738
Size:  53.8 KB

Yeni sebze adalarından bir görünüş. Bu yöntem şimdiye kadar yaptıklarımız içinde en pratik olanı oldu.

Eski 22-08-2016, 08:25   #1314
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Eklenti 625699

Yeni sebze adalarından bir görünüş. Bu yöntem şimdiye kadar yaptıklarımız içinde en pratik olanı oldu.
Siyah malç örtüsü sadece otlardan korumak için herhalde?

MeyveliTepe beğendi.
Eski 02-09-2016, 21:52   #1315
Yeni Üye

Minibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2016
Merhaba.
Bir çırpıda 44 sayfa okudum! Ben de saksıda yetiştirdiğim sebzelerden vazgeçerek sebze adasına geçmeye karar verdim. Haftasonu ilk adamı yapacağım. Bu arada hummalı bir şekilde toprak araştırmasındayım. Forumda okuduklarımı örnek alarak cocopeat, bahçe toprağı,leonardit ve keçi gübresinden oluşan bir karışım kullanmayı planlıyorum. Sizce başlangıç için uygun olur mu?
Malum sonbahar geldiği için havuç,lahana, karnıbahar, ıspanak vs. Sebzeleri ekmeyi planlıyorum. Sizce bunlardan hangilerini fide olarak, hangilerini tohum olarak ekmeliyim? Hazır fide kullanmaktansa tohumdan fide yapmam daha sağlıklı mı olur?
Şimdiden cevaplayan herkese teşekkür ederim...

Minibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2016, 06:08   #1316
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Nasil yapmaniz gerektigini degil ama nasil yaptigimi soyleyeyim, siz nasilsa zaman icinde sizin icin en uygun olan yontemi belirlersiniz. Asagidakiler, tohum hasadi yapmayacagim, sadece tuketim icin ekim yapacagim durumlar icin gecerli.

Havuc, turp: dogrudan topraga ekiyorum. Bu durumda, cok kalabalik oldularsa, seyreltme yapmaniz gerekebilir.
Pancar: viyollere fide yapip oyle topraga aliyorum (bunda boyle bir aliskanlik gelistirdim)
Lahana, karnibahar, brokoli: viyollere fide yapip oyle topraga aliyorum.
Ispanak: dogrudan topraga ekiyorum.

Tohumdan fide yapip gelisimlerini takip etmek bambaska bir tecrube. Bir de tohumu bilerek ekmis oluyorsunuz. Ben tohumdan hasada tum donguyu gorun derim. Bu arada tohumlari da sekil, doku, renk vs itibariyle tanimis olursunuz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Minibahçe Mesajı Göster
Merhaba.
Bir çırpıda 44 sayfa okudum! Ben de saksıda yetiştirdiğim sebzelerden vazgeçerek sebze adasına geçmeye karar verdim. Haftasonu ilk adamı yapacağım. Bu arada hummalı bir şekilde toprak araştırmasındayım. Forumda okuduklarımı örnek alarak cocopeat, bahçe toprağı,leonardit ve keçi gübresinden oluşan bir karışım kullanmayı planlıyorum. Sizce başlangıç için uygun olur mu?
Malum sonbahar geldiği için havuç,lahana, karnıbahar, ıspanak vs. Sebzeleri ekmeyi planlıyorum. Sizce bunlardan hangilerini fide olarak, hangilerini tohum olarak ekmeliyim? Hazır fide kullanmaktansa tohumdan fide yapmam daha sağlıklı mı olur?
Şimdiden cevaplayan herkese teşekkür ederim...

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2016, 07:36   #1317
Yeni Üye

Minibahçe's Avatar

Birnefestoprak teşekkür ederim paylaşımınız için. Peki sizce düşündüğüm toprak karışımından yeterli verimi sağlayabilir miyim?

Eski 03-09-2016, 13:54   #1318
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Keci gubresi oldukca iyi bir secim. Baslangic icin Leonardit'e (1/4 oraninda) bence gerek yok. Kullandiginiz malzeme suyu tutar, organik madde bakimindan da zengin olacak. Gubre de kompostlanmissa kullanima hazirdir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Minibahçe Mesajı Göster
Birnefestoprak teşekkür ederim paylaşımınız için. Peki sizce düşündüğüm toprak karışımından yeterli verimi sağlayabilir miyim?

kerkenez ve dongyul beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2016, 21:00   #1319
Yeni Üye

Minibahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Keci gubresi oldukca iyi bir secim. Baslangic icin Leonardit'e (1/4 oraninda) bence gerek yok. Kullandiginiz malzeme suyu tutar, organik madde bakimindan da zengin olacak. Gubre de kompostlanmissa kullanima hazirdir.
Yeniden çok teşekkürler. Dikkate alacağım. En kısa zamanda inşallah fotoğrafları paylaşıp yorumlarınızı almak isterim iyi akşamlar dilerim.

tarla kuşu beğendi.
Eski 16-09-2016, 17:05   #1320
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2016
Çok güzel.

Selimtalas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024