agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2013, 10:23   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciroz Mesajı Göster

Sanırım biz yine PALET leri kullanacağız
Sayın ciroz.

Paleti kaça alıyorsunuz?

ciroz beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 12:25   #812
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
ada çalışmaları başlamış ne güzel. ben de evin arkasındaki tepede taşlıkları temizleyip bir veya iki ada yapayım artık

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 12:46   #813
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster
Sayın ciroz.

Paleti kaça alıyorsunuz?
Sn. Tura,

Paletleri etrafımızdaki inşaatlardan, ufak darbeli olanlarından, rica usulü ile alıyoruz.
Dolayısı ile şimdilik bize bir maliyet yok. ikinci el fiyatlarını bilmiyorum maalesef.

Güncelleme:
İnternet üzerinden bir araştırma yaptım:
ikinci el 120x80 paletlerin fiyatları 6 lira diyorlar.

Tura beğendi.
ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 17:31   #814
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

İnternet' te dolaşırken tesadüf eseri bir software/yazılım' a denk geldik.
Belki faydalı olur diye paylaşalım istedik.

Benzer bir çok yazılım var. Bizim denediğimiz program, online olarak indirip kurmadan, sadece kayıt olarak 30 günlük ücretsiz kullanıma izin veriyor.
oluşturduğunuz planları kaydetme, yazıcıdan çıktı alma seçeneklerini de sunuyor.

Programın hoşumuza giden tarafı;
istediğiniz boyutlarda bir alana, istediğiniz sebze meyve ya da çiçeği yerleştiriyorsunuz, yerleştirdiğiniz bitkilere göre size bir rapor hazırlıyor.
Oldukça geniş bir bitki veritabanı da var. Bitkilerin detay özelliklerine de ulaşabiliyorsunuz.

Belki tek dezavantajı bir çok konuda olduğu gibi, bu programın da ingilizce olması.

Name:  00.jpg
Views: 2587
Size:  63.2 KB

Name:  01.jpg
Views: 2298
Size:  51.3 KB
istediğimiz boyutlarda yükseltilmiş yatakları oluşturup, yetiştirmeyi planladığımız sebzeleri sürükle bırak ile yataklara yerleştirdik.

Name:  02.jpg
Views: 2204
Size:  47.3 KB
Bizim yerleştirmemize göre program bir plan çıkarttı.

Eski 22-02-2013, 16:57   #815
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Yükseltilmiş yatakları koyduğumuz alanı bellemesem (yani şuan koyacağım yer ayrık otları ile dolu bir yer olacak,çamur şuan temizlemem imkansız gibi birşey),ilerde sorun yaşar mıyım?

Koyduğumuz alanın taban toprağı yumuşak mı olmalı bitkilerin kök yayılımı açısından?

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 18:38   #816
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Sn. hberbul,

Bizimde yatakları koyacağımız yer benzer durumda,
Bizim şöyle bir planımız var.

Yatakları 35 cm yüksekliğinde yaptık/yapıyoruz. Koyacağımız yeri belleyip, biraz derinleştireceğiz, bellediğimiz yerin üzerine üstünde yazı olmayan karton serip ıslatacağız, onun üzerine yatak toprağını koyacağız.

Islak Karton alttaki ayrık otlarını maskeleyecek.

Alttaki toprağın drenajı çok kötü olmamalı. Bizim bahçe toprağı killi olduğu için geçen seneki sebze beşiğini biraz daha derin kazmıştık drenajı arttırmak için çakıl sermiştik.

Domates, biber, patlıcan, salatalık, 30-40 cm derinliğinde kök yapıyor diye biliyoruz.

Konuyu baştan tararsanız daha çok bilgiye erişebilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Sındırgılı, çok güzel olmuşlar.

Bizim domates ağacındaki durum şöyle. Pembe olan 2.5 metre yükseldi. Santini ise 2 metrede.Her ikisi de büyümeye devam ediyor ancak seradaki 4 metreye ulaşan pembelerle kıyaslanınca gelişim çok iyi değil. Santinin verimi çok iyi. Sürekli çiçek açıp domates veriyor. Pembede daha az domates var, fakat son bir iki haftadır domates bağlamaya başladı.

Bu arada farkına vardığım bir şeyi yazayım. Biz derin çukur açarak büyük ve her yerden kök salan bir bitki elde etmek istedik. Problemli olduğunu düşünerek söktüğüm 2-3 kök domatesin kök yapısını incelediğimde şunu gördüm. 30 santime dikim yapıp diplerini doldurduğum domateslerin ilk fide kökleri normal bir kök büyüklüğünde, ancak bu köklerin üzerinde ve toprak yüzeyine 15-20 santim kadar kala attığı kökler çok büyük ve yaygın. Esas uzun ve kılcal kökleri buradan atmış ve esas olarak buradan besleniyor.

Bu durumda bitki çok derindeki kökleri kullanmıyor anlamı çıkabilir. Biz bu kadar derine dikip sürekli dip doldurunca her seferinde biraz daha yukarıdan kök yaptırmaya teşvik ettik. O da muhtemelen yaptı ve bununla uğraştı. Sonunda toprak yüzeyine yakın bir yerden attığı kökleri kullanıyor (bunu sonbaharda çukuru kazıp kökü çıkarabilirsem daha iyi görürüm).

Yani biz kökü bu kadar derine dikmek yerine, gövdeyi 25-30 santimde yatırarak toprak yüzeyine yakın ama toprak altında kalan uzun bir gövde elde etseydik o zaman gerçekten çok büyük kök elde etmiş olurduk. Bu da bir teori tabii. Denemesi seneye

hberbul beğendi.
Eski 23-02-2013, 03:52   #817
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Bu karton uygulamasiyla ilgili bir tavsiyem olacak: Kartonlarin ustune eklediginiz topragin yuksekliginin 25-30 cm'den az olmamasina dikkat edin. Karton bozunurken topragin azotundan calar. Bu da bir sure sonra iyice yayilmaya baslayan bitki kokleri icin iyi degil. Aslinda en iyisi topragi tabandaki kartonla birlikte kis boyunca dinlendirip mikroorganizmalarin iyice neselenmesine, halay cekme noktasina gelmesine ve herseyin bozunmasina imkan saglamak
Bir de aslinda ustu yazili ve renkli gazete ve karton parcalarini kullanmanin da eger basimda soya murekkebi kullanildiysa bir sakincasi yok. Yalniz bu murekkep Turkiye'de kullaniliyor mu bilmiyorum. Bunun yaninda bu murekkebin ana maddesi olan soya fasulyesi ya GDO'luysa sorusu hemen akla geliyor. Herhangi bir zarari olur mu bilemiyorum.

Alıntı:
Sn. hberbul,

Bizimde yatakları koyacağımız yer benzer durumda,
Bizim şöyle bir planımız var.

Yatakları 35 cm yüksekliğinde yaptık/yapıyoruz. Koyacağımız yeri belleyip, biraz derinleştireceğiz, bellediğimiz yerin üzerine üstünde yazı olmayan karton serip ıslatacağız, onun üzerine yatak toprağını koyacağız.

Islak Karton alttaki ayrık otlarını maskeleyecek.

Alttaki toprağın drenajı çok kötü olmamalı. Bizim bahçe toprağı killi olduğu için geçen seneki sebze beşiğini biraz daha derin kazmıştık drenajı arttırmak için çakıl sermiştik.

Domates, biber, patlıcan, salatalık, 30-40 cm derinliğinde kök yapıyor diye biliyoruz.

Konuyu baştan tararsanız daha çok bilgiye erişebilirsiniz.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 11:14   #818
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Bu karton uygulamasiyla ilgili bir tavsiyem olacak: Kartonlarin ustune eklediginiz topragin yuksekliginin 25-30 cm'den az olmamasina dikkat edin. Karton bozunurken topragin azotundan calar. Bu da bir sure sonra iyice yayilmaya baslayan bitki kokleri icin iyi degil. Aslinda en iyisi topragi tabandaki kartonla birlikte kis boyunca dinlendirip mikroorganizmalarin iyice neselenmesine, halay cekme noktasina gelmesine ve herseyin bozunmasina imkan saglamak
Bir de aslinda ustu yazili ve renkli gazete ve karton parcalarini kullanmanin da eger basimda soya murekkebi kullanildiysa bir sakincasi yok. Yalniz bu murekkep Turkiye'de kullaniliyor mu bilmiyorum. Bunun yaninda bu murekkebin ana maddesi olan soya fasulyesi ya GDO'luysa sorusu hemen akla geliyor. Herhangi bir zarari olur mu bilemiyorum.
Maalesef bu sene yeni yataklar için biz de biraz geç kaldık. Yatakların yüksekliği 35 cm, yerlestireceğimiz yeride 10 cm derinlestireceğiz. Dolayısı ile 45 cm bir derinliğimiz olacak. Belki planı revize edip, neşeleri arttırmak için karton yerine yaptığımız kompost' tan ince bir tabaka kullanabiliriz.

Türkiye' de karton ya da gazetelerin kullandığı mürekkebin muhteviyatının yazılı olduğu bir yer görmedim henüz. Belki benim gözümden kaçmıştır.

Eski 23-02-2013, 18:45   #819
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Karton bir de fiziksel bir bariyer, bozunma suresince derinlere yayilma isteyen bitkilerin koklerinin yayilmasini engelliyebiliyor ama ben de hep sizin gibi henuz tam bozunma gerceklesmeden fideleri topraga cok almisimdir. Felaket habercisi gibi ne kadar olumsuz sey varsa siraladim gibi oldu

Ayazkızı ve ciroz beğendi.
Eski 24-02-2013, 16:10   #820
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Karton bir de fiziksel bir bariyer, bozunma suresince derinlere yayilma isteyen bitkilerin koklerinin yayilmasini engelliyebiliyor ama ben de hep sizin gibi henuz tam bozunma gerceklesmeden fideleri topraga cok almisimdir. Felaket habercisi gibi ne kadar olumsuz sey varsa siraladim gibi oldu
Felaket habercisi olur mu hiç Sn birnefestoprak,

Bilgilerimizi, deneyimlerimizi paylaşacağız ki, fikirlerimizi süzelim, doğruya daha da yaklaşalım.

Biz, Karton yerine kompost kullanmaya karar verdik. Tabana ince tabaka kompost serip üzerine yine kompost karışımı da olan yatak toprağını ekleyeceğiz.

Bu arada, Valide Bağ Korusu bize çok yakın bir koruymuş meğerse, bugün orada yürüyüşe çıktık. Çok güzel orman topraklarına rastladık. Bizim bahçe toprağı oldukça killi, orman toprağından da yatak topraklarına karıştırmak istiyoruz. Bir yandan da olası hastalık/mantar vs.vs. riskini nasıl engelleriz diye araştırıyoruz.

Ayazkızı beğendi.
Eski 24-02-2013, 20:50   #821
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sizin bahsettiginiz o orman topragi, hastaliklara karsi da topragi guclendirmek icin de birebir. Ozellikle yasli agaclarin dibine bakin ve agac diplerindeki genc katmanlari siyirip bunlarin altinda kalan bozunmus katmanlari toplayin. Bu katmanlar mikroorganizma bakimindan cok zengindir. Aslinda cok miktarda toplamaniza da gerek yok. Bunun birazi ekmek yapmak icin bir cay kasigi kullanilan maya gibi. En etkin kullanma yollarindan birisinin de kompost cayi oldugunu dusunuyorum. Cayi yaptiktan sonra geriye kalan posayi da yataklara katabilirsiniz.

Eski 26-02-2013, 12:28   #822
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Biz de bu sene sebze adaları hazırlama sürecine girdik. 2 metreye 1,20 lik 4 ada ihtiyacımız olduğunu tespit ettik. Önce yapı marketlerde işimize yarayacak ahşap ve maliyetlerini araştırdık. 200-250 civarında fiyat çıkarttılar. Bu fiyatlardan dolayı yapı market işini iptal ettik.

Daha sonra tesadüfen ağaç ürünleri satan bir depo bulduk. (Santral İstanbul, Bilgi Üniversitesinin giriş kapısına paralel) Çok tonton bir sahibi vardı. Derdimizi anlatmaya çalıştık. Ölçtü biçti bize 100 TL kadar bir fiyat çıkarttı.

Sonra yahuu 100 TL'ye dünyanın sebzesini satın alırsınız siz neden bu işi ondoline ile yapmıyorsunuz. Çürümez, hafif daha sağlıklı bir malzeme üstelik dedi. 2 metreye 80 CM'lik ölcü 15-18 civarında 3 plaka işini görür ben de ölçülerinize göre keserim dedi.

Ondoline konusunda tecrübesi olan var mı ne dersiniz işimizi görür mü.

adacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 12:48   #823
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Sn adacık,

Yabancı kaynaklarda, Ondoline ya da saç çatı malzemesi ile yapılmış örnekler var. Tuğla ya da gaz beton ile yapılanlarda var. Önemli bir sakıncası olacağını düşünmüyoruz.

Ondoline' de dikkat edilmesi gereken, zamanla yatağın dışa doğru esnememesi için önlemi baştan almak diye düşünüyoruz.

Name:  easy-raised-bed-x.jpg
Views: 2190
Size:  68.9 KB

Name:  mash-cafe-raised-bed.jpg
Views: 2086
Size:  48.6 KB

Name:  rasied-bed-dimensions-x.jpg
Views: 2380
Size:  69.0 KB

Name:  raised-garden-bed.jpg
Views: 3282
Size:  36.9 KB

Name:  metalraisedbed.jpg
Views: 2140
Size:  16.2 KB

Bizim ondoline tecrübemiz olmadı, estetik açıdan ahşabı tercih ettik.

Eski 26-02-2013, 13:27   #824
Ağaç Dostu

Alıntı:
Biz, Karton yerine kompost kullanmaya karar verdik. Tabana ince tabaka kompost serip üzerine yine kompost karışımı da olan yatak toprağını ekleyeceğiz.
Ben bu kartonu 2 sene önce yaptığım adalarda kullandım.hatta karton da değil...oluklu mukavva kullandım.1 cm ye yakın kalınlığı vardı.
Çok ayrık vardı, mani olmak istedim. Sebze adalarımın yüksekliği 40 cm idi.
Ayrıkların alttan gelişimini önledim. Adalarımdan çok verim aldım. İkinci sene adaları bozdum.

Mukavvayı tavsiye ederim.

Eski 26-02-2013, 13:36   #825
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Sayın Ciroz hakılısınız ondoline esneyebilir. İç ve dış ceplerine destek yerleştirip sabit tutmak sanırım sorunu çözer.

adacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 13:42   #826
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Sn Tura,
Adaları ikinci sene neden bozdunuz ?

Daha geniş alana klasik metotla mı ekim yaptınız ?

Tura ve Ayazkızı beğendi.
Eski 26-02-2013, 13:45   #827
Ağaç Dostu

Ben bozmadım.Öyle güzel bir şeyi bozarmıyım da.

Gece hırsızlar bahçeyi talan etmişler.
Ben onları panelden yapmıştım, çok dekoratif ve sağlam bir şeydi.
Hurda da para yapmaz ama, kazma kürek ne varsa toplamışlar.

Şöyle bir şeydi onlar.... Zaten bahçe de başkasının bahçesiydi. Topraklarımı çuvallara doldurup başka yerde başka yükseltilmiş adalar yaptım.

Name:  sebze  bahçesi 003.JPG
Views: 4372
Size:  67.8 KB

Eski 26-02-2013, 14:06   #828
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Hırsızlara bak sen. Ölüler para etse mezardan adam toplayacaklar neredeyse. Çalacak başka birşey kalmamış gibi...

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 14:13   #829
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:

Ben bozmadım.Öyle güzel bir şeyi bozarmıyım da.

...
Sn Tura, siz bozdum deyince şaşırmış, o yüzden acaba daha geniş bir alanı kullanmak üzere bir karar mı aldınız diye düşünmüştüm.

Hırsızlar esas ganimeti ( toprağı ) bırakmışlar allahtan

Gerçekten şık görünüyorlarmış. Ellerinize sağlık.

Eski 26-02-2013, 14:27   #830
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim, gerçekten çok güzellerdi.

Şu yukarıdaki proğram: 30 gün sonra çalışmıyor mu?

Eski 26-02-2013, 14:41   #831
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim, gerçekten çok güzellerdi.

Şu yukarıdaki proğram: 30 gün sonra çalışmıyor mu?
Yukarıdaki programa biz de deneme amaçlı üye olmuştuk. Daha 30 gün geçmedi sanırım.

Benim tahminim, daha önce yaptığınız tasarımlara eriştirecek ama yeni tasarım yapmanız için sizden aylık bir ücret talep edecek yönünde.

30 gün geçtiğinde unutmayıp bakarsam, burayı da güncellerim.

Ayazkızı ve ibrahimes beğendi.
Eski 26-02-2013, 14:53   #832
Ağaç Dostu

Anladım.
Teşekkür ederim Sayın ciroz.

ciroz beğendi.
Eski 26-02-2013, 15:39   #833
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
sebze adaları için çok şey olabilir
özellikle tabelacıların metalden yaptıkları reklam panoları çok güzel oluyor
ben elimdeki reklam panosonun içini temizledim ve toprakla doldurdum çok sağlam ve şık oldu
hurdacılarda **** tanıdıgınız bir esnafta mutlaka olur
en kötü ıhtımalle hiç bozulmayacak betopandan yapılabilir
aldıgınız yerde kestirip kullanılabilir
adedi 25 tl civarı idi

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 17:39   #834
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sebze adalarının en pratik olarak BİMS den yapılır kanaatindeyim...

Tura beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 17:59   #835
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Sn Tura,

Panelleri kaça maletmiştiniz? Aslında fena görünmüyorlar. Sanırım uzun ömürlüdür.

+

Sn denizakvaryumu,

BİMS nedir?

fixture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 18:14   #836
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sebze adalarının en pratik olarak BİMS den yapılır kanaatindeyim...
BIMS fiyatlarını tam olarak bilmiyorum o yüzden maliyet konusunda bir şey diyemeyeceğim.

Tanımadığım bir malzeme olduğu içinde, sayenizde tanışmış oldum.
Sizin kast ettiğiniz sanırım BIMS (pomza) BLOK.

Benim gibi malzemeyi tanımayanlar için faydalı olur diye araştırırken bulduğum bir tanımı paylaşmak istedim.

Alıntı:
Pomza (bims) İtalyan dilinden gelir ve değişik dillerde farklı adlandırılır. Türkçe'de ise süngertaşı, nasır taşı, hasır taşı, topuktaşı gibi adlarla bilinmektedir.
Pomza (bims) volkanik bir kayaç türüdür. Volkanik bir cam yapısındadır. Yeryüzünde en yaygın olarak bulunan ve kullanılan türü asidik pomzadır. Bu tür beyaz, kirli renkte olanıdır. Oluşum esnasında ani soğuma ve gazların bünyeyi ani olarak terketmesi sonucu oldukça gözenekli bir yapı kazanmıştır. Gözenekler birbirleri ile bağlantılı değildir. Yoğunluğu 0,5-1 gr/cm3 arasında değişmektedir. Pomzanın fazla gözenekliliğinden dolayı ısı ve ses geçirgenliği oldukça düşüktür. Kristal suyu ihtiva etmez.

Kaynak: burası

BIMS BLOK Uygulaması: burada

Tura ve birnefestoprak beğendi.
Eski 26-02-2013, 18:21   #837
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn ciroz yukarda tugladan bahsetmis, yeri sabit kalacaksa ates tuglasindan yapilanlar cok guzel gozukuyor. Bir de isiyi cok iyi absorbe edecegi icin benim acimdan ayrica bir tercih sebebi olurdu.

Eski 26-02-2013, 18:36   #838
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Alıntı:
Sn ciroz yukarda tugladan bahsetmis, yeri sabit kalacaksa ates tuglasindan yapilanlar cok guzel gozukuyor. Bir de isiyi cok iyi absorbe edecegi icin benim acimdan ayrica bir tercih sebebi olurdu.
Sn birnefestoprak,
Bir gün hedefimizi gerçekleştirir/az kaldı, sabit bir bahçeye sahip olursak bizimde ilk tercihimiz ateş tuğlası, gerçekten çok şık uygulamalarına rastladık.

Bizim sabit bahçedeki tasarım fikrimizi bir ara vakit bulduğumda daha net çizerek anlatırım ama fikir versin diye söyle izah edebilirim.

Name:  85a482b1c8ec681146562eca21493619.jpg
Views: 2072
Size:  36.0 KB
Buradaki uygulamadan bir sıra azalttığımızı düşünün.

Name:  407f1c9e93fa8939e9de317912aac851.jpg
Views: 2077
Size:  40.4 KB
Üzerine buradaki sepet örgüsü ile tasarımı tamamlıyoruz.
Buradaki alttaki ahşap yerine yukarıdaki ateş tuğlasını koyduğumuzu düşünürsek bir fikir verir sanırım.

Eski 26-02-2013, 19:22   #839
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fixture Mesajı Göster
Sn Tura,

Panelleri kaça maletmiştiniz? Aslında fena görünmüyorlar. Sanırım uzun ömürlüdür.

+

Sn denizakvaryumu,

BİMS nedir?
Hurda paneller...bedel ödemememiştim. Hurdacılar 3 sınıf demir hurdası olarak alıyorlar.

Ayazkızı beğendi.
Eski 26-02-2013, 19:45   #840
Ağaç Dostu

6-7 Renk seçenekli doğal Nevşehir taşı var.
Nemlendimi renkleri değişiryor.
Sabit bahçelerde çok güzel olacağını düşünürüm.
Özellikle Elazığ Vişnesi denilen ve şöminelerde kullanılan taş aralara serpiştirilirse, görsel bir ziyafet olur.

Name:  tas.gif
Views: 2280
Size:  16.8 KB

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024