agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2012, 10:42   #631
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çok beğendim bu uygulamayı. Yaramaz hayvanları olanlar için (örn.sevgili Kiraz ) çitle çevirme fikri de güzel.
Name:  IMG_0217.jpg
Views: 4197
Size:  62.3 KB

Name:  IMG_0192.jpg
Views: 3328
Size:  43.3 KB

Domates bağlamak için bambu kullanıyordum ama bitki fazla dallanıp budaklandığında pek kullanışlı olmuyordu ve sert rüzgarda devriliyorlardı. Bu uygulama hoşuma gitti, fasulye, bezelye için de rahat olur.
Name:  IMG_0183.JPG
Views: 4568
Size:  53.8 KB

Name:  IMG_0193.jpg
Views: 7676
Size:  52.5 KB

Buna da mobil bahçe adını vermişler.
Name:  IMG_0180.jpg
Views: 3121
Size:  34.2 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 10:58   #632
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sebze bahçesini bu şekilde düzenleyebilirsem, bu pratik sera uygulamalarından yapacağım. İkea dan alacağımız büyük şeffaf plastik sepetlerle işi çözebiliriz.
Name:  sera.jpg
Views: 3200
Size:  45.0 KB

Dergilerin hepsi bu uygulamaya yer vermiş, keşke daha önce görseymişim... Çileklerimi salyangozlara feda etmezdim.
Name:  sera3.jpg
Views: 3111
Size:  41.0 KB
Name:  sera2.jpg
Views: 3106
Size:  39.6 KB

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 07:53   #633
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2012
Merhaba,

Haftasonu nihayet biz de OSB' ler ile sınırlarını belirlediğimiz, humuslu toprak, coco peat ve leonardit ile için doldurduğumuz sebze bahçesini sitenin hobi bahçesini hizmete açtık. Tüm site sakinlerinin meraklı sorularına sabırla cevap verdik ve elimizden geldiğince tatmin etmeye çalıştık. Günün sonunda yanımızdaki hobi bahçesinin sahibi hacı amca konuya tamamen hakimdi ve meraklı soruları cevaplama işini devraldı Kendi yorumlarını da katıyordu tabii. "O arı gelsin diye ekildi bilmemkim hanım, o böcekleri uzaklaştırmak için bilmemkim bey" diye cevapladı da biz de işimize konsantre olabildik.
Meraklı kediler de ziyaret etmiş bahçemizi dün, onlar için de üstüne tel yaptık. Böylece tastamam bir sebze adamız var çok şükür. İşçilikler, OSB montajı süper sayılmaz, ama bundan sonrasını toprak ananın hoşgörüsüne ve cömertliğine bıraktık.

Çok selamlar, kolay gelsin.

tatlı bezelye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 12:18   #634
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Selam arkadaşlar,
OSB den yaptığım sebze bahçem hazır ama Istanbul'da yağmulu hava riski halen var. Acaba fideleri dikim için biraz daha beklemek mi gereklidir?

Ayrıca sebze adalarında kullanacağımız bütün malzemeyi (bahçe toprağı, torf, iz elementleri vs.) karıştırarakmı kullanacağız yoksa belli bir sıra ile üst üste mi olacak. Bilgileriniz rica.

Ayazkızı beğendi.
fixture Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 12:45   #635
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Tüm malzemeyi iyice harmanlayın. Fideler hazırsa dikim yapabilirsiniz, tam zamanı. Yağmurlu, puslu hava fide dikimi için daha iyi.

Ayazkızı beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 14:17   #636
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Tüm malzemeyi iyice harmanlayın. Fideler hazırsa dikim yapabilirsiniz, tam zamanı. Yağmurlu, puslu hava fide dikimi için daha iyi.

Teşekkür ederim. Sezona başlıyoruz !!

Eski 15-05-2012, 23:27   #637
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
14 Mayıs 2012 Pazartesi tarihli Sabah gazetesinin 21. sayfası;

Kocası ABD başkanı seçilip ailece Beyaz Saray'a taşındıktan bir süre sonra Michelle Obama, iki kızının günlük sebze ve meyve ihtiyacını gidermek için 20 Mart 2009'da bahçeye sebze ekti. Michelle ayrıca bu sebze bahçesinin ülke çapında yürüttüğü sağlıklı beslenme kampanyasına da destek olmasını amaçlıyor. Beyaz Saray'da üretilen atıkların gübre olarak kullanıldığı bahçede, organik tarım kuralları uygulanıyor ve tohuma harcanan yaklaşık 200 dolarla yıl boyu taze meyve ve sebze alınıyor. DIŞ HABERLER

Sayın MeyveliTepe,
Obama'nın eşi de sizi mi örnek alıyor dersiniz

Eklenen Resimler

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 14:03   #638
Ağaç Dostu

Sebze adaları için otomatik (**** damlama) sistemi yapanlar deneyimlerini paylaşabilirmi acaba? Hafta sonları kullandığım yazlığımin bahçesine 3 adet (OSB kullanarak) sebze adası yaptım. Hafta arası sulama yapabilmek için Bauhaus'dan otomatik sulama cihazı da aldım. Ancak montajı konusunda bilgiye ihtiyacım var. Mesela damlama sulama sisteminde, aynı ada içinde az/çok su isteyen bitkiler için nasıl bir sistem yapmak gerek vs.

Eski 28-05-2012, 10:45   #639
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bahçedeki moloz yığının orayı dün tamamen temizledim. 1x2 metrelik bir alan oluştu. Buraya beş adet kabak dikmeyi düşünüyorum. Alanı iyi değerlendirmek için kabağa kardeş sebzeler önerebilir misiniz?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 12:14   #640
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kabak geniş alan ister. 2 m2'lik bir yerde beş kabak çok sıkışır. Esasen bu alana bir kabak bile fazla gelebilir. Yine de dikecekseniz 3 kızkardeş (mısır-kabak-fasulye) öneririm.

Eski 28-05-2012, 12:44   #641
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
14 Mayıs 2012 Pazartesi tarihli Sabah gazetesinin 21. sayfası;

Kocası ABD başkanı seçilip ailece Beyaz Saray'a taşındıktan bir süre sonra Michelle Obama, iki kızının günlük sebze ve meyve ihtiyacını gidermek için 20 Mart 2009'da bahçeye sebze ekti. Michelle ayrıca bu sebze bahçesinin ülke çapında yürüttüğü sağlıklı beslenme kampanyasına da destek olmasını amaçlıyor. Beyaz Saray'da üretilen atıkların gübre olarak kullanıldığı bahçede, organik tarım kuralları uygulanıyor ve tohuma harcanan yaklaşık 200 dolarla yıl boyu taze meyve ve sebze alınıyor. DIŞ HABERLER

Sayın MeyveliTepe,
Obama'nın eşi de sizi mi örnek alıyor dersiniz
Bayan Obama'nın yaptıklarını uzunca bir zaman izlemeye çalıştım. GDO'lara teslim olmuş bir ülkede Beyaz Sarayın bahçesinde organik prensiplerle kendi yiyecekleri sebzeleri üretmeleri tüm ülkeye önemli bir mesaj idi.

Geçici bir "başkan eşi" sıfatıyla fazla konuşamamasına rağmen, kalıcı bir annelik sıfatıyla yapacağı ve göstereceği şeyler bakımından önemliydi.

Geçtiğimiz 3 yılda gitgide yayılan "Food not Lawn" (Yiyecek üret, çim değil) hareketine çok önemli bir destek sağlamıştır.

Eski 28-05-2012, 13:48   #642
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2011
3 m2 lik bir alanda ilk denememi yapmaya karar veriyorum.

Komşuların meraklı bakışları, dayanamayıp "mezar mı yapıyorsunuz"," türbe mi olacak burası" gibi şakayla karışık soruları eşliğinde ilk denememin kabası bitiyor.

Daha önce aldığım 10 adet coco-peat bloklarından ilkinin hacim kazanmış hali. (ilanında 65-75 litre diye geçse de yaklaşık 50 litre lik bir saksıyı ancak dolduruyor)

Karışım için beklettiğim Cocopeat, iyi yanmış gübre, yakındaki çam ormanından topladığım çürümüş çam torfu (ibre, yaprak, kozolak) çim biçme makinesi ile üstünden geçilerek son halini alıyor. Bu üçlü, resimde görünmeyen bir yerde bekleyen kırmızı yoğun killi toprakla karıştırılacak

Çevredeki yazlık sakinlerinin, komşu ve dostların mevcut adanın yanına paralel gelmesini plandığım 2. adanın mezar/turbe yakıştırmasını daha da artıracağı düşüncesiyle, planda değişikliğe gidiyor, ikinci adayı 1. adaya 90 derece gelecek , L şeklind pozisyon alacak şeklinde belirliyorum. Daha sonra bu L nin ortasına küçük çiçeklik olarak kullacağım bir yuvarlak ada gelecek. Ara yollara tesviye çekip mıcır **** kayrak taşı ile düzenlemeyi düşünüyorum Her nekadar alan kaybı da olsa estetik kaygıları baskın çıkıyor

Yolun henüz başındayız. Hem pratik ve iş, hem de tecrübe bakımından eksiklikler çok. Oldukça yararladığım forum olmasa bu kadarı dahi yapmak sanırım mümkün olmayacaktı.

Süreç yorucu, eğlenceli idi. Arada can sıkan şeyler de olmadı değil. Örneğin yanmış gübre çuvalarının birinden kalem pil çıktı, son kullanma tarihi 2013 olması, henüz yeni karıştığı izlenimi verdi. Oksitlenme olmuş ama akmamış.
Ayrıca naylon çuvalların yaygın olması sebebiyle iplik şeklinde ki küçük naylon parçacıklarına denk gelmek hoş değil. Sonuçta organik bir sebze bahçesi hayaliyle yola çıkınca sentetik, kimyasal maddeler az dahi olsa hemen göze batıyor.

Bu arada tohumdan yetiştirdiğim kadifeler ve fesleğenler yerini aldı. Lakin kadifeler büyük boy yapan (~ 50 cm) cinsten. Yararlı kök salgısını sanırım iki tür yapıyordu. Kuşkum o dur ki bu onlardan değil. Dışarda bulmak da sorun. Pazarda fransız kadifesi var mı diye sorduğum teyzem konuya fransız kalabiliyor.

Domates fidelerinin bazılarını Syn Meyvelitepenin uygulamalarından örnek alarak yatık pozisyonda diktim. Şimdilik gelişimleri klasik bahçe kısmındaki fidelere göre yavaş, sanırım kök yapma sürecindeler.

İz elementleri konu benim için tam bir muamma, beceriksizliğimden olacak aradım taradım metre kareye ne kadar hangi oranda sulandırılarak verileceğini bulamadım. Ben de yaklaşık 25gr / 2 litrelik bir su ile topraktan, daha sonra su oranını artırarak yaprak dan verdim. Akşamına bolca sulamama da yağmur sayesinde gerek kalmadı. 3-4 günde bir hazırladığım enzimi yapraklardan ve topraktan vermek, bit ve kırmızı örümceklerle ise arap sabunu+zeytinyağı karışımını kullanarak süreci devam ettirmek niyetindeyim.

Eklenen Resimler

Entropi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 14:07   #643
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2011
Galeri: 4
Red face SEBZE ADALARI - Kardeş Bitkiler

Öncelikle Meyvelitepe, Halil Önen, Sındırgılı, Uzaylı vede burda bahçesi olan hemen hemen tüm deneyimleri tek tek okudum. uygulamaya karar verdim. Baçedeki gelişmler efendim

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şevket Başkal : 29-05-2012 saat 12:59
Şevket Başkal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 14:33   #644
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

Red face SEBZE ADALARI - Kardeş Bitkiler

Zaman sıralı paylaşmaya devam
Aynı zamanda Gökhanla İlk EM uygulaması

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şevket Başkal : 29-05-2012 saat 13:00
Eski 28-05-2012, 14:36   #645
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

deneyimlerim

Sıralı beceremeyeceğim Galiba

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2012, 14:37   #646
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

Sebze adaları hazırlığı

Hazırlık lar ( Laktik asit ağırısını dibine kadar yaşadım )

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şevket Başkal : 29-05-2012 saat 13:01
Eski 28-05-2012, 14:42   #647
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

SEBZE ADALARI - Kardeş Bitkiler

Resimleri sırayla bir giremedim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şevket Başkal : 29-05-2012 saat 13:02
Eski 28-05-2012, 14:50   #648
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

gelişim devam

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şevket Başkal : 29-05-2012 saat 13:03
Eski 28-05-2012, 14:52   #649
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

devam

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şevket Başkal : 29-05-2012 saat 13:03
Eski 28-05-2012, 14:56   #650
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

gelişmeleri paylaşacağım şimdilik galiba bu kadar..
Gökhan Asıl bahce sahibi özlemin oğlu benim en büyük yardımcım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şevket Başkal : 29-05-2012 saat 13:04
Eski 28-05-2012, 14:58   #651
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

Üstad meyveli tepe resim yüklemeyi becerdim. artı sizi mailden rahatsız etmem..

Eski 28-05-2012, 15:07   #652
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şevket Başkal Mesajı Göster
Üstad meyveli tepe resim yüklemeyi becerdim. artı sizi mailden rahatsız etmem
Rahatsızlık ne demek

Deneyip görmek için yaptığınızı bildirdiğiniz bir adadaki kabak + ayçiçeği bir ay içinde o adayı tamamen işgal etmeye aday. Mail ile yazışmıştık zaten ama forumda okuyanların doğru yorumlaması için tekrar edeyim.

Fesleğenleri adaların çok kenarlarına değil de biraz içerlek dikmek daha iyi olabilir. Sert güneşten yanmasın, çok gölgede de kalmasın, yükselen kokuları üstlerindeki domates yapraklarının arasında dolaşsın

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-05-2012, 15:17   #653
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

Ben aslında bu adayı arkdaşımın ( Bursada Özlem ve Çocuklarının) isteği ve benim merakım üzere evinin dış bahçesine kurdum. Bu deneyim içindi. malzemeler toprak hariç sökülüp götürülecek şekilde tasarlandı. Sizi gerçekten çok okudum sayın Meyveli tepe. Bursa ulubatlı gölü kenarlarından inşallah ortak bir yer alacağız( Leylekler Köyü olabilir ). Burada tecrübe kazanmaya çalışıyoruz. Sizin rehberliğinizden çok faydalandık. Tek endişem bu sıralar o kadar yağış varki mantar ve ya çürükten korkuyorum. Diğer önerilerinizi dikkate alıyorum. Özlem hanım kabağı söktürmüyor. Bir adada istila olsun. Özellikle Blog'unuzu defalarca okudum. ayrıca mesajla önerilerinizi çok önemsiyorum. Şu kabak istilasına biraz tolerans gösterin. )

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen Şevket Başkal : 28-05-2012 saat 17:48
Eski 28-05-2012, 15:27   #654
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Geçen sene ben de uyarılara rağmen 3 m2'de beş kabak denemiştim, kısa zamanda 4 kabağı sökmek zorunda kaldım, bir süre sonra da sonuncuyu Çaresizdim, tüm yürüme yolunu kapamış, yandaki adaya saldırmıştı.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 15:35   #655
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

SEBZE ADALARI - Kardeş Bitkiler ( Kabak İstilası )

Sayın Meyveli tepenin uyardığı ada... Gerçekten hem üstten hemde toprak altından kökler istila etti. Lakin Görünümü çok hoş kıyamıyoruz. Ondan vaz geçtim. Bahçe sahibesi .. toplanması gereken sebzleri ( Şaka Değil ) kıyamıyor toplamıyor. ben zorla hasat ettiriyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şevket Başkal : 29-05-2012 saat 13:05
Eski 28-05-2012, 17:03   #656
Ağaç Dostu

Bunlar da benim sebze adalarım. Sebzeleri iki hafta önce diktim. Şevket Bey'inkileri görünce bizimkilerin gelişimleri biraz yavaş mı ne ?

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2012, 17:24   #657
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

Sevgili Fixture , benim uygulamam 1,5 ay oldu. sizinkisi harika görünüyor. allah nazardan saklasın..

Eski 29-05-2012, 08:36   #658
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bu sene, tohumları dışarıda küçük serada çimlendirdim, havaların serin gitmesinin de etkisi var, henüz bahçeye alamayacağım kadar küçükler. Ama bu durum işime geldi, ilk defa, kışı sebze dolu geçiren adalar hâlâ dolu. Sümüklüböceklerde birayı deneyip, çimlenen bitkileri kurtarmayı başardım, kışa girerken ektiğim tere, maydanoz, dereotu, havuç,hodan, bakla (çiçeklenince kırıp boş yerlere serdim), kişniş, ıspanak bugünlere kadar geldi. Pırasa fidelerini ise çoktan bitirdim. Çilekler ise adaların iç kısmına doğru ilerliyor. Domates ve biberler yeteri kadar büyüyünce yavaş yavaş temizlik ve düzenlemeyle yazı karşılayacağım.

Sn. Fixture, havalar ısınınca hızlı gelişimle, geç dikilenler de, öncekilere yetişiyor. Yazın, bu sade ve düzenli görünümü özleyeceksiniz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 13:46   #659
Ağaçsever

Şevket Başkal's Avatar

Görmemişin Bir Marulu ( İlk Hasat Sitedeki Hamile Bir bayan için yapıldı )Çıkmış almış resmini çekmiş. Birde Tarihi İnebolu Pazarı- Kasımpaşa

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2012, 15:25   #660
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şevket Başkal Mesajı Göster
Sevgili Fixture , benim uygulamam 1,5 ay oldu. sizinkisi harika görünüyor. allah nazardan saklasın..

Teşekkür ederim Şevket Bey.

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024