agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-08-2010, 22:44   #541
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Ne guzel, Sn.Kiraz
Ben adalardaki domates ve biberleri yavas yavas sokuyorum. Erken yol alan, erken yorulurmus derler. Son sicaklar domatesleri ve biberleri bayagi zorladi.
Fakat, ben de bu sene verimli bir yil gecirdim. Konu komsu da domatese (ozellikle sabah kahvaltilarinda yediklerine) pek para vermedi.
Seneye, bu boylara gore direk isini halletmek bence de onemli.Bugun bile bayagi bir ruzgar vardi, benim sokmeme gerek kalmadan tum domatesler yerlere yattilar.
Gecen hafta marul cimlendirmistim. Adalara onlari dikecegim. Zaten, Eylul ayi sonuna kalmadan Istanbula donus baslar. Kisa da bakla ekilir. Hafta sonlari, vaktim oldukca Buyukada seferleri devam eder. Bizim, acemi bahcivanlar icinde hafta sonlari gelip yemek getirmek lazim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen sındırgılı : 21-08-2010 saat 22:49 Neden: fotoğraf ilavesi
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 08:08   #542
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Kışlıklar için şimdiden karar vermek gerekiyor herhalde. Ben de bu kış adaları boş bırakmayı düşünmüyorum ama henüz ne ekeceğimi belirlemedim.

Sebze ekim-dikiminde dönüşüm konusu da bence önemli. Sökülen sebzelerin yerine hangileri ekilebilir/hangileri ekilmememli bu konuda bilgisi olanların paylaşımları iyi olur diye düşünüyorum.

Bir başka aklımdaki konu da biten sebzeleri tamamen sökmek mi, sağlıklı olan kökleri bırakmak mı? Toprağı zor getirdiğim için her sene söküm zamanı bu duruma acırım, o kadar topraktan alıyorlar ki, belki bir kısmı tekrar toprakta kalır diye düşünüyorum. Geçen sene devleşen vapurdumanı köklerini de bırakmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam Sn. Meyvelitepe de geçen sene domates köklerini bırakmıştı.

Ayazkızı beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 08:13   #543
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Evet, kökleri genelde bırakıyorum. Böylece köklere kolonileşmiş faydalı mikroorganizmalar da orada kalıyor. Hatta, mikorizalar bitki kesildiğinde binlerce misli sporlarını hazırlayıp bırakırlarmış. Bu gibi şeyleri kaçırmak istemiyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2010, 01:01   #544
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Sevgili Arkadaslar, uyku tutmadi
Bildiginiz gibi adaciklardaki sebzeleri sokmustum.Adalardan birine marul dikmek gibi bir niyetim vardi. Fakat, yonca ekip azot fikslesem diyorum. Erken mi olur?
Sn. MeyveliTepe`nin yaptigi gibi koklerindeki mantarlarla diger topragimida iyilestirebilirmiyim?
Inanin, Adalarin topragi su anda bile elle alt ust edilecek tavda.
Yarin, Acemi Ustadan biraz bilgi almali. Sizler ne onerirsiniz?

Eklenen Resimler

Düzenleyen sındırgılı : 03-09-2010 saat 10:22 Neden: fotoğraf eklemek
Eski 05-09-2010, 19:48   #545
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Celal Bey, isterseniz biraz enzim de ben göndereyim. Aman. sonra, arpası fazla geldi demeyin !
Domates ağacım, nerdeyse dolduğu için içim rahat.
Yazınızı yeni gördüm, teşekkür ederim. Seneye inşallah.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 13:30   #546
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Civardan benzeri haberleri her gün duymaya başladım. Marmara bölgesinde, en azından İstanbul ve Kocaeli'nin her yerinde domateslerin tümünde genel bir problem var. Örtü altı veya açık farketmiyor. Mantara benzemiyor. İzole arazi ve bahçelerde bile durum aynı. Bir kaç kök söktüm. Kökler, gövde ve bitki gelişimi mükemmel. Her çeşitte aynı değil. Problem tepe yapraklarda gözleniyor. Virüse de benziyor ama büyük ihtimal değil. Benim domateslerde bitkiler genel olarak çok güçlü, bir çoğu durumu kurtarıyor gibi. Her şeye rağmen bitkiler iki - ikibuçuk metre oldular. Son 10 günde domates ile yüklenmeye başladılar. Kızarma, küçük çeşitlerde az az başladı.

Aynı problemi biz de hobi bahçemizde yaşadık...
Çevredeki köylerde ki birçok domatesi söküldüğü haberini aldık...
Bizim bahçenin geneli bir-iki kez ilaçlamadan geçti...
Fakat genel olarak bizim bahçemizi ben ilaçlama yaptırmadım...
Ve birçoğunu kaybettik... Diğer taraflardakilerin durumu çok iyi...
Şahsen artık ilaçlamaya toptan karşı çıkıyorum...
Sn. sındırgılı 'nın domateslerinin tadsız oluşu neden acaba diye soruyorum?

Ayazkızı beğendi.
Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 14:30   #547
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Biz de mevsimin sonuna yaklaştık. Hala başta domates olmak üzere sebze hasat ediyoruz. Adalardan her gün ortalama 25 kilo civarında sebze çıkıyor. Mevsim başındaki genel problem hasat başlangıcını geciktirdi. Ancak sonradan iyi topladı. Domatesler hala tepe dallardan çiçek açıp domates bağlıyorlar. Lezzetleri de her zamanki gibi çok iyi oldu. Bu yıl 60 civarında farklı çeşit domates ekmiştim. Diğer sebzelerde de epey farklı çeşitler vardı. Pembe domatesler ortalama 600 gr. ile 1100 gram arasında oldular.

Güvey fenerleri adalarda fazla büyüdü. Üzerleri meyve dolu ama daha yeni sararmaya başladılar. Bu kadar çok büyüyeceklerini tahmin edemedim. Daha seyrek ekmem veya budamam gerekirdi.

Yazın ek gübre vermedim. 2-3 haftada bir sulama suyuna EMA karıştırdım. 2 kez de Delfin, Bacilus Subtilis ve EMA karışımlı suyu yapraktan verdim. Birinde kaolin de karıştırdım. Şu ünlü domates kurdunu 3-4 tek domateste gördüm. Herhangi bir yayılma olmadı. Başka bir kayda değer zararlı da görmedim.

Sebze adaları sayesinde bu yılı çok fazla kayıp olmadan kurtardık. Etrafta pek çok sebze bu yıl hezimet oldu. Bizim köy ticari çalı fasulyesi yapar. Üretim miktarı geçen yılın yarısı kadardı. Fakat ellerine geçen para daha fazla idi. Bu günlerde İstanbula kilosu 6 liradan gönderiyorlar.

Onun dışında her biri yirmi kiloya varan karpuzlar oldu. Kırkağaç ve kışlık sarı kavunları henüz toplamadım. 18 tane balkabağı saydım. Büyüklükleri tahmini 10 kilo ile 50 kilo arasında değişiyor.

Eski adalardaki baklaları söktükten sonra kışlıkları dikmiştim. Brokoliler olmaya başladı. Pırasalar büyüyör. Karnıbahar, brüksel lahanası ve lahana gibi sebzeler dikilme zamanına göre epey geliştiler. Önümüzdeki günlerde ıspanak da ekeceğm.

Mevsim sonu, bu yıl yazlık sebzeleri ektiğim adalara kompost takviyesi yapıp hemen bakla ve bezelye ekeceğim.

Eski 17-09-2010, 12:22   #548
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Bir kaç tanesi dışında domatesleri söktüm. Münavebe konusunu araştırırken aşağıdaki bilgileri buldum:

Domates, biber ve patlıcan aynı familyaya bağlı olduklarından hep aynı besin maddelerinin tüketilmesi toprağın bu yönde zayıf kalmasına neden oluyor, bu sebze türleri arka arkaya aynı yerde yetiştirilmemeliymiş.

Domates için en iyi münavebe bitkileri ıspanak, marul, havuç, fasulye, bezelye ve kerevizmiş. Kışa hazırlık ıspanak, havuç, marul ekmeyi planlıyorum.

Eski 17-09-2010, 12:57   #549
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Ben, 1 adaya marul dikmiştim. Diğerlerine yonca ve başarısız bira denemesinden kalan arpaları çimlendirmiştim.Arpalar, 1 karış boylandılar.Dün de ıspanak tohumlarını tedarik ettim. Arpaları toprakla karıştırıp, ıspanak tohumlarını çimlendirmek nasıl olur?
Yoncalar, daha yeni yeni başlarını çıkardılar. Onlara dokunmak istemiyorum.
Ispanak hiç yetiştirmedim.Okuduğum kadarı ile, sıralar yapıp çimlendiriliyor. Acaba,çimlendirmeyi başka yerde yapıp sonra adalara diksek olurmu ?
(Acemi bahçıvan sorusu )

Ayazkızı beğendi.
Eski 17-09-2010, 13:00   #550
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ekim yapacağınız alanın toprağını belledikten sonra tırmıkla düzeltip 20 cm aralıklar ile 3 cm derinliğinde paralel çizgiler açın.
Bu çizgilere tohumları sıralı bir şekilde döktükten sonra çizgileri kapatıp,toprağı sıkıştırın.
Genç fideler 3-4 yapraklı olunca en zayıf olanları sökerek, sıra üzerinde 10 cm de bir bitki kalacak şekilde seyreltme işlemi uygulayın.
Derim zamanı öncelikle en gelişmiş yaprakları sökerek daha küçük yaprakların da ikinci bir ürün vermesini sağlayabilrsiniz.

http://shop.gugukcuk.com/tohum+ve+be...t+-f1+2025.asp

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2010, 13:09   #551
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

1 adaya diktiğim sırık domateslerin tadı enfesti.(boyları 3:4 mt olanlar)
Fakat 2.adadaki pembeler de ve siyah domateslerde o tadı alamadım. Biberler de iyi çıkmadı. Adaların haricinde dikilenlerde da hala çiçek ve biber var.Artık, hafta sonları gidip toplayacağım.

Ayazkızı beğendi.
Eski 17-09-2010, 15:45   #552
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bu yıl hem bahar yağmurlarının bol olması hem de sanırım hindistan cevizi kabuğu sebebiyle Domateslerim çok fazla boylandılar. Şahsen boyumun yetişmeyeceği uzunlukta olması hoşuma gitmiyor, zevk için bir iki domates koparmak için merdivene ihtiyaç duymak bana gereksiz geliyor.

Çiftçi arkadaşa domateslerimin boylarının her yıl olduğundan daha çok uzadığından bahsedince koltuk budamasını nasıl ve ne zaman yaptığımı sordu. Ben de övünerek en fazla 9-10 cm olduğunda işlemi tamamladığımı anlattım. Meğer yine yanlış uygulama yapmışım. Koltukların biraz gelişmesine izin vermeden budanması halinde bitki boya gidermiş, gelişmelerine biraz izin verip sonra budamalıymışım. Bana mantıklı geldi siz ne dersiniz?

Ayazkızı beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2010, 17:15   #553
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Akla uygun geliyor. Fakat, adaların dışında dikilen domateslerde (hala sökülmedi) aynı koltuk almayı yapmama rağmen bu kadar boylanmamışlardı. Domates cinsi ve adalardaki toprakların karışımları (içinde yok yoktu ) etkili de olabilir. En iyisi, bir bilenden öğrenmek.

Ayazkızı beğendi.
Eski 17-09-2010, 17:43   #554
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Bu sene domatesler gerçekten yüzümü güldürdü. Hem çok hem de geçen seneye göre daha iri. Desteklerin yetersizliği problemini seneye kesin çözmeliyim, bir de tırtıl olmasa çok güzel olurdu.

İki gün uğramamıştım, dün akşam kızaranlara bakınca sepet doldu. Şu an en verimli zamanları. Pembe domatesler olmadı derken iki tane de pembe buldum. Şekil ve tad olarak pembe domatese benzeyen domateslerimin ise tam ismini henüz öğrenemedim.
Eklenti 166968

Tarçın da çok sevdi
Eklenti 166969

Sevgili Kiraz, Mersin'de bu domates yayla ve ya yerli olarak bilinir.
Kabukları kalın olmaz, hatta soymaya bile gerek kalmayacak şekilde incedir.
Siz güçlü bir besin vs. kullandıysanız ondan kalınlaşmış olabilir diye düşündüm.

Ben Ekim sonuna kadar domates toplardım her sene, bu sene neredeyse bitti, yarısını söktüm.
Münavebe konusuna katılıyorum, toprak yoruluyor, ne kadar gübre vs. ile desteklesek de münavebe şart.

Ayazkızı beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2010, 18:59   #555
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili Kiraz, Mersin'de bu domates yayla ve ya yerli olarak bilinir.
Kabukları kalın olmaz, hatta soymaya bile gerek kalmayacak şekilde incedir.
Siz güçlü bir besin vs. kullandıysanız ondan kalınlaşmış olabilir diye düşündüm.

Ben Ekim sonuna kadar domates toplardım her sene, bu sene neredeyse bitti, yarısını söktüm.
Münavebe konusuna katılıyorum, toprak yoruluyor, ne kadar gübre vs. ile desteklesek de münavebe şart.
Adalet Hanım, haklısınız kabukları kalın değil, pembe domatese kıyasla kalın demem daha doğru olurdu. Hiç vazgeçmeyeceğim bir tür oldu sayenizde.

Ayazkızı beğendi.
Eski 22-09-2010, 19:45   #556
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Geçen hafta sebze adalarında artık azalmakta olan sebzelerin dibinden 0-30 santime göre aldığım toprağı tahlile gönderdim. Dün aşağıdaki rapor geldi.

pH -- 1:2,5 7,2 Hafif Alkali
Kireç (%) Kalsimetrik 2,8 Az Kireçli
Tuz (%) 1:2,5 0,061 Tuzsuz
Doygunluk (%) Saturasyon 92 Bünye: Killi
Org. Mad. (%) Walkey Black 7,2 Çok İyi
Toplam N (%) Kjeldahl 0,202 Çok İyi
Alınabilir P (kg P2O5/da) Olsen-Spek. 105,9 Fazla
Alınabilir K (kg K2O/da) A.Asetat-ICP 421,1 Fazla
Alınabilir Ca (kg CaO/da) A.Asetat-ICP 2596,0 Fazla
Alınabilir Mg (kg MgO/da) A.Asetat-ICP 414,6 Fazla
Alınabilir Fe (ppm) DTPA-ICP 4,69 Fazla
Alınabilir Mn (ppm) DTPA-ICP 9,26 Yeterli
Alınabilir Zn (ppm) DTPA-ICP 28,70 Fazla
Alınabilir Cu (ppm) DTPA-ICP 2,23 Yeterli

Bugün de raporu yorumlayan hoca ile konuştum. Sonuçlara epey şaşırdı. Kimyasal gübre kullanılmadan üstelik de hasattan sonra bu sonuçlara varılmış olması ilginç geldi.

Fazla görünenlerin bir mahzur olup olmadığını da görüştük. Bir mahzur olmadığını söyledi.Sadece N, P ve K arasındaki dengenin önemli olduğunu belirtti.

Adalara Ekim sonunda bakla ekmek ve kükürt ilavesi dışında gelecek yıl için yapılacak başka şey yok gibi görünüyor.

Sebze hasatı da hala devam ediyor.

Eski 09-10-2010, 20:49   #557
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Sayın Meyveli Tepe,
Kaolin kilini ne amaçla ve nasıl uyguluyorsunuz?Her bitkiye mi uygulanıyor?
Teşekkürler,selamlar

Güzel Ülke'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 19:33   #558
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Merhaba arkadaşlar. Yeni sezon artık başlayacak. Burada karlar eridi. Sebze adalarını ilk defa deniycem. Geçen sene başkasına ait bir arazide bir çok ürün hasadı yapmıştım.

Bu sene meyve adaları yapacağım.
Sayın Meyvel Tepe'nin blogları ve sitede vermiş olduğu bilgiler beni çok etkiledi. Eşimin bütün itirazlarına rağmen yapmaya karar verdim.
Öncelikle bugün ölçülerimi aldım. 1.20 * 3.00 ölçülerinde 8 adet ada yapmayı planlıyorum.
cocopeat,leneordit, kemik tozu, perlit, bahçe toprağı, yanmış sterilize koyun gübresi kullanıp, damlama sistem yapmayı planladım.
Adaların kenar malzemelerini kayın ağacından yapmayı düşünüyoruz. (buraların ormanında çok ve ucuz)
Yaptığımda inşallah resimlerimi gönderirim.
Bu arada biberlerimin tohumunu bugün ektim. Çimlenmesi biraz sürüyor. 15-20 gün sonra şaşırtıp viyollere alacam.

Ancak bir sıkıntım var. Ben bu malzemeleri sipariş verecem. Hemde acil.. Bir site var. "Magicplant" bu ürünlerin satışını yapıyor ve ne alırsanız alın sabit kargo 6.5 Tl diyor. Acaba güvenilirmi? merak ediyorum. Malum alacağım malzeme 800 - 900 TL civarı tutuyor.

Başka bir sıkıntım ise. Ben bu adaları yaptığım zaman altındaki otlar adadaki topraktan yüzeye doğru çıkmaz mı? bu sorunu nasıl aşarız?

Şimdiden teşekkürler.Cevaplarınızı bekliyorum.

Ayazkızı beğendi.
Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 21:29   #559
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2010
merhaba muratuysal2010
Ben geçen hafta "Magicplant" dan alışveriş yaptım problem yaşamadım.
Meyvelitepe nin yazılarından faydalanarak cocopeat e ilave etmek için Florikan Meg IRON V de almıştım.

Ayazkızı beğendi.
Suna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 21:36   #560
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Teşekkürler sayın üzüm,

Bugün cocopeatleri sulayıp ufaladım. Yarın muhtemelen tüm malzemeyi harmanlayıp, öğleden sonra da pazı ve maydanoz ekeceğim. Onları çok bekletmek istemiyorum ama domatesler gelene kadar toprak biraz daha dinlenmiş olur, iyi olur.

Kadifelerin evde çimlendirdiklerim biraz bozuldular. Bir de dışarıda ufak saksılarda çimlendirmeyi deneyeyim. Akşamları eve alırım, sonra da bahçeye geçerler.

Bu arada cocopeat vs. malzemeyi sayın verdoque'un bahsettiği http://www.magicplant.net'den aldım. Kargo ücreti sabit olunca ne bulduysam doldurdum, tavsiye ederim.

Oh bee... Bende nasıl diye merak ediyordum.. Senin bu mesajını görünce hemen sipariş ettim.. Merakla bekliyorum.. tam 60 cocopet, 2 büyük çuval leneordit, 4 paket kemik tozu, 3 büyük çuval perlit, karanfiller, çiçekler, bambu çubukları vs. Tam bir kamyon mal... Hadi hayırlısı...

Ayazkızı beğendi.
Eski 11-03-2011, 21:37   #561
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

sağol Suna. Mesajını daha yeni gördüm. Çok teşekkür ederim.. Tam 8 ada yapacam..

Eski 11-03-2011, 21:51   #562
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Desenize, bu sene senlikli gececek
Enzimleri de sakin unutmayin.
Adalarda, yoncalar ve de arpalar iyice boylandilar.Yesil gubre olacak hale geldiler.
Kolay gele;

Ayazkızı beğendi.
Eski 11-03-2011, 22:07   #563
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Peki ben bu enzimleri bulamadım. Nereden alabilirim. Hem toprak karışımını hazırlarken mi atacağız enzimleri..

Düzenleyen Murat Uysal : 11-03-2011 saat 22:07 Neden: hatalı yazdım...:(
Eski 11-03-2011, 22:24   #564
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Enzimler, bir yerde satilmiyor. Ya da ben oyle biliyorum.Enzim bolumundeki yazilari okursaniz ne kadar kolay yapabileceginizi anlarsiniz.Enzimleri, dikim esnasinda sulama suyuna (can suyuna ) katip kullanmaya basliyabilirsiniz.
Kolay gele...

Ayazkızı beğendi.
Eski 11-03-2011, 23:42   #565
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

valla aradım taradım neti bulamadım.. iş başa düştü.. En iyisi okulun kazan dairesinde yapmaya başlayım.. herkes merak edecek Murat hoca ne yapıyor diye.. gelde bide onlara laf anlat..

Ayazkızı beğendi.
Eski 13-03-2011, 01:42   #566
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratuysal2010 Mesajı Göster
valla aradım taradım neti bulamadım.. iş başa düştü..
Enzim ile ilgili yazılar.

Enzim (Enzyme)

Ayazkızı beğendi.
indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 14:55   #567
Ağaçsever

oznur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2011
Cok acemiyim ozellikle biber ekimini aradim ama bulamadim.Uzun saksilarda biber yetistirmek istiyorum ama ne zaman ekebilirim bilmiyorum,bu konuda kucuk bir bilgi cvp verirseniz sevinirim.
Hollandada yasiyorum ve son 1 aydir hava cok yumusak sert soguk yok,Turkiye gibi degil.

Ayazkızı beğendi.
oznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 17:53   #568
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Türkiye de mayıs başlarında bahçeye sebze dikimleri yapılıyor genelde. Eğer sizinde oralarda yaz başlangıcı olarak mayıs kabul ediliyorsa şimdiden tohumlarınızı ekin. Tohumlarınızı ayrı ayrı ekerseniz (örnek; şeffaf plastik pet bardaklara 2-3 tohum ekimi yapılabilir), şaşırtma yaparken (asıl yerine almak) hem başarı sağlarsınız, hemde daha çabuk adapte olacağı için erken ürün almak kolaylaşacaktır.

Ayazkızı beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 22:54   #569
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oznur Mesajı Göster
Cok acemiyim ozellikle biber ekimini aradim ama bulamadim.Uzun saksilarda biber yetistirmek istiyorum ama ne zaman ekebilirim bilmiyorum,bu konuda kucuk bir bilgi cvp verirseniz sevinirim.
Hollandada yasiyorum ve son 1 aydir hava cok yumusak sert soguk yok,Turkiye gibi degil.

Önümüzdeki hafta viyollere (her viyole bir tohum gelecek şekilde) ekin.

Kaloriferli bir ev ise evin uygun bir köşesine koyun. Hergün sprey şeklinde sulayın. Çok sulu olması da çürütür. Toprağı kuru olmasın yeter.

18-20 gün de çimlenmeye başlar. zaten Nisan ayıda gelmiş olur. Daha sonra daha büyük viyollere şaşırtın. Bitkinin alışması zaten 2-3 gün sürüyor. Bu işlemleri yaparken ****** artık bitkinizi dış ortama yavaş yavaş çıkartın. Artık Kalorifer yanında durmasın. Bitkileriniz 6-8 yaprak olup ortasından sürgün gösterdiğinde toprakla kavuşturun.
Bu arada her biberin çimlenme süresi aynı değil.. o konuda pek bilgim yok.. Ben geçen sene bunları yaptım. %99 biberlerim sağlıklı ve çok güzel oldu..

Düzenleyen Murat Uysal : 13-03-2011 saat 22:55 Neden: ..
Eski 13-03-2011, 23:13   #570
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzel Ülke'm Mesajı Göster
Sayın Meyveli Tepe,
Kaolin kilini ne amaçla ve nasıl uyguluyorsunuz?Her bitkiye mi uygulanıyor?
Teşekkürler,selamlar
Bahçedeki çiçekler hariç, sebze, meyve her bitkiye uyguluyorum. Hepsinde faydası var.

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024