agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni3621Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2010, 22:22   #451
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Arkadaşlar, böylesini ben de ilk kez yapıyorum. Yalnız geçen yıl domesleri bu yıl da yaptığım gibi 30'ar santim çukur açıp dibine dikmiştim. Bunlar 2 metrelik kafeslere çıkıp sonrasında da sağa sola büyüdülerdi. Her kök kiloluk bir sürü domates vermişti. Sonra, sözünü ettiğim ev sahibimin domatesini hatırladım.

Şöyle yapacağız; tam güneş gören bir yerde mümkünse bir metre derinliğinde, bir metre çapında çukur açacağız. Buraya gübreyi boca edip toprakla iyice karıştıracağız. Gübre karışımından sonra çukurun derinliği 70-80 santime düşecek. Buraya fideyi dikip can suyu vereceğiz.

Bundan sonra 3 günde bir sulayacağız ama, can suyundan sonraki ilk suyu fide boğazının 20 santim dışından çember gibi vereceğiz. Ondan sonrakini 25 santim dıştan. Ve böylece çemberi hep genişleteceğiz. Fide büyüdükçe çukura gübreli topra ilavesi yapacağız. Yapraklar toprakta kalırsa yaprakları koparacağız ama yaprak sapını bırakacağız. Sapın her yerinden de kök salacak. Toprak ilavesi yaparken toprağı çok sıkmayacağız. Gübre, varsa kompost, ya da coco-peat ile karışık olacağı olacağı için sertleşmeyecek. Bu böyle herhalde bir ay kadar devam eder. Çukur tamamen dolduğunda, kök boğazının 40-50 santim dışından çepeçevre kadifeleri de dikebilir ve kule inşaatına başlayabiliriz. Kuleyi en azından 5x5 çıtalarla yapmalı, hatta merdiven gibi de olmalı ki tırmanabilelim
sayın meyvelitepe ;bende yazınızı şimdi görüyorum yarın ilk iş olarak bunu denesem geçmi kaldık acaba?.

Ayazkızı beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 23:26   #452
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Geç sayılmaz, fideniz varsa hala yapabilirsiniz.

Ayazkızı beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 23:30   #453
Ağaç Dostu

teşekkürler.. dibine yanmış hayvan gübresi ve fındık çonçisi koyacam .

Ayazkızı beğendi.
Eski 10-06-2010, 08:13   #454
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Salyangoz zararlısıdan faydalanma.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi koliva Mesajı Göster
Sevgili ustadlarim,

Bahcemin bir kosesine domates diger kosesine salatalik bir diger kosesine de kabak dikmistim. Salatalik ve kabaklar, her gece salyangoz istilasina ugruyor. Kahve ile kurtarmaya calisiyorum ancak nereye kadar surecek bilemiyorum. Ancak domateslere hic ellememisler(en azindan simdilik). Bu salyangoz denilen HAYVAN ( ) domatese zararli degil midir? Yoksa cicek actiginda domateslere de sira gelecek mi?
Bu zarar yapan bahçedeki salyangozları sabah erken saatlerinde baskın vererek onları suç üstü yakalıp tutukluyarak, onları cebren bu zararlarını ödetmek için, mutfaktaki sebze artıklarını besin eriyklerine çevirme cezası verirseniz bu zararlının zararlarından kurtularak fayda sağlamış olursunuz.

Salyangozlar sebzeleri çok hızlı tüketerek aynı solucan gübresi gibi besin eriyiklerini dışkılarıya sağlıyorlar

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 00:00   #455
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Geç sayılmaz, fideniz varsa hala yapabilirsiniz.

sayın meyvelitepe , bugün dikim işini hallettim çukurun derinliği 80 cm oldu ama çapı dar oldu yer musait olmadığından dolayı .

Ayazkızı beğendi.
Eski 11-06-2010, 00:36   #456
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Turkiyenin dort bir yaninda, domates agaci calismasi yapiliyor. Sn. MeyveliTepe, sizin domates agaci ne durumda? Blogunuzda ne zaman haberlerini duyacagiz? Halil Bey de ser veriyor, sir vermiyor ! [Acaba, Hocanin nefesi fazlami geldi?]

Ayazkızı beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 01:07   #457
Ağaçsever

hbayraktar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Domates ağacı hayal olunca bir fideyi söküp zeminini 30 cm ye indirmiştim, yanında da 10 cm de diktiğim var, ikisi arasındaki gövde ve yaprak gelişim farkı çok ilginç, aradaki tek fark 30 cm. dikili olanın haftada bir kez fazla sulanması (boğaz doldurdukça) fakat yeşil aksamdan sağlık fışkırıyor. Boğaz doldurdukça topladığım yaprakları suda beklettim, beyaz ve siyah sinekler için bugün süzüp tüm bitkilerin yapraklarına spreyledim.

Salatalıklar çiçeklendi, hemen hepsi boş çiçek, kabaklardan korkarken salatalık fidelerinin devlemesiyle şaşırdım, bu kadar büyüyeceklerini düşünmemiştim.

Kabak ve fasulye de çiçeklenmeye başladı, marular gelişiyor, bibercikler fide haline gelemedi henüz, bezelye ve patıcan da bir hareket yok.

Roka ve maydanozları saksılara ekmiştim, maydanoz çimlenmemekte direniyor, halbuki aynı zamanda ektiğim rokalar çimlendi tam gelişirken kediler üzerine yatıp kırdılar, ikinci parti ekildi onlarda çimlendi.

Hepinizin domates ağaçlarını merak ediyorum, bizim buraya uğramayan yağmurlar gelişimlerine faydalı olmuştur umarım.

Ayazkızı beğendi.
hbayraktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 10:04   #458
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Adalardan son görüntüleri, sizlerle paylaşmak istedim :

Eklenen Resimler

Düzenleyen sındırgılı : 12-06-2010 saat 10:58
Eski 12-06-2010, 10:11   #459
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Diğerleri:

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2010, 10:20   #460
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Son kareler:

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2010, 23:34   #461
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Sebze adacıklarından önce. (16.06.2008)

Name:  2008.jpg
Views: 2692
Size:  49.1 KB

Sebze adacıklarından sonra (20.06.2010)

Name:  2010.jpg
Views: 2695
Size:  48.4 KB

Name:  2010 (2).jpg
Views: 2779
Size:  56.4 KB

Name:  2010 (3).jpg
Views: 2784
Size:  49.6 KB

İlk hasat ve bahçemin bonus'u pepinolar.

Name:  İlk Hasat.jpg
Views: 2701
Size:  29.9 KB

Pepinoları kışın soğuk vurmuştu, sadece bir gece ısı sıfırın altına düşmüştü, ama esen sert rüzgar bütün yaprakları kavurmuştu. Bu meyveler donmamak için direndiler, ancak fazla da büyüyemediler. Bu yıl maşallahları var, üzerleri meyve dolu, dalları yıkılıyor.

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 10:01   #462
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Domates ağacının çukurunun dolmasına az kaldı. Sırada etrafına kadifeler ve fesleğen dikilecek. Ayrıca, adaların son durumları:

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2010, 10:06   #463
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Yalnız, adalardaki domateslerde boy olarak ağaca yaklaşıcaklar. 2,5 mt kargılar koymaya başlıyacağım.

Eski 21-06-2010, 13:26   #464
Ağaçsever

hbayraktar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Maşallah, benimkilere göstereyim bu resimleri, utansınlar
Em kullanmamamı buranın havaları dengeler aynı zamanlarda ürün alırız diye düşünüyordum, fakat benimkiler daha çiçekleriyle uğraştığına göre gelecek sene bionem veya em şart olacak.

Ayazkızı beğendi.
hbayraktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 14:50   #465
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Salatalıklar, domatesleri kapattığı için biraz problem yaşadım. Toprağa kattığımız cocopeat'ler gerçekten nemli ve yumuşak tutuyor. Salyangoz yok demiştim ama kadifelerin üzerilerinde bayağı vardı, biberlerde ise yaprak biti ile biraz uğraştım. 2 defa neemazal uyguladım. Adaların yanındaki sunshine blue'ya bile sıçramışlar.Neyse şimdilik ortam sakin gözüküyor,Kaolin kilide bu sıcaklarda adacıkları koruyordur.Diğer tarafta yaptığım domateslerde daha yeni çiçeklenme başladığına göre yükseltilmiş yastıklar ve kullandığımız materyaller rüştünü ispatladı diye düşünüyorum. Teşekkürler Sn.MeyveliTepe.

Ayazkızı beğendi.
Eski 23-06-2010, 08:06   #466
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Sındırgılı,

Yaprak bitini yenmene çok sevindim. Sen küçücük adada bunları başardığına göre, devamını daha büyük bahçelerde bekleriz.

Ürünün her daim bol olsun.

Ayazkızı beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 09:40   #467
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sebze adalarının birçok arkadaş tarafından uygulanıp avantajlarının görülmesi çok sevindirici. Mevsim ilerleyip ürün alındıkça da farkın daha da iyi anlaşılacağını umuyorum.

Bunun, zaman içinde uygulanabilir her yerde önemli bir değişime yol açacağını düşünüyorum. İnsanlar, küçücük bahçelerinde, hatta apartmanların yan bahçelerinde, uygun olan teras ve balkonlarında 3-5 metrekarelik bir yerde, hiç de küçümsenmeyecek miktarda kendi yetiştirdikleri gıdaya ulaşabildiklerini gördüğünde, buna göre beklentileri de değişecektir, çocuklar da işin içine girecektir, bir çocuğa kendine ve gücüne güveni öğretmenin en güzel yollarından biri, bitki yetiştirmesi ve bundan hızlı sonuç almasıdır.

Ayazkızı, ciroz ve g.c. beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 20:06   #468
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Insallah, Sn.Indomie gibi tam emekli oldugumuzda torunlarla bahce isleri yapar,bal arilarinin polenlerini toplariz. Su anda, uzak ara hayal gibi gozukmekte ise de hic belli olmaz
(Sevgili Acemi Ustam, kaolin kili dukkanin deposunda seni bekliyor. Mesaj kutun dolu galiba)

Eski 24-06-2010, 00:08   #469
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Bu yıl sebze bahçesine ekte resmi görülen organik gübreden kullandım. Arka tarafta komşumun koyun gübresiyle desteklediği sebzelerinin gelişim düzeyi görülüyor. Öndekiler de benimkiler.
Duruma çözüm önerisi için gittiğim güvenilir bir ziraatçı da aynı gübreyi önerdi.
Burada yanlışlık nerede, çözümü nedir? Tavsiyesi olan var mı?

Eklenen Resimler

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 23:33   #470
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Celal abi, sanırım fide, toprak ve büyük projelere bakmaktan sebze bahcesini ihmal etmek gibi sorunlardan kaynaklanan problemler yaşıyorsunuz . Size 100 gr B5A gödnereyim 20 günde bir süzgeçli kova ile yaprağına ve toprağına gelecek şekilde dökün diğerlerini geçmesede yakalayacaktır.

Ayazkızı beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 23:41   #471
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Biofarm aldım. Organik yaprak gübresi, 20 günde bir yapraktan vereceğimi söylediler. Onun faydası olur mu? Sabah yapraklara biofarm sıktım, akşam yağmur yağdı. Yaprak gübresi ile yağmur ilişkisi nasıldır?
Teşekkür ederim.
B5A'yı bekliyorum.

Ayazkızı beğendi.
celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 23:44   #472
Ağaç Dostu

Diğer bahceye göre beklediğiniz performansı o gübrelerle sağlayacağınızı sanmıyorum siz yinede kullanın b5a ile hepsi bir uçarlar, b5a yı siz 15 günde bir dediğim gibi kullanın...

Ayazkızı beğendi.
Eski 24-06-2010, 23:55   #473
Ağaç Dostu

benim Domates ağacının çukuru yağan yağmurlarla içi su dolmuş vaziyette ve domates fidesini de zannedersem kaybediyorum. hava raporuna baktım önümüzdeki çarşambaya kadar yağışlı gösteriyor.tekrar denemem için bi hafta bekliyecez.

Ayazkızı beğendi.
Eski 25-06-2010, 00:16   #474
Ağaç Dostu

Kesinkes drenajla fazla suyu tahliye etmeniz gerekiyor.

Ayazkızı beğendi.
Eski 25-06-2010, 00:43   #475
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Celal Beyimiz alışmış çizmelerle suların içinde gezmeye, bahçedeki nem o na kuru toprak gibi geliyordur.

Ayazkızı beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 07:26   #476
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Ben de, hafta başından beri adalarımı (hava muhalefetinden dolayı) göremedim.Yarın akşam gittiğimde ne ile karşılaşırım bilmiyorum ? Celal Bey, isterseniz biraz enzim de ben göndereyim. Aman. sonra, arpası fazla geldi demeyin !
Domates ağacım, nerdeyse dolduğu için içim rahat.
( Yok, arkadaşlar benim de içime kurt düşürdünùz, iş dönùşü Büyükada ya gitmeli.Kuzucukların durumlarını görmeli. )

Ayazkızı beğendi.
Eski 01-07-2010, 11:49   #477
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Benden başka sebzekolik yok galiba
Adaların son hali ve domates ağacım:

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2010, 12:00   #478
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Size yetişmeye imkan yok Sn. Sındırgılı. Uyarılara rağmen dayanamayıp diktiğim kabaklar bir adayı tamamen istila etti. Alttaki kekik, maydanoz, fesleğenler güneş görmüyor, domatesler henüz başlarını yaprakların arasında çıkardılar. Kabak ara yolu kapadığı gibi yan adaya uzanmaya çalışıyor. Yola engel olanı sökmek adayı çok rahatlatacak ama uçlardaki küçük kabaklardan dolayı kıyamıyorum. Bu arada kabaklardan yedik, çok lezzetli.

Domatesler tam çiçeğe durmuşken kaç haftadır yağan yağmurla bol yapraklı ve azman oldular, çiçeklenme beklediğim kadar henüz olamadı, arada meyve oluşumları başladı.

Senelerdir bu kadar lezzetli semizotu yememiştim, adayı saran semizotlarını topladıkça yemek yapıyorum.

Salyangozlar adaya pek zarar vermedi, biber hariç. 40 kök biberden yaklaşık on köküm kaldı.

Kadife çiçeklerim yağmurla oldukça büyüdü ama henüz çiçek yok. Salatalıklar dereotu ve petunyalarla çok keyifli, bol ürün veriyor.

Ne zamandır vakit ayıramamıştım, yağmur sonrası ormana döndü, bugün temizlik yapacağım.

Ayazkızı beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 12:42   #479
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Bizde de önce çeri domatesler sonra ilk pembe domatesler oluşmaya başladı, daha bilye büyüklüğündeler. Minik salatalıklar, kabaklar, fasulyeler büyümekte. Biberlerde çiçek var meyve göremedim henüz. Kavunlar daha çiçek açmadı, karpuzda tek tük çiçek var. Sonradan eklenen yer kirazları yeni yaprak vermeye başladılar.

Sn Sındırgılı açık ara önde

Ayazkızı beğendi.
verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2010, 13:48   #480
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Erken diktiğim için bôyle oldular. Şansıma,havalarda iyi gitti. Kurtlardan fırsat bulupta kızarabilirse harika olacaklar. (Sonbaharda tohum almalı)

Etiketler
sebze, sebze adası, yükseltilmiş yastık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024