agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 2 Gönderen latif.07
  • 2 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen AkisSoftware
  • 1 Gönderen EAkpınar
  • 1 Gönderen Dionysos86

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-12-2018, 20:40   #1
Yeni Üye

Dionysos86's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2018
Limon çekirdeği çimlendirme

Merhaba arkadaşlar, İzmir,Karaburun yarımadasından eşimin akrabaları bolca limon gönderdiler ve ben bu limonları çekirdekten çimlendirip ev ortamında(bahara kadar) korumak istiyorum. Merak ettiğim iki husus var şöyleki; Ankara şartlarında limon yetiştirebilirmiyim ? Cevap evet olduğu varsayımı ile ilerlersek çimlendirmeyi ne zaman yapmalıyım,zamanın bir önemi varmı. Şimdiden ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Venus_V3_5580 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dionysos86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2018, 22:11   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Evet ankarada limon yetişir. Bu günlerde veya ileri günlerde çimlendirme yapabilirsiniz bahar aylarında mayıstan sonra, toprağa, saksıya ya da dışarıya limonlarınızı aktara bilirsiniz. Limonlarınızdan verim alabilmek için 2-3 yaşına gelince aşı yapılması gerekir.

TCM ve Dionysos86 beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 11:23   #3
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
"Limon çekirdeğinden limon ağacı yetiştiremezsiniz." daha gerçekçi anlatım olacak.
Limon, portakal, mandalina gibi turunçgiller ailesi üyelerinin çekirdeklerinden yalnızca turunç ağacı yetişiyor.
Daha sonra istediğiniz meyvenin aşısını yaparak ağacını yetiştiriyorsunuz.
Çiçeklendiği anda emeklerinizin karşılığını görürsünüz.
Kolaylıklar dilerim.

Dionysos86 ve ipeker beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 11:43   #4
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dionysos86 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, İzmir,Karaburun yarımadasından eşimin akrabaları bolca limon gönderdiler ve ben bu limonları çekirdekten çimlendirip ev ortamında(bahara kadar) korumak istiyorum. Merak ettiğim iki husus var şöyleki; Ankara şartlarında limon yetiştirebilirmiyim ? Cevap evet olduğu varsayımı ile ilerlersek çimlendirmeyi ne zaman yapmalıyım,zamanın bir önemi varmı. Şimdiden ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Merhaba. Çekirdekleri çıkardıktan sonra su ile güzelce yıkayın. Sonra çekirdek üzerinlerinde ince zar şeklinde tabaka vardır onları elinizle soyup içindeki gerçek çekirdeği ortaya çıkartın. Daha sonra torf içerisine 1 cm kadar derine gömün. Sürekli nemli ve sıcak bir ortamda çabuk çimleneceğini düşünüyorum.. Kolay gelsin..

Ben yediveren limon fidanı almıştım. İlerleyen zamanlarda ağacı gelişirse size aşı yapmanız için dal ayarlayabilirim(önce ağacın gelişmesi gerek şuan çok cılız)

Dionysos86 beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 15:16   #5
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Buradan detaylıca öğrenebilirsiniz

Dionysos86 beğendi.
EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 20:21   #6
Yeni Üye

Dionysos86's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Merhaba. Çekirdekleri çıkardıktan sonra su ile güzelce yıkayın. Sonra çekirdek üzerinlerinde ince zar şeklinde tabaka vardır onları elinizle soyup içindeki gerçek çekirdeği ortaya çıkartın. Daha sonra torf içerisine 1 cm kadar derine gömün. Sürekli nemli ve sıcak bir ortamda çabuk çimleneceğini düşünüyorum.. Kolay gelsin..

Ben yediveren limon fidanı almıştım. İlerleyen zamanlarda ağacı gelişirse size aşı yapmanız için dal ayarlayabilirim(önce ağacın gelişmesi gerek şuan çok cılız)
Cevap için çok teşekkür ederim,çekirdeklerin dış zarını soyup çimlenmesi için nemli bir peçeteye sardım ve süreci bekliyorum. Umarım herşey yolunda gider de aşılanmasınıda görebiliriz ilerde

AkisSoftware beğendi.
Dionysos86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 18:59   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2019
Arkadaşlar şu anda 2 tane limon çekirdeğinden 2018 mart gibi çimlendirdiğim fidanlarım var gövde yavaş yavaş odunsulaşmaya başladı boy yaklaşık 100 cm var ilk dikerken küçük şişeleri kesip de dikmiştim büyük saksılara almak istiyorum ocak şubat aylarında bu işlemi gerçekleştiesem doğru olur mu? Ne zaman aşılamalıyım ve kabuğu çok fazla kalın olmayan bol sulu hastalıklara soğuğa ve sıcağa dayanıklı bir tür olmasını istiyorum en uygun tür hangisi yardımcı olur musunuz

DEMM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024