agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler
(https)

Beğeni Düzeni171Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2016, 23:05   #151
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Patlıcanlarınızda kırmızı örümcek mevcut...
Teşekkürler. Sanırım sarımsaklı, biberli ve yağlı olan bir karışım yapılmalı?

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dongyul beğendi.
mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 11:25   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2016
Merhaba dostlar, saksıda yetiştirdiğim patlıcanlarıma bir şey dadandı ama ne olduğunu göremiyorum. Yapraklarını yiyor ve baya kocaman delikler açıyor hatta yaprağın yarısını yiyip bitiriyor bu her neyse yakalayamadım. Bir süre sinek teli ile kapattım saksıyı fakat yine bir şeyler deliyordu ama bu küçük delikler oluşuyordu, sinek telini iki gündür yeniden açtım ve baya kocaman kocaman delikler oluşmaya başladı yine. İki günde bir sirkeli su ile korumaya çalışıyorum. Bit böcek yok gibi ama bu her neyse yaprakları bitiriyor. Bir bilginiz var mı bu yaprakları böyle neyin yiyebileceğine dair? Ve mücadelesinin nasıl yapılacağına dair (doğal yöntemlerle, zehirsiz çekilde)?
Sevgiler
Elza

Bilgilendirirseniz sevinirim

Milla ve dongyul beğendi.
Elza-Ojalvo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 16:19   #153
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Bunu yapan kesinlikle karınca iyi gözlem yaparsanız karınca olduğunu görürsünüz karınca kaçırıcı kullanırsanız faydalı olabilir.

TCM ve Dutlubahçe beğendi.
dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2017, 23:50   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2015
Geçen yıl patlıcanlarım geç olmuştu. Yarın tohumları çimlendirmeye başlasam normal midir? Mayısın 10 u gibi bahçeye dikmeyi düşünüyorum

dongyul beğendi.
nightowl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2017, 15:21   #155
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Patlıcan sebzesi ile pek aram olmadığı halde bu başlığı okuduğumu eşim ve malina görseler kim bilir ne kadar şaşırırlar.

(her ikisi de patlıcan hayranıdırlar da ondan öyle yazdım)

telato ve Resulgur beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2017, 15:52   #156
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nightowl Mesajı Göster
Geçen yıl patlıcanlarım geç olmuştu. Yarın tohumları çimlendirmeye başlasam normal midir? Mayısın 10 u gibi bahçeye dikmeyi düşünüyorum
Sayın nightowl; patlıcan için tam zamanı çimlendirmenin pamuk için çimlendirin daha sonra ekimini yapın bol ışık alan ve sıcaklığı 15 dereceden aşağı düşmeyen bir ortamda ideal fideler yetiştirebilirsiniz ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2017, 21:35   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2015
Sayın dongyul teşekkür ederim. Benim hesabıma göre de tam zamanı haftayada biberlere başlayacağım inşallah. Şimdi pamukları hazırlıyorum.

dongyul beğendi.
nightowl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2017, 10:48   #158
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Topan patlıcanda meyve iç kısımda siyahlıklar ve dış tarafta sertlik neden kaynaklanır acaba,içini uzunlamasına açınca siyah yanıklık gibi kuru boylamasına şerit şeklinde ve boşluklu yapılar var ayrıca bu mevye dışardan dokununca belli kısımları son derece sert.
Şu anda resim atamıyorum ama öğleden sonra çiftçinin seraya gidip bakacağım yaprak örneği getirmedi onun için kesin bişey söyleyemedim ama ilk etapta bor noksanlığı olduğu kanısına vardım.
Sizce bor noksanlığımı yoksa farklı birşey olabilir mi bununla ilgili bilgisi ve deneyimi olan var mı acaba ?

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2017, 15:09   #159
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bor noksanlığından kaynaklandığını sanmıyorum. Resim çekebildiniz mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Topan patlıcanda meyve iç kısımda siyahlıklar ve dış tarafta sertlik neden kaynaklanır acaba,içini uzunlamasına açınca siyah yanıklık gibi kuru boylamasına şerit şeklinde ve boşluklu yapılar var ayrıca bu mevye dışardan dokununca belli kısımları son derece sert.
Şu anda resim atamıyorum ama öğleden sonra çiftçinin seraya gidip bakacağım yaprak örneği getirmedi onun için kesin bişey söyleyemedim ama ilk etapta bor noksanlığı olduğu kanısına vardım.
Sizce bor noksanlığımı yoksa farklı birşey olabilir mi bununla ilgili bilgisi ve deneyimi olan var mı acaba ?

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2018, 15:52   #160
Ağaçsever

viyol's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2012
Question

Merhabalar,
Bu patlıcan tohumlarını aldım ama sonradan fark ettim arkasında resimde de gördügünüz gibi, "Gıda maddesi ve hayvan yemi olarak kullanılamaz" yazıyordu. Bir kaç yere sordum tohumların ilaçlı olduğunu ve kökleri ile saplarının kullanılamayacağını söyledi. Teredddütte kaldığım için tohumu kullanamadım.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum...

Eklenen Resimler

viyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2018, 20:31   #161
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Evet patlıcan tohumları genel bir fungisit olan thiramla ilaçlanmış ki paket ticari tohumların hepsi ilaçlanıyor bazı hastalıklara karşı çimlenme esnasında sorun yaşanmaması için.Yani firma viyolde çimlenme sırasında bir sorun yaşanması için tohumları ilaçlamış,daha sonrasında bitkinin herhangi bir yerini tüketince bir sıkıntı yaratmayacak oranda düşük dozda bir ilaçlama bu endişe etmenize gerek yok.Bunun dışında yediğimiz ekmeğin üretildiği buğday dahi genelde tecuconazol isminde ilaçla ilaçlanıp satışa sunulur.

Eski 01-01-2018, 21:06   #162
Ağaçsever

viyol's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Evet patlıcan tohumları genel bir fungisit olan thiramla ilaçlanmış ki paket ticari tohumların hepsi ilaçlanıyor bazı hastalıklara karşı çimlenme esnasında sorun yaşanmaması için.Yani firma viyolde çimlenme sırasında bir sorun yaşanması için tohumları ilaçlamış,daha sonrasında bitkinin herhangi bir yerini tüketince bir sıkıntı yaratmayacak oranda düşük dozda bir ilaçlama bu endişe etmenize gerek yok.Bunun dışında yediğimiz ekmeğin üretildiği buğday dahi genelde tecuconazol isminde ilaçla ilaçlanıp satışa sunulur.
Bilgi için teşekkürler. Bu konuda paket üzerinde yeteri derecede bilgi vermeleri gerekmiyormu? Ayrıca hayvan yemi olarak kullanılamayacak derecede tehlikeli bir durum söz konusu ise bunun meyvelerinede bu tehlike sirayet etmiyormu sadece köklerdeve saplarında mı kalıyor yani??

viyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2018, 12:18   #163
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viyol Mesajı Göster
Bilgi için teşekkürler. Bu konuda paket üzerinde yeteri derecede bilgi vermeleri gerekmiyormu? Ayrıca hayvan yemi olarak kullanılamayacak derecede tehlikeli bir durum söz konusu ise bunun meyvelerinede bu tehlike sirayet etmiyormu sadece köklerdeve saplarında mı kalıyor yani??
İlaçlıyken tohum halinde gıda ve hayvan yemi olarak kullanılamaz demek istiyor daha sonra toprağa ekince ve çimlenip yüzeye çıkınca tohum kabuğu düşüyor bunun yanında kullanılan ilaç sistemik bir ilaç değil, sistemik olanlarda kullanılabiliyor ama tohum başına düşen ilaç miktarı çok düşük kalıyor düşünün aynı ilacı çiftçi damlamadan dekara 1 kg olarak veriyor.Satılan sertifikalı buğday tohumların tamamı mantar ilacıyla kaplıdır.Bahsettiğiniz ilaç için evet ilaç sadece bitki köklerinde kalıyor ilacı yukarıya taşıyan başka bir mekanizma yoksa.

Eski 08-06-2018, 20:39   #164
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Bir onceki sayfaya bakilirsa patlicanimda kirmizi orumcek var. Neemazal t/s aldim bugun ve 10 ml/2 lt olmak uzere karisimi yapraklara siktim. Baska yapmam gereken bir sey var midir?

Eklenen Resimler

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024