agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Sebze Yemekleri
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2009, 12:01   #31
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Bir tarifte benden.

Soğanları incecik, piyazlık doğrayın ( iki tane orta boy). Bir - iki sap pırasanın beyaz kısımlarını uzun uzun incecik dilimleyin. Havuçları ortadan ikiye ayırıp onları da incecik incecik doğrayın. (Hepsi jülyen usulü doğranacak.)250-300 gr. mantarı ayıklayıp 2'ye veya 4'e bölün. İki tane orta domatesi minicik doğrayın. 5 - 6 adet çarliston ve sivri biberi tohumlarını ayıklayıp jülyen usulü doğrayın. Bir tane tavuk göğsünü kuşbaşından biraz daha küçük doğrayın. Biraz tuz, biraz köri baharatını hazır edin.
Bütün malzemeler tabaklarda hazır olduktan sonra varsa vok tavada, yoksa normal tavada biraz sıvı yağı kızdırın, sırasıyla soğanları, biberleri, havuçları, pırasayı sıvı yağda öldürün, arkasından domatesleri koyup onları da öldürün. Daha sonra tavukları koyup onlarıda rengi değişene kadar çevirin. En sonunda mantarları ekleyin, mantarlar suyunu saldıktan sonra tuzunu ekleyin pişmesini sağlayın. Ocağı kapatmadan önce 1 çay kaşığı (seviyorsanız yarım tatlı kaşığı) köriyi ekleyip karıştırın. Ağzı kapalı 5 dakika dinlendirdikten sonra hepinize afiyet olsun.
Not: Malzemeye bir su bardağı haşlanmış bezelye de katabilirsiniz. Daha güzel oluyor.

Düzenleyen fevziye : 10-02-2009 saat 12:03 Neden: ekleme yapmak.
fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 06:36   #32
Ağaçsever

KaRaMeLa's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2008
Ah bu sayfaya girdim cikamiyorum simdi. Aslinda forumun tamami bagimlilik yapiyor
Evet gelelim benim mantar tarifime. Bir yogurt tutkunu olarak yogurtlu herseyi cok severim ve benim gibi yogurt severlere tavsiye ederim.

Mantar Manti ( bu tarifi yemekteyiz programindan ogrendim, birkac kez denedim, netice super)
Mntarlar sicak suda yumusayincaya kadar haslanir. Suzulur. Icerisine bir yumurta kirilir birkac kasik misir unu veya galeta unu veya normal un ile misir unu karisimi eklenir, tuz karabiber atilir ve kizgin yagda alti ustu kizartilir. Uzerine sarmisakli yogurt dokulup afiyetle yenir.

Not: Ilk sayfada Venus isimli arkadasimizin tarifide cok guzel. Biraz benziyor. Aslinda o tarif de aynen yapilip uzeri yogurtlanabilir bence cok guzel olur. Sizce?

KaRaMeLa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 23:11   #33
Ağaçsever

simal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2010
Bir tarifte ben vereyim .meze olarak veya kahvaltılarda yenilebilir.1 kgr küçük mantar(şapkaları açılmamış)iyice temizlenbir 1 bardak sirke tencere konur sirke kaynayınca mantarlar doğranmadan bütün olarak içine atılır tuz biraz limon tuzu konur 4-5 dakika haşlanır ocaktan indirilir.üzerine zeytinyağı dökülür soğuyunca yarı sulu tabağa alınarak yenir.ekmeği suyuna banmak ayrı bir tatdır.Bir ara mantar üreticiliği yaptık çeşit çeşit denemeler yaptım en çok bunu beğendi dostlarımız.

elve beğendi.
simal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 05:08   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2012
ne güzel yemekler..acıktım sayenizde

16hp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 00:00   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2011
ellerinize sağlık çok güzel tarifler not aldım yapacağım.

elve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2014, 18:21   #36
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
En büyük keyiflerimden biri mantar yemeğidir..Ama..ya istiridye, ya da kestane mantarı olacak..
Kestane mantarını türlü şekillerde pişirdim ama en lezzetlisi bu:

Mantarları bir güzel yıkadıktan sonra, ince dilimler şeklinde kestiğim kaşar veya çerkes peynirini mantarların göbeğine doluyorum..Saplarının üstüne hafif zeytinyağı döküyorum..çok az tuz serpiyorum üstlerine..
Fırında önce 15 dakika 160, son 5 dakika da 200 derecede tutuyorum..Sıcak sıcak yemeye doyulmuyor..

(Tabi, eşim mantarı hiç sevmediği için ben kendin pişir kendin ye yapıyorum )

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 00:41   #37
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Valla mantarı toplamayı da yemeyi de çok severim.Ama eşim hep aynı şekilde pişirdiğinden mantardan soğuma noktasına geldim.Sizin bu tarifleri görünce canım mantar çekti.Tarifleri yazan arkadaşlardan ricam lütfen bir de resim koysunlar...

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 16:18   #38
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva Mesajı Göster
Valla mantarı toplamayı da yemeyi de çok severim.Ama eşim hep aynı şekilde pişirdiğinden mantardan soğuma noktasına geldim.Sizin bu tarifleri görünce canım mantar çekti.Tarifleri yazan arkadaşlardan ricam lütfen bir de resim koysunlar...
Eşiniz duymasın bunu, çok kırılır

Ona pişirme şekli ile ilgili önerilerde bulunabilirsiniz, muhtemelen sizin o şekilde sevdiğinizi sandığı için hep aynı şekilde pişiriyordur çünkü...

Mesela şöyle söyleyebilirsiniz: 'Bugün internette bir mantar tarifi gördüm çok iştah açıcıydı, canım çekti. Bu şekilde denesek mi?'

Saygılar...

limon_sever ve hira beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 10:09   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2014
Mantarların sadece şapkalarını mangalda üzerine hafif kaşar peyniri veya 8li satılan üçgen eritme peynirlerden bir parça koyup hafif tuzla pişirmesi de çok lezzetli oluyor. Tavsiye ederim

tufangündem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2014, 10:21   #40
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Mantar diyince üç tarifim var..

1. Kuşbaşı tavuk göğsü ile hafif suluca tencere yemeğini yaparım.

2. Soğan ve bol karabiberle kavururum.

3. sapları çıkartarak boşluklara rende kaşar doldurur, pul biber serperek fırına atarım.

Başka tarif yok kafamda

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 17:45   #41
Ağaç Dostu

kasap.94's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2008
Galeri: 6
fırında mantar

FIRINDA TERYAĞLI KAŞARLI MANTAR
Malzemeler
1 kilo düzgünlerinden seçilmiş sap kısımları kesilmiş mantar.
150 gram tere yağı
200 gram dilimlenmiş kaşar.
kararınca ince kaya tuzu.

Hazırlanışı
Temizlenip yıkanmış mantarlar önceden ısıtılıp tere yağ ile hafif yağlanmış tepsiyi tamamen kapatıcek şekilde yerleştirilir, üzerlerine bir çay kaşığı yardımı ile tereyağ paylaştırılır.
Önceden 200 derece ısıtılmış fırında 20 dakika pişirilip fırında alınıp üzerine önceden dilimlediğimiz kaşarlar dizilip tekrar fırında kaşarların üzeri pembeleşene kadar beklenip çıkarılıp servis edilir. Afiyet olsun.

Eklenen Resimler

kasap.94 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 19:31   #42
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ben kestane mantarından yapıyorum bunu, harika oluyor..Kestane mantarının saplarını çıkarıyorum..
İçine küp şeklinde kesilmiş kaşar peynirlerini dolduruyorum..Önce 180 son beş dakikada 220 derecede fırında toplam 20 dakika kadar pişiriyorum..
Kestane mantarının kendine has kokusu yayılmaya başlayınca fırını kapatıyorum.Mantarlar fırında asla kararacak şekilde pişirilmemeli..

Veya..içlerine lor peyniri koyup, zeytinyağı dökerek te fırınlıyorum..

En sevdiğim pratik yemeklerdendir..

Düzenleyen pria : 22-11-2014 saat 23:54
Eski 13-12-2014, 15:14   #43
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bugün Pendik pazarında, 5'lik pet şişe içinde mantara benzettiğim birşeyler gördüm..
Civar köylerden bir kadının tezgahıydı..
Sordum, ''mantar tuzlaması'' dedi..
İlk defa gördüm böyle birşey..
Mantarın adını sordum, iki üç isim söyledi ama aklımda kalmadı şu an..
''Bu mantar beyaz olur ve ağustos ayında çıkar'' dedi..
Bu da çok ilginç geldi bana..

''Çok getirip sattım'' dedi bana ağustos ayında..
Nasıl görmedim, gözüme çarpmadı şaşırdım..Oysa özellikle köylü kadınların getirdiklerini pek incelerim..
Takip edeceğim bakalım bu neyin nesiymiş..Tazesi nasılmış..

kasap.94 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024