agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Amerikan Sarmaşığı, Hazan dalı (Parthenocissus quinquefolia) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/887.htm)

Humeyra 02-03-2006 08:42

Amerikan Sarmaşığı, Hazan dalı (Parthenocissus quinquefolia)

Ömürlü bir sarmaşıktır. Asma yaprağına benzeyen yapraklarını kışın döker. Parlak yeşil yapraklar sonbaharda muhteşem kızıl renklere bürünür. Yazın açan minik yeşil çiçekler sonbaharda üzüme benzer mor meyvelere dönüşür. Bitkinin meyveleri kuşlar tarafından çok sevilir fakat insanlar için zehirlidir. Çocukların yememesine dikkat edilmelidir

Son derece hızlı gelişen bitki kısa zamanda çitleri, duvarları sarar.Bu özelliği ile çirkin görünümlü binaları giydirmekte çok kullanılır. Kuru ağaçları sardırmakta veya yer örtücü olarak da kullanılabilir. Dallarından çıkan minik vantuzlarıyla duvarlara kendiliğinden tutunur. Bununla beraber ilk yıllarda tutunmasına yardımcı destekler kullanılması iyi olur. Bitki zaman içinde 15 metreye ulaşır.

Önemli bir nokta; Bitki kontrol altında tutulmadığı takdirde etrafındaki ağaç ve çalılara sararak onları boğabilir. Canlı ağaçlara sardırılmamalıdır.

Drenajı düzgün, herhangi bir toprak yetişmesi için yeterlidir. Bununla beraber gübreli ve iyi sulanan topraklarda çok hızlı gelişir. Güneş ve gölge ayırt etmez.

BUDAMA

Budamaya dayanıklıdır. İstenmeyen dallar ilkbaharda kesilir.

Üretilmesi çok kolaydır. Toprağa uzatılan dallar kısa zamanda köklenir. Bunlar sökülerek istenen yerlere fidelenir. Yetişkin bitkilerin tohumları çoğu zaman düştüğü yerlerde kendiliğinden filizlenir.

http://www.humeyraozdamar.net/sayfaresim/ampelopsis.jpg

Baki Berk Kayalar 03-03-2006 19:45

Çok azgın bir türdür. Tohumlarının kendiliğinden tutma oranı oldukça yüksektir.

Humeyra 03-03-2006 19:50

Kesinlikle, Baharda çıkan fideleri yabani ot gibi yolmak zorunda kalıyorum. Galiba her düşen tohum çimleniyor.

Baki Berk Kayalar 03-03-2006 19:58

Aslında bonsaisini denemek lazım ama:)

hija_de_laluna 28-08-2006 09:30

Balkonumda Amerikan Sarmaşığı yetiştirmeye başladım. 2 ayda oldukça güzel ve hızlı bir büyüme kaydetti. Sabah güneşi alıyor, öğleden sonra gölgede kalıyor. Günde 1 kere bol su veriyorum. Yalnız, tutunacağı ipler germekte biraz tembel davrandım. O nedenle kendi etrafında sarılmayı tercih etti. Bir kaç ip gerdiğimde sanırım daha hızlı uzadığını göreceğim. Ayrıca sonbaharı bekliyorum sabırsızlıkla o muhteşem rengine doymak için.

hasan42 28-08-2006 09:59

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BayMineral
Aslında bonsaisini denemek lazım ama:)

Güzel fikir! Madem bu kadar kolay yetişebiliyor, denemeye değer. Hem bonzailerinin görünümü de çok hoş. Bir bakın şunlara:

antienflamatuar 14-03-2007 21:57

Bir kaç hafta önce bir seradan saksıya dikilmiş bir amerikan sarmaşığı aldım. Kıştan çıkmamıza rağmen hala yeşilliğini koruyor. Muhtemelen kışın yapraklarını dökmemiş. Buradan yola çıkarak bu bitkinin ev içinde yetiştirilebilirliğini sorgulamak istiyorum.

Bu bitki ev ortamına adapte olabilir mi dersiniz?

zeonka 19-03-2007 14:02

Sn Antieflamatuar sarmaşıklarla ilgili sizi aydınlatıcak bir bilgiye sahip değilim ama sarmaşığınıza bayıldım çok sağlıklı görünüyor.Normaldede yerde mi duruyor. Dallarını yukarı doğru yönlendirirseniz daha sağlıklı olur bence.Güle güle büyütün.

stellaris 18-06-2007 18:56

Amerikan sarmaşığı diktim derin saksılarda balkonda ilk 1,5 ay cok ,güzel gelişirken şimdi yaprakları dökülmeye başladı nedenini bilmiyorum.
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..

Teşekkürler

NB

stellaris 18-06-2007 18:58

Fındık gülü denen sarmaşık bitkide yine balkonlarımda derin saksılarda dikili,aynı akibete uğradı yaprakları önce kızardı sonra kuruyarak dökülmeye başladı..

Konu ile yardımlarınızı rica ediyorum..

Teşekkürler

NB

memet 18-06-2007 19:18

fotoğraflayabilirseniz bitkileri, arkadaşların fikir sahibi olması ve çözüm onermesi daha kolay olur.

çiçeksever 14-10-2007 11:45

sarmaşık

2 Eklenti(ler)
Bu sarmaşık bu sene bahçemde çıktı.Ağaca tutunması dikkatimi çektiği için sizlerle paylaşmak istedim.Sanki düz duvara tırmanan insan eli gibi.Bir de ismini merak ettim.Bu başlık altına yazdım. ama.

raddle 21-10-2007 16:58

Merhabalar
Oturduğum apartmanın arka bahçe duvarı çok kötü göründüğü için ben de ağustos ayında seradan bir amerikan sarmaşıgı aldım ve diktim.Ama şu an yapraklarını döktü ve aldığım haline göre çok kötü durumda.Şimdi baktıkça üzülüyorum yerinden ettim ve kötüleşmesine sebep oldum diye.Ne yapmam lazım ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Ferda Ülkümen 25-10-2007 21:51

1 Eklenti(ler)
Sayın raddle
Bu kışın yapraklarını döken bir bitki. Duvarınızı kapatmak için herdem yeşil bir sarmaşık ta kullanabilirsiniz. mesela, Hedera heliks veya Hedera canariensis.

sadeniz2004 18-06-2008 15:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi stellaris (Mesaj 119621)
Amerikan sarmaşığı diktim derin saksılarda balkonda ilk 1,5 ay cok ,güzel gelişirken şimdi yaprakları dökülmeye başladı nedenini bilmiyorum.
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..

Teşekkürler

NB

saksı toprağını nasıl hazırladın açıklarmısın?

uzman16 16-10-2008 20:00

Sevgili Buket, Amerikan sarmaşığın ne durumda? Tuttu mu?
Eğer başarılı olamazsan sana tohum toplayıp göndereyim. Burada bizim yakınlarda da varmış yeni gördüm. Şu an hepsi kırmızı bordo renkliler.

Buket Aknar 16-10-2008 20:14

Tüm yapraklar kurudu ama ben inatla sulamaya devam ediyorum. Onları alış şeklimizi hatırladıkça gülüyorum.

Buket Aknar 16-10-2008 20:15

Tohumlar ne zaman oluşacak? Eğer olursa sevinirim.

ayax 17-10-2008 11:14

sevgili uzman bende arsız bir sarmaşık arayışı içindeyim, çardak yapmak istiyorum bu bitki uygunmudur eğer uygunsa banada tohum yollarmısınız

Harun Parlak 17-10-2008 11:43

Sarmaşık türlerini Tohumdan üretirseniz büyümesi zaman alır. Çelikle üretim hem kolay hemde hızlı helişir.

Buket Aknar 17-10-2008 13:19

Sevgili Uzman16 ben aldığım çeliklerden birini suya koydum sürekli takip ediyorum. Henüz kök atmadı.

Onu da yakında yere dikeceğim bakalım ne olacak? Ne olursa olsun tohumları da deneyebilirim.

hüsnüyusuf 17-10-2008 14:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar (Mesaj 300828)
Sevgili Uzman16 ben aldığım çeliklerden birini suya koydum sürekli takip ediyorum. Henüz kök atmadı.

Onu da yakında yere dikeceğim bakalım ne olacak? Ne olursa olsun tohumları da deneyebilirim.

Buket Hanım, bence çelikleri suya koymaktansa direkt toprağa dikmeyi deneyin. Ben de ağustos ayında amerikan sarmaşığında bu şekilde bir deneme yaptım.Beklemiyordum ama tuttu gerçekten.Küçücük boyuyla yaprakları kıpkırmızı oldu şu anda bütün yaprakları dökülmüş durumda.Sizinkiler de tutacaktır.

limon 17-10-2008 21:40

Elinizde olan bitkiyi çoğaltmak istiyorsanız bitkinin köklendireceğiniz dalını kesmeden toprağa yatırmak, (hatta bir kaç yerinden gömebilirsiniz) daha garanti bir yöntem. Hem çok çabuk köklendiğini göreceksiniz hem de köklenmiş dalı kesip diktiğinizde tutmama olasılığı olmayacak.

Kudret 17-10-2008 22:28

Hazan dalı (Amerikan sarmaşığı) çelikle çok kolay köklenebilen bir bitki. Uyku dönemine girmeden çelik alarak perlitte köklendirebilirsiniz.

gulshenisa 18-10-2008 10:11

Bu günlerde amerikan sarmaşığı çeliği dikebilir miyiz?

Kiraz 18-10-2008 12:23

Gulshenisa, geçen sene bu zamanlarda aldığım çelik tutmuştu.

limon 18-10-2008 15:43

Bahçede kendiliğinden yere yatan, böğürtlen dahil, hemen her sarmaşık dalı köklendiğine göre demek ki bu zaman uygundur.

gulshenisa 18-10-2008 15:50

Sevgili limon ve nurbahar.verdiğiniz bilgiye teşekkür ederim.Muayenehanemin bahçesine duvar kenarlarına dikeceğim.İnşallah tutarlar.

MSaygin 18-10-2008 16:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kudret (Mesaj 301038)
Hazan dalı (Amerikan sarmaşığı) çelikle çok kolay köklenebilen bir bitki.

Hep Hazan Dalı diyelim, Amerikan Sarmaşığı ismini usul usul unutalım ;)
Başlığa da ekleyelim, dikkat çeksin.

Selda 05-01-2009 02:17

1 Eklenti(ler)
Amerikan sarmaşığını bende çok seviyorum,bir resimde ben eklemek istedim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024