agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Amerikan Sarmaşığı, Hazan dalı (Parthenocissus quinquefolia) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/887.htm)

Kiraz 01-12-2009 16:44

2 Eklenti(ler)
Telefon direği entarisini giymiş:

Eklenti 115873

Eklenti 115874

yilmaz65 10-05-2010 14:46

Amerikan Sarmaşığı

Dostlar merhaba. bu, forumdaki ilk mesajım....forumda günlerdir okuduğum mesajlarda amerikan sarmaşığından bahsediliyor.Bildiğim kadarıyla üzüme benzeyen meyveleri durmadan dökülüyor.amerikan sarmaşığı gibi odunsu,çabuk yayılan ve meyve sorunu olmayan başka sarmaşık var mı acaba....Birinci sorum şu ki bu sarmaşığın tohumunu nerden bulabilirim.Ayrıca tohum ekmek için geç mi kaldım acaba.

plenus 11-10-2010 02:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 504781)
Bahçemin ön kısmındaki tellere Amerikan Sarmaşığı sardırmıştım. Hızla büyüyerek her tarafı kuşattı.
Öyle ki bahçenin dış kısmında toprağa deydiği her yerden adeta fışkırdı köklü olarak.
Sonbaharda yeşil renkleri kırmızıya daha sonra da sarıya dönerek çok güzel bir manzara meydana getiriyorlar.

İsteyen arkadaşlara köklü olarak gönderebilirim.

Merhaba, gerçi 2009 da göndermişsiniz bu iletiyi ama aynı mevsime denk geldiği için sormak istedim. Bu yıl varsa elinizde gönderebilir misiniz?
Teşekkürler

Yılmaz Yalçın 08-11-2010 09:23

Arkadaşlar,
Yan komşunun Amerikan Sarmaşığı benim bahçenin demirlerini de sardı..Ancak dikkatimi çeken bir şey var komşumun Amerikan sarmaşığının yaprakları kızıl renge bürünmüyor..Komşuya sorduğumda kızaran yapraklı Amerikan dedi..Komşunun bahçesi kışın hiç güneş almıyor(güneş ışınlarının eğik gelmesinden ötürü önüne bina geliyor) Yaprakların kızarmamasının güneş görmemesi ile ilgisi olabilir mi?

Güler 08-11-2010 09:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sergüzen (Mesaj 535921)
Güler Hanım

Ben hazan dalının çeliklerine değil de meyvelerine talibim. Eğer hala üzerinde kaldı ise bana 250-500 gr arasında meyve gönderebilirmisiniz?

Sevgili Sergüzen, mesajınızı şimdi gördüm, özür dilerim.
Öğleden sonra bahçeye inip bakayım o siyah toplardan kalmış mı, varsa gönderirim.

sontekrar 19-12-2010 10:50

bahçemin etrafını sardırmak istiyorum şimdi çelik alsam tutarmı tutarsa birer metre arayla diksem yaza kadar her tarafı kapatırmı teşekkürler

nariçi 19-12-2010 19:17

Kışın yaprağını döküyor, sürgün de vermez. İlkbaharda çelik alıp dikin çok arsızdır.

plenus 14-03-2011 10:09

merhaba,
amerikan sarmaşığı tohumu elinizde varsa gönderebilir misiniz.
kolay gelsin

Safranlı 30-03-2011 12:31

Yalovada amerıkan sarmasıgı saksıda üretımını yapıyoruz
dıleyen arkadaşlar ulaşırlarsa kargo yoluyla yollayabılırım

tunakaya 25-08-2011 19:51

Merhabalar,
Evime çıkan merdivenlerin başında büyük bir saksı için yer var,oraya sığabilecek en büyük saksıya amerikan sarmaşığı diksem bina ve merdivenleri sarıp saksıda yaşaması mümkün olur mu? Sadece bahçe toprağında mı yetişebiliyor? Sizin saksıda ürettiklerinizden alıp 2 veya 3 kök diksem yarı gölge bir mekanda saksıda yaşama şansları olur mu

mguncan 07-11-2011 12:39

1 Eklenti(ler)
Babaannemden yadigar, bütün bahçe duvarlarını sarmış Amerikan Sarmaşığı son haftasında. Bayram bir hafta önce olsa, geçen hafta resimleyebilsem, çok daha etkileyici olduğunu söylüyorlar.

Eklenti 254570

adacık 23-03-2012 16:22

1.5 yaşındakı kızım ve 4 yaşındaki oğlum(cocker) için müstakil bir eve taşındım. kocaman bir bahçesi var. tercih sebebim de bahçeydi açıkcası ama çok bakımsız. çok da büyük, L şeklinde bir bahçe haftasonu fotograflarını da ekleyeceğim. çok yüksek duvarlarla çevrili kireçle boyanmış, akmış tabi boyalar zamanla. bu bahçeyi canlandırmak için (çok güneş almıyor) öncelikle çok kötü görünen duvarları kamufle etmek istiyorum. mevsimi düşünerek öneriniz nedir acaba. çok para harcama şansım yok maalesef. american sarmaşığının meyveleri kızım için tehlike oluşturur gibi geldi. hanımeli için şansım var mıdır istanbul avrupa yakasında en ekonomik nereden bulabilirim. önerilerinize çok çok ihtiyacım var

doğadostu21 09-07-2013 17:11

En kısa zamanda bir amerikan sarmaşığı ekicem çok güzel duruyorlar.

Ktez 26-01-2014 19:38

1 Eklenti(ler)
"tugrul bıyıklı" isimli kullanıcının da dediği gibi, 1-2 ay sonunda bir tohum nihayet çimlenmeye karar verdi. Pek acayip görünüyor, inşallah büyür. (Umarım muhteşem fotoğraf makinem anlaşılır netlikte bir şeyler çekmiştir.)

mercanmavi 28-01-2014 19:50

Benim bahçemde 1 tane amerikan sarmaşığı var.İri yapraklı güçlü sürgünler veren bir tür.Aşırı derecede tohum vermiyor. Şuan fotoğrafını arşivimde bulamadım bulunca paylaşacağım.
Bu bahar diplerinden birkaç metre uzunluğuna ulaşmış sürgünler verdiğini gördüm.Onları ayırmak zorunda kaldım. Şuan köklü halde suda bekliyorlar. İsteyen olursa memnuniyetle verebilirim. Yeşilsever ellerde çoğalsın benim güzel kızım :)

Tohumcu Nılgun 28-01-2014 20:20

5 Eklenti(ler)
Arkadaslar, fotograflar Brùksel Botanik Parkindan.

Bu da Amerikan sarmasiginin degisik bir tùrù.

Sarmasigin adi: Parthenocissus 'tricuspidata'.

mercanmavi 29-01-2014 05:05

Bu türünü daha önce görmemiştim ne kadar canlı ve güzel yaprakları var.

sındırgılı 29-01-2014 06:14

2 Eklenti(ler)
Bunlarda Buyukadadaki evin disina tasan sarmasiklarimiz. Senelerdir kesilmemis olup, bilek kalinliginda dallari olusmus.. Bu gun, bahcivan budayacak, yoksa sokaktaki kaldirimi ustten isgal ediyoruz.. :))
Fakat, bunlar yaz kis yesil kalanlar..Oteki sarmasiklar su anda tum yapraklarini dokmus vaziyette..

sındırgılı 29-01-2014 06:17

1 Eklenti(ler)
ilave;

Güler 29-01-2014 08:40

Ben de bahçemin alt kısmındaki duvar üzerindeki tellere Amerikan Sarmaşığı sardırdım.
Bahar ayında başlıyor yapraklanmaya bütün yaz yemyeşil bir duvar oluyor adeta. Hele sonbahardaki görselliği; sarı kırmızı tonlara dönüşmesi harika.
Kışın yapraklarını döküyor.
Hızla saran ve yayılan bir tür, isteyen arkadaşlar Ücretsiz çelik talep başlığında yazarlarsa gönderebilirim.

mercanmavi 29-01-2014 12:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin (Mesaj 301232)
Hep Hazan Dalı diyelim, Amerikan Sarmaşığı ismini usul usul unutalım ;)
Başlığa da ekleyelim, dikkat çeksin.

evet hazan dalı kulağa daha hoş geliyor ;)

Tohumcu Nılgun 29-01-2014 21:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mercanmavi (Mesaj 1245427)
Bu türünü daha önce görmemiştim ne kadar canlı ve güzel yaprakları var.

Sn. mercanmavi, gercekten dediginiz gibi cok canli ve gùzel yapraklari var.

Rengi yesilin en muhtesem tonu. Iri, kalin ve parlak yapraklar balik pulu gibi dizilmis.

Sarmasigin tohumlarindan sonbaharda biraz topladim.
Kus ùzùmùne benzer kùcùk, siyah, salkim seklinde meyveleri var.

mercanmavi 30-01-2014 00:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun (Mesaj 1245703)
Sn. mercanmavi, gercekten dediginiz gibi cok canli ve gùzel yapraklari var.

Rengi yesilin en muhtesem tonu. Iri, kalin ve parlak yapraklar balik pulu gibi dizilmis.

Sarmasigin tohumlarindan sonbaharda biraz topladim.
Kus ùzùmùne benzer kùcùk, siyah, salkim seklinde meyveleri var.

Nilgün Hanım tohumlar konusunda gerçekten de isminizin hakkını veriyorsunuz ;)

Amerikan sarmaşığının bir türü olduğuna göre herhalde ülkemiz topraklarında da yetişiyordur diye umuyorum. Eğer öyle değilse siz tohumlarınızdan biraz buralara da serpiştirin derim ;)

Sweydali 10-04-2014 15:34

Deniz havasına dayanıklı mı bu sarmaşık türü? Yardımcı olursanız sevinirim

Aprowler 17-04-2014 13:34

Selamlar;

Ankara İncek'te beton duvarda Amerikan Sarmaşığı kullanmak istiyorum
Ancak aklımda bir kaç soru var yanıtlaya bilen olursa çok sevinirim.

1. Bitkinin yukarı doğru tırmanmasından çok duvarın hemen üstüne dikip sarkarak veya beton duvara tutunarak aşağı inmesini istiyorum, iplerle yol vereceğim, bu işlem mümkün olurmu

2.İnsanlar için zehirli olduğu söylenen bitkinin meyvesi kedi köpekler için de zehirlmidir?

3. 15 metre civarında birduvar için ne kadar aralıklarla tohum veya çelik dikmek lazım

Teşekkür ederim

aksaraylı 02-05-2014 22:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1245447)
Ben de bahçemin alt kısmındaki duvar üzerindeki tellere Amerikan Sarmaşığı sardırdım.
Bahar ayında başlıyor yapraklanmaya bütün yaz yemyeşil bir duvar oluyor adeta. Hele sonbahardaki görselliği; sarı kırmızı tonlara dönüşmesi harika.
Hızla saran ve yayılan bir tür, isteyen arkadaşlar Ücretsiz çelik talep başlığında yazarlarsa gönderebilirim.

Bahçe duvarlarını güzelleştirmek için birebir.Çelik gönderimlerinizi memnuniyetle kabul ederim.:p

aksaraylı 13-05-2014 20:56

Güler hanım sarmaşık çeliklerini aldım ve diktim.İnşallah tutturabilirim.Çok teşekkür ederim.

hira 13-05-2014 21:23

Topladığım tohumları çok kolay çimlendirdim ve saksı bulamadığımdan, daha küçücük bir fideyken sonbaharda bahçeye aktardım, kar altında kaldı ama hala hayatta:) şu günlerde güzel yapraklarıyla gülümsüyor bahçenin bir köşesinde.

aksaraylı 04-06-2014 14:06

1 Eklenti(ler)
Güler hanımın göndermiş olduğu çeliklerden birkaçı yeşermeye başladı.Umarım yetiştirmede başarılı oluruz.

onaral 28-07-2014 10:19

Renk olarak çok güzel fakat meyvesinin zehirli olması korkutuyor beni, evde 1,5 yaşşında çocuk olunca dikkat etmek gerek bu sebeple çok istesemde elemek zorunda kaldım bu bitkiyi bahçem için

ogn0637 13-08-2014 21:23

ben bu şekil asma sarmasık türü şeylerın celıklerını patatese batırıp dikiyorum patatesle birlikte oda cımlenıyor :)

altay- 16-08-2014 00:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1245447)

merhaba foruma yeni üye oldum, çelik talep başlığını bulamadım buradan yazıyorum manisa da oturuyorum eger elinizde varsa gönderebilirmisiniz.

beyyurdlu 25-08-2014 11:52

Ben de ankara'dan talibim çeliklere.. Yardımcı olabileceklere teşekkür ediyorum.

hira 17-09-2014 13:53

Bahçede kendiliğinden çimlenen küçük bir orman sarmaşığım var. Tahmini 30 cm. boylarında ve ben yerini değiştirmek istiyorum. Bitkiyi kaybedermiyim sizce? ne zaman yapmalıyım bu işlemi?

venus_absolute 28-09-2014 13:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1319795)
Bahçede kendiliğinden çimlenen küçük bir orman sarmaşığım var. Tahmini 30 cm. boylarında ve ben yerini değiştirmek istiyorum. Bitkiyi kaybedermiyim sizce? ne zaman yapmalıyım bu işlemi?

Ocak'ta yapın bitki uyurken.

venus_absolute 28-09-2014 14:21

2 Eklenti(ler)
2 hafta önce çelikleri toplayıp toprağa diktim. bazılarında tomurcuklar göründü. Eylül'ün sonundayız. Dışarıdaki Amerikanlar hala yeşil fakat havalar soğumaya başladı. Ben şimdi bu çelikleri içeride mı bırakayım? dışarı mı alayım? :o
cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

beyyurdlu 29-09-2014 14:54

venus_absolute hocam, ne sıklıkta suluyorsunuz Amerikan çeliklerinizi? Bilinçli mi Yapraksız bıraktınız daha hızlı köklenmesi için ? 2 haftada tomurcuk cıkması super hızlı..
bilgilerimizi paylaşalım..

venus_absolute 30-09-2014 14:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beyyurdlu (Mesaj 1322113)
venus_absolute hocam, ne sıklıkta suluyorsunuz Amerikan çeliklerinizi? Bilinçli mi Yapraksız bıraktınız daha hızlı köklenmesi için ? 2 haftada tomurcuk cıkması super hızlı..

Merhaba! Zevkle paylaşıyorum.

Dediğim gibi 2 hafta önce falan makasla gittim, komşunun bahçe duvarlarından sarkan Amerikanların odunsu uçlarını kestim. Herhalde 35-40 cm lik. Eve gittiğimde bütün yaprakları aldım ve çelikleri fazla uzun bulup ortadan kestim. Böylece her çelikten 2şer tane çıktı.
Sonra toprağı çok iyi suladım. (Sonra 10 gün falan sulamaya gerek duymadım). Çelikleri 3 cm kadar toprağa batırdım (bir göz mutlaka toprağın içinde kalmalı) ve gölgeye koydum.
Tomurcuklar görününce biraz daha aydınlık ortam yarattım.

Şimdi ise kararsızım...Ne yapacağımız bilmiyorum.:confused:

venus_absolute 30-09-2014 14:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi beyyurdlu (Mesaj 1322113)

Dediğim gibi önce çok fazla suladım. Şimdi ise hafif kuruduğunu görünce hemen su veriyorum. Sürekli nemli.

Güler 30-09-2014 18:36

Bu bitki kadar zahmetsiz ve azgın bir bitki görmedim desem yeridir. Nereye istiyorsanız daldırın, bir iki sulama sonra yeter. Bahar geldiğinde siz de şaşıracaksınız nasıl da hızla sarmaya başladığını.
Kış aylarında yapraklarını dökse ve kurumuş gibi dursa da bahar aylarında hızla filizler verdiğini görürsünüz.
Ben sökmekle baş edemiyorum. İsteyen herkese çuval dolusu gönderebilirim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024