agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Aşk Mercanı Sarmaşığı (Antigonon Leptopus) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/7158.htm)

İklimsiz 10-01-2008 20:57

Aşk Mercanı Sarmaşığı (Antigonon Leptopus)

2 Eklenti(ler)
Antigonon Leptopus / Aşk Mercanı Sarmaşığı / Mercan Asmaları/ Chinese Love Vine/

Yaprak döken sarılıcılardır. Gösterişli çiçekleri vardır. Mercan Asmaları yurdumuzda henüz pek tanınmamalarına rağmen rahatlıkla uyum sağlayabilirler. İstanbul ve Karadeniz kıyılarımızda da korunaklı yerlerde yetiştirilmeleri mümkün olabilir. Vatanı Meksika olan bu asma Amerika'da Dağ Gülü diye bilinir. Yaz sıcağını sever ve fakir topraklarda büyürler. Kışın cansızlaşan yumru kökünden ilkbaharla birlikte hızla sürer ve yaz sonunda 8-10 m. ye uzayabilir. Dallar açık, seyrek ve şelale şeklindedir. Yaprakların bükülmüş kalp gibi şekilleri vardır. Koyu gül, pembe ve bazen de beyaz olabilen çiçekler, yaz ortası ve sonbaharda açarlar ve yeni sürgünler üzerinde damlalar halinde bulunurlar.

Çoğunlukla geriye kıvrımlı olan dallar, çiçeklendiklerinde bitkiyi çiçek çelenkleri ile dolu gibi gösterirler. Ev için kesilen çiçekler suda uzun süre güzel kalırlar. Sıcak bölgelerde çiçeklenme daha yoğun ve uzun süreli olur.

Mercan Asmaları çiçek dallarının sonundaki sarmaşık filizleri ile tutunarak tırmanırlar, fakat desteklenmeleri gerekir. Uzun bahar dalları, çardaktan ya da teras gölgeliğinden sarkarak çok hoş bir görüntü verirler. Çitlerde ya da fon oluşturmada veya uzun süreli çiçekli vurgu oluşturmada çardaklarda kullanım. Mercan Asmaları tırmanmak için desteklenmediklerinde, boş alanara hızla yayılarak yerörtücü olurlar.

Bakımları diğer pekçok sarılıcıya göre daha az ihtimam gerektirir. Yaz boyunca düzenli ve derince sulayın. Kuraklığa dayanıklı olmasına rağmen susuz kaldığında senelik bir bitki gibi yaz ortasında ölür.

Sonbaharda ince dallarını budayarak büyümesini kontrol edin. Toprak seviyesinden itibaren tümüyle budama da uygundur. Sıcaklığın -4 C nin altına düştüğü yerlerde kökleri saman ya da yapraklarla parçalayarak koruyun.

Üretilmeleri çelikle olur.

En Güzel Süs Bitkileri

nazlı06 10-01-2008 21:09

Çok güzellermiş.

fatmadundar 22-02-2008 23:37

Yurdumuzda bunun beyazları çokça var. Ankara'da birçok yerde görmüştüm.İzmir'e de getirdim ama bir yıl ancak yaşadı. Demek ki çok sıcağa dayanmıyor. Duvarları biteviye sarıyor, yaz boyunca bembeyaz bulut gibi açıyordu.

bernacyhn 07-07-2009 13:09

Sitemizde bir trafo var. Trafonun yan duvarlarını sarmaşıkla renklendirmek istiyorum. Duvarlar yarı gölge. Sizce Mercan asmaları uygun mudur?

Arzu Kasapoğlu 30-08-2009 02:00

Antigonon leptopus - Aşk mercanı

2 Eklenti(ler)
AŞK MERCANI (ANTİGONON LEPTOPUS)

Çabuk büyüyen ve 9-12 metreye ulaşabilen çok yıllık sarmaşıktır. Dekoratif kalp şeklindeki yaprakları yaz-kış yeşil kalır. Yaz aylarında küçük ama salkım şeklinde çok gösterişli pembe parlak çiçekler açar ve bütün kelebekleri üzerine çeker. Bol güneş bol çiçeklenmeyi sağlar. Kuraklığa dayanıklıdır. Don yemedikçe kolay kolay zarar görmez. Bitki yıllandıkça yumru oluşturur. Oluşan yumru Meksika'nın bazı bölgelerinde yenmektedir.

Bahçe, bolkon veya teraslarda kötü görünen yerleri kapatmak için çok ideal bir bitkidir. Hava kirliliğine, şehir trafinden oluşan zararlı gazlara dahi çok dayanıklıdır. Bu yüzden yol kenarlarındaki gizlenmek istenen duvarlara da sardırılabilir.

Kaynak: Floridata

limon 30-08-2009 12:36

Seneye denemek istediklerimden birisi de bu sarmaşık. Bunun yanında bir kaç ta çok yıllık, kokulu Sabah Sefası türleri var. Gelecek bahara inşallah.

Tanıtım için teşekkür ederiz.

Arzu Kasapoğlu 30-08-2009 13:04

Rica ederim Limon :)

Karınca70'den geçen eylül ayında aşk mercanı tohumlarından almıştım. Onbeş tohumdan 12 adedini ektim ama çimlendiremedim. Forumda bu tohumlardan alıp çimlendiren var mı acaba?

Volare 30-08-2009 13:43

Ben de aldım , biri bile çimlenmedi ...

Arzu Kasapoğlu 30-08-2009 20:21

Elimde üç adet daha var. Bu akşamdan ılık suya koyayım bakalım ne olacak :)

Ferda Ülkümen 30-08-2009 21:34

1 Eklenti(ler)
Tohumları ektiğim viyollerden çimlenen tek bitki,

Eklenti 100459

Yaprakları hiç benzemiyor. Ama değişik bir bitki bakalım ne çıkacak.

Arzu Kasapoğlu 30-08-2009 22:10

Tropikal meyve ağaçlarına benziyor sanki :)

Arzu Kasapoğlu 03-09-2009 15:39

Burada resmi var sevgili Güngör.

Arzu Kasapoğlu 08-09-2009 21:49

Birkaç gün önce ektiğim antigonon tohumları çimlenmeye başladı :) Umarım büyümeye devam ederler.

Yukarıda ılık suda bekletip öyle ekeceğimi söylemiştim. Ilık suda bekletmeden tohumun üzerindeki sert kabuğu soydum ve iyice nemlendirdiğim torfa ektim. Daha sonra saksıyı kavanoza koyup kapağını kapattım. İki üç günde uç vermeye başladı.

Sanırım çimlenmesinde saksıyı kavanoza koymam etkili oldu.

Arzu Kasapoğlu 15-09-2009 21:43

1 Eklenti(ler)
Antigonon nihayet başını topraktan çıkardı ama yaprakları hafif zedeli ve kararmış. Büyümesi biraz zor görünüyor.

agozce 04-03-2011 19:55

Yetiştiren var mı?

Jezebel 22-03-2011 22:23

Sevgili ağozce sayesinde benim de bu bitkiye sahip olmam mucize gibi.
Yumru köklü olduğundan haberim yoktu.
Bu akşam diktim, iki ayrı kaba.

Begonvil-71 04-05-2011 09:37

merhabalar ben de bu tohumlardan aldım.zengardenden 12 tohumdan 2 tanesi çimlendi şu ana kadar bakalım diğerlerini bekliyorum.

Jezebel 26-06-2011 07:56

1 Eklenti(ler)
Sevgili agozce, nihayet alıştı ve canlılık belirtisi gösterdi.
Fulümün saksısı dev gibiydi işte bu da Antigonon leptopus'um.
Mercan sarmaşığım:

Eklenti 228245

.

agozce 26-06-2011 13:04

Çok güzel görünüyor. Hızlı büyüyorlar. Belki bu yıl çiçek görürüz. Ekerken patateslerini fark ettin mi?

Jezebel 26-06-2011 13:25

Evet, minik minik yumrular vardı, bu da kolay ölmez anlamını taşır.
Toprağa ektiğim gölgede kalınca biraz daha kötü, onu da saksıya aldım dün, genişce toprağı ile birlikte.

agozce 26-06-2011 18:59

Fulü boğabilir. Mümkünse bahçede çitin önüne ek. Veya sarılabileceği bir çam gibi ağaç vatsa da iyi olur.
Pateteslerin çürümemesi için geçirgen bir toprak olmalı diye düşünüyorum.

DRTUNCAYSEN 29-06-2011 09:04

dün 5 tane tohum ektim.
bakalım benim başıma neler gelecek.
çıkması için heyecanla bekleyeceğim.
çok da sabırsızım ya...
mini sera uygulaması ile dikim yaptım.

mguncan 24-08-2011 20:11

1 Eklenti(ler)
Nisan ayında "Çin Aşk Sarmaşığı" adıyla internetten almış olduğum bitkinin aslında bu bitki olduğuna inanıyorum.

Bugün itibarı ile gelebildiği düzey ancak bu. Hevesle tavsiyelerinizi beklemekteyim.

Eklenti 242437

Jezebel 21-09-2011 19:29

1 Eklenti(ler)
Bu bitkim
http://www.agaclar.net/forum/attachm...5-dsc04232.jpg

açacak gibi...:p

Eklenti 246920

Çiçekleri çok narin;)

agozce 21-09-2011 23:32

Ah nihayet...
Zavallı içerde, küçücük saksıda esaretten kurtulunca kendine gelmiş güzelim. Eline sağlık..

Bundan sonrası güzellik..

agozce 22-09-2011 00:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mguncan (Mesaj 852110)
Nisan ayında "Çin Aşk Sarmaşığı" adıyla internetten almış olduğum bitkinin aslında bu bitki olduğuna inanıyorum.

Bugün itibarı ile gelebildiği düzey ancak bu. Hevesle tavsiyelerinizi beklemekteyim.

Eklenti 242437

Güneş sever ve açık hava sever. İçeride sağlıklı olmuyor. Gübre takviyesi de iyi olur.

Jezebel 22-09-2011 05:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agozce (Mesaj 861594)
Ah nihayet...
Zavallı içerde, küçücük saksıda esaretten kurtulunca kendine gelmiş güzelim. Eline sağlık..

Bundan sonrası güzellik..

İklim farkı fark yarattı.
Biri yarı gölgede, hem boyu daha kısa hem tomurcuk yok.
Güneş seviyor, bu kesin.
Boyu 3 metreyi geçti.Fulü bundan kurtarmam lazım, sonbaharı bekliyorum.
Teşekkürler.

Jezebel 28-09-2011 18:50

4 Eklenti(ler)
Tam açmış hali...

Eklenti 248569

,

Eklenti 248570

,

Eklenti 248571

,

Eklenti 248572

sevimli:p

jineop 28-09-2011 19:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 864081)
Tam açmış hali...

sevimli:p

Yoğun çiçeklenmiş halini düşünemiyorum, çok güzel.

Jezebel 28-09-2011 19:35

agozce 'nin hediyesi ;)
Görünce o da sevinecek, onun kızlarından biri.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024