agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Mor Salkım (Wisteria sinensis) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/6747.htm)

Harun Parlak 08-12-2007 13:43

Mor Salkım (Wisteria sinensis)

1 Eklenti(ler)
Çin kökenlidir ülkemizin her yerinde süs bitkisi olarak yetiştirilir.
Geç donlardan mutedil derecede etkilenir -15 derecelere kadar dayanır.
Ilıman ve sıcak yerlerde gelişir. Ağır budamaya yatkındır. Budama sırasında tabandan tamemen kesilse bile yeniden sürgün verebilir.
Üretim tohumlar 24 saat sıcak suda bekletilip erken ilk baharda ekim yapılır.
Daldırma,Kök çeliği veya erken ilk baharda sert çelikle üretilir.
Güneşli fakat rüzgardan ve sabah soğundan korunaklı yerlere dikilmelidir.

Harun Parlak 08-12-2007 13:48

Yukarıdaki mor salkım İstanbul'un en büyük mor salkım'ı olabilirmi.

Sebahattin Sargın 08-12-2007 14:02

Merhaba Arkadaşlar;

Mor salkımdan ne zaman ve nasıl çelik alınır acaba? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Sevgiler ;)

Harun Parlak 08-12-2007 18:05

Şubat martgibi 20-25 cm civarında sert odunsu çelikler alıp yetiştirebilirsiniz.
Çelikleri her iki cunuda 45 derecelik açıyla kesin ki üst kısımda yağmur yağınca su birikmesin diye
Alt kısımda ise yüzey alanı genişlesin su alımı fazla olsun diye ayrıca alt kısma bir buçuk iki cm kadar üç adet ince çizik atın odunsu kısma zarar vermeden kabuk kalınlığında çizik olsun
dikimi yaparken çeliği direk toprağa ya da torfa direk sokmayın önce başka bir çubukla delik açın sonra çeliği dikip sıkıştırın sürekli nemli tutun gerisi ALLAHA kalmış kolay gelsin

Harun Parlak 08-12-2007 18:35

1 Eklenti(ler)
kök kısmı

Sebahattin Sargın 08-12-2007 18:48

Tekin Bey bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim ;)

limon 08-12-2007 19:00

Tekin Bey çok gelişmiş gerçekten. Sarıyer'in arka sokaklarında da, çok eski yıkık dökük evleri saran mor salkımlar, tüm yaz boyunca açarak çirkinliği adeta kamufle ediyorlar.
Bizim bahçedeki mor salkımlar yaz başı açıp biterken onlar, ara sokak gölge olduğu için sanırım yaz sonuna kadar açmaya devam ediyorlar.

Harun Parlak 08-12-2007 19:15

Bu ağaç olmuş (mor salkım) da zaten sarıyer balıkcı barınağı karşısında Sarıyer'e her indiğimde yanı başında mutlaka çay icerim aynı zamanda boğaza karşı mor salkımda boğaza dönük oda boğazı seyrediyor.

ardabora 12-04-2008 22:56

Mor salkım hızlı büyüyor, geçen yıl komşum hediye etmişti,bu yıl daha çok çiçeklendi.
Ayrıca Tekin beyin resmini çektiği mor salkımı da geçenlerde görme fırsatım oldu, gerçekten devasa bir gövdesi var, bir balık lokantasının bahçesinde bu mor salkım...

Oyaman 12-04-2008 23:10

Bende Mor salkımın beyazının tohumunu getirtmiştim .( Wisteria Sinensis alba )
Tohumdan yetiştirildiği taktirde , 10-15 yıl sonra çiçek açacağını okuyunca moralim bozuldu , kendimi aptal gibi hissettim .

Oyaman 12-04-2008 23:29

Sevgili Uzman16 gördüğünüz Beyaz rengimiydi acaba ? Beyaz ise o seradan kargo ile getirtmem mümkün olurmu?

evrim 13-04-2008 12:47

Şimdi de tam çiçeklenme mevsimi nasılda güzeller Sabah büroya gelmeden önce gidip bir çiçeklerimi gezeyim dedim. Canım gelmek istemedi büroya :)

ahmetsahip 13-04-2008 15:54

mor salkım

nacizane bir fotoraf gondermek istedim.bahçemden

Oyaman 14-04-2008 21:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 (Mesaj 225022)
Sevgili Oyaman,

Maalesef beyaz değil, eflatun renkliydi.:(

Ama eğer beyazını görürsem sizin için alayım mı?

Sevgili Uzman16 ilgine teşekkür ederim , ama sizi zahmete sokmak istemem .
Şu olabilir : Eğer Beyazı var ise o seranın telefonunu bana bildirirseniz gerisini ben halletmeye çalışırım .Selamlar .

zenfree 14-04-2008 21:08

Bu da sarı salkım.
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=16192&c=223

Harun Parlak 14-04-2008 21:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ardabora (Mesaj 224893)
Mor salkım hızlı büyüyor, geçen yıl komşum hediye etmişti,bu yıl daha çok çiçeklendi.
Ayrıca Tekin beyin resmini çektiği mor salkımı da geçenlerde görme fırsatım oldu, gerçekten devasa bir gövdesi var, bir balık lokantasının bahçesinde bu mor salkım...

Doğru teşis Sayın ardabora

ardabora 14-04-2008 23:34

1 Eklenti(ler)
Tekin Bey, sizi Sarıyer'in en büyük ikinci mor salkımıyla da tanıştırayım... :D

Yanında da "Bahçede odun olur yaprak olur,plastik olmaz" diyerek, bitki destek çubuklarını çok suni bulduğunu söyleyen ve onun yerine her çiçeğe devasa bir kazık kakan babamın, desteklediği kırmızı-turuncu duvar çiçeği...:D

ardabora 14-04-2008 23:49

Sevgili zenfree,ben bu sarı salkımla geçtiğimiz cuma günü tanıştım.Oğlumun okuluna giderken boş minik bir arazide gördüm, henüz ağaç olmamıştı, minik fidan şeklindeydi ama çalı formundaydı. Rengi oldukça parlak bir sarı,hemen dikkat çekiyor.

Acaba bir tarafından çelik alabilir miyim diye düşünürken (tamam itiraf ediyorum,bu ağaçlardan çelik nasıl alınır bilmiyorum, Resmen bir dalını kökünden çıkarmaya çalışırken...:dilli::D ) yaklaşık benim kadar bir köpeğin bana yan yan baktığını farkettim. :D Boyumun 1.5 metre olduğunu ve köpeğin 4 ayağı olduğunu hesaba katarsak bir sonraki karede nasıl bir tavır sergilediğimi herkes tahmin etmiştir sanırım. :D:D:D

Şimdi bir kaç yazı okudum da bu ağacın zehirli olduğu yazıyor her yerde.

""3 parçalı yaprakları yaz yeşilidir. Altın sarısı çiçek açar, fakat kokulu değildir. Tohumları zehirlidir.Güneş ve yarı gölge yerlerde iyi gelişir ""

kaynak

""Süs bitkisi olarak yetiştirilir. Sindirim sisteminde peklik yapar, yara iyileştirici ve antiseptik alanında etkilidir. Halk arasında bronşit, nefes darlığı, çarpıntı ve göz ağrılarında kullanılmaktadır.
Süs bitkisi olarak yetiştirilir.
UYARI: Zehirlidir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır. ""

kaynak

burda da devasa bir mor salkım

erdek 23-04-2008 19:50

Mor salkımlarda saksı değişimi ne yapılmalıdır. Bu mevsimde yapılan saksı değişimi bitkiye zarar verirmi

Harun Parlak 23-04-2008 20:04

Sayın ardabora sizin morsalkımınzda çok güzel güle güle büyütün ileride birde çardak yaparsanız üzerine çok güzel olur.
Çelik alma zamanı da geçti şubatda olmalıydı
Yaz sonu tohumlarını toplayıp ekebilirsiniz.

kızılhisar 24-04-2008 21:32

Mor salkım ve sarı salkım şekil itibariyle birbirine benzesede ,form olarak farklıdır. Mor salkım sarılıcı ve tırmanıcıdır. Oysaki sarı salkım ,ağaç formundadır. Sarı salkım görüntü olarak çok güzel olmasına rağmen , gerek çicekleri gerekse gövdesi ,çok zehirlidir. Bu sebeple çocuklu bahçelerde yetiştirilmesi çok uygun değildir

caretta 03-05-2008 11:11

mor salkım

2 Eklenti(ler)
Benim bahçemdeki gölge de olduğundan çevredekilere oranla geç açtı ama hem kokusu hem de güzelliğiyle bizi büyüledi..Bu sene oldukça da az budadım..Yoldan geçenlerin bahçeyi görmelerini istemiyorum ..Yalnız civardaki bahçelere baktığımda sadece ana dallar kalacak şekilde buduyorlardı.. Gelecek sene bende öyle mi budamalıyım acaba..?

miriel 01-07-2008 08:39

Herkese merhaba

Bir kaç hafta önce bahçemize ekilen mor salkımın yaprak uçlarının siyahlaşmış olduğunu farkettim. Sanıyorum bir şeyleri eksik ya da fazla geliyor. Ne yapmamı önerirsiniz.

Teşekkürler

pbinay 20-08-2008 09:51

mor salkım

arkadaşlar merhaba,

mor salkım çiçeğin yetiştirilmesi hakkında bilgisi olan varmı? çok güzel bir çiçek. Benim büyük bir terasım var, orası için güzel çiçekler yetiştirmek istiyorum. Terasım çok güneş görüyor. O yüzden sıcağa dayanabilen çiçekler arıyorum. Mor salkımda güneşe dayanıklıymış ve çok güzel. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler...

bohemian 06-03-2009 09:12

Ben tohumdan yetiştirme işine giriştim fakat mor salkım ilk çiçeklerini uzun yıllar sonra açıyormuş.Ektiğim 8 tohumdan 3ü filizlendi,tohumları önce bir iğneyle çizdim daha sonra 24 saat suda beklettim ve o şekilde ektim.
Acaba ne kadar zaman sonra saksı değişimi ister,ne kadar zaman sonra bahçeye ekilecek hale gelir diye sorayım

muhterem ağaç 21-04-2009 23:31

Mor salkım dalı getirdim

beş ve on santim büyüklüklerinde, üstünde tomurcuk olan ve olmayan iki mor salkım dalı getirdim eve. nasıl yetiştirebilirim? sitede mesela daha önce hakkında hiç bişey bilmediğim 'çelikleme'den bahsediliyor. okudum. biraz anladım. ama mor salkıma özel bi açıklamaya rastlamadım. mor salkım hakkında bilgisi olan çiçekseverler yardımcı olabilirse çok sevinirim. selamlar

memet 21-04-2009 23:45

Forumun çelik alma, üretme başlıklarında arama yapın.

Harun Parlak 22-04-2009 22:01

1 Eklenti(ler)
Benim mor salkımlarda bonsai olma yolunda ilerliyor.

cello 15-05-2009 21:03

Mor salkım benimde favorim. Fabrikanın bahçesinde var ve mis gibi kokuyor. Bahçevanda adamım "abi ben sana ayarlarım" dedi. Kafamdaki bahçemizde çardak bitkisi olarak kullanmak. Ancak Manisalı bir arkadaşımda "abi bu çiçeğin kokusu yılanları çekermiş" demez mi. Böyle bir şeyi duyanınız ya da göreniniz oldumu? Yoksa şehir efsanesi filanmı... :(

Cevaplar için şimdiden teşekkürler. :)

denizakvaryumu 16-05-2009 20:33

1 Eklenti(ler)
Bauhausda açık bahçesinde gezerken ortalıkta tarçınımsı muhteşem bir koku var ama nereden geldiğini bulamıyorum o çiçeği kokla bu çiçeği kokla yok.

Acaba diyorum bu bir parfüm kokusu mu...

Sonunda kokunun kaynağı saksıların arasında duran 2,5 metrelik açmış mor salkım olduğu anlaşıldı.

Yanında da ithal küçük saksılarda wisteria formosa domino lar. 9 TL.

Sarılıcı olarak düşünmeyenler ağaç olarak da değerlendirebilirler.

Eklenti 79010

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024