agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Boston Sarmaşığı (parthenocissus tricuspidata) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/41605.htm)

Mesut Temiz 02-12-2017 01:40

Boston Sarmaşığı (parthenocissus tricuspidata)

4 Eklenti(ler)
Bu bölümde çok sayıda sarmaşık için başlık açılmış, ama çok güzel ve bence önemli bir sarmaşık türü olan Boston Sarmaşığı (İngilizcesi 'Boston Ivy') (Parthenocissus tricuspidata) için bir başlık açılmadığını gördüm...
Bu, 'Amerikan Sarmaşığı' diye bilinen 'Virginia Creeper' (Parthenocissus quinquefolia) ile aynı cins içinde yer alan farklı bir tür. Virjinya Sarmaşığı 5 ayrı yapraktan oluşan kümeler şeklindeyken, Boston Sarmaşığı üç loblu tek yapraklardan oluşuyor. Resimlerde net olarak görülüyor yaprak yapısı.
Bizde Virjinya Sarmaşığı kadar yaygın değil, ama bence ondan daha güzel bir sarmaşık. Başlarda onun kadar hızlı büyümüyor, ancak yerine iyice yerleştikten sonra büyümesi hızlanıyor.. Sonbaharda yaprakları kızardığında çok güzel bir görüntü sergiliyor.. Ben Ankara'da Meclis Parkı'nda bir bankın yanında görüp kopmuş bir iki çeliğini ekmiştim, harika bir sarmaşığa dönüştü.. İlkbaharda yaprakları çıktığında resimlerini paylaşayım..

Jezebel 09-08-2019 08:31

En sevdiğim sarmaşık.
Soğuk duvarları kaplayıp muhteşem renkler sergiler.
Yaprak dökmese çok iyi olurdu.

david72 09-08-2019 12:17

Mesut bey sizde bahçede varsa gövdesini Kalınlaştırıp çok güzel bonsailer elde edebilirsiniz. İlkbaharda alacağınız çelikleri köklendirip füzyon yöntemiyle kalın gövde elde etmek de mümkün.

Mesut Temiz 15-08-2019 13:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi david72 (Mesaj 1573262)
Mesut bey sizde bahçede varsa gövdesini Kalınlaştırıp çok güzel bonsailer elde edebilirsiniz. İlkbaharda alacağınız çelikleri köklendirip füzyon yöntemiyle kalın gövde elde etmek de mümkün.

Taşınacağım evde bu sarmaşıktan var Sayın david72... Birkaç yıl önce Ankara'da aldığım çeliklerden tutturmuştum... (Bu sarmaşık 'Amerikan Sarmaşığı' parthenocissus quinquefolia kadar yaygın değil, o yüzden epey zor bulmuştum, Ankara'da hangi duvarlarda/çitlerde bulunduğunu da hafızama kaydettim :p). Bonsai olarak yetiştirmeyi önümüzdeki yıl deneyeceğim...

Jezebel 01-04-2020 20:14

An itibarıyla elimde beş kök oldu.
Dikkatimi çeken şu oldu, tel çitleri pek sevmiyor, taş veya başka malzemeden duvarlara tutunmaya bayılıyor, hatta yerlerde bile sürünüyor.

Muda 06-04-2020 21:21

Komşumuzda ve okuduğum lisenin duvarları bu sarmaşık ile kaplı idi. Çok hoşuma giden bir bitki. Ancak bir türlü köklendiremedim. Köklü gibi aldım. Ancak suya koyunca biraz bozuldu gibi. Bahçe duvarına yapıştırmayı deneyeceğim.

AkisSoftware 06-04-2020 22:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1573436)
Taşınacağım evde bu sarmaşıktan var Sayın david72... Birkaç yıl önce Ankara'da aldığım çeliklerden tutturmuştum... (Bu sarmaşık 'Amerikan Sarmaşığı' parthenocissus quinquefolia kadar yaygın değil, o yüzden epey zor bulmuştum, Ankara'da hangi duvarlarda/çitlerde bulunduğunu da hafızama kaydettim :p). Bonsai olarak yetiştirmeyi önümüzdeki yıl deneyeceğim...

Mesela nerelerde var? :) talep edelim bulabilirsek...

uzaymaymunu 07-06-2020 18:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1585062)
Bulamazsanız haberim olsun.
Kırılan bir dadan 10 çelik yaptım ve suya koydum , kölenebilir, kim bilir.:)

Ben İzmir'de her yerde bunu arıyorum, Almanya'dan bir sürü tohum toplamıştım hiç çimlenme olmadı. Acaba birinin bana bir fidan gönderme şansı olabilir mi?:confused:

Mesut Temiz 14-06-2020 14:15

2 Eklenti(ler)
yaklaşık 2,5 yıl önce resmini yükleyeceğimi söylemişim, ama unutmuşum gitmiş... Bitki de güzelce gelişip büyüdü o zamandan bu yana... İki adet resmini paylaşayım dedim... Sonbaharda yaprakları kızardığında tekrar birkaç resmini çekip paylaşacağım (unutmazsam...:p )

çiçeksever 21-06-2020 16:45

Afyonda bulunan Afium alışveriş merkezinde var. Geçen sene birkaç dal alıp ektim. Fakat tutmadı. Amerikan sarmaşığı ve Orman Sarmaşığını aynı yöntemle dikince tutmuştu.

Mesut Temiz 21-06-2020 17:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever (Mesaj 1591401)
Afyonda bulunan Afium alışveriş merkezinde var. Geçen sene birkaç dal alıp ektim. Fakat tutmadı. Amerikan sarmaşığı ve Orman Sarmaşığını aynı yöntemle dikince tutmuştu.

Evet, çelikten köklenmesi diğer türlere göre biraz daha zor oluyor sanırım... Ben de fazlaca sayıda çelikten pek azını köklendirebilmiştim...

uzaymaymunu 23-06-2020 23:11

Ben Ege üni. Botanik bahçesinden bir daldan 8 tane çelik koydum suya ve saksıya... İnşallah köklenirler. 10 gün kadar oldu, yaprakları hafif kararsa da fena durumda değiller. Henüz köklenme olmadı ama kök sürgünlerinin fışkıracağı karnıbahar benzeri beyaz çıkıntılar sivilce gibi belirmeye başladı gibi sanki.

Jezebel 26-07-2020 08:04

2 Eklenti(ler)
İki kök Boston ivy ‘ min yerini değiştirdim.
Sanırım zaman uygun değildi , çok sarsıldılar, ölecekler diye çok korktum.
Birini hatta öldü sandım ana sulamaya devam ettim.
Anca toparladılar.

Eklenti 711794

Eklenti 711795

Seneye artık duvarı kaplamaya başlarlar umarım.

yardimcierhan 27-09-2020 11:03

Mesut Bey merhaba konudan bağımsız ama sizin bana yolladıklarınız aldı başını gitti... Bu örneklerden yalnızca ikisi... Çok da sevdiler yerlerini. Aynı türden olan yanındakini de sizin gönderdiğinizden çoğalttım. Bu vesileyle tekrar teşekkür etmek istedim. Sevgiler. : ' )

[IMG]https://i.hizliresim.com/21Kn3t.jpg[/IMG]

Mesut Temiz 27-09-2020 17:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yardimcierhan (Mesaj 1595491)
Mesut Bey merhaba konudan bağımsız ama sizin bana yolladıklarınız aldı başını gitti... Bu örneklerden yalnızca ikisi... Çok da sevdiler yerlerini. Aynı türden olan yanındakini de sizin gönderdiğinizden çoğalttım. Bu vesileyle tekrar teşekkür etmek istedim. Sevgiler. : ' )

[IMG]https://i.hizliresim.com/21Kn3t.jpg[/IMG]

Estağfurullah, Erhan Bey, asıl ben alıp baktığınız için teşekkür ederim.. Ne kadar güzel gelişmişler... İlgilenen, güzel bakan insanlara gitmesi çok sevindirici... Eminim çok çoğalıp birçok kişinin evini güzelleştirmeye devam edeceklerdir... Sevgi ve saygılarımla...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024