agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Pervane Yasemin (Trachelospermum jasminoides) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/33529.htm)

dalya35 15-01-2014 14:35

Pervane Yasemin (Trachelospermum jasminoides)

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar, bir arkadaşımın hediye ettiği, adının sadece yasemin olduğunu söylediği bu bitki yaseminin hangi türü acaba?.. Şimdilik suya koydum filizlenince mi ekeyim hemen şimdimi?

dalya35 15-01-2014 14:40

1 Eklenti(ler)
Suya koydum koklenirmi acaba?

A_NOMAD 15-01-2014 16:40

Sn.Dalya, eminim forum bölümlerinden haberdarsınızdır ama ben yine de http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...asi/3548-2.htm yasemin yetiştirme (çelikleme) başlığını incelemenizi öneririm. Gerek yetiştirme gerek türleri hakkında bolca bilgiler mevcut.. Saygılar..

Eser İlhan 15-01-2014 19:10

Bu yasemin sanırım arap yasemini veya pervane yasemini diye anılan tür ve evet, zor da olsa suda köklenebiliyor. Ama bence daha derin bir kaba koyun ki suya batan daha fazla gözü olsun.. Hatta biraz uzun sanırım. Suya girecek kısımlarında yaprakları koparıp gözleri serbest bırakarak birkaç parçaya kesip suya koyabilirsiniz bence. Böylece birden fazla bitkiniz olabilir :)

ıldır 16-01-2014 00:12

Pervane yasemin...

fatitoo 16-01-2014 07:27

Evet bu pervane yasemin...

dalya35 16-01-2014 09:11

Ful yasemin im var o değil biliyorum.Yasemin üretimi sayfasında okuduğuma göre yanlış anlamadıysam bu bitki bu şekilde köklenmezmiş, daldırma denen yöntemle çoğaltılırmış ama ben yinede denemek istiyorum, sevgili Eser İlhan'ın tavsiyelerini dikkate almak kaydıyla. Teşekkür ederim hepinize.

musk 16-01-2014 10:24

Elinizdeki bitki Trachelospermum jasminoides veya Rhyncospermum Jasminoides (pervane, arap vs.. yasemin).
Elinizdeki dalı 4-5 göz kalacak şekilde parçalara ayırın , her parcada iki yaprak yeterli. He sapın alt kabuğunu hafif yaralayınız, köklendirme hormonuna daldırıp ( yoksa bal a daldırıp) torf perlit karışımı içine dikiniz. Güzelce toprağı nemlendirip plastik naylon veya kap içine alınız. Aydınlık sıcak bir yerde tutunus. 2-3 aya kadar köklenecektir.

dalya35 16-01-2014 10:27

Yaşasınn:)
Sevgili musk çok teşekkür ederim çok sevindim umarım başarılı olurum.

dalya35 16-01-2014 10:30

Plastik naylon kap içine alın derken, üstünü mü kapatayım?

musk 16-01-2014 10:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dalya35 (Mesaj 1241436)
Plastik naylon kap içine alın derken, üstünü mü kapatayım?

Evet. Bir anlamda mini bir sera oluşturacaksınız. Su kaybı olmayacak sık sulama pek gerekmeyecektir. Ancak arada havalandırmayı ihmal etmeyin.. Bu saksınıza göre yarısı kesilmis bir şaşal şişesi de olabilir. Kapak kısmı açık kalabilir

dalya35 16-01-2014 10:36

Anlaşıldı sevgili musk, verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

olcim 16-01-2014 14:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi musk (Mesaj 1241433)
Elinizdeki bitki Trachelospermum jasminoides veya Rhyncospermum Jasminoides (pervane, arap vs.. yasemin).
Elinizdeki dalı 4-5 göz kalacak şekilde parçalara ayırın , her parcada iki yaprak yeterli. He sapın alt kabuğunu hafif yaralayınız, köklendirme hormonuna daldırıp ( yoksa bal a daldırıp) torf perlit karışımı içine dikiniz. Güzelce toprağı nemlendirip plastik naylon veya kap içine alınız. Aydınlık sıcak bir yerde tutunus. 2-3 aya kadar köklenecektir.

Sayın musk,
Dal ucunu bal içine daldırmaktan bahsetmişsiniz , bunu diğer bitki köklendirmeleri içinde yapabilir miyiz ?

musk 16-01-2014 15:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi olcim (Mesaj 1241515)
Sayın musk,
Dal ucunu bal içine daldırmaktan bahsetmişsiniz , bunu diğer bitki köklendirmeleri içinde yapabilir miyiz ?

Açıkçası ben denemedim. Yurt dışında bal kullanıldığını çok görüyorum. Youtube da görebilirsiniz. Bu kadar çok uygulandığına göre iş görüyor demektir.
Bende ilk fırsatta deneyeceğim.

http://www.youtube.com/watch?v=LMtvF587TFQ Bu videoda, hormone ve bal karşılaştırması yapılmış. Ancak ne kadar doğrudur, ne kadar güvenilir bilmiyorum. Anlamak için onlar gibi denemek lazım.

olcim 16-01-2014 15:43

Peki , melisa da deneyeyim bakalım ne olacak .

kelebek çalısı 29-04-2014 15:19

1 Eklenti(ler)
İlk defa bu sene yoğun çiçeklenme yapan bitkim zannederim ki yerini sevmekte epey zorlandı.

Eklenti 487540

birtanecik 29-04-2014 22:12

Bu aylarda sanırım çiçeklenmeye başlıyor. Benim de var bakalım ne zaman çiçeklenecek.

jojoba 02-05-2014 01:08

bendeki yaseminin kışa girerken yaprakları kızardı ve döküldü. türünü bilemiyorum. pervane olabilirmi? bendeki ilk senesi, çiçek görmedim henüz.

devilstori 20-05-2014 17:45

başka bir başlıkta sormustum ama burdada sorayım bendekı yasemınlerden bırı yukarıdakı resımdekınden aldıgımda kucucuktu. suan durumu hiç iyi deıl ve bir sürü sürgün verdı ve hatta çiçekte actı yerınıde sevmıstı balkonumda duruyo direk güneşe koymadım ama yerını sevmese yenı surgunde vermezdı dıye dusunuyorum. neyse çiçekler bı kaç gün içinde kurudu ve ne kadar venı surgun verduyse hepsı kurudu hatta boya gıden surgunlerden bır tanesı nerdeyse 60 cm uzadı bu gun sabah fark etım kı oda kuruyo napmalıyım bır bılgınız varmı bundan 20 gun öncede kumlu bite yakalanmıstı ama cok sukur erken fark etım kurtuldukk bu gerilememın nedeni bı kumlu bıtmi yoksa yanlısmı yapıorum basına böle bişi gelen varsa nolur söylesinn yardım edınyya bır yasemını mi kaybettım bunuda kaybetmıyım nolurr

Ozlem A 07-06-2014 21:11

1 Eklenti(ler)
Vaktiyle yerinde koca bir çınar olan bu kuru ağaç gövdesi, hızla yokuş aşağı inen bir kamyonun eseri. Dibine bir saksı ile konan pervane yasemini daha önceki kiracılar terketmiş, iki zayıf dalıyla ben buradayım diyordu. Önce rehber ipler ve ve kablo tutucu çivilerle yukarıya doğru yöneltip zayıf dalları budadık, sonra enzim ve düzenli sulama bakım ile gelişti ve kendine yeni kökler yaptı.. Gerisi fotoğrafta..

hira 07-06-2014 21:19

Yani bir servet terketmişler orada:) Bugün ki halini görseler, biz bunu unutmuştuk aslında derler bence.. keyfini sürmek size kalmış Sn. Özlem:)

gökhan Arslan 25-05-2015 21:31

2 Eklenti(ler)
İnsan bu bitkiye bakınca keşke yaz boyu çiçekli kalsa diyor :)

Mücevher Çalısı 25-05-2015 23:06

Merhaba Sn. gökhan Arslan yaseminiz çok güzel çiçeklenmiş, insanı kıskandıracak cinsten. Arkadakiler de az değiller hani. Merak kedi hesabı bu kadar çiçeğe nasıl yetişiyorsunuz, hepsi de pek bakımlı maşaallah.

gökhan Arslan 26-05-2015 09:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1382057)
Merhaba Sn. gökhan Arslan yaseminiz çok güzel çiçeklenmiş, insanı kıskandıracak cinsten. Arkadakiler de az değiller hani. Merak kedi hesabı bu kadar çiçeğe nasıl yetişiyorsunuz, hepsi de pek bakımlı maşaallah.

Merhaba Sn. Mücevher Çalısı çok teşekkür ederim siz bir de kokuyu duyun öyle güzel bir kokusu var ki anlatamam :) İnanın günde yarım saatimi almıyor bakımları. Zaten benden isterikleri de çok şey değil; su, gübre, ilaç :) Aslında en önemlisi sevmek gerisi bir şekilde geliyor ;)

Mücevher Çalısı 26-05-2015 10:19

Haklısınız sevgi herşeyin başı. Yine de bu güzeller aslında pek nazlı size göstermemişlerdir bakmayın kandırıyorlar sizi :p

gökhan Arslan 26-05-2015 10:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1382146)
Haklısınız sevgi herşeyin başı. Yine de bu güzeller aslında pek nazlı size göstermemişlerdir bakmayın kandırıyorlar sizi :p

Böyle güzel olsunlar da nazı çekeriz artık :D

Ozlem A 02-06-2015 09:44

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A (Mesaj 1293325)
Vaktiyle yerinde koca bir çınar olan bu kuru ağaç gövdesi, hızla yokuş aşağı inen bir kamyonun eseri. Dibine bir saksı ile konan pervane yasemini daha önceki kiracılar terketmiş, iki zayıf dalıyla ben buradayım diyordu. Önce rehber ipler ve ve kablo tutucu çivilerle yukarıya doğru yöneltip zayıf dalları budadık, sonra enzim ve düzenli sulama bakım ile gelişti ve kendine yeni kökler yaptı.. Gerisi fotoğrafta..

Yaseminim bütün görkemiyle bugün.. Gelen geçen herkes fotoğrafını çekiyor, poz vermekten yoruldu :)

masal_naz 29-03-2016 11:33

3 Eklenti(ler)
geçen yaz almıştım ilk defa çiçeklerini görücem. kokusu nasıl görünüş olarak sanki melisaya benziyor çiçekleri

masal_naz 20-04-2016 20:18

Yaseminim açtı ama hiç kokmuyor

kelebek çalısı 21-04-2016 10:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz (Mesaj 1455616)
Yaseminim açtı ama hiç kokmuyor

Benim deneyimlediğim kadarıyla bu yaseminin çiçeği burnumuzu ona yaklaştırdığımızda öyle türüm türüm kokmuyor zaten. Bir plumeria çiçeği ya da gardenya çiçeği gibi tek bir çiçekten koku alabildiğimiz gibi değil daha çok çiçekleri bitki üzerinde öbekler haline geldiğinde yolda yürüyor dahi olsanız o koku adeta uçuşan bir tül perde gibi yüzünüzü yalar geçer.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024