agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Kardinal Sarmaşığı (Servi sarmaşık) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/28118.htm)

Adalet Yağcı 30-04-2010 23:25

Kardinal Sarmaşığı (Servi sarmaşık)

Bu sene kardinal sarmaşığı da yetiştiriyorum, çiçekleri yıldız çadırına çok benziyor ama yaprak yapıları farklı, çok hoş bir formu var.
Buradaki fotoğraf, sevgili Kiraz'ın bahçesinden.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...0701-19094.jpg

Yılmaz Yalçın 30-04-2010 23:55

Yıldız çadırının ikizi gibi:)

Adalet Yağcı 09-07-2010 15:49

1 Eklenti(ler)
Eklenti 321261

Benim kardinal sarmaşığım, bir kaç tane açtı şimdi büyümekle meşgul, kivinin dalına sarılmış gidiyor bakalım.

blueottoman 25-07-2012 16:06

Kardinal Sarmaşığı

Oldukça kibar ve zarif bir sarmaşık türü kırmızı minik akşam sefasına benzer çiçekleri var.tohumdan yetiştirmek çok kolay ve tohumlar kısa sürede çimleniyor.yaprakları dikkat çekici asma yaprağının daha oyuntulu ve minik hali gibi.Yaklaşık 3,5 metre uzayabiliyor.Farklı sarmaşıklarla birlikte kombine edilebilir ya da bir yere toplu halde ekilmeli.çiçeklerini arılar ve sinek kuşları oldukça seviyormuş.İnternette hakkında özellikle Türkçe sitelerde pek bilgi yok ne yazık ki.

blueottoman 25-07-2012 17:16

5 Eklenti(ler)
Kardinal Sarmaşığı

blueottoman 25-07-2012 17:29

Sanırım bir kaç haftaya çiçek te açar o zaman yeni fotoğraflarını yüklerim...ben biraz geç ektim normalde ilkbaharda ekiliyo ben haziran başı gibi ekmiştim ona rağmen yetiştiler.

torkulu 03-12-2012 01:46

bu sarmaşıktan bende aldım , iyimi yaptım bilmiyorum ama 2 tane tohumu çimlendirdim. çok kolay çimlenen bir bitki, 1 hafta oldu ekeli şu an 5-6 cm boyundalar. henüz 2 şer yaprakları var. kışın ne kadar gelişecek bilmiyorum. ortalama 20-25 c gibi bir ısıdalar, tabi güneş pek göremeyecekler bi kaç ay. umarım büyürler. çok güzel bir sarmaşık...

Cymbelina 08-12-2012 18:12

Adalet hocam, kardinal sarmaşığınızın başka fotoğrafları var mı elinizde?

Bir de hep böyle yeşil yapraklı mıdır ağırlıklı? Yani çiçek sayısı az mı olur? Yıldız çadırı tohumunu bu bahar temin etmiştim ama başarılı olamadı, çiçeklerini bile göremedim. O yüzden çiçek açısından bu kardinalle benzerliğini bilemedim.

Adalet Yağcı 08-12-2012 20:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi torkulu (Mesaj 1059093)
bu sarmaşıktan bende aldım , iyimi yaptım bilmiyorum ama 2 tane tohumu çimlendirdim. çok kolay çimlenen bir bitki, 1 hafta oldu ekeli şu an 5-6 cm boyundalar. henüz 2 şer yaprakları var. kışın ne kadar gelişecek bilmiyorum. ortalama 20-25 c gibi bir ısıdalar, tabi güneş pek göremeyecekler bi kaç ay. umarım büyürler. çok güzel bir sarmaşık...

Sayın torkulu;
Kardinali çimlendirmek için acele etmişsiniz.
Keşke Mart ayını bekleseydiniz, soğuklarla hele donlarla arası hiç iyi değil.
Siz bitkinizi kapalı alanda muhafaza edin bahara kadar, yoksa kaybedersiniz.

Adalet Yağcı 08-12-2012 20:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina (Mesaj 1063538)
Adalet hocam, kardinal sarmaşığınızın başka fotoğrafları var mı elinizde?

Bir de hep böyle yeşil yapraklı mıdır ağırlıklı? Yani çiçek sayısı az mı olur? Yıldız çadırı tohumunu bu bahar temin etmiştim ama başarılı olamadı, çiçeklerini bile göremedim. O yüzden çiçek açısından bu kardinalle benzerliğini bilemedim.

Cymbelina'cığım;
Sayın Blueottoman'nın fotoğrafladığı gibi yaprak yapısının güzelliği için bile yetiştirmeye değer.
Çok yoğun çiçeklenmiyor ama yine de gönlünü şenlendirecek kadar açacaktır.

Kardinalin çiçekleri yıldız çadırına çok benziyor, biraz daha büyük.
Fotoğraflar benim pc de kaldı, İstanbul'dayım biliyorsun.
Yıldız çadırı başlığından bakabilirsin.

Cymbelina 08-12-2012 20:58

Ağaçlar.net'in Hızır'ı olan, tatlı kırlangıca teşekkürler:);)

torkulu 10-12-2012 19:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1063618)
Sayın torkulu;
Kardinali çimlendirmek için acele etmişsiniz.
Keşke Mart ayını bekleseydiniz, soğuklarla hele donlarla arası hiç iyi değil.
Siz bitkinizi kapalı alanda muhafaza edin bahara kadar, yoksa kaybedersiniz.

evet erken çimlendirdim aslında deneme amaçlı gibi oldu , ama şu an bile gerçek yapraklarını çıkartmaya başladı , tabi mevsim itibariyle güneşi çok göremeyecek ve büyümesi yavaş olacak. umarım yaşatabilirim...

torkulu 10-12-2012 19:37

3 Eklenti(ler)
sormak istediğim bi kaç şey var
1)gercek saksısına ne zaman almalıyım? boyları yeterince büyüyüncemi yoksa baharı beklemelimiyim?
2)ikisini aynı saksıya ekmeyi düşünüyorum en az kaç litrelik saksı gerekir?
3) elimde 1,5m lik çubuk var bu yeterli olurmu sarmaşığın sarılması için?
Eklenti 353052

Eklenti 353053

Eklenti 353054

1. foto ilk haftalıkken
2. ve 3. fotoğraflar 2 haftalıkken

Cymbelina 10-12-2012 19:49

Sayın Torkulu, ben de tam aşamalarını bizimle fotoğraflı olarak paylaşır mısınız diye soracaktım. İnşallah ilk resimlerdeki gibi güzel bir gelişim gösterirler. Kolaylıklar dilerim.

torkulu 10-12-2012 20:21

teşekkür ederim Cymbelina.

sorularıma cevap verebilecek arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum...

Adalet Yağcı 11-12-2012 12:45

Sayın torkulu;
Kardinallerinizin şaşırtma zamanı gelmiş.
Saksıda ve kapalı alanda tutmanız gerekecek bahara kadar.

İki bitkiyi aynı saksıya dikecekseniz 30-40 Litrelik saksılar yeterli olur.
1,5 m.lik çubuk yetmez, 3-4 m. den fazla sarabilir.
Not:Başka bir bitkiye sarılmasına izin vermeyin, dalları sarıldığı bitkiyi çok sıkıyor.

torkulu 11-12-2012 13:39

sn Adalet Yağcı ;
teşekkür ederim cevabınız için. Şaşırtma zamanı geldi diyorsanız artık değiştireyim saksıyı. Yanlız, elimde o kadar büyük bir saksı yok. En büyüğü 7-8 litredir sanırım. Artık olanla idare edeceğiz.
ikisini aynı saksıya dikeceğim , saksı küçük olunca daha az uzar sanırım. artık deneyip göreceğiz

kasap.94 11-12-2012 21:08

Selam: Benim bahçemde ilk baharda yüzlercesi doğal olarak çıkıyorlar. Ben yıldız çadırı olarak biliyordum. Tohumlarını paylaşım bölümüne yıldız çadırı diye gönderdim. İsteyen arkadaşlar oradan temin ede bilir. Beyaz yıldız çadırı ile karışık.

blueottoman 02-01-2013 19:16

sn Torkulu;
çok büyük bi saksıya ihtiyacınız yok zaten aşırı köklenen bir bitki değil.kışın yetiştirmek zor olacaktır.elinizde tohum varsa baharda tekrar ekin zaten oldukça seyrek çıkan yaprakları var . 5-6 tohumu bir saksıya rahat ekebilirsiniz. benim ektiğim kardinal sarmaşığı nerdeyse aralık ayına kadar durdu ve bir iki tane de olsa ara ara çiçek verdi en sonunda ben kopardım tek yıllık bitki olduğu için.zamanla yapraklarında hastalık gibi renk değişimleri olabilir bu türde sık görülen bi durummuş.boyu 3 metreyi buluyor fakat bu türde gözlemlediğim bir özellik var o da ne yaptım ettimse yana veya aşağı doğru sarılmadı hep yukarı sarılıyor bu kadar inat bi sarmaşık görmemiştim :)

Adalet Yağcı 02-01-2013 23:32

Alıntı:

....fakat bu türde gözlemlediğim bir özellik var o da ne yaptım ettimse yana veya aşağı doğru sarılmadı hep yukarı sarılıyor bu kadar inat bi sarmaşık görmemiştim
Sarmaşıklar hep yukarı doğru tırmanırlar :)

selis 03-01-2013 00:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1079486)

Daha şahane bir yanıt olabilir miydi diye düşünüyorum ;)
Daha neler göreceğiz :p

YeniGine 03-01-2013 00:34

Tohumlarını şimdiden eksek baharda bahçeye şaşırtabilir miyim?

torkulu 03-01-2013 01:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1079522)

Hiç tavsiye etmem. bende öyle düşünüp erken çimlendirdim. Ancak güneş fazla görünmüyor, bitkiler büyüyemiyor. 3-4 günde tohumlar oda sıcaklığında çimleniyor fakat, güneş göremedikleri için büyüyemediler. En azından bendekiler öyle oldu. Karar sizin....

YeniGine 03-01-2013 01:30

Anladım Sayın torkulu, herşey zamanında diyoruz yani. Teşekkürler.

Adalet Yağcı 03-01-2013 16:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1079522)

Tohumlar çoğunlukla Şubat Mart ayında çimlendirilir sevgili Yeni Gine.
Daha önce çimlendirmek için ısıyı ve ışığıu çok iyi ayarlamanız gerekir.
Bence de acele atmeyin, doğal akışa bırakın ki sizi üzmeden çimlensinler.

blueottoman 03-01-2013 20:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1079486)

elbetteki sarmaşıklar yukarı doğru büyür ve tırmanırlar.bunu anlamak için alim olmaya gerek yok fakat sarmaşıkları ip tel gibi gereçlerle çeşitli yerelere çekebilir ve bunlara sarılmalarını sağlayarak yönlerini değiştirebilirsiniz bu sarmaşık türünde bunu yapmanın mümkün olmadığını belirttim ki öyle. yazıdan anlaşılabileceğini ummuştum.

blueottoman 03-01-2013 20:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 1079509)
Daha şahane bir yanıt olabilir miydi diye düşünüyorum ;)
Daha neler göreceğiz :p

yazıdan anlaşılabileceğini ummuştum. fakat hata yaptığımı geç anladım sizin kapasitenizin durumu algiayabilecek seviyede olmadığını hesaba katmamışım.şimdi anlayabileceğiniz şekilde tane tane anlatıyorum.elbetteki sarmaşıklar yukarı doğru büyür ve tırmanırlar.bunu anlamak için alim olmaya gerek yok fakat sarmaşıkları ip tel gibi gereçlerle çeşitli yerelere çekebilir ve bunlara sarılmalarını sağlayarak yönlerini değiştirebilirsiniz bu sarmaşık türünde bunu yapmanın mümkün olmadığını belirttim ki öyle.anladığınızı umar iyi istirahatler dilerim.
asıl ben daha neler görecekmişim çekecek ızdırabım varmış.:p

Adalet Yağcı 06-01-2013 09:53

Sevgili blueottoman;
Bu kadar büyütmeniz gereksiz, zaman zaman dostlar arasında buna benzer takılmalar olur.
Hoş görü ile karşılamanız yeterdi.
Yaşınızın çok genç olmasına bağladım heyecanınızı :)
Zamanla bu alınmaların gereksiz olduğunu anlayacaksınız, "ızdırapla" değil gülücüklerle karşılık vereceksiniz ;)
Sevgiler.

blueottoman 07-01-2013 21:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1081278)
Sevgili blueottoman;
Bu kadar büyütmeniz gereksiz, zaman zaman dostlar arasında buna benzer takılmalar olur.
Hoş görü ile karşılamanız yeterdi.
Yaşınızın çok genç olmasına bağladım heyecanınızı :)
Zamanla bu alınmaların gereksiz olduğunu anlayacaksınız, "ızdırapla" değil gülücüklerle karşılık vereceksiniz ;)
Sevgiler.

Adalet Hanım sizin de telaffuz ettiğiniz gibi dostlar arasında bu tarz konuşmalar olabilir;ama birbirini tanımayan şahıslar arasında saygı ve edep,adab unsuru ön planda gelir.Yaşım küçük olabilir; Fakat genel konuşma adabını gayet iyi bildiğimi düşünüyorum. Ben insanlara yaşlarına göre hiçbir zaman saygı duyma eğiliminde olmadım buna istinaden durumu yaşıma ve heyecanıma bağlamanız pek yerinde olmaz. Sizin yazınıza cevaben hakaret içeren cümleler yazmadım.Ama diğer şahsiyetin yazdığı yazıyı saygısızca buldum -ki yaşına göre değerlendirmem gerekirse saygısızca lafı hafif kalacaktır.- ve saygısızlığa tahammül edemediğimden ötürü mukabil cevabı verdim.Ayrıyeten bu durumun bir gereksiz büyütme olduğunu kabul etmiyorum sadece kişilerin hal ve tavırlarını düzeltebilmeleri için yerinde bir uyarı olarak değerlendiriyorum.Bi'l mukabele sevgilerle...

blueottoman 10-01-2013 23:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi torkulu (Mesaj 1079547)
Hiç tavsiye etmem. bende öyle düşünüp erken çimlendirdim. Ancak güneş fazla görünmüyor, bitkiler büyüyemiyor. 3-4 günde tohumlar oda sıcaklığında çimleniyor fakat, güneş göremedikleri için büyüyemediler. En azından bendekiler öyle oldu. Karar sizin....

SN. Torkulu zamansız ektiğiniz doğru fakat çabuk gelişmemeleri tam olarak bundan olmayabilir. Bende tohumdan ektiğimde oldukça hızlı çimlendiler ve büyüdüler fakat ana yaprakları çıkardıktan sonra aşırı derecede yavaş geliştiler. Ben de bitkinin yerini sevmediğini ve gelişemiyeceğini düşündüm.Yalnız biraz boylandıktan sonra oldukça hızlı uzamaya başladılar. Sizin bitkilerinizde o evrede olabilir. Tabi ki yanlış bir vakitte ekmenizin bir sonucu olma ihtimali de söz konusudur.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024