agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Mor Çan Sarmaşık (Rhodochiton atrosanguineum) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/25188.htm)

aukesen 25-08-2011 12:29

Mor Çan Sarmaşık (Rhodochiton atrosanguineum)

3 Eklenti(ler)
Çan Çiçeği Mor

Rhodochiton atrosanguineum

Hızlı büyüyen, olağanüstü güzellikte, Haziran ayında çiçeklenmeye başlayarak don mevsimine kadar çiçek vermeyi sürdüren bir bitkidir.Şemsiye biçimli fuşya-pembe çanağı, renkleri siyahi/mordan koyu kırmızıya kadar değişen, 5cm çiçeklere sahiptir. Güneş alan pergolalar, verandalar ve duvarlar için uygundur.2143 YILLIK TIRMANICI BİTKİ

• Yıllık Tırmanıcı Bitki

• Tohum ekimi kış sonundan ilkbahar başına dek yapılır.

• Bol güneşli alanları tercih eder.

• Yaz ortasından ilk dona kadar çiçek açar.

• Yükseklik 3m

Evinizin balkonunda,bahçesinde ,apartmanınızın bahçesinde rahat bir sekilde çiçek Tohumlarını kullanarak çiçeklerinizi yetiştirebilirsiniz,peyzaj çalışması yapabilirsiniz.Tohum çimlendirme yöntemleri aşağıda belirtilmiştir.

Tohum Çimlendirme Yöntemleri

1-Tohumları çimlendirmeden önce bir müddet suda bekletiniz.Suda beklemeye aldığınız tohumları çıkarıp nemli bir bez veya pamuk içerisinde yerleştiriniz.Pamuk veya bezin nemli olmasına dikkat ediniz.Tohum çatlaması oluştuktan sonra çıkan çıkan filize zarar vermeden dikmek istediğiniz yere dikiniz.Periyodik olarak sulama yapabilrsiniz.

2- Tohumları çimlendirmeden önce bir müddet suda bekletiniz.Suda beklmeye aldığınız tohumları çıkarıp topraga bırakınız(saksıda yapıyorsanız saksıyı normal toprak seviyesinin yüzde 90 kadar elenmiş tercihen kırmızı toprakla doldurunuz ve toprağın üzerine bırakınız) .Daha sonra üzerine ince bir torf atınız ve nemlendiriniz.(Tohumları hareket ettirmeden bir miktar su veriniz).Nemlendirme işleminde sisleme yönteminide kullanabilirsiniz.Sislendirme için evde bulunan herhangi boş bir camsil temizleyicisini iyi bir şekilde temizleyerek veya hazır fısfıs kullanabilirsiniz.Daha sonra şeffaf bir strech film ile çekiniz böylece sera etkisi yaratarak çimlendirmeyi hızlandırın.Hergün nemini kontrol edin ve fısfısla nemlendirmeye devam edin.Bekleme süreniz tohuma çeşidine göre değişecektir.Bekleme boyunca nemlendirmeye devam ediniz.

çok güzel bir sarmaşık tohumlarını almayı düşünüyorum forumda başka çan sarmaşığı var ama bu bitki ile farklı yeterli bir bilgi bulamadım elinde olan **** bu konuda bilgi sahibi olan varsa sevinirim

günebakan 25-08-2011 13:34

Bu güzelin tohumlarını almıştım ama çimlendirmeyi başaramadım ne yazıkki.

agozce 25-08-2011 23:38

Çok güzelmiş......

aukesen 26-08-2011 01:10

çok güzel sarmaşık ancak bazı türlerin tohumdan yetiştirmek çok zor mesela çikolata sarmaşığı **** kanayan kalpler çiçeği gibi ülkemizde de bu sarmaşığın fidesini bırakın tohumunu bile bulmak güç benim bildiğim zengarden satıyor belki elinde bu bitkiden olan **** tohumdan üretmeyi başarabilen birileri çıkarsa nasıl yaptığını **** nerden getirttiğini anlatırsa hepimize yardımcı olur düşüncesindeyim

kelebek çalısı 23-02-2013 02:44

Bu bitkiyi forumda yeni farkettim. Yine şimdiye kadar tohumuna ya da fidesine hiç rastlamadığımı farkettim.

Aslında kendimce bahçede sabah sefası yerine farklı bir yıllık sarılıcı bitki düşüncesinde olduğumdan, bu bitki güzel bir alternatif olabilir.

Forumda başlığı açılan ama yetiştirmesi henüz hiç bir üyemize nasip olmayan başka bir güzellik daha...:)

Bundan sonra arayışında olacağım, aklımın bir köşesine kaydettiğim bir bitki.

perimar 15-03-2013 18:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1107186)
Bu bitkiyi forumda yeni farkettim. Yine şimdiye kadar tohumuna ya da fidesine hiç rastlamadığımı farkettim.

Aslında kendimce bahçede sabah sefası yerine farklı bir yıllık sarılıcı bitki düşüncesinde olduğumdan, bu bitki güzel bir alternatif olabilir.

Forumda başlığı açılan ama yetiştirmesi henüz hiç bir üyemize nasip olmayan başka bir güzellik daha...:)

Bundan sonra arayışında olacağım, aklımın bir köşesine kaydettiğim bir bitki.

Sn Kelebek çalısı. bu sene Baumax dan, Vilmorin marka tohumlarını aldım. Yarı fire ile çimlendiler. Şu an iyi görünüyorlar. Gelişmeleri paylaşırım.

sehaberken 19-03-2013 18:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi perimar (Mesaj 1120550)
Sn Kelebek çalısı. bu sene Baumax dan, Vilmorin marka tohumlarını aldım. Yarı fire ile çimlendiler. Şu an iyi görünüyorlar. Gelişmeleri paylaşırım.

zengarden deresimleri ve özellikleri ileçok güzel çiçek ,çalıve sarıcıların tohumları var.
acemi olmama rağmen,yüzde sekseni çıktılar,ama ben korkumdan önce suyunu az verdim ,sonrada susuz kalmışlar diye biraz fazla kaçırmışım kimi iyi kimi kötü büyüyorlar....

Tohumcu Nılgun 07-08-2013 17:16

5 Eklenti(ler)
Arkadaslar,
bu sarmasigi ilk kez yaklasik 10 gun once buradaki bir Botanik Parkta gordum.
Daha oncede bu Parka cok gitmistim ama sanirim sarmasigin fidelerini bu bahar dikmisler ki yenice farkettim.
Gercektende harika bir sarmasik turu. Renkleri, ciceklerinin sekli cok degisik ve cok hos.
Parkta tel orgulerin onune 2-3 metre ara ile cokca ekmisler. Henuz boylari 50cm. veya daha kisa diyebilirim.
Tohum keseleri olusmusmu diye coguna goz attim ama malesef henuz gorunurde bir sey yok. Belki bir ay sonra tekrar goz atmakta fayda var.
Arkadaslar, bu guzel sarmasigin fotograflarindan acele ile biraz cekmistim, birdahaki sefere daha detayli fotograflar ceker eklerim insaAllah.

Jezebel 23-04-2015 04:27

1 Eklenti(ler)
Rhodochiton atrosanguinea adındaki sarmaşığı yeni merak ettim.
12 tohum aldım, hayırlısı artık.

Eklenti 548377

Bu resmi çok etkileyici değil mi:confused:

Benol Hazaroğlu 23-04-2015 13:15

Kolay gelsin başarılar sana.

Mücevher Çalısı 27-11-2015 20:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1372968)
Rhodochiton atrosanguinea adındaki sarmaşığı yeni merak ettim.
12 tohum aldım, hayırlısı artık.

Eklenti 548377

Bu resmi çok etkileyici değil mi:confused:

Sn Jezebel tohumlardan çimlenen olmadı mı? Koskaca 7 ay olmuş şimdi mi aklına geldi diyeceksiniz ama öyle oldu biraz, hep soracaktım da unuttum:o

Jezebel 27-11-2015 21:33

Tohumlar mı bayattı, ben mi beceremedim:confused:
Olmadı:(

Mücevher Çalısı 28-11-2015 10:42

1 Eklenti(ler)
Ben 3-5 tanesini çimlendirebilmiştim de büyütemedim...

Eklenti 586879
Bu 2 ayda aldığı yol...

Arada tohumları satılıyor görüyorum da yakalayamadım bir türlü, alacağım zaman tükenmiş oluyor. İnşallah bir gün yakalayacağım onu...

Resulgur 28-11-2015 11:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı (Mesaj 1423053)
Ben 3-5 tanesini çimlendirebilmiştim de büyütemedim...

Eklenti 586879
Bu 2 ayda aldığı yol...

Arada tohumları satılıyor görüyorum da yakalayamadım bir türlü, alacağım zaman tükenmiş oluyor. İnşallah bir gün yakalayacağım onu...

Büyümüyorsa kendi bilir, atın salatanın içine üzerine de limon sıkıp yiyin gitsin. :D

Mücevher Çalısı 28-11-2015 11:19

"Her kuşun eti yenmez" Sn Resulgur.
Kimileri süs için yetiştiriliyor.
Bu güzel mesela 'Tavuskuşu' statüsünde...

sevgihoca 28-11-2015 18:09

:p:p:p

Jezebel 12-06-2016 08:45

Tek yıllık olması donmasına mı bağlı acaba.
-1 C' ye düşmeyen ortamlarda çok yıllık olma ihtimali yokmudur?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024