agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Quisqualis indica (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/23409.htm)

agozce 15-02-2011 00:40

BİNDALLI SARMAŞIĞI (Quisqualis indica)

3 Eklenti(ler)
Quisquals İndica-Rangoon Creeper

Şimdiye kadar gördüğüm en güzel sarmaşık. Gerçekten.

AİLE: Combretaceae
ORİJİN: Tropik Asya, Yeni Gine
TİP / KULLANIMI: çiçekli sarmaşık
BOYUT: en fazla 12 'ortalama asma
BÜYÜME ORANI: hızlı
IŞIK ŞARTLAR: tam / kısmi güneş
SU ŞARTLAR: Ortalama, kışın daha az
MIN. TEMP. : koruma ile orta 20 ° s
ÇİÇEK: yılın sıcak aylarda sürekli

Tropik, çok güzel ve yoğun vanilya kokulu.Çiçekleri önce beyaz, sonra pembe, en sonunda da kırmızı oluyor. Üç renk te aynı salkımda. Kokusu 50 mt. ye kadar duyulabilirmiş. Yıllandıkça salkımladaki çiçek sayısı artıyor.

Budamaya uygun, saksıda yetiştirilebilir.

Bu odunsu mükemmmel asmanın çekirdekleri badem gibi yenilebilirmiş. Sıcak ve nem ister. Bir de çok su. Akdeniz bölgesinde rahatlıkla yetişir.

combretaceae ailesinden, Çinli hanımeli olarak ta bilinirmiş. Tropik ormanlarda doğal olarak yetişir. Ayrıca Afrika, Çin, Tayvan, Malezya, Filipinler, Vietnam, Papua Yeni Gine ve diğer Asyalı gibi ikincil ülkelerin ormanlarında.

Toprak seçmez, kolay yetişir, büyüdükten sonra kısa süre soğukları ve kuraklığı da hoş görür.

Uygun iklimde yılda 5 mt. den fazla büyürmüş.

Ayrıca Filipinler Sağlık bakanlığının tavsiye ettiği 10 tıbbi bitkiden biri.

Philippine Herbal Medicine Yerel adı Niyog-Niyogan
(Diğerrleri de çok ilginç. Oya, Japon gülü....)

Çin hanımelisi olarak ta bilinirmiş.
Combretaceae ailesindenmiş. Tropik ormanlarda doğal olarak bulunurmuş. Ayrıca Afrika, Çin, Tayvan, Malezya, Filipinler, Vietnam, Papua Yeni Gine ve diğer Asyalı bölgeler gibi ikincil ülkeler ormanlarında bulunur.

Eklenti 192731

Eklenti 192732

Eklenti 192733

agozce 15-02-2011 00:47

1 Eklenti(ler)
Bu sarmaşığın tohumlarını yurt dışında gezerken, bir evin bahçesinden toplamıştım. Hatta formdan bir kaç arkadaşa da göndermiştim. Ne yaptılar bilmiyorum.

İki tanesini çimlendirmiş ve bir yaşına kadar Ankara da, kışın içeride, yazın balkonda sorunsuz büyütmüştüm. Hatta tohum toplarken fotosunu çekememiştim. Aylarca tarifle adını aradık. Sevgili Jineop la beraber.:)) Bulduğumuz zaman çok sevinmiştik.

Bu yıl aniden kurumaya başladı. Ne yaptıysam kurtaramadım. Tamamen kuruduktan sonra söktüm, baktım. Kedim köküne işemiş. Kokusundan anladım. Bana kızdığı zaman gidip çiçeklere işiyor..:((

Tohumlarını hiç bir yerde bulamadım. Tohum getirten arkadaşlara da sordum ama bulamadım.

Gövdesi kalınlaşa kadar korunursa,İstanbulda ve Egede dışarıda yetişebilir.

Ayrıca katmerlisi de var.

Eklenti 192737

agozce 15-02-2011 01:20

1 Eklenti(ler)
Tıbbı kullanımı (http://www.philippineherbalmedicine.org dan çevirmeye çalıştım.)
(Sadece bilgi olsun diye yazıyorum. Doktora sormadan kullanmamak gerekir.)

Hemen hemen her parçası tıbbı olarak kullanılabilir. Bağırsak ta parazit-solucanları, öksürük, ishal, gibi durumlarda kullanılırmş.

Tohumları anthelmintic (?) olarak ve diş ağrıları için kullanılırmış.

Kökleri kaynatılarak içilirse, romatizma ağrılarını hafifletirmiş.

Saksıda da yetiştirilebilir.

Eklenti 192740

Jezebel 15-02-2011 06:48

Amanın, sn agozce bunu ne ara buldunuz ?
Quisqualis indica çok güzelmiş. Tam da artık uslandım diyordum, tekrar arayışa mı çıkacam?
Güzelliği bir tarafa, şifalı olmasından çok etkilendim.
Kedilere olan antipatim iyice depreşti, zaten tüylerine alerjim de var, bu kadar kinci olduklarını bilmezdim;)

Jezebel 15-02-2011 06:56

Burada var. Canlısı 67 $ ' a evine geliyor.
Bir diğer ismi de Rangoon creeper'miş. Tohum ararken böyle arayalım ki belki daha kolay bulunur.;)

agozce 15-02-2011 12:18

Sevgili Jezebel, bu gerçekten müthiş bir sarmaşık. Selluka veya clematis, bunun yanında sönük kalır. Çok güzel kokuyor, kolay büyüyor, hç nazlı değil. Sürekli çiçekli....3 renk bir arada....

Benim artık rüyalarıma giriyor. Havalar ısınsın, gerekirse canlı getirtelim. Çünkü değer. Siz Sipariş verirseniz lütfen beni de unutmayın. Ücretini fazlası ile öderim..)

Kedilere kızmayın, oların müthiş bir kişilikleri var. Onları alıp bir eve kapatan, doğasına aykırı davranan bizim bencillklerimiz....İstediklerini almakta çok kararlılar. Bağımsızlar, asla pes etmiyorlar. Ve sonunda başarıyorlar....:)))) Ben sadece saygı duyuyorum..:)))

Hhatice 15-02-2011 12:36

Gerçektem çok güzelmiş.Ortak sipariş verirseniz beni de unutmayın .Benim tohumlar gümrükte takıldı :( Bir aydır çıkaramıyoruz.Şans işte herkese sorunsuz geliyor .Bana da daha önce kaç kez geldi.Bunların takılacağı tuttu :(

agozce 15-02-2011 12:56

www.zengardentr ye mesaj attım. Tohum getirin diye. Sizde mesaj atarsanız, yogun istek olursa belki getirirler...:))

Jezebel 15-02-2011 15:19

İyice etkilendim,
ben bu tohumu bulayım, yoksa bana huzur yüzü yok.
Bu bana yapılır mı sayın agozce ;)
Yokmuydu şöyle çirkin bir bitki sunulacak gidip en güzelini hem de kokulusunu sunuyorsun...

agozce 15-02-2011 15:52

Valla bu tüm çabalara değer.

Sonbaharda Tayland gezisi planlıyorum. Hiç bulamassam o zaman oradan bir çuval tohum alırım. Herkese dağıtırım....:))

Bu güzellik her yerde olmalı...

Birde çok kolay büyüyor. Mum çiçeğinde çektiklerimizi düşününce ....daha kolay ve daha güzeli varken...

(Bence, doğanın tek çirkini insanoğlu Sn. Jezebel.)

agozce 15-02-2011 15:59

Tohum bulursanız, ortak sipariş yapalım. Dağıtım işini ben üstlenirim. Siz sadece yazışmalrı yapsanız yeter...)))

günebakan 15-02-2011 15:59

Gerçekten çok güzel görünüyor hele de kokulu olması başka bir güzellik Sevgili Jezebell sen kesin bulur yetiştirirsin arkadaşım:)

tamaşa 15-02-2011 16:26

Çok güzel görünüyor kokulu olmasıda cabası,tohum bulabilirseniz bende katılmak isterim.

Jezebel 15-02-2011 18:43

Sevgili arkadaşlar ben bakınıyorum, sizler de bakın.
Bulursanız tüm yazışmayı ben yaparım, dağıtımı da agozceye bırakıyorum-
kendisi talip oldu:rolleyes:
Hadi bakalım, bulan özelden mesaj atsın, tohum olunca gönderme konusunda kapris yapacaklarını sanmam.:p

agozce 15-02-2011 19:20

1 Eklenti(ler)
ebaY da var. http://cgi.ebay.com/Rangoon-Creeper-...584687129#shId

Rangoon Creeper (Quisqualis indica ) seeds-3.99$- pembe görünüyor.

Birde
Rangoon Creeper Plant Fragrance Organically grown -9.99$ var. Bu tohum mu, bitki mi anlamadım.

Ayrrıca
Rangoon creeper 'Double flowers' 1 Plant -32.99 var.

Ben bu üçünden de birer tane sipariş verebilirim. Toplam 47 $ atı kargo. Bana uygun.

Eklenti 192821

Jezebel 17-02-2011 10:25

Satın aldığımız 30 tohum aradaki saat farkından dolayı ( West Park, FL, United States)
16.02.2011 de postaya verildi.
Satıcı çok hızlı çıktı, alıcı da:D
Bu bitkiyi yetiştirmemiz şart oldu. Mevsim de uygun.
Umarım şubat sonu gelmiş olur.
Soğuk katlama gerekmiyordur ...:p

tamaşa 17-02-2011 14:59

Sevgili Jezebel,
soguk katlamanın gerekli olup olmadıgını satıcıdan ögrenmek mümkün olurmu
acaba,maşallah gercekten çok hızlı oldu,umarım yetiştirmede bu kadar hızlı olur

agozce 17-02-2011 19:18

Hayır gerek yok. Sadece kolay çimlenebilmesi için tohm kabuğunu çatlatmak ve tamamen soymak gerekir. Ben soymadan ılık suya ıslattım. Unuttum. 12 gün sonra kabuk epey yumuşamıştı. Eketim. Bir haftageçmeden filizlenmişti.

Bu defa kabuğu soyacağım.

En azından tohumun sivri kısmı, filiz ucu. O kısmı tırmak makası ile kesersenz kolay çimlenir.

kuyrukk 17-02-2011 20:03

Merhaba
Sanırım siparisler verilmiş hatta tohumlar yola çıkmış.. yine geç kaldım :-( bu güzellik başka bahara kaldı ..

kuyrukk 17-02-2011 20:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kuyrukk (Mesaj 756853)
Merhaba
Sanırım siparisler verilmiş hatta tohumlar yola çıkmış.. yine geç kaldım :-( bu güzellik başka bahara kaldı ..

Siparişini iptal etmek isteyen olursa.. hani belki.. yook sanmam kim bu güzel bitkiden vazgeçmek isterki..

bettyycim 17-02-2011 21:19

E ben nasıl görmemiş de kaçırmışım inanmıyorum :(

sevgice 17-02-2011 21:56

Ay evet yaa cok guzelmıs bu cıceekkk bızımde olmalı ama nasıllll....

agozce 17-02-2011 22:51

Kızlar zengardentr. den gelen cevap : ))))

''Bizim toptancılarımızda yok ancak toptancısını buldum belki gelecek sezon düşünebiliriz. Gerçekten müthiş görünüyor.Sağlıcakla kalın----- ''

Tropik bölgelerde şu anda sonbahara giriliyor, tohum toplama zamanı...

Yakında gelir, merak etmeyin.

arnavut biberi 22-02-2011 00:20

Tüh yaa bende kaçırmışım bunu. inşallah gelirde bizde alıp yetiştiririz. Artık yetiştiren arkadaşların fotolarıyla yetinicez bir süre :) umarım kolayca yetiştirir herkez. Yetiştirme sürecini mutlaka resimleyerek paylaşın.

Jezebel 24-02-2011 11:27

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar tohumlar geldi.

Eklenti 194037

İlgilenlere duyurulur.;)

malbman 24-02-2011 13:14

Hariçten ilgilenebilir miyiz sayın Jezebel?:p:p

malbman 24-02-2011 16:24

Bir sakıncası olmadığına sevindim. Çok teşekkür ederim.

malbman 25-02-2011 11:42

Bakın bunu belirtmeniz daha da iyi olmuş.

sevim.K 25-02-2011 12:27

Elinizde fazla tohum varsa bende alabilir miyim

agozce 27-02-2011 15:08

Malesef, tohum kalmadı.

Çabuk büyüyor. Dilerim tohumlar tazedir. Bizimkiler büyürse çok tohum yapacak inşallah...:)))

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024