agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Mavi kelebek sarmaşığı (Clitora ternatea) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/21407.htm)

almira 15-06-2010 12:49

Mavi kelebek sarmaşığı (Clitora ternatea)

CLITORA TERNATEA Anavatanı Tropik Amerika olan bir başka sarıcı, tırmanıcı bitki. Yaz kış çiçekli olan bu farklı tür, ne yazık ki soğukla arası pek olayan bir bitki olduğundan yetiştirmek isteyenlerin kışın donlardan koruması gereken bir bitki. Çok yıllık bir sarıcı olan, CLITORA TERNATEA, hızlı büyüyen, çevresindeki bitkileri boğmayan, kontrolü kolay derli toplu bir sarıcıdır. Şekilli yaprakları ile zaten güzel bir görüntü sergileyen bitki, parlak mavi çiçekleri ile de göz doldurur.

Çiçeklerinin şeklinden ismini alan CLITORA TERNATEA, Kelebek sarmaşığı ya da Asya Güvercin kanadı olarakta bilinir. Tohumdan yetiştirilmesi oldukça basit olan bitki için , ideal ekim dönemi Eylül-Ekim , Şubat- Mart ayları olup, soğuk uygulama ile her dönem ekilebilir.

almira 15-06-2010 12:53

4 Eklenti(ler)
Bu güzel sarmaşıkla sevgili Agözce sayesinde tanıştım.Kendisine çok çok teşekkür ederim. Üç tohum göndermişti. Üçü de çimlendi. Şimdi çiçek açıyor. Bu güzel çiçekleri sizlerle paylaşmak istedim.

zeynep dila 15-06-2010 13:31

Sevgili Almira,
Sarmaşığınıza bayıldım. Sanırım siz tohumu başka birinden elde etmişsiniz. Acaba bu sarmaşığın tohumunun satıldığı bir yer var mı? Temin edebileceğim bir yer varsa almak isterim. Sarmaşığınızın size mutluluk katması dileğiyle...

Adalet Yağcı 15-06-2010 13:31

Sevgili Almira'cığım, müthişsin yahu, nasıl da kocaman olmuşlar, benimkiler daha birer karış.
Çiçekleri gerçekten çok güzelmiş, inşallah tohumunu alabiliriz bu sene.
Ellerine sağlık.

Adalet Yağcı 15-06-2010 13:32

Ben tohumlarını Zengardenden almıştım.

tamaşa 15-06-2010 15:29

Sevgili almira ,ne kadar hoş çicekleri var ellerine sağlık inşallah bol bol tohumları olur:D

almira 15-06-2010 17:06

Sevgili Zeynep Dila, evet tohumlar bana sevgili Agözce'den gelmişti. O nereden almıştı bilmiyorum. Güzel dileklerin için teşekkür ederim.

Adalet Hanımcığım; sizin yetiştirdiğiniz güzellikler yanında benim naçizane şans eseri yetiştirdiklerimin adı bile okunmaz. Tohumdan yetiştirme konusunda pek başarılı değilim ama birkaç tane çeşit yüzümü güldürdü. Çiçekleri gerçekten çok hoş. Çivit mavi rengi var.

Sevgili Tamaşa; teşekkür ederim. Umarım bol tohum alabilirim. Birkaçtane çiçek açıp geçti ama henüz tohum görünmüyor. Tohum oluşturursa ilk göndereceğim kişi sevgili Agözce. Bildiğim kadarıyla o çimlendirememiş. Belki taze tohumlar daha iyi sonuç verir. Fazlası elbette hepimizin.

limon 15-06-2010 17:37

Sevgili Agözce bana da bir tohum göndermişti ama sizin fotoğraflarınızda gördüm ki mavi çiçekler açmasını beklediğim sarmaşığın bununla alakası yokmuş. Oysa çok ta emindim "mavi sarmaşık" olduğuna :) Demek ki ben Alev Ağacının da bunun da tohumunu çimlendirememişim. Tebrik ediyorum sizi.

Menekşe gibi çiçekleri, çok güzel. Elinize sağlık.

almira 15-06-2010 19:18

Sevgili Limon; güzel dileklerin ve beğenin için çok teşekkür ederim. İnşallah benimkiler bol tohum verir ve seneye hepimiz bu güzel sarmaşıktan yetiştiririz. İnan çiçeklerinin rengi ve güzelliği fotoğrafta tam anlamıyla yansımamış. Fotoğrafta olduğundan çok daha güzel.

agozce 15-06-2010 19:52

Sevgili almira harikasın. Mersin farkı, müthiş gelişmiş. Ben bir türlü başaramadım. Çelik isterim.:))))

Sayın jineop buna başka bir isim bulmuştu ama....:))))

almira 15-06-2010 22:09

Sevgili Agozce; çok teşekkür ederim. Bu güzelliği sana borçluyum. Çelikten yetişiyor mu? Hemen çelik denemelerine başlayayım.
İnternetten araştırdığım kadarıyla CLITORA TERNATEA ailesinden Double- flowering blue butterfly pea olarak geçiyor.

oceanheart 17-06-2010 08:31

sn. Almira çiçeğiniz çok güzel,
Bu sene mi çimlendirmiştiniz bende de var ama ben bu sene çimlendirdim henüz çok küçük yani bu sene çiçek açması imkansız görünüyor.

almira 17-06-2010 14:11

Sayın Oceanheart; tohumları bu yıl Şubat ayı gibi bir gün suda bekletip kenarlardan hafifçe zımparaladım. Nemli kağıt havlu içinde çimlendirip toprağa aldım. Yukarıdaki görüntü bu yıl çimlenen ve açan sarmaşığın görüntüsü. Dilerim siz de sarmaşığınızın çiçeklerini görürsünüz. Ayrıca çok yıllık bir sarmaşık olması büyük avantaj. Ben şimdiden gelecek yılki görüntüsünü merak ediyorum.

Ülkü 17-06-2010 15:44

Sevgili Almira sarmaşığın çok güzel olmuş, ellerine sağlık. Adalet Abla' mın verdiği fideciği ben maalesef yaşatamadım.

oceanheart 17-06-2010 17:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almira (Mesaj 659976)
Sayın Oceanheart; tohumları bu yıl Şubat ayı gibi bir gün suda bekletip kenarlardan hafifçe zımparaladım. Nemli kağıt havlu içinde çimlendirip toprağa aldım. Yukarıdaki görüntü bu yıl çimlenen ve açan sarmaşığın görüntüsü. Dilerim siz de sarmaşığınızın çiçeklerini görürsünüz. Ayrıca çok yıllık bir sarmaşık olması büyük avantaj. Ben şimdiden gelecek yılki görüntüsünü merak ediyorum.

Bilgiler için çok teşekkür ederim Sn. Almira.Ben sanırım nisan ayında çimlendirdim bir de benimki yeterince güneş alamıyor maalesef ama eylül gibi açar sanırım bu durumda.
Bunun bir de tek kat ve değişik renkli olanları var onlar da sanırım gg sitesinde mevcut ben onlardan da çimlendirdim artık sonucunu bekleyeceğiz.

arnavut biberi 12-08-2010 18:42

Arkadaşlar bu güzel sarmaşığın kokusu varmı acaba? ve tebrik ederim çiçekleriniz gayet hoş gözüküyor..

almira 12-08-2010 23:22

Sevgili Arnavut biberi; çiçeklerin malesef kokusu yok. Görüntü müthiş. Bilgilerde yaz kış çiçekli denmesine rağmen benimkinin çiçekleri çok kısa sürdü. Birçok çiçek açtı ama hiç tohum yapmadı. Sanırım tohum için yapay dölleme yapmam gerekecek. Birdahaki çiçeklenmesinde bunu deneyeceğim. Şu an bol bol kol veriyor. Çiçeklenmenin kısa sürmesinin sebebi belki benim sarmaşığımın saksıda olmasından da kaynaklanabilir. Bahara bir tanesini bahçede deneyeceğim.

agozce 12-08-2010 23:37

Rahatlıkla bahçeye alabilirsin. Bizim begonviller veya yasemin çiçeği kadar asma oluyor. Çardak üzerinde çok güzel olur.

Bunların tohumu hayvanlar için besleyici özelliği olan bir yem bitkisi imiş. :)))

Yem için büyük bir tarlayı mavi kelebekli hayal ettim de ...müthiş olurdu herhalde.

arnavut biberi 13-08-2010 15:29

sn almira bende evdeki balkonumda yetiştirdiğim bitkileri genellikle kendim tozlaştırıyorum böylece üremesi ve tohum üretmesi daha kolay oluyor sanada tavsiye ederim...
seninkiler tohum yapmış olsalardı isterdim bitane :)

Perihan Bayram 12-09-2010 14:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi almira (Mesaj 658734)
Bu güzel sarmaşıkla sevgili Agözce sayesinde tanıştım.Kendisine çok çok teşekkür ederim. Üç tohum göndermişti. Üçü de çimlendi. Şimdi çiçek açıyor. Bu güzel çiçekleri sizlerle paylaşmak istedim.

Almira hanım,gerçekten Mavi sarmaşık çok güzel,elinize sağlık.Tohumlarını nereden elde edebiliriz bende merak ettim.Sevgiler.

limon 13-09-2010 17:13

Ben de şu anki durumunu merak ettim. Çiçeklenmesi devam ediyor mu?

almira 13-09-2010 22:46

Sevgili Limon; sanırım içine doğdu.:D Bütün yazı çiçeksiz olarak geçirdikten sonra birkaç gündür yeniden çiçeklenmeye başladı. Çiçekler Haziran ayındakilere oranla biraz daha küçük. Bu sefer tohum alabilme umuduyla suni döllemeye başladım. İnşallah daha iyi bir sonuç elde edebilirim. Fotoğrafları yakında paylaşırım.

almira 13-09-2010 22:48

Sevgili Perihan; tohumlar yukarda da belirttiğim gibi sitemizden bir arkadaşımın hediyesiydi. Bu yıl olmasada gelecek yıl mutlaka taze tohumlarımız olur.;)

almira 10-10-2010 23:00

3 Eklenti(ler)
Mavi kelebeğim bu günlerde seyrek te olsa açıyor. Öncekine göre çiçekler daha küçük. Oluşan tomurcuklar nedense açmadan dökülüyor. Bitki gelişimi gayet sağlıklı. Saksısını mümkün olduğunca büyüttüm.

Oğuzhan 21-10-2010 20:17

Çok güzelmiş.Kokusu var mı ?

Hala açıyor mu ?
Budama yaparsanız çelik rica edebilir miyim.Renk olarak favorim.

tamaşa 07-11-2010 19:42

Sevgili almira,maşallah mavi kelebegin çok güzel olmuş, hızlı gelişiyor galiba saksıda bu kadar güzelse bahçede kimbilir nasıl olur,ellerine sağlık.

günebakan 07-11-2010 20:55

Almira'cığım mavi kelebek çalısı harika görünüyor. Ellerine sağlık arkadaşım:)

mguncan 24-08-2011 20:19

1 Eklenti(ler)
Nisan ayında tohumdan ektiğim, mavi kelebek sarmaşığım ancak resimdeki kadar büyüyebildi.
Önceki mesajlarda sayın agözce'nin bitkisinin geçen sene geldiği düzeyi görünce ağzım açık kaldı. Benim bitkim ile ilgili tavsiyeniz olursa eğer, hevesle beklemekteyim.

selamlar.

Eklenti 242438

mguncan 05-09-2011 19:15

Bir üst mesajda resmi yer alan mavi kelebek, bu sabah çiçek açmıştı :)
sabah gördüm, akşam resimlerim diye düşündüm ama akşam çiçek solmuştu. çiçekleri bir günlük mü, yoksa sadece gündüzleri mi açıyor yarın anlayacağım artık.

Tekrar açarsa resimleyip, göndereceğim.

iris41 05-09-2011 20:02

Mavi kelebek degilde lisianthus agacı olsa daha uygun olurmuş ciceklerin yapısı cok benziyor :p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024