agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Lif Kabağı (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/15720.htm)

uzman16 22-05-2009 16:50

Lif Kabağı

1 Eklenti(ler)
LİF KABAĞI

Luffa cylindrica (L.) M. J. Roemer (Cucurbitaceae) türünün olgun meyvası olan bu tür koyu sarı çiçekli, bir yıllık, kuvvetli ve tırmanıcı bir bitkidir. Meyva şekli silindir biçi*mindedir ve içi liflidir. Vatanı Mısır veya Arabistan olup memleketimizin güney bölgelerinde özellikle bahçelerde yetiştirilir. Olgunlaşmış meyvelerden elde edilen lif, temizlik aracı olarak özellikle banyoda “bitkisel lif” olarak kullanılır.

Eklenti 80597

Galerideki resimleri:

http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=12155&c=629

http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=12156&c=629

-------------------------

Selahattin Hocanın geçen sene verdiği 1 adet lif kabağı tohumunu mart sonunda ekmiştim. Şu an çok sağlıklı . Yaseminlerimle aynı saksıda büyüyor. Kollarını yasemine sardı. Umarım zarar vermez. Boyu 10 cm. oldu.

Harun Parlak 22-05-2009 17:24

Siz onu bir an evvel yaseminden kurtarın. Yoksa yasemine veda etmek zorunda kalabilirsiniz.
Şimdi yer değiştirmeniz zarar vermez sonra değiştirmeye kalkarsanız her ikisinede zarar verebilirsiniz.

uzman16 22-05-2009 22:13

Yarın sabah yapılacak ilk iş belirlendi. :eek:

uzman16 23-05-2009 12:49

1 Eklenti(ler)
Sabah hemen yaseminin yanından ayırıp ayrı saksıya aldığım lif kabağım.
Boyu daha uzamış. Hızlı gelişiyor.

Eklenti 80755

Vildan Sönmez 17-06-2009 23:14

2 Eklenti(ler)
Hisarönünde görüp ne olduğunu anlayamamıştım. Kabak mı, salatalık mı ? Bahçe sahibi lif kabağı olduğunu söylemişti.

uzman16 05-07-2009 14:58

Çok hızlı gelişiyor. Saksıdan apartmanın bahçesine aktarmak zorunda kaldık. Artık yeni yerinde yaşamını sürdürecek.

indomie 19-07-2009 00:14

Yetiştirmeğe çalıştığım Lif Kabağı'nın boyu 5-6 metreyi buldu. Bir hafta önce çiçek açmağa başladı. Üzerinde çok miktarda güzel çiçekler var. Ancak çiçekler meyveye dönüşmeden düşüyor. Acaba neyi yanlış yapıyorum. :(

almira 19-07-2009 02:35

Lif kabağınızı nasıl bir ortamda yetiştirdiğinizle ilgili bilgi vermemişsiniz. Açık alan(yer )bitkisidir. Bol güneş ve bol su ister.

indomie 19-07-2009 10:28

1 Eklenti(ler)
Lif Kabağımı bahçede, 50-60 litrelik bir saksının içerisinde yetiştirmeğe çalışıyorum.

uzman16 02-09-2009 23:21

2 Eklenti(ler)
Benim lif kabağının boyu 7-8 metre olmuş. Her yanı çiçek ve kabak dolu. :)
Eklenti 100896

Eklenti 100897

sercan1969 03-09-2009 06:46

Lif Kabağı

Benim bahçede de 1 adet lif kabağı var.İki meyvesi tuttu ve boyları şu an 30 cm civarında. Arkadaşlara iki sorum olacak.

1. Hasad olgunluğunu nasıl anlıyoruz?

2. Hasad edilen meyvenin lifi nasıl çıkartılıyor ve ne şekilde değerlendiriliyor?

halil33 03-09-2009 11:05

yetiştiren bitki severler acaba tohumları paylaşma gibi bir isteğiniz var mı?varsa talibim :rolleyes:,sayın sercan1969 sorularının cevabını bende merakla bekliyorum;)..

otugay 05-09-2009 22:26

Aradığınız cevapları ücretsiz tohum paylaşımı kısmında "lif kabağı tohumu aranıyor" başlığı altında.

halil33 06-09-2009 10:12

kusura bakmayın o başlık altında yok, bulamadım.yoksa ben mi göremiyorum?

uzman16 06-09-2009 10:52

İnternette pek bilgi yok. Bulduğum bilgi şu:

"Meyvelerinin iletim demetleri sık bir ağ teskil eder. Bu şebeke, meyve soyulup kurutulduktan sonra, sünger gibi kullanılır."

Buna göre olgunlaşan lif kabaklarını soyup kurutacağız.

Sanırım deneme yanılma yöntemiyle öğreneceğiz.

uzman16 06-09-2009 11:25

4 Eklenti(ler)
Burada Sn. Otugay açıklamış. Linkte fotoğraflı anlatım var. Aslında oradaki fotoğrafları buraya yüklerse daha iyi olacak. Çünkü o link tohum paylaşım linki. İşlevini yitirince kapatılabilir. O zaman da fotoğrafları göremeyiz.

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1228074928

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi otugay (Mesaj 324798)
Ben lif kabaklarını rengi sarıya dönmeye başladıktan 1-2 hafta sonra topluyorum. Bu şekilde soyulmaları daha kolay oluyor ayrıca tohumlar da olgunlaşmış oluyor.

Soyma işleminde önce elle vurarak ya da bastırarak dışkabuğunu iyice kırıyorum (lif1). Daha sonra dış kabuğu soyuyorum (lif2). Böylece lif olarak kullanılacak kısım çıkarılmış oluyor (lif3). Son olarak suyun altında iyice sıkarak tüm etli kısım çıkana kadar yıkıyorum (lif4). Bu işlemi süzgeçli bir lavaboda yapmakta fayda var çünkü bolca tohum dökülüyor. Son olarak kuruması için asıyorum. İçinde kalan tohumlar kuruduktan sonra daha kolay çıkıyor ama yinede sabır isteyen bir işlem.

Liflerinizin uzun süre dayanması için kullanımlar arasında kurumalarını sağlamalısınız.

Sn. Otugay'ın fotoğraflarını yükledim.

almira 06-09-2009 12:43

Lif kabağının kabuk kısmı rengini kaybedip kahverengileşmeye başlayınca hasat edilir.

indomie 27-09-2009 12:16

5 Eklenti(ler)
Maalesef sadece bir tane meyve vermiş olan lif kabağımın meyvesi iyice sarardığı için bugün kopardım.

Zaten tamamen olgunlaştığında eliniz ile sıktığınızda içindeki lifin kabuğundan ayrıldığını hissediyorsunuz. Daha fazla gecikirseniz, hele de yağmur falan yağarsa içindeki lif kararıyor. Yaklaşık 50 cm boyunda.

İçindeki lif kolayca kabuğundan ayrıldı. İyice yıkadıktan sonra kuruması için bahçe duvarı üzerindeki çite astım.

Lifin sağ alt köşesinde görünen ve son resimdeki Kudret Narı. Henüz olgunlaşmadı. Bir hafta sonra olgunlaşıp kavuniçi renge dönüşecek.

uzman16 27-09-2009 12:27

Harika, ne güzel fotoğraflamışsınız. O çekirdekler kendiliğinden mi döküldü, siz mi içinden çıkardınız? Rengi iyice koyu olunca merak ettim. Kaç günde kuruyor?

selis 28-09-2009 09:03

Çekirdek konusunu ben de merak ettim.. Kuruyunca kendiliğinden mi çıkıyor?.. Koskoca sarmaşık nasıl bir tane kabak verir hayret.. ;)

indomie 28-09-2009 20:55

Sayın uzman16, sayın selis,

Lif Kabağı'nı ilk defa yetiştiriyorum. Tabii bu arada tecrübe de ediniyorum.

Benim 09 nolu mesajımı okursanız, o mesajımda, Lif Kabağının birçok çiçek verdiğini fakat meyveye dönüşmeden döküldüğünden yakınıyordum.

Şimdi anlıyorum ki onların tamamı erkek çiçek idi. Aralarında dişi çiçek yoktu. O günden sonra, evimin ikinci kat balkon parmaklığına tırmanmış olan dalların arasında sadece bir adet dişi çiçek oluşmuş ve o da meyveye dönüşmüş. Herhalde birşeyleri eksik yaptım ki, tabiat ana böyle uygun görmüş. Erkek çiçekler tamamen bittikten sonra dört-beş tane daha dişi çiçek oluştu ama bu sefer de erkek çiçek olmadığı için bunlar meyveye dönüşmediler. :(

Sayın uzman16'nın 10 nolu mesajındaki ilk resimdeki erkek çiçekler, ikinci resimdeki ise döllenmiş (artık meyveye dönüşmüş) bir dişli çiçek.

Şöyle açıklayayım; erkek çiçekler bir sap üzerinde üçü-beşi bir arada oluyorlar, dişi çiçek ise parmak uzunluğunda minyatür bir lif kabağının ucunda bulunuyor. Aynen bal kabağında olduğu gibi. Bal kabağındaki erkek çiçekler de uzunca bir sap üzerinde, dişi çiçekler ise dalın hemen yanında ve minyatür bir bal kabağının üzerinde bulunuyorlar. Nereden mi biliyorum... Kısmetse bu yıl "Dev Bal Kabağı Yarışması"nda birinciliği elde etmeyi ümit ediyorum da ondan. :D:D:D

Lif kabağı meyvesi tamamen sararıp olgunlaştığında kabuğu içindeki liften kendiliğinden ayrılıyor ve kabuğunu kırıp içerisinden lif çıkarılıyor. Lif'i sertçe bir şekilde sarstığınızda da çekirdekleri dökülüyor.

Sayın uzman16, lif kabağımın çiçek açtığını ancak çiçeklerinin döküldüğünü 19.07.2009 tarihinde yazmışım. Dişi çiçeğin açıp meyveye dönüşmesi bu tarihten sonra oluştuğuna ve hasatı da 27.09.2009 tarihinde yaptığıma göre döllenme olduktan yaklaşık iki ay sonra meyve oluşup hasat edilebiliyor. Sanırım bu süre bölgedeki iklim şartlarına göre az da olsa kısalabilir veya uzayabilir.

sakagun 28-09-2009 22:12

1 Eklenti(ler)
Benim lif kabağımda da sadece 1 tane kabak oluştu.

uzman16 28-09-2009 22:22

Benimkinde 2 tanesi oldukça büyük, diğerleri henüz salatalık ebatında 5-6 tane meyve var. Büyük olanlarda henüz sararma yok.

Sn. İndomie, detaylı açıklamalarınız için teşekkürler. Dev Balkabağı yarışmasında başarılar.

uzman16 12-10-2009 21:44

İlk lif kabağı denemem

4 Eklenti(ler)
Dayanamayıp lif kabağının bir tanesini kopardım.Boyu 35 cm. olmuş.
Dış kabuğunda sararma yoktu. Olgunlaşması için beklemeliydim ama beklemedim.
Acemi tecrübemi paylaşıyorum.

Eklenti 107749

Kabuklarını soydum, ancak tam olgunlaşmadığı için çok kolay olmadı.

Eklenti 107750

Bol su ile uzun uzun yıkadım.

Eklenti 107752

Yıkadıkça çekirdekleri çıktı. Tam olgunlaşmamışlar.

Eklenti 107751

uzman16 12-10-2009 21:50

3 Eklenti(ler)
İçi göz göz odacık şeklinde. Çekirdekler odacıklarda.

Eklenti 107757

Yıkayınca çekirdekler çıkıyor. Lifler oldukça sıkı.

Eklenti 107755

Yıkama bitince balkona astım. Kurumasını bekleyeceğim.

Eklenti 107756

almira 12-10-2009 23:32

Çok güzel elinize sağlık. Sanırım lif kabağını biraz erken hasat etmişsiniz. Sayın İndomie' nin lif kabağı tam olgunlaşmış. Lif kabağının diş kısmı sarı-kahverengi renkte olmalıydı. Böylece kabuk kısmı daha kolay ayrılır ve gözenekler tam olgunlaşmış olur. Sizinkinin tam olgunlaşmadığı çekirdeklerin renginden de belli. Çekirdekler siyah olmalıydı. Diğerlerini biraz daha geç hasat ederseniz tohumlar tam olgunlaşmış olur ve gelecek yıl değerlendirebilirsiniz.

selis 13-10-2009 09:57

Uzman16 herkesin merak ettiği yanıtlar sayenizde çözümlendi.. Keşke kurumasını bekleseydiniz yazık oldu tohumlara ;)

triple 13-10-2009 10:27

merhabalar!
Bu ilk mesajım aranıza yeni katildim istanbulda yasiyorum.
Arkadaslar bu kabagı hep merak etmistim sayenizde yeterince bilgi aldim . bu kabaga ait tohumları nerden nasil ve hangi sartlarda temin etme sansim var? yardımcı olursanız sevinirim. saygılar mutlu ferah ve temiz bir cevrede yasama dilegiyle

uzman16 13-10-2009 10:56

Tohumların çimlenme özelliği olup olmadığını denemek için bir tanesini ekeceğim. Ben çimleneceğine inanıyorum.
Başarılı olursa isteyenlere dağıtırım.

feriha 30-10-2009 21:25

Sevgili uzman16, lif kabağı yetişmesini çok merak ettiğim bitkiydi.

Sayenizde yetiştiremiyeceğimi anladım.:(

Heyecanla resimlerinizi izledim, merakımı giderdim..

Teşekkürler, ellerinize sağlık..

triple 06-01-2010 09:34

İSTANBUL şartlarında lif kabağı cekirdekleri;1) Hangi ayda toprağa konulmalı ?
2) Önce sera şartlarında mı yoksa direk ortamınamı dikmekte fayda var?
saygılarımnla;

uzman16 07-01-2010 20:08

Bence evde çimlendirecekseniz Şubat sonunda ekin. Fide haline gelince gerçek yerine alın. Ben geçen sene Mart sonunda ekmiştim.

barcus 26-01-2010 22:35

sünger kabağı

arkadaşlar.ben de bir zamanlar bu kabaktan üretmiştim.banyo temizliğinde çok önemli bir kabak. fabrikasyon ürünlerine yönelmeyin derim ben.bu bitkinin bir özelliğini vermek isterim.belki bu bütün bitkiler için de geçerli olabilir.bir yıl çok miktarda kabak fidesi yetiştirdim.tabi çok fazla da kabağım oldu. elimde çok fazla kabak olduğu için uzun süre ( sanırım 2-3 yıl ) ürün yetiştirmedim.sonra yetiştirmeye kalktım ama bir tane bile tohum fideye yatmadı.( SANIRIM HER SENE TOHUMLARI TAZELEMEK GEREKİYOR )şimdi tekrar yetiştirmek istiyorum ama tohum bulamıyorum.bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

not bitkinin yetiştirilmesi ile bilgiler verebilirim.

bubalus 14-03-2010 22:31

Eğer banyoya bunsuz girersem temizlendiğimi hissetmiyorum. Ev arkadaşımı da alıştırdım, şimdi "kabak lifi olmayınca gözüm banyo teline gidiyor" diyor. Kuzenin var şu anda 7 yaşında. Bebekliğinden beri hep kaşınma huyu vardı. Çok beyaz ve hassas bir teni var. Kullanmaya başladıktan sonra, altı yaşında çocuk bile "bununla banyo yapınca kaşınmıyorum" dedi. Annem antalyada evin önündeki küçük bahçecikde yetiştiriyor. 2. katı aşar eğer uzanırsa istediği gibi fakat, uzarken istediğiniz yöne, çıkış ters yönüne dallar tazeyken yönlendirirseniz boyutunu olmasa da kapladığı alanı kontrol altında tutabilirsiniz. Ayrıca başka ağaç ve bitkilerinizin üzerinde büyümesine izin vermeyin. ağır sarmaşıklar. suya, güneşe bayılıyor fakat hasat mevsiminde susuz bırakmakta yarar var. eğer nemli havada, ya da çok geç toplarsanız ve ya hasat sırasında nemli-ıslak-yağmurlu ortama maruz kalırsa içi kararıyor fakat hala kullanılabilir durumda oluyor yumuşasa da.

Temizledikden sonra çamaşır makinasına her yıkayışınızda rengi biraz daha açılır ve istediğiniz sertliği ayarlayabilirsiniz. bazı ciltleri çizebilir, çok sert ovulursa kızartabilir. Hassas bölge, ve ciltlerde kullanılacağı zaman çamaşıor makinasını çalıştırdığınızda arada lifi de atarak sertliği belirleyin. çok yumuşak olursa da bir avantajı olmuyor. fakat en azından katkı maddesiz, boyasız, plastik gibi kanser nedeni bi bileşimden yapılmıyor. Zamanında bulaşık süngeri olarak da kullanılırmış. Kullandıktan sonra iyice yıkayın ve kurutun. Organik yapısı, ince kanallardan oluşması ıslak zeminde sabun artıklarının kalmasına, istemediğimiz canlıcıkların üremesine sebep olabilir.

almila.turk 07-07-2010 14:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi barcus (Mesaj 569643)
arkadaşlar.ben de bir zamanlar bu kabaktan üretmiştim.banyo temizliğinde çok önemli bir kabak. fabrikasyon ürünlerine yönelmeyin derim ben.bu bitkinin bir özelliğini vermek isterim.belki bu bütün bitkiler için de geçerli olabilir.bir yıl çok miktarda kabak fidesi yetiştirdim.tabi çok fazla da kabağım oldu. elimde çok fazla kabak olduğu için uzun süre ( sanırım 2-3 yıl ) ürün yetiştirmedim.sonra yetiştirmeye kalktım ama bir tane bile tohum fideye yatmadı.( SANIRIM HER SENE TOHUMLARI TAZELEMEK GEREKİYOR )şimdi tekrar yetiştirmek istiyorum ama tohum bulamıyorum.bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

not bitkinin yetiştirilmesi ile bilgiler verebilirim.

merhaba ben sizden detaylı bilgi almak istiyorum bursada ikamet etmekteyim yetiştirmek istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz. bursada ne zaman ekiilir nasıl bir zemin hazırlanmalı bu konuda bilgi verirmisiniz

sym 01-08-2010 11:25

Benimde şuanda 2m yakın boy yapan bir kabak lifim var fakat aşağıdan yukarı doğru yapraklar düzensiz iç taraflardan kuruyor az az ne olduğu hakkında bilgisi olan var mı? besin elementi eksikliği olabilr mi?

Baki Berk Kayalar 03-03-2011 13:07

Bu linkte bu kabak türünden yapılmış pek çok ürün var. Ticari bir site ama bu kabağın nasıl değerlendirilebileceği konusunda fikir verebilir.

semuş 14-03-2011 19:09

lif kabağı tohumu bana da yollaya bilirmisinz lütfen (adresim profilimde yazılı)

KAPTANzst 23-10-2011 09:27

İlk defa görüyorum.
Adını 2-3 ay önce duydum ama özelliği hakkında buradan bilgilendim.
Sanırım paylaşımlardan tohum sahibi olabilirim.
Bigiler konusunda emeği geçenlere teşekkür edrim.

canannuman 24-10-2011 13:33

Çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş eli emeği geçenlere sağlık.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024