agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Lif Kabağı (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/15720.htm)

gultar 24-10-2011 19:57

lif kabağı

Forumdan bir arkadaşımız bana lif kabağı ve tohumu gönderecekti. Adresimi de
özelden gönderdim ama henüz gelmedi. sanırım unutuldu. Bilvesile hatırlatmak istedim.sevgilerimle.

simulacrum 08-02-2012 22:01

Merhaba
konuyu dikkatle okudum.

Sormak istediğim birkaç şey var.

2 çift yaprak çıkınca aktarılması gerektiğine dair bir yerde okudum. bunda kıstas tam olarak nedir?
birde burası 1000 metre rakımlı( Isparta) ve geceleri serin. burada yetişmesi konusunda fikrinizi alabilir miyim?

tohum nasıl elde edebiliriz?

gulen 09-02-2012 15:52

elinde lif kabağı tohumu olan varsa ben de alabilir miyim 1 tanecik teşekürler

ysrapc 27-02-2012 10:12

Merhabalar
bende çok miktarda (2000 adet kadar) lif kabağı tohumu ekmeyi plannlıyorum.
Bulunduğum bölge halkına bu kabağı tanıştırıp ticarı amaçla ektirmeyi pplanlıyorum.bahçe çitleri kenarlarıma ektireceğıi.tabii halk kkabukl ederse.benin bu işten gelecek kazanca ihtiyacım yokçama tutarsa oradaki insanlada bir ek kazannç olur.fakat toptan satış hakkında bilgiye ihtiyacım var.beni bilgilendirirseniz sevinirim.onlarda emeklerinin karşılkığını madur olmadan alsınlar istiyorum .selamlar sevgiler.

ysrapc 20-03-2012 09:09

Merhaba
ben antakya dan tohum aldım
size satıcının telefonunu yazayım
satıcı ben isteyene gönnderiyorum demişti.
Duman ticaret
bereketlı tohum hasan duman
tel 03262155683 cep 0532436 20 92 antakya

ysrapc 20-03-2012 10:42

Sayın baki berk kayalar lif kabagı pazarlama yapılabilecek linkin adresini arıyorum.lütfenn bana gönderirmisinizben çok miktarda yetiştirmeyi istiyorum

tabus 20-03-2012 14:29

kabak

Tesadüfen buradayım.. Bulabilirsem bir iki tane yetiştiririm diyordum. Bari söz konusu linki vereyim, faydam dokunsun.
Google dan ararsan sağ taraf köşede 'çevir' düğmesi kullanılarak Türkçeye çevrilir.
Orijinali İtalyancadır.
Kolay gelsin.

ZUCCALUFFA

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ysrapc (Mesaj 928334)
Sayın baki berk kayalar lif kabagı pazarlama yapılabilecek linkin adresini arıyorum.lütfenn bana gönderirmisinizben çok miktarda yetiştirmeyi istiyorum

gülenmelek 07-06-2012 20:30

1 Eklenti(ler)
Lif kabağı diye tahmin ettiğim bu bitkiyi içeride çimlendirmeye uğraşmış ve başarılı olamamıştım. Rastgele dışarıdaki saksılara ekip ektiğim yerleri bile unuttum. Şu anda 5 farklı bitkim var ;)

Nevzat 07-06-2012 21:11

Biraz kısa kalmış, sayın gülenmelek, saksıdan dolayımı acaba.

gülenmelek 07-06-2012 23:38

Sayın Nevzat, daha önce hiç bilmediğim bir bitki bu. Yani hiçbir fikrim yok diyebilirim. Fotoda 2 bitki yan yana ve o kadar kenarda çıkmışlar ki ;) Bir de çimleneli çok olmadı, büyük olan yaklaşık 4 yaprak galiba. 17 litrelik kovadalar. Yerinden oynatmak istemedim ve doğal akışına bıraktım. Ne şekilde büyüyeceğini zamanla görüp, yine paylaşırım burada. 2 adet de Zambakların dibinde çimlenmiş ;)

vehibe 08-06-2012 07:48

Sayın gülenmelek, evet lif kabağı o sarılıcı olduğu için uzanacağı bir yer ayarlamalısınız.
Bol güneşi sever saksısını yerinden oynatabilirsiniz arsız bir bitki olduğu için bir şey olmaz
merak etmeyin.

şehnaz 08-06-2012 09:55

İzmir kemeraltı dan 2 tl karşılığı 10 adet lifkabağı tohumu aldım . Yanlış yaparım korkusundan sadece 2 adet tohumu ektim , 2 hafta tek yaprak yok , nerde bunlar diye usulca aramaya başladım saksıda . Ortada ne tohum vardı nede bitki :( sonra burdan taze tohum olmassa çimlenmez diye okuyunca hayallerim yıkıldı . Artık elimde 8 adet lif kabağı tohumu var ama korkudan nasıl dikeceğimi bilmiyorum .

gülenmelek 08-06-2012 12:12

Teşekkür ederim sevgili vehibe, arsız olması beni mutlu etti :D Evde deneyip başarılı olamayınca korkmuştum. Tüm canlılar yaşayacağı ortamı arıyor demek ki. Onlar da bulmuş şükür. Sarılacağı yer pencere demirleri olacak, biraz sınırlı olacak ama sarılsın sarılabildiği kadar ;) Bir tane de lif alırsam ne mutlu bana ;)

Sevgili şehnaz, bence 3-4 tanesini, dışarıda güneş altında olan ve düzenli sulama yaptığınız bir saksınıza, çok derin olmayacak şekilde ekin ve unutun o tohumları. (Biraz geç çimleniyor zannedersem, bende öyle oldu en azından.) Bir bakarsınız bir gün, sürpriz ;)

şehnaz 08-06-2012 13:36

Umutla ekeyim bari bugün :)

gülenmelek 20-09-2012 20:52

2 Eklenti(ler)
Gözünün içine baktıkça bir aksilik çıkıyor. Lif kabağım büyüdü, meyvesinden de veriyor ama gel gelelim bir türlü büyütemiyor. Çok heveslenmiştim tohumlarını alıp etkinliğe göndereyim diye, nafile.... Bir de kırmızı örümcek boyutunda ama beyaz olanı çok kötü sarıyor bitkiyi. Yaprakları kurutuyor, bu yüzden bu gün yaprak budaması yaptım. Öyle olmuyor, bakalım böyle olacak mı ?

lem_nur 12-01-2013 15:34

Bende lif kabağı yetiştirmek istiyorum. Tohum paylaşmak isteyen olursa çok sevinirim:)

Asilem 15-03-2013 12:12

İlk defa duyuyorum bu bitkiyi, bildiğimiz banyo lifi mi oluyor, çok şaşırdım :) Lalegüllerden sonra buna da taktım şimdi, tohum araştırayım bakayım :)

Asilem 15-03-2013 13:58

Peki bu kabaktan mamul banyo lifi ne kadar süre kullanılabiliyor arkadaşlar? Yani dayanıklılığını merak ediyorum :)

rojawa 12-08-2013 07:57

zengarden diye bir site var orda tohum satışı yapılıyor

Fatih Çakalasma 09-10-2013 12:05

lif kabağı

Çeşitli süs kabakları ile beraber lif kabağınında tohumlarından edindim. bu yıl deneme amaçlı ekim yapacağım eğer talep görebilirsem bahçeme ticari olarak dikmeyi düşünüyorum. Siz üstadların da bu konuda fikirlerini bekliyorum. Yalova'dan sevgiler...

fatma32 14-01-2015 17:47

merhaba, benim evimin önünde küçük bir bahçem var ve bu lif kabağından yetiştirmek istiyorum. tohumlarını nereden bulabilirim. Saygılarımla.

Lonicera 22-09-2015 15:14

1 Eklenti(ler)
Sırf çiçeği için bile yetiştirebilirim bu bitkiyi:)))

alaoğlu 22-09-2015 16:21

böylesine güzel çiçeği olabileceğini tahmin edemezdim.

Lonicera 22-09-2015 16:39

Evet gerçekten çok güzel çiçekleri varmış. Üstelik 3-5 adet kümeler halinde. Bir gün sonra kapanıp düşüyor ama çiçek adedi çok fazla olduğu için hiç sorun değil. Tek sıkıntı sardıracak büyük bir yer bulmak gerekiyor. Meyve tutumuna izin verilmezse çok da sağlam destekli bir yer gerekmeyebilir diye düşünüyorum.

Bende yok ama arkadaşlarda gördüğüm kadarıyla clematis çiçeğine çok benziyor sanki...

Gediris38 06-11-2015 20:45

Yeşil Lif kabağı Yetiştiği bölge nedeni ile Üzerinde kurutmaya zaman Nasıl Kurutulur?

Merhaba arkadaşlar ben burada yeniyim..Bahçemde lif kabağı dikmiş idim ama henüz üstünde kurumadı ama don olacağı uyarısı alınca topladım evin içinde odada duruyorlar ve Ertesi Gün DON yaptı bahçede sebzeler.Yeşil olan kabuk sararıp kurumadığı için kurumasını beklesem mi yoksa kabuğu temizleyeyim mi hemen?

umutyolcusu 19-06-2018 13:23

3 tane lif kabağı tohumunu 20 litrelik bakıra ektim.Bu büyüklükte bir hacim yeterli gelir mi? Boyları 70 cm kadar oldu

asyaa 02-01-2019 22:53

3 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaslar sanirim bu lif kabagi. Kasim ayi dökmeye basladi simdi bu durumda. Arastirdigim kadariyla kurumasi lazim dalinda. Fakat bu bu mevsimde nasil oluyor acaba. Devamli yagmur var soguklarda basladi. Acaba toplasammi yoksa beklesemmi bu konuda fikri olan varmidir

ahmetmesut 05-06-2019 22:54

İnternetten aldığım sveryverts marka tohumları pet şişelere diktim güneş alan bir yerde nemli şekilde tutuyorum ve fide haline geldikten sonra toprağa geçiricem. Bu tohumların tahmini veya ortalama çimlenme süresi nedir bilgi verebilirmisiniz.

ahmetmesut 11-06-2019 15:30

1 Eklenti(ler)
Pet şişelere ektiğim tohumlardan 11. Günde sadece bir tanesi çıktı. Gelişmeleri imkanım oldukça aktarıcam.

Kiraz 11-06-2019 16:57

Bir arkadaşım lif kabağını bulaşık süngeri olarak kullanmaya başlamış, denemem için bir dilim bana verdi. Bulaşıkta çok memnun kaldım. İçinden çıkan tohumlardan çimlendirebilirsem, duvara tırmandıracağım.

ksantip 25-08-2019 18:24

Çimlenme kolay yetiştirmesi keyifli.

meeteine 05-11-2019 14:24

1 Eklenti(ler)
Merhaba. Bu yıl ilk kez lif kabağı yetiştirdim. Çok sağlıklı bir bitki oldu, onlarca meyve verdi. Geçen ay dalında kuruyan üç tanesini hasat ettim sorunsuz lifleri çıkardım. Kalanları bugün hasat ettim. Yeşil olanları kurumaları için astım kuru olanların kabuğunu soyduğumda içinin küflenmeye başladığını gördüm. Dalında kurumasını beklemek hata mıydı?

mahon67 18-03-2023 22:34

1 Eklenti(ler)
Bir de lif kabağının yenilen türü var. Bu yıl yetiştirmeyi deniyecem

CilekFidesi 25-12-2023 22:14

İki yıl üstüste sera içinde yatiştirmeye çalıştım. 1-2 metre boy yaptı, çiçek verdi amameyve vermedi. Çok zor ve yavaş yetişiyor. Güneş görüyor su veriyorum. ma yetiştiremedim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024