agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Susak (Su Kabağı) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/15182.htm)

tamergulsun 03-08-2010 00:05

cihan bey fotoğrafta gördüğüm ham sukabakları iyi çok begendim değişik sekiller olur aynısını gönderirseniz çok memnun olurum izmir karşıyaka işitme engelliler kulüb başkanı ertuğrul beye verirseniz bize gönderir ertuğrul beye söyleyin istanbul kartalda işitme engelliler lokalde tamer beye verilecek deyin o bilir bide senin yaptıgın 5 adet değişik sukabakların hazır yapımı bitmiş gönderirseniz iyi olur tüm işitme engellilerimise destek oldugunu anlattım çok sevindiler sagolun varolun saygılarımı sunuyorum

tamergulsun 03-08-2010 00:16

sukabakların çekirdeklerini alabilirsin 5 santim delik açıpda yapabilirsin bi problem yok

Burak Kara 08-08-2010 17:04

Merhabalar,

Sungurak, epey gecikmiş yanıtım için kusura bakmayın. Ben de sizin geçmiş kandilinizi ve gelecek ramazanınızı kutlarım. :)

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Herhangi bir zararı olmadı minderlerin; ama yine de kaldırdım. Ben de aşağıda kendi susaklarımı paylaşacağım. Bakalım beğenecek misiniz?

İyi günler! :)

Burak Kara 08-08-2010 17:08

Bunlar da Benimkiler

5 Eklenti(ler)
:))

Orhan Özbilgiç 14-08-2010 14:50

3 Eklenti(ler)
Bu sene Sevgili sakagun' nun tohumlarını verdiği Uzun Kabaklar ile kabak portföyüm de çeşit üçe çıktı.:D

Penguen Kabak( Ben onu penguenden çok, lobuta benzetiyorum)

Eklenti 166023

En uzununun uzunluğu şu anda 103 cm olan uzun kabak.;)

Eklenti 166024

Ve klasik Su Kabağı..

Eklenti 166025

sarigoz 31-08-2010 16:04

merhaba

1 Eklenti(ler)
Bunlar da benim yetistirdigim susaklar

Orhan Özbilgiç 31-08-2010 17:13

Sevgili sarigoz;
Sizinkiler balkabağı melezi mi ne?:D
Su kabaklarını saplı görmeye alıştık ya!;)

sarigoz 31-08-2010 18:53

Orhan bey,acica turunu bilmiyorum,fakat Alman mensei oldugu yaziyordu pakette.Aslinda daha cesitli olmasi da gerek..ama ne idi bilmem ayni cikti hepsi..:mad:

Orhan Özbilgiç 31-08-2010 19:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sarigoz (Mesaj 690279)
Orhan bey,acica turunu bilmiyorum,fakat Alman mensei oldugu yaziyordu pakette.Aslinda daha cesitli olmasi da gerek..ama ne idi bilmem ayni cikti hepsi..:mad:

Aslında bizim bilmezliğimiz. Kimbilir daha ne çok çeşidi vardır. Dedim ya, biz ''kargadan başka kuş tanımıyoruz.'':o
Selamlar.

sarigoz 01-09-2010 14:35

Orhan bey,Eylul ayinda Istanbula geliyorum.Sizinle paketten bir iki cesit susak paylasabilirm...Bu arada paketeki cesitleri de gormus olusunuz.
Eger cep yazarsaniz ozele..size ulasmis olurum.

almira 14-09-2010 14:00

2 Eklenti(ler)
Sayın Eşkiya; kabaklarınız gerçekten çok hoş. Benim de birkaç çeşit süs kabağım var. Henüz çok küçükler. Biraz daha gelişip şekillerini tam oluşturunca fotoğraflayacağım.

Bunlar bahçemdeki susaklarım. Tohumlarını gönderen arkadaşlara çok çok teşekkür ederim.

doga-dostu 17-09-2010 13:56

bende yetiştiriyorum

teyzem bana 2 tane su kabağı getirmişti geçen mart ayında.ektim büyüdüler büyüdüler perdeye sarınıyorlar ne yapacağımı bilemedim.evvel ki gün bembeyaz çiçek verdi.çok sevindim ama kurudu.her yerinden tomurcuklar patlıyor sarınıyorlar yaprak veriyorlar.merak ediyorum acaba bunlar ölünceye kadar sarınır mı? birde onun altında bir tan daha su kabağı fidesi çıkmış kıyamıyorum vermeye ama başıma bela oluyor.bir arkadaşıma vereceğim ama ölür diye korkuyorum düşünüyorum ne yapsam diye acaba

thempest 17-09-2010 14:13

bence sonuna kadar devam edın sayın doga-dostu ınanın sonucu harıka bır duygu olucaktır bırakın sarsın heryerı bendede aynı sekılde bır sorun vardı serbest bıraktım ve asla pısman olmadım.

moso 18-09-2010 08:43

artık benim de su kabağım var :) ektiğim 4 adet tohumdan 2 si çimlendi :-) antalya da aralık ayına kadar bahar havası olur... 2 tanesini içeriye saksıya, 2 tanesini de şansımı deneyim bahçeye dikeceğim.

thempest 18-09-2010 11:10

söyle soyleyeyım olusan surgunde ıkı adaet cıcek oluyor bunlardan bırtanesı kol kısmı buyuk cıcek acıyor bu dollenmek amacı ıle olucan cıcektır yanı sahtedır bu meyva olmadan kurur bırde meyvanın olacagı kısa kol vardır genelde yaprak kısmının hemen dıbınden cıkar ( bendekı modeller boyleydı )bu cıcekgın sonucu meyvadır ve bu meyva olusunca uzerınde bulunan cıcek solmaya baslar buna dıkkat edın.

neting 25-09-2010 09:07

merhaba arkadaşlar. ben su kabağoyla uğraşıyorum. şu an 25 adet kadar su kabağı var ve 2, 3 ü hariç hepsinin büyümeleri durdu. benim sorum şu. taşınma durumum var ve ben kabakları şu sıralar hasat etsem olurmu. içindeki tohumlar oluşmuşmudur. mesela bazı kabaklar çok ağır bunların oluşumu tamamlanmamışmı oluyor. yardımınız için teşekkürler...

tatenkof 25-09-2010 12:11

içindeki tohumlar oluşmuştur ; ancak söyle bir durum var kabakların kuruması tam anlamıyla gerçekleşmeyebilir ve kabakların çürüyebilir. Bunun sonucunda tohumları kaybedebilirsin. Bunun yanında yapabileceğin bir şey daha var o da olgun bir kabağın tohumlarını çıkartıp kurutmak bu yöntem de işe yarayabilir. Bence bir kabağını içini çıkar kurut, diğerlerinide kurumaya bırak. Erken hasat ettiğin için büyük ihtimalle kabaklarının 8-10 u çürüyecektir yani fire vereceksin.. iyi kurutmalar..

neting 26-09-2010 10:01

ben kabakları yokluyorumda bazıları çok çok ağır. ben onlar oluşmamış olanlar diye düşünüyorum. peki ne zaman hasat etmeliyim. bilgileriniz için teşekkürler...

sungurak 26-09-2010 15:41

Merhabalar,
Hasat için hiç acele etmeyin,eger amacınız tohum almak ise sayın Tatenkof un dedigi gibi ,hiç durmadan hemen hasat edebilirisinz.Ancak amacınız kurumuş su kabakları ,sertleşmiş ve işlenmeye hazır susaklar istiyorsanız ,kasım-aralık ayı sonuna kadar bekleyin derim.
Eses kalın

dlk 28-09-2010 19:32

susak tohumunun çimlenmesi ne kadar sürer.ilk topraktan çıkışı nasıldır.resim olan varsa yayınlayabilirmi.çok cılız bir yeşillik oluştu ama susak olduğuna inanamıyorum.

cihan_as 29-09-2010 17:46

1 Eklenti(ler)
Sn dlk, Susak (Su Kabağı) 2 haftalık çimlenen fotoğrafını ekliyorum.

womport, dlk, Susak (Su Kabağı) tohumlarını bu gün postaya verdim.

dlk 04-10-2010 20:39

selam arkadaşlar.ilk tohumlarım çimlendi.yine ilk su-ka başardı.çok mutluyum.az daha gelişsin fotoğraflarım.darısı diğer heveslilerin başına.diğer çeşi,tlerin de çi,mlenmesini dört gözle bekliyorum.

neting 09-10-2010 10:54

bugün yarın su kabaklarımı taşınma sebebiylehasat edicem. umarım çürümezler. sizin düşünceniz nedir. çok emek verdim ilk ürünlerim eğer çürürse çok üzülücem...

edis2209 09-10-2010 15:15

Kemalpaşa - İZMİR sokak'ta tesadüfen rastladığım bahçesinden kopardığı "Su Kabağı"nı taşıyan insanımız... paylaşmak istedim.

doga-dostu 01-11-2010 17:03

arkadaşlar ben su kabağı büyütüyorum ama kabak vermiyor çok istiyorum NEDENNN :(

doga-dostu 01-11-2010 17:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thempest (Mesaj 696729)
söyle soyleyeyım olusan surgunde ıkı adaet cıcek oluyor bunlardan bırtanesı kol kısmı buyuk cıcek acıyor bu dollenmek amacı ıle olucan cıcektır yanı sahtedır bu meyva olmadan kurur bırde meyvanın olacagı kısa kol vardır genelde yaprak kısmının hemen dıbınden cıkar ( bendekı modeller boyleydı )bu cıcekgın sonucu meyvadır ve bu meyva olusunca uzerınde bulunan cıcek solmaya baslar buna dıkkat edın.

ciddimisin? :d iyi o zaman ortalama kaç yaşında veriyor acaba ??

doga-dostu 03-11-2010 14:14

5 Eklenti(ler)
su kabağımın resimleri işte :

doga-dostu 03-11-2010 14:16

kıyamıyorum perdeden çıkartmaya :D:D:D:D:D

doga-dostu 03-11-2010 14:22

4 Eklenti(ler)
bunlarda en son çektiklerim :)

thempest 03-11-2010 15:44

Merhaba doga dostu arkadasım

eger yanlıs gormedıysem senın acan cıceklerın degılde benım bahsettıgım dıger kollarda cıcek olması gereklı ve onlarda meyvaya donmelerı gereklı bıryerde bır yanlıslık var gıbıme gelıyor
sana bahsetmıs oldugum ıslemı denemenı tavsıye edıyorum bakalım sonucu ne olacak.

doga-dostu 04-11-2010 11:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thempest (Mesaj 712118)
Merhaba doga dostu arkadasım

eger yanlıs gormedıysem senın acan cıceklerın degılde benım bahsettıgım dıger kollarda cıcek olması gereklı ve onlarda meyvaya donmelerı gereklı bıryerde bır yanlıslık var gıbıme gelıyor
sana bahsetmıs oldugum ıslemı denemenı tavsıye edıyorum bakalım sonucu ne olacak.

iki çiçek birden açmasını çok istiyorum rüyalarıma giriyor su kabağı en son rüyamda su kabağı dans ediyor makyaj fırçası ile makyaj yapıyordu :D çıldırdım o rüyayı görünce :D

moso 05-11-2010 08:20

bi tanıdık vasıtasıyla 2 tür su kabağı buldum.Amacım onları işlemek. Dayanamadım, bi tanesini koparıp eve getirdim. İşlemek için, ne zaman hasat yapılması gerekiyor? Kasım ayı denmişti daha önce. Şu anda hasat yapsam olur mu? Yalnız, kabaklar biraz küçük göründü gözüme, diğer taraftan hala çiçek açmaya devam ediyor. Tamamına yakının alabileceğim kabakların.

dr.ubeyt 05-11-2010 23:02

Elimde bulunan süs kabağını nasıl çoğaltabileceğimi araştırırken tesadüf eseri bu siteye rastladım. Ve benim gibi toprak sever insanlar olduğunu görmek beni çok mutlu etti.
Benim süs kabağım hediye geldi ve buradan edindiğim bilgiye göre zannımca erken hasat edilmiş. Çünkü üzerindeki renkler soldu fakat tohumları içerisinde sallanmaya başladı.
Onları alıp nasıl muhafaza ederim?

Bir bilen varsa lütfen anlatır mı?

dlk 05-11-2010 23:10

Bildiğim kadarıyla onları ortadaki noktadan açıp alabilir ve ekebilirsiniz. Mart ayında ekilmesi tavsiye ediliyor.Çekirdekleri ekmeden 24 saat suda bekletip çıtlatıp ekmemi tavsiye etmişlerdi. Sungurak ve cihanas bana çok yardımcı oldular.üyeliğiniz hayırlı olsun.

thempest 06-11-2010 17:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dr.ubeyt (Mesaj 713027)
Elimde bulunan süs kabağını nasıl çoğaltabileceğimi araştırırken tesadüf eseri bu siteye rastladım. Ve benim gibi toprak sever insanlar olduğunu görmek beni çok mutlu etti.
Benim süs kabağım hediye geldi ve buradan edindiğim bilgiye göre zannımca erken hasat edilmiş. Çünkü üzerindeki renkler soldu fakat tohumları içerisinde sallanmaya başladı.
Onları alıp nasıl muhafaza ederim?

Bir bilen varsa lütfen anlatır mı?

Merhaba sn: dr.ubeyt :

kabagınızın alt kısmında bulunan yerden tohumlarınızı cıkartabılırsınız.ben elımdekı tohumları bıraz serın ve karanlık olan kılerımde muhafaza edıyorum kagıt zarfın ıcerısınde butun tohumlarım bır rafta benı beklıyorlar.

neslihan@ 25-11-2010 14:26

Su kabaklarım

Benimde sukabaklarım var :p Bir su kabağı öyküsünde fotoğraflarını paylaştığım için buraya koyamıyorum... Bu yıl bahçedeki pelit ağacımın altına ekip sarmaşıklarını dallara sarmak istiyorum..Görsel olarak paylaşırım yine sizinle : rolleyes:

cigdoos 25-11-2010 17:10

merhabalar herkeze

ben yazın ektıgım susak fıdelerımden sadece ıkı adet elde ettım suan hala

dalında 2 sıde yesılden hafıf sarımsıya donduler

ne zaman kopartıcagım konusunda

kararsızım dalındamı kuruyucak yoksa dısarıdamı

şimdiden tesekkurler...

sungurak 25-11-2010 18:46

sayın cigadoos bırakın dalıda kurusunlar erken koparılan meyvelerin çoğunun kaderi buruşmak ve çürümektir.

cigdoos 25-11-2010 19:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sungurak (Mesaj 719218)
sayın cigadoos bırakın dalıda kurusunlar erken koparılan meyvelerin çoğunun kaderi buruşmak ve çürümektir.

ne kadar zaman ıcınde kururlar pekı?

bide sızce ne kadar tohum çıkar içinden

limon 26-11-2010 12:17

Benimkiler geçen yıl tüm kışı dalında ve dışarda geçirdiler, üzerlerinde tuhaf oluşumlar oldu, küfleniyor sandım ama hiç bir şey olmadı. Yaz başı güneşle beraber tam kuruyup tahta gibi oldular.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024