agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Scindapsus pictus (Argyraeus) (Pothos sarmaşığı) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/14344.htm)

serap 27-03-2007 15:25

Scindapsus pictus (Argyraeus) (Pothos sarmaşığı)

MERHABALAR YENI ALDIGIM POTOS SARMAŞIĞIM VAR BAKIMI HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.:rolleyes:

Ela 27-03-2007 18:31

Patos benim çok sevdiğim bir sarmaşık çeşidi ,yerini severse kısa bir sürede büyür,2 günde bir dinlenmiş su veriyorum.Ayda bir ,mart ayından eylül ayına kadar ,gübreliyorum.15 günde bir yapraklarını yıkıyorum.Hergün su spreyi sıkıyorum.Direkt güneş sevmiyor,tülün arkasından güneş alıyor.Bende ki patos şu anda çok mutlu.

serap 28-03-2007 10:00

Benim Sarmasigim Henuz Cok Kucuk Insallah Sizinki Gibi Guzel Olur Su An Canli Gozukuyor Direk Gunes Isigi Almiyor Yapraklarina Su Puskurtmeyi Uyguluycam Bende Tavsiyeniz Icin Tesekkurler

Penelophe 19-05-2007 23:14

1 Eklenti(ler)
Selamlar;

Ben yaklaşık bir yıldır patosa sahibim ve 3 ay öncesine kadar hemen hemen hiç gelişememişti. Eski evimizin salonu az güneş alıyordu ve balkonda çok rüzgarlıydı. Bu yüzden salonda kalıyordu. 9 ayda her daldan sadece 2şer yaprak çıkardı ve yaprak araları 10 cm yi buluyordu. Az ışık aldığı için yaprakları küçük ve 2 yaprak arası mesafeleri büyük olur. Buda hiç hoş bir görünüm değildir.

3 aydır yeni evimizdeyiz ve yeni evimizin oturma odası mükemmel ışık alıyor, çok aydınlık. Ve patos buna bayıldı :)

İnanılmaz gelişme var, resimlere dikkat ederseniz alt yapraklar zayıf, küçük ve 2 yaprak arası mesafeleri uzun ama son 20 cmlik bölgeye bakarsanız, özellikle en üst yapraklar bitkimin şu ana kadar sahip olabildiği en büyük, canlı, parlak ve güzel yapraklar, 2 yaprak arası mesafede kısaldı :)

Daha geçen gün uzama çubuğunu da değiştirdim. (artık yetişemiyorum hızına, Maşallah) Bence bir patos ondan daha mutlu olamaz :)

saygılar.

GLCN 30-05-2007 12:30

Bu sarmaşıktan bende de var salonun bir köşesinde terk edilmş gibi duruyor pek bakım yapmıyorum ama o bana inat kendi halinde yetişiyor çok ta canlı ve sağlıklı olarak büyüyor.Atmayada kıyamıyorum. (kendisini hiç sevmemde annemin hatırına kalıyor.)

Sevilay 15-08-2007 11:09

Merhaba.Bende de 2 saksı Potos var.Bir arkadaşım vermişti çelik olarak.Aklıma geldikçe suluyorum.Ama çok ışık alan bir camın önünde,tülün arkasında büyüyor.Gayet sağlıklı.Yalnız benimki iki renk.Yaprakların üstü suluboya ile boyanmış gibi beyaz.Bana veren arkadaşım suda da yetiştiğini söylemişti,denedim.Banyada cam bir vazoya koydum.Suyun içinde bayağı köklendi ve çoğaldı.Daha sonra bir arkadaşıma verdim ben de.Çok kolay köklenen ve büyüyen bir sarmaşık türü.İsteyen olursa seve seve bir dal yollarım.

Penelophe 18-08-2007 02:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevilay (Mesaj 142422)
.Yalnız benimki iki renk.Yaprakların üstü suluboya ile boyanmış gibi beyaz.

Sevilay, bendekinde de ala yapraklar var fakat arada çıkıyorlar.:) Yani tamamen beyaz **** yeşil değil yapraklar, arada alalı yapraklarda çıkarıyor. Yarın eklerim son halini, son bir aydır yerini değiştirmiştim ama hoşlanmadı, ışığı çok fazla seviyor sanırım. Boyu sürekli uzuyor ama yapraklarda küçülme var. Bende ona sürekli tırmanma çubuğu almak istemediğimden yukarı doğru uzayan dalları tekrar aşağı doğru uzatıyorum.:)

Sevilay 18-08-2007 16:14

Penelophe,ben uzayan dalları hafif kıvırıp tekrar toprağa hafif gömüyorum.Oradan köklenip tekrar kısa başka dallar veriyor.Işığı bol aldığı için de yapraklar hep alacalı ve büyük oluyor.Ben daha hiç çubuk kullanmadım.
Sen de dene istersen.;)

Penelophe 20-08-2007 10:13

Sevilay teşekkür ederim.
Mesajını okur okumaz gidip yukarı kıvırdığım dallardan ikisini hafifçe toprağa soktum.:D
Bakalım sonuç ne olacak.:)

Sevilay 23-08-2007 12:04

Penelophe,yanlış anlaşılma olmasın.Dalın ucunu değil,ortadan bir yerini hafifçe toprağa göm.Gömdüğün kısmın ucu yeni filizmiş gibi topraktan çıksın.Oradan da yeni filizler vererek çoğalsın.
Çok sevgiler.;)

tugo 23-08-2007 14:11

Çok azimkar bir bitkidir.Bendeki bütün salonu sarmış idi.Taşınırken hediye ettim,dalları sökmesi ve ayrı ayrı kangal yapılmaları 4 saat sürdü.
Çok aydınlık ister,yalnız muhakkak duvar vs bir yere dokunması lazım,oralarda dallar kalınlaşıyor ve sürgün vermeye hazır gözler yapıyor.Buraları toprağa batırabilirsiniz,çelikten de suya batırmakla da ürer.Ama bir yere değmeyi çoook seviyor,ona bu şansı verin:))

Penelophe 23-08-2007 14:18

Sevilay teşekkür ederim.:)
Bende öyle yaptım zaten.;)

berduray 22-03-2008 16:37

Sarmaşıklar nasıl sarılır?

Doğru yerdeysem eğer linkte sarmaşığın hızlandırılmış sarılması var.

http://www.herice.biz/mail/1924/

Penelophe 22-03-2008 17:33

Başlığı Patos olarak değiştirir misiniz lütfen?

altinediz 26-11-2008 08:49

Merhaba arkadaşalar. Bende de Patos dan var. Önceleri çok sağlıklı idi. Fakat son zamanlarda aralardan sararmalar oluyor. Daha sonra onlar kuruyor. Ayrıca önceden uç ürgünlerden çıkan yapraklar büyüyordu. Fakat şimdi geneli çok küçük kalıyor. Bunun sebebi ne olabilir. Nasıl eski sağlığına kavuşturabilirim.

sukranayalp 26-11-2008 09:06

Sevgili Penelophe, Latince Pothos ve Scindapsus olmak üzere 2 adı olan bu çiçeği biz kendi dilimizde patos olarak da söylesek, potos olarak da söylesek pek farketmiyor diye düşünüyorum.

Volare 06-03-2009 11:13

Scindapsus pictus (Argyraeus) (Pothos sarmaşığı)

3 Eklenti(ler)
Yaprakları çok narin, üzerindeki benekler pigment eksikliğinden değil, sanki üzerine sim gibi yapışmış gümüşi bir halleri var. Yaprak kıyısı da çepeçevre aynı simle kaplanmış 1-2 mm eninde.

Eklenti 66967

Eklenti 66968

Eklenti 66969

Günüm 13-03-2009 20:43

Aydınlık, nemli ve sıcak bir ortam uygundur. Gelişme döneminde bol kireçsiz su verilmelidir. Yapraklara su püskürtülmelidir. Nemin düşük olduğu durumlarda yapraklarda kıvrılma ve dökülmeler görülebilir. Kışın az su verilmelidir.

Gübreleme: Yazın 15 günde bir
Üretme: Tepe ve gövde çeliği ile
Saksı değiştirme: İlkbaharda

Volare 13-03-2009 21:58

Tesekkurler , demek ki cesme suyu dokundu .
Yagmur suyu uygundur herhalde .
pH tercihi nedir acaba ? O konuda da bilgi bulursaniz sevinirim .
Saygilar.

Günüm 14-03-2009 14:28

Onu da buldum sevgili Volare.
PH 5 ile 6,5 arası uygunmuş.

Yarı ya da tam gölge ama aydınlık bir ortam isteği varmış.

Ve yaprakları zehirli bir bitkiymiş. Aman dikkat. İki sulama arasında da toprağı asla kurutmayın diye de eklemişler. Tropikal bir bitki. İpek ya da saten pothos sarmaşığı ismi de kullanılıyor.

Volare 14-03-2009 20:48

Sevgli Günüm ,
verdiğinz bilgiler benim için çok degerli .
Akvaryumcuların sitelerinde şu bilgiyi buldum''Scindapsus pictus harika bir bitki. Gözenekli hidrokültür saksisi icinde yarisi suyun içinde akvaryumun tepesine astim birkaç ay içinde akvaryumun içinde salkim saçak kök saldi. çok isik istemiyor ve acayip hizli büyüyor. salkim saçak kökleri de akvaryuma vahsi bir görüntü veriyor. ''
Anlaşılan suyu çok seviyor.Sadece ''Gözenekli hidrokültür saksisi'' ne manaya geliyor çözemedim.

Volare 14-03-2009 21:40

2 Eklenti(ler)
Scindapsus pictus (Satin Pothos)
doğada ve saksıda .
Darısı benim bitkimin başına .

Günüm 15-03-2009 15:07

Değerli bir bitki sanırım. e-bay'de çelik satıldığını gördüm. Fiyatı da oldukça pahalı küçük bir çelik için.
Güle güle büyütün.

Volare 15-03-2009 16:35

Gordugunuz bitki haric ,
bir de tek yaprak ve gozu olan bir celigim var .
Asil onu nasil koklendirecem - endisem bu ?
Rengi guzel de yapragin diriligi azalmis;(

Günüm 15-03-2009 19:29

Suya koymayı deneyebilirsiniz. Pothos sarmaşığını böyle çoğaltıyorum ben. Suda köklenince de ekiyorum. Diriliğini kaybeden çelikler suda bekleyince canlanıveriyor. Ama sizin türünüz bende olmadığı için tam eminim demek doğru olmaz.

Volare 15-04-2009 22:29

Verdiginiz bilgiler cok faydali oldu .
Bu arada yapraklar ve ucu haric bitkinin govdesini toprakla kapattim ,
2 kez gubre verdim .Su anda ucunda gelisme oldu , ikinci yapragin dibinden yeni filiz veriyor . Fisfislamaya icme suyu ile devam ediyorum .
Tek gozu olan yaprak kurumaya baslamisti , goze zarar vermeden saglam dokuya kadar curumeye baslayan govde ve yapragi kestim , icinde komur olan su icine koydum. curume ve kuruma durdu ,filiz ve kok verme konusunda gelisme var.

Volare 08-08-2009 21:34

Yatırmış olduğum sarmaşık kök salmıştı .
Bitkiyi ikiye böldüm , iki saksı ipek pothos oldu .
Bunu başka yetiştirenler mutlaka vardır .
Görüş ve tecrubelerini paylaşmalarını bekliyorum.
Saygılar .

isolet 09-08-2009 00:13

sayın volare galiba sizin sarılıcılar tutkunuz var. Her türden elinizde var nerde ise.

Volare 09-08-2009 01:36

Seviyorum da ,
bircok tur de var elimde , ama yeni birsey gorunce dayanamayip onu da, zor da olsa, ediniyorum .
Sizin ingilizceniz iyimis , kaynak bulamazsam
( turkce)yardim edermisiniz ?

isolet 09-08-2009 10:13

yardım ederim tabi ne demek.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024