agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sarılıcılar (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/)
-   -   Orman Sarmaşığı (Hedera sp.) (http://www.agaclar.net/forum/sarilicilar/1133.htm)

ginkgo biloba 29-05-2009 10:55

Babamların evinin önünde var çok büyüdü ağaç oldu diyebilirim. Çok pislik yapıyor diye kaldırmayı düşünüyoruz. Arkadaşlar orman sarmaşığına üzümsü meyve veya başka bir tür aşılanabilirmi acaba.

nevsune 29-07-2009 11:21

4 Eklenti(ler)
Sarmaşık hastası olup da hedera hastası olunmaz mı? Zaman zaman hedera krizlerim tutuyor. Bir zamanlar deli gibi dolanmış ama bir türlü istediğim hederaları bulamamıştım. Kimi zaman bulduklarımı da fazla yaşatamamıştım. Sonuncusunu 2 yıl önce kabuklu bite kurban vermiştim. Bu yıl yine hedera krizim tuttu. Şükür ki, şimdi artık seralardan daha çok yapı marketlerde çeşit çeşit hederalar var.

Geçenlerde Bauhausdan iki çeşit hedera aldım.
Eklenti 95440

Bu, Coyoteciğimle birlikte aldığımız pembe dokunuşları olan hederamız. Şimdiden onunki fark atmaya başladı.
Eklenti 95441

Bu da yine Coyoteciğimle birlikte büyütmeye çalıştığımız minik hederamız.
Eklenti 95442

İşte asıl yıllardır istediğim hedera. Bunu Fethiyeden getirmiş birisi bir açıklık alanda satıyordu. Görünce sevinçten deliye dönmüştüm hemen aldım. Yalnız aldığımdan buyana 2 ay geçti, ne öldü ne ondu. Bunda da beklemedeyim.
Eklenti 95443

Eser İlhan 09-08-2009 12:38

Bahçem içim alaca yapraklı hedera yetiştirmek istiyorum.Hedera çeliği almak için bu günler uygun mudur? Direkt olarak toprağa mı (veya torf??) dikmeliyim yoksa önce suda mı köklendirilmeli. Dikim için suda oluşan kökler ne kadar büyümeli? Dikim ortamı nasıl olmalı?...
Daha doğrusu , özetlersem: Çelikten en uygun şekilde hedera nasıl yetiştirebilirim? Teşekkürler :))

nevsune 19-08-2009 10:16

1 Eklenti(ler)
Son fotoğraftaki nazlı alacalı sarmaşığım beni tam 3 ay beklettikten sonra bir dalını kuruttu ama diğer dalın ucundan ve yaprak arasından sürmeye başladı. Bu kışı çıkartabiliriz umarım. Yıllardır istediğim bu sarmaşığı yetiştirmek bende saplantı oldu:)

lastmohikan 03-09-2009 11:29

kenarı beyaz olandan ve geniş yapraklı canlı yeşil olandan var bide süpriz oldu yaban şekilde bir amerikan sarmaşığı çıktı bahçede büyüyo kendince sulama yapıyorum çok güzeller sarmaşıksız olmaz.amerikan sarmaşığı dışındaki olanlar yaprak dökmüyor galiba.

selis 11-09-2009 12:24

E.Ü. Bilgisayar Müh. Bahçesinde parmaklıklarla bütünleşmiş bir çardak..
http://img132.imageshack.us/img132/4016/dsc00017xm.jpg
http://img4.imageshack.us/img4/1282/dsc00014wi.jpg
http://img4.imageshack.us/img4/4439/dsc00016co.jpg
http://img16.imageshack.us/img16/770/dsc00020ll.jpg

lastmohikan 05-10-2009 17:08

Bu bitkiyi çoğaltmak için tohum beklemesek te çabuk oluşturma yolunu öğrensek.

acaba bir bilgi varmı?

Samsunlu55 27-10-2009 11:01

Orman sarmaşığının birkaç türü doğal olarak yetişiyor bunlardan çelik alıp evin duvarına sardırmak istiyorum çeliği ne zaman almalıyım? Alacağım çeliklerin yanlarında küçük küçük kökler var bu ayda çelik yapsam olur sanırım.

selis 27-10-2009 11:19

Köklü olanları biraz suda bekletip dikin... Geçen hafta aynı şekilde diktim sanırım tuttular..

Harun Parlak 29-12-2009 22:14

4 Eklenti(ler)
Bende İSTANBUL 'un en yaşlı hedera sını fotorafladığıı sanıyorum.

nariçi 29-12-2009 22:49

Bu kadar büyüdüğüne göre çevre bitkilere ne oranda zaralı olabiliyor, araştıran var mı acaba! Ona göre bahçedeki hederaları kökleyip çıkaralım.

A.Şahin 29-12-2009 23:27

Zarar mı? Kökleyip çıkarmak mı?:( Varsın bu kadar gelişsin de etrafına zararı olsun.

sabah 11-02-2010 11:38

3 Eklenti(ler)
Değişik yaprak biçimli türleri de var.

Hedera helix "California fan"
Eklenti 124785

Hedera helix "Green Finger"
Eklenti 124786

Hedera helix "tear"
Eklenti 124787

Feneriumoki 23-02-2010 18:00

Hedera helix ile ilgili ödevim var fakat bitkinin kendisini de bulup okula goturmem gerekiyor.Nerde bulabilirim? yardımcı olabilirmisiniz?

k_donmez 10-04-2010 20:12

2 Eklenti(ler)
Geçen yıl diktiğim hederalar yıl boyunca pek gelişememişti. Ancak bu yıl baharla birlikte atağa kalktılar. Sarkıcı formda belirli bir alanı örtmeleri için kullandığım hederalar her yaprağın dibinden sürgünler vermeye başladı. İkinci fotoğrafta yer alan alacalı hedera ise yerini beğenmiş. Bu yıl çok büyümesi lazım.

Zühre Demir 10-04-2010 20:29

1 Eklenti(ler)
Bu da benim evcil orman sarmaşığım. Bugün terasa koydum. Bakalım ne kadar büyüyecek bu yaz...

Eklenti 135424

selis 10-04-2010 21:17

Zühre bende de bu boylarda bir hedera vardı.. Saksısı da ortalama bu kadar.. Bahçeye dikerken köklerini görünce inanamadım.. Saksının içinde dolanmış durmuş.. Şimdi bahçede olunca inanılmaz uzadı.. İsterseniz büyük bir saksıya alın ya da bahçeye.. Tam gelişim zamanı şimdi..

xelax 30-04-2010 13:48

Çok sarmaması için ne yapmalıyım?

1 Eklenti(ler)
Merhabalar,
iki yıl önce bahçeme bir komşunun istemeyip atmaya kalktığı saksıda bir sarmaşığı ekmiştim. Bu hedera mıdır türü nedir? asıl merak ettiğim bahçe duvarından aşağı sarkıttım baya büyüdü ama benim balkonuda işgal edecek galiba ona yön vermek, gitmesini istemediğim alanlara gitmesini engellemek için ne yapmalıyım?Bahçenin tüm zeminide kapladı gibi başka şeylerde ekmek ve düzenlemek istiyordum toprakta nasıl durdururum acaba?

Şimdiden teşekkürler...

nariçi 30-04-2010 14:28

Hederaların saksıda aranjmanı güzel olur, fazla da büyüyemezler, yapraklar da küçük kalır.

k_donmez 30-04-2010 15:29

Sayın Xelax
Budayın. Korkmayın.

selis 01-05-2010 10:34

1 Eklenti(ler)
Duvara tırmanan modelinin (Boston Ivy & Üçlüm Sarmaşık) tohumundan dikmiştim neredeyse 1 ay oldu hareket yok.. Çeliklerin bazıları ise sürgün veriyor ama, bir tanesini çıkarıp baktım kök salmamış halen.. Erken mi oldu anlamadım ki..

Jezebel 01-05-2010 11:12

Ben sayın ahmeterin begonvil köklendirmek için kullandığı yöntemi hedera için kullandım .
Bu sıcaklıkta bile bahçede pet şişenin içinde köklendi .

nariçi 01-05-2010 11:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selis (Mesaj 629314)
Duvara tırmanan modelinin (Boston Ivy & Üçlüm Sarmaşık) tohumundan dikmiştim neredeyse 1 ay oldu hareket yok.. Çeliklerin bazıları ise sürgün veriyor ama, bir tanesini çıkarıp baktım kök salmamış halen.. Erken mi oldu anlamadım ki..

Sizin sarmaşık amerikan sarmaşığı herhalde, köklenir sabredin

k_donmez 21-05-2010 20:43

2 Eklenti(ler)
Alacalı hedera beklediğim gibi bol sürgün verdi. Bu sürgünlerde, yeşil beyaz yaprakların önce yeşil kısmı oluşuyor. Bu halini görünce sağlıksız bir yaprak olduğunu düşünüyorsunuz. Daha sonra gelişme devam ediyor, yeşil yapının kenarlarına dantel gibi beyaz doku işleniyor ve sulu boya fırçasından çıkmış bir sanat eseri gibi alacalı hedera gelişmesini sürdürüyor. Bu bitki bir doğa harikası.

melikesarı 22-05-2010 09:05

Bende dün sarmaşığın kökünden çıkmış dal minik bir dal aldım bardağın içine koydum köklenmesini bekliyorum. Gölgedemi bekletmeliyim yoksa güneşemi bilemedim bardak koyu renk plastik. Sormak istediğim sıcakdamı daha çabuk büyür yoksa Serindemi? Köklendirici toza batırıp direk bahçeye diksem bu mevsimde tutarmı? Bizim buraya hala yaz gelmedi hava serin yazı göremeden kış gelecek diye korkmaya başladım :)

S Güngör 23-05-2010 23:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melikesarı (Mesaj 643280)
Sormak istediğim sıcakdamı daha çabuk büyür yoksa Serindemi? Köklendirici toza batırıp direk bahçeye diksem bu mevsimde tutarmı?

Serinde köklenmesini bekleyin. Direk güneş almasa bile ölmez gölgeyi sever korkmayın.

melikesarı 25-05-2010 14:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi S Güngör (Mesaj 644256)
Serinde köklenmesini bekleyin. Direk güneş almasa bile ölmez gölgeyi sever korkmayın.

Teşekkür ederim. Henüz bir gelişme yok olursa buradan baylaşıcam :))

melikesarı 11-06-2010 13:21

Malesef benim hedera çeliğim köklenmedi bende bugün pazardaki çiçekçide görünce hemen iki tane yaklaşık ikişer metre boylarında aldım. Birazdan kameliyanın etrafını sarması için toprakla buluşturacam. Umarım yerini sever kışın soğuklara dayanabilir.

şehnaz 09-08-2010 13:37

biz izmirde çiğli ilçesinde yaşamaktayız bu sıcaklarda bütün gün güneş gören evimizin içinde doğal yollardan serinlemeye çalışıyoruz . sarmaşık kaplı evler geldi aklıma araştırdım hedera imiş . benim ne sorum şu olacak evimiz müstakil ve her yöne doğru cephemiz var. kuzey ile doğu cephesinden endişeli değilim ama asıl bize lazım olan güney ve batı cephelerinden üç katlı olan evimizin etrafına hedera helix, veya hangi cinsi uygunsa,dikilirse yaşatabilir ve evimize sardıra bilirmiyiz . izmirin kavuran rüzgarlarına dayanabilen hedera veya başka duvarlara tutunabilen sarmaşıklar bilenler bana yardımcı olurlarsa cok memnun olurum .

şehnaz 09-08-2010 14:01

1 Eklenti(ler)
Bir de sormak istediğim acaba bu Hedera cinsi bir sarmaşık mıdır? Tutungaçları olmadığını gördüm, duvarın dibine diksem yine de bu kendi kendine tutunur mu? Çitten aldım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024