agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni350Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2016, 15:32   #331
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016

Benimki de bu durumda. Sarilacak yer bulamadigi icin daha fazla gelismiyor sanirim. 11. sayfada gordugum gibi bir sarilma panosu yaptirmak istiyorum insallah. Alali yaklasik 2 sene oldu ama gayet saglikli olmasina ragmen hic cicek acmadi.

Milla beğendi.
Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 11:02   #332
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2015
Benimki 6 ay sonra ilk defa çiçek veriyor.

Tavsiye edildiği gibi kışın soğuk bir odada tutmuştum çok az suyla. Odanın penceresi hep açıktı, gece 10 derece civarını görüyordu.
Baharda bol ışıklı bir yere alıp sık sık sulamaya ve gübre vermeye başladım.

Eklenen Resimler

maxima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2016, 10:12   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2015
Arkadaslar acil yardim madagaskar yaseminimde bir sorun var çozemiyorum ne yapmam lazim sararmalar çogaliyor

Eklenen Resimler

hazan-z beğendi.
asyaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2016, 10:13   #334
Ağaç Dostu

Yeni sürgünler dahil sararıp düşüyor

hazan-z beğendi.
Eski 24-07-2016, 10:37   #335
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Güneş'e çıkarın, gübre verin

hazan-z ve A_NOMAD beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 06:49   #336
Ağaç Dostu

Güneşteydi zaten sararmaya başlayınca içeri almıstim tavsiyeniz üzerine tekrar dışarı aldım bakalım umarim sararma durur

hazan-z beğendi.
Eski 27-12-2016, 10:24   #337
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Konuyu canlandıralım

Bazı arkadaşların başarılı bir şekilde bitkilerini çiçeklendirebildiklerini görüyorum. Sormak istediğim nokta, çiçeklerin yeni dallarda mı, eski dallarda mı çıktığı. Budarken buna dikkat etmek lazım çünkü.

Özellikle konunun uzmanı Jezebel ve musk'un değerli tecrübelerini bekliyoruz.

hazan-z beğendi.
anarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2016, 10:30   #338
Ağaç Dostu

Bu arada bitkilerinden çoğaltmak isteyenler için Daldırma Tekniği ile Üretim başlığındaki "Hava Daldırması" yöntemi kullanılabilir.

Başlıkta kullanılan fotoğrafta da yanılmıyorsam Stephanotis Floribunda'yı görüyoruz:

Şahsen denemeyi düşünüyorum. Şayet denersem, tecrübelerimiz burada paylaşıyor olurum faydalı olması açısından.

kamil35 ve hazan-z beğendi.
Eski 28-12-2016, 08:29   #339
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anarius Mesajı Göster
Konuyu canlandıralım

Bazı arkadaşların başarılı bir şekilde bitkilerini çiçeklendirebildiklerini görüyorum. Sormak istediğim nokta, çiçeklerin yeni dallarda mı, eski dallarda mı çıktığı. Budarken buna dikkat etmek lazım çünkü.

Özellikle konunun uzmanı Jezebel ve musk'un değerli tecrübelerini bekliyoruz.
Çiçekler yeni sürgünlerde oluşur. Ancak bu mevsimde çiçeklenmesini beklemeyin. Seralarda satılanlar ozel ortamlarda bu mevsimde çiçeklenebiliyor. Normalde evlerde bu mevsimde bitki uyku dönemindedir.Minimum su...

hazan-z ve anarius beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2016, 08:36   #340
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Bu arada bitkilerinden çoğaltmak isteyenler için Daldırma Tekniği ile Üretim başlığındaki "Hava Daldırması" yöntemi kullanılabilir.

Başlıkta kullanılan fotoğrafta da yanılmıyorsam Stephanotis Floribunda'yı görüyoruz:

Şahsen denemeyi düşünüyorum. Şayet denersem, tecrübelerimiz burada paylaşıyor olurum faydalı olması açısından.
Burada örnekteki resim kauçuk bitkisi. Stephanotis de büyük ihtimalle bu yontemle çoğaltılabilir. Ama bence gereksiz uğraş. İlkbaharda şubat mart gibi zaten bitkiye bir budama yapılmalı. o zaman alacağınız parçalardan kolaylıkla çelikleyebilirsiniz. Daha onceki mesajlarımda nasıl yapılacağını anlatmıstım.

hazan-z beğendi.
Eski 29-12-2016, 09:37   #341
Ağaç Dostu

Paylaşımlarınız çok faydalı olacak. Minnettarım.

Mesajlarınızda çoğunlukla çoğaltma konusunda ipuçları verilmiş. Çiçeklenmesi için sanırım ekstra gayret harcamıyorsunuz diye anlıyorum. Yerini sevdiği için bitki normal yaşamına devam ediyor, yapması gerektiği işi yapıyor, çiçekleniyor?

hazan-z beğendi.
Eski 29-12-2016, 11:10   #342
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Paylaşımlarınız çok faydalı olacak. Minnettarım.

Mesajlarınızda çoğunlukla çoğaltma konusunda ipuçları verilmiş. Çiçeklenmesi için sanırım ekstra gayret harcamıyorsunuz diye anlıyorum. Yerini sevdiği için bitki normal yaşamına devam ediyor, yapması gerektiği işi yapıyor, çiçekleniyor?
kışın ayda 1 gibi yazın biraz daha sık diğer bitkilerimle birlikte onlar da gübreleniyor. Aydınlık güzel ışık alan bir yerde iseler bahar ortasında tomurcuk göstereceklerdir. Mart- kasım arası bahçede sonra camekanlı serin alana geçerler.

hazan-z beğendi.
Eski 30-12-2016, 07:30   #343
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
kışın ayda 1 gibi yazın biraz daha sık diğer bitkilerimle birlikte onlar da gübreleniyor. Aydınlık güzel ışık alan bir yerde iseler bahar ortasında tomurcuk göstereceklerdir. Mart- kasım arası bahçede sonra camekanlı serin alana geçerler.
Geçen Mayıs'ta aramıza katılmıştı (iç mekan). İlk birkaç günde çiçeklerini döktü. Tahminimce ortam değişikliğinden veya iç mekanı sevmediğinden kaynaklı oldu. Ardından daha büyük saksıya yerleştirdim. O zamandan beri çiçek açmadı, ara ara yeni sürgünler çıkardı, büyüdü. Özellikle bir keresinde yapraklarını nemli bez ile temizledikten sonra resmen çoştu.

Haziran'dan beri kalıcı yerinde - mutfaktaki güneye bakan pencere önünde. Bol bol ışık alıyor. Normalde sabah güneşi (doğu) öneriliyor, yakıcı öğle güneşi önerilmiyor. Doğru mu yapıyorum bilmiyorum, ama bitkinin rahatsız olduğunun işaretlerini görmeyene dek yerini değiştirmeyi düşünmüyorum.

Genel olarak keyfi yerinde. Mayıs'tan beri sadece bir yaprağında sararma görüldü, onu da daha geçen gün farkettim. Yaşlı yaprakta olduğundan her ihtimale karşı sıvı solucan gübresi verdim. Sararma tek tük olabiliyormuş zaten bu mevsimde bildiğim kadarıyla.

Bu koşullarda çiçek açar mı veya açmasını istiyorsanız şunu yanlış yapıyorsunuz, düzeltin diyebileceğiniz bir husus varsa duymak isterim.

hazan-z beğendi.
Eski 01-01-2017, 21:56   #344
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Geçen Mayıs'ta aramıza katılmıştı (iç mekan). İlk birkaç günde çiçeklerini döktü. Tahminimce ortam değişikliğinden veya iç mekanı sevmediğinden kaynaklı oldu. Ardından daha büyük saksıya yerleştirdim. O zamandan beri çiçek açmadı, ara ara yeni sürgünler çıkardı, büyüdü. Özellikle bir keresinde yapraklarını nemli bez ile temizledikten sonra resmen çoştu.

Haziran'dan beri kalıcı yerinde - mutfaktaki güneye bakan pencere önünde. Bol bol ışık alıyor. Normalde sabah güneşi (doğu) öneriliyor, yakıcı öğle güneşi önerilmiyor. Doğru mu yapıyorum bilmiyorum, ama bitkinin rahatsız olduğunun işaretlerini görmeyene dek yerini değiştirmeyi düşünmüyorum.

Genel olarak keyfi yerinde. Mayıs'tan beri sadece bir yaprağında sararma görüldü, onu da daha geçen gün farkettim. Yaşlı yaprakta olduğundan her ihtimale karşı sıvı solucan gübresi verdim. Sararma tek tük olabiliyormuş zaten bu mevsimde bildiğim kadarıyla.

Bu koşullarda çiçek açar mı veya açmasını istiyorsanız şunu yanlış yapıyorsunuz, düzeltin diyebileceğiniz bir husus varsa duymak isterim.
Çiçek açmıyşorsa bir ihtimal kışı ev ortamında gereğinden fazla sıcak bir ortamda geçirdiğindendir. Bu dönemde bitkide hareket olmaması lazım. Benim bitkilerim kışı camekanda geçiriyor ve ısı gündüz 18-19 civarı geceleri 13-16 arasında oluyor. Kış girişinde ve baharda bir miktar yaşlı yaprak sarartır bu da normaldir. Kışı serin bir ortamda geçirmesini sağlarsanız bahardan sonra çiçeklenecektir. Havalar ısınca bitkide hareket baslayacaktır o zaman biraz da gübreleme yaparsınız.

hazan-z ve PEPPE beğendi.
Eski 01-01-2017, 21:57   #345
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:

Çiçek açmıyorsa bir ihtimal kışı ev ortamında gereğinden fazla sıcak bir ortamda geçirdiğindendir. Bu dönemde bitkide hareket olmaması lazım. Benim bitkilerim kışı camekanda geçiriyor ve ısı gündüz 18-19 civarı geceleri 13-16 arasında oluyor. Kış girişinde ve baharda bir miktar yaşlı yaprak sarartır bu da normaldir. Kışı serin bir ortamda geçirmesini sağlarsanız bahardan sonra çiçeklenecektir diye düsünüyorum. Havalar ısınca bitkide hareket baslayacaktır o zaman biraz da gübreleme yaparsınız.

hazan-z beğendi.
Eski 02-01-2017, 06:39   #346
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çiçek açmıyşorsa bir ihtimal kışı ev ortamında gereğinden fazla sıcak bir ortamda geçirdiğindendir. Bu dönemde bitkide hareket olmaması lazım. Benim bitkilerim kışı camekanda geçiriyor ve ısı gündüz 18-19 civarı geceleri 13-16 arasında oluyor. Kış girişinde ve baharda bir miktar yaşlı yaprak sarartır bu da normaldir. Kışı serin bir ortamda geçirmesini sağlarsanız bahardan sonra çiçeklenecektir. Havalar ısınca bitkide hareket baslayacaktır o zaman biraz da gübreleme yaparsınız.
Cevabınız için minnettarım sayın musk.

Malesef bahsettiğiniz sıcaklıklara ulaşamıyorum evimde. Evin içi olması gerekenin üstünde, balkon ise olması gerekenin altında... Fazla soğuk bu cinse zarar verdiğinden, mecbur iç mekanda kışlamak zorunda. Sonuçlarına katlanmak zorundayım malesef. İlkbaharda neticesini göreceğiz.

musk ve hazan-z beğendi.
Eski 04-01-2017, 05:27   #347
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Geçen sene kısaltmıştım , sarıp sarmalayıp kışı geçirttim bahçede.
Bu sene tamamen kendi direncine bıraktım garibi.
Boy olmuş yine 3-4 metre. Hala yaprakları duruyor.
Sonuçları göreceğiz.

hazan-z ve anarius beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 14:24   #348
Ağaç Dostu

Yaşlı yapraklar sararmaya başladı. Soğuk çarpmış olabilir mi? Böyle mi oluyor soğuk çarpınca?

hazan-z ve Milla beğendi.
Eski 04-02-2017, 12:11   #349
Ağaç Dostu

Daha az ışıklı ama biraz daha sıcak (oda sıcaklığı) yere alınca sararma durdu, sararanlar döküldü.

Şimdi yeni hareketlilik başladı. Fotoğraftaki çiçek başlangıcı mıdır? Öyleyse daha aydınlık bir yere almam gerekir mi?

Eski 04-02-2017, 17:32   #350
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Daha az ışıklı ama biraz daha sıcak (oda sıcaklığı) yere alınca sararma durdu, sararanlar döküldü.

Şimdi yeni hareketlilik başladı. Fotoğraftaki çiçek başlangıcı mıdır? Öyleyse daha aydınlık bir yere almam gerekir mi?
Çiçek, tabi ki bu mevsimde bulunduğu yerden daha aydınlık bir yeriniz var ise iyi olacaktır.

anarius beğendi.
Eski 04-02-2017, 18:43   #351
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çiçek, tabi ki bu mevsimde bulunduğu yerden daha aydınlık bir yeriniz var ise iyi olacaktır.
Sayın musk, sizi konunun uzmanı olarak belirledim zihnimde , teşekkürler.

Biraz araştırdım, yerinin değişmesine karşı çok hassas olduğu söyleniyor bitkinin; ufak değişikliklerde dökebiliyorlar çiçeklerini. Ondan henüz bir aksiyon almadım.

Şöyle bir varsayımım ne kadar doğrudur? Eğer bitki bulunduğu ortamda çiçeği büyütecek koşulları yakalamışsa çiçek sürecini başlatır? Çiçekleri büyütemeyeceğini düşünürse hiç o süreci başlatmaz? Öyleyse şu anki yerinde de çiçeklerini büyütebilir?

Çok saçma da olabilir dediğim şeyler, uzmanlığım yok bu konularda, mazur görünüz lütfen.

PEPPE beğendi.

Düzenleyen anarius : 04-02-2017 saat 20:17
Eski 05-02-2017, 14:50   #352
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Sayın musk, sizi konunun uzmanı olarak belirledim zihnimde , teşekkürler.

Biraz araştırdım, yerinin değişmesine karşı çok hassas olduğu söyleniyor bitkinin; ufak değişikliklerde dökebiliyorlar çiçeklerini. Ondan henüz bir aksiyon almadım.

Şöyle bir varsayımım ne kadar doğrudur? Eğer bitki bulunduğu ortamda çiçeği büyütecek koşulları yakalamışsa çiçek sürecini başlatır? Çiçekleri büyütemeyeceğini düşünürse hiç o süreci başlatmaz? Öyleyse şu anki yerinde de çiçeklerini büyütebilir?

Çok saçma da olabilir dediğim şeyler, uzmanlığım yok bu konularda, mazur görünüz lütfen.
Sayın anarius, uzman falan değilim, biraz deneyimim var diyelim. Tabi ki bulunduğu ortamda çiçeğe durmuşsa zaten ortamı beğenmis demektir. Oyle yer değiştirmeye söylendiği kadar hassasiyetini görmedim ben. Tabi ışık alan bir yerden karanlık bir odaya taşımıyorsanız... Yine de siz yerini değiştirmeyin , nasılsa ortamı benimsemiş ve çiçeklenme başlamış. Ortamı kuru ise Biraz nem sağlayın biraz da çiçeğe teşvik için fosfor ağırlıklı gübreleme yapın. Toprağı kurumadan su verip suya boğmayın.

anarius ve PEPPE beğendi.
Eski 01-03-2017, 17:47   #353
Ağaç Dostu

Goncalar büyüyor.

Eski 14-03-2017, 15:54   #354
Ağaç Dostu

İyice belli olmaya başladı çiçekler.

Eski 21-09-2017, 21:28   #355
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Bendeki aşağı sarılmayı hiç sevmiyor.Şu an azda olsa hala çiçek veriyor.en hızlı uzayan sürgünü aşağı doğru sarıp bırakıyorum enteresan bir şekilde uzaması aniden aşırı yavaşlıyor.sardırma düzeneği bulamıyorum içime sinen.şimdilik 3-4 çubukla idare ediyoruz.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2017, 13:59   #356
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Name:  20171013_141237-1.jpg
Views: 940
Size:  75.6 KB bol sürgünde şuan
Tekzenden bu şekil sarmaşık çubuğu buldum.iki tane aldım ama böyle giderse buda yetmeyecek maşallah.

Lonicera ve kamil35 beğendi.

Düzenleyen nanemolla : 13-10-2017 saat 14:06 Neden: Eksik kelime
Eski 13-10-2017, 14:06   #357
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Eklenti 659016 bol sürgünde şuan
Güzel olmuş. Çiçek durumu nasıl? Benimkisi çok az ve nadir açıyor.

Bu arada çok soğuğu sevmiyor, kışı içeride geçirmesi gerekecek.

PEPPE beğendi.
Eski 13-10-2017, 14:12   #358
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

İçeriye çoktan aldım.Mutfak pencere kenarında bol ışık alıyor.Gündüz güneşli saatlerde pencereyi az açıyorum akşama doğru kapatıyorum.Çiçekler bitti şuan.Neredeyse heryerinden sürgün veriyor sanki.İnşallah kışıda rahat geçirir.

Eski 13-10-2017, 14:26   #359
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn anarius hala çiçekleniyorsa sizinki tadını çıkarın derim.Çiçek açtığı dönemde sürekli balkona gidip kokladıgım halde içeride de kokusunu almak için bir tanesini koparıp kulağımın arkasına takardım kokusundan uzak kalmamak adına : )
Ve ben ilk tomurcuklarını gördüğümde ay yazık bir gözde bu kadar sürgünü besleyemez iyisimi 3 tanesini falan koparayımda geriye kalanlar gür uzasın demiştim.: )) Ama kıyamayıp erteledim ve sonraları bi baktimki bunlar sürgün ucu değilmiş.Ve böylelikle ilk çiçekleriyle tanışmış olduk yaseminimin: )

anarius beğendi.

Düzenleyen nanemolla : 14-10-2017 saat 20:44
Eski 20-10-2017, 07:38   #360
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Name:  20171020_080935_001-1-1280x973.jpg
Views: 846
Size:  37.3 KB yaprak Zararı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024