agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni350Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-08-2013, 23:05   #241
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Bizim sitedeki sayfasını daha yeni buldum. Sizi hiç yormayayım ben yarın oturup bir güzel okurum sayfaları. Cevap bulamadığım sorularda size danışırım.

turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2013, 23:07   #242
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
yok benim yaseminlm yok.
genel anlamda söyledim, bitkiler fazla ilgiden şımarıyor inanın

turkankaragoz beğendi.
jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 10:16   #243
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
bu çiçekten marketlerde gördüğünüz zaman buraya mesaj bırakır mısınız?

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2014, 11:04   #244
Yeni Üye

devilstori's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2014
yardım edecek kimse yok mu??

arkadaslar 1 hafta önce adının madagaskar yasemimi oldugunu düşündüğüm sizlerinde ful yasemin dediğiniz bitkiden aldım aldıgım da çok güzel ve parlak yaprakları vardı ve cıceklerıde acmaya baslamıstı ıkı gundur birşeyler ters gıdıyor ve çiçekleri soldu sarardı dökülüyor ve yapraklarıda sararmış napıcamı bılemedım yeri gayet havadar terasımda duruyodu dıger çiçek ve bitkilerimle. anlamıorum noldugunu napıcamıda bılemıorum saksısını çiçekleri bitince degiştir demişti aldıgım yer ve ya ölücekmi çiçegim ya yardım edınn nolurrr????

devilstori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 11:30   #245
Yeni Üye

devilstori's Avatar

yardım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hkndal Mesajı Göster
Stephanotis floribunda (madagaskar yasemini) im yeni bir sürgün verdi sürgünde küçük sarı tomurcuk benzeri şeyler vardı ama kuruyup döküldü bu yüzden bu konuyu açıp stephanotis hakkında sizlerden çeşitli konularda (yeri,bakımı,üretme,gübreleme v.b) bilgi almak istiyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim.
bu çiçekten bende aldım burdakı konusmalardan fototlardan etkılendım ama işler yalunda gitmi edın napmalıyım nasıl düzelir **** düzelirmi ??

Eski 20-05-2014, 23:31   #246
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devilstori Mesajı Göster
arkadaslar 1 hafta önce adının madagaskar yasemimi oldugunu düşündüğüm sizlerinde ful yasemin dediğiniz bitkiden aldım aldıgım da çok güzel ve parlak yaprakları vardı ve cıceklerıde acmaya baslamıstı ıkı gundur birşeyler ters gıdıyor ve çiçekleri soldu sarardı dökülüyor ve yapraklarıda sararmış napıcamı bılemedım yeri gayet havadar terasımda duruyodu dıger çiçek ve bitkilerimle. anlamıorum noldugunu napıcamıda bılemıorum saksısını çiçekleri bitince degiştir demişti aldıgım yer ve ya ölücekmi çiçegim ya yardım edınn nolurrr????
1 ay geçmiş üzerinden. Ne durumda yasemininiz?

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 21:15   #247
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Doğrusu benim stephanotisim de şu anda pek keyifsiz. Saksısını iyice büyütünce zorunlu olarak yerini değiştirdim. 2 ileri,1 geri mehter adımlarıyla gelişiyor. Upuzun birkaç sap,çok farklı boyutta yapraklar... Maalesef tomurcuk yok. Yeni alanlar bu sayfayı bile okusalar üzülmemek gerektiğini görecekler. Sabır arkadaşlar

münevver48 beğendi.
egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2014, 16:35   #248
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Kışı dışarıda atlatır diye tahmin ettiğim yasemin toprak seviyesinden kurudu. Ümidi kesmişken yeniden filizlenmeye başladı.

Eklenen Resimler

YeniBON, egülnur ve Milla beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 23:31   #249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2014
Angry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Kışı dışarıda atlatır diye tahmin ettiğim yasemin toprak seviyesinden kurudu. Ümidi kesmişken yeniden filizlenmeye başladı.
Ne kadar kurukaldı ? Filizleri gayet sağlıklı gözüküyor. Maşallah. Bu sene çicek açınca bizlere haber verirmisiniz?

pembefil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2014, 04:08   #250
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Yaklaşık 3 ay boyunca bitki aksamı hiç yoktu. Yaşadığı bu stres yüzünden bu yıl çiçek açacağını sanmıyorum. Bundan böyle kış mevsimini kesinlikle iç mekanda geçirecek.

Eski 07-10-2014, 20:23   #251
Yeni Üye

devilstori's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
1 ay geçmiş üzerinden. Ne durumda yasemininiz?
malesef kaybettim yaseminimi çok çabaladım ama olmadı bu yıl yine deniyecegim şansımı daha hassas davranacagım bu defa ...

Eski 27-10-2014, 19:05   #252
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-10-2014
Arkadaşlar öncelikle merhaba siteye daha yeni üye oldum, elimde 3 adet madagaskar yasemini tohumu var. Nasıl yetiştirebilirim, %80 torf %20 perlit demiş klavuzda ama perlit bulamadım ayreten torfumda perlit mevcut acaba perlit olmaksızın torfda yetiştirebilir miyim? Ayrıca tohumu ne kadar derinliğe ekmeliyim? Ne sıklıkla ve ne kadar su vermeliyim? Sıvı bitki besini var elimde ondan kullanmalı mıyım ? Ektikten itibaren güneşi ne sıklıkla ve ne kadar görmeli ? Çoğu tabi ki kılavuzda yazıyor ama deneyimleyenlerden öğrenmek istedim ilk kez bu türü yetiştiricem de. Şimdiden teşekkür ederim

YeniBON beğendi.

Düzenleyen Hecate : 02-11-2014 saat 21:08
Hecate Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 13:51   #253
Yeni Üye

erdemn's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2014
madagaskar yaseminim tohum verdi

iyi günler arkadaşlar
madagaskar yaseminimi gecen yaz aldım. Ağustos ayında oda içinde havasız kalması nedeniyle tüm cicekleri dökülmüştü. bu yıl yaz ayında balkona aldım fazla cicek vermedi çiçeği az oldu. ama çiçeklerden sonra meyve merdi. hatta ben madagaskar yaseminim den çelikleme usulüyle çoğaltma bile yaptım. aşağıda küçük olan bir kaç tane çiçek bile açtı.

Şimdi anladığım kadarıyla madagaskar yaseminimin meyvesi kuruyunca hemen dikmem gerekli. ne kadar beklerse o kadar geç filizleniyormuş. Birde kış başlanıcı oda içine alacağım madagaskar yasemini hakkında kaynaklardan yararlanarak değilde kendi uyguladığı yöntemleri tavsiyeleri anlatmak isteyenleri dinlemeye hazırım şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Lonicera, YeniBON ve Milla beğendi.
erdemn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2014, 21:23   #254
Ağaçsever

Arkadaşlar tohum ekmiştim, 27 gün oldu hala çimlenmedi acaba bir sorun mu var ?

Eski 17-11-2014, 18:01   #255
Ağaçsever

Arkadaşlar tohumum çimlenmedi diye kaygılanırken 3 gün içinde biri nasıl da çimlendi şuanki mutluluğum tarif edilemez Acaba sizce sağlıklı gelişim gösteriyor mu ?

Name:  image.jpg
Views: 2285
Size:  30.5 KB

Eski 17-11-2014, 23:46   #256
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hecate Mesajı Göster
Arkadaşlar tohumum çimlenmedi diye kaygılanırken 3 gün içinde biri nasıl da çimlendi şuanki mutluluğum tarif edilemez Acaba sizce sağlıklı gelişim gösteriyor mu ?

Eklenti 526638
Meyveden mi almıştınız tohumu? Öyle ise ne zaman açtınız meyveyi?

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 21:41   #257
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
Meyveden mi almıştınız tohumu? Öyle ise ne zaman açtınız meyveyi?
Yok meyveden almadım tohumu, internetten sipariş etmiştim ilk defa madagaskar yasemini yetiştiriyorum üstündeki kabuk düşücek mi ? Sağlıklı mı ? Gibi sorular var kafamda. Bilginiz varsa yardım edebilir misiniz

Eski 26-11-2014, 19:18   #258
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Bugün seradan aldığım madaqaskar yasemini. Satıcı kışı iç mekanda tutmamı ve ayda bir kere su vermemi söyledi. Şu an toprağı kupkuru, nasıl sulayacağıma karar veremedim.

Eklenen Resimler

lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2014, 20:44   #259
Ağaçsever

Benimki kabuğunu attı ama yaprakları açıldığında 180 dereceydi şimdi ise uçları biraz eğik, sizce normal mi yoksa bir sorun mu var ?
Name:  image.jpg
Views: 2034
Size:  35.8 KB

hira beğendi.
Eski 03-12-2014, 17:45   #260
Ağaçsever

Uçları iyice eğildi ancak yaprakların renginde bir problem yok tamamen yeşil, solmadıysa ne oluyor bu çiçeğe anlamadım ki, normal mi sizce ?

Eski 29-01-2015, 18:58   #261
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2014
Arkadaşlar merhaba bir arkadaşım benim mum çiçeğine olan ilgimi bildiğinden bana mum çiçeği hediye etmek istemiş. Ancak mum çiçeği diye ona madagaskar yasemini vermişler. Netten öğrendim yasemin olduğunu. Çiçeği iki hafta önce almış, bana dün getirdi durumu çok kötüydü. Çalıştığı için ilgilenememiş. Bir de iple tele sıkı sıkı bağlamışlar. İpleri kestim. Suladım , dökülen tüm yaprakları topladım. Yaprakları çoktu çok sayıda da çiçek vardı üstünde açmamış. Dokunduğum zaman bütün yapraklar ve çiçekler döküldü. Buna rağmen iki yerinden yeni yapraklar çıkarmaya çalışıyo sanki . Dün dökülen yaprakları fotoğraflayamadım. Sizce yaşar mı. Neler yapmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

efeege, Milla ve samur beğendi.
esmaesma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2015, 19:01   #262
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

dökülen çiçeklerin çok küçük bir kısmı onlar da bugün döküldüler ve kestiğim ip

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2015, 11:57   #263
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
+18 dereceden aşağı düşen sıcaklıklarda bitki saksı toprağı üşüyor, bitki bu yüzden strese girip yaprak döküyor. Bu esnada fazla sulamadan kaçmak lazım, aşırı su bitki köklerini çürütüyor.

Bitkinizin kökleri henüz çürümediyse yaşama ve yeniden canlanma ihtimali yüksek. Elinizle bitki köklerinin yüzeye yakın gövdesini inceleyin, yumuşama erime varsa geri getiremezsiniz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esmaesma Mesajı Göster
dökülen çiçeklerin çok küçük bir kısmı onlar da bugün döküldüler ve kestiğim ip

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 15:41   #264
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Sayın Mutlu Kutlu öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Çiçeğim üzerindeki yaprakların tamamını döktü ama iki yerinden yeni yaprak veriyor. Cevabınızdan sonra kök durumuna baktım çok sağlıklı kökler tüm saksıyı sarmışlar neredeyse. Bu mevsimde budama uygun olur mu ? bitki enerjisinin tamamını sürgünü toparlamaya vermesin diye düşündüm. Cevabınıza göre budama yapacağım ya da yapmayacağım. Teşekkürler.

Eski 31-01-2015, 20:06   #265
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Şimdilik budama yapmayın, havalar ısınmaya başladığında sürgün verimi artar. Çıkan sürgünlere göre form budaması yaparsınız, bazı güzel sürgünleri sağ bırakıp diğer gereksiz olanları kesmek gibi. Yeter ki +18 dereceden aşağı düşmeyen sıcaklıktaki yerlerde yaşasın, kalorifer gibi ısı kaynaklarından da 1-2 metre uzak dursun.

Bende teşekkür ederim,

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 21:29   #266
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Şimdilik budama yapmayın, havalar ısınmaya başladığında sürgün verimi artar. Çıkan sürgünlere göre form budaması yaparsınız, bazı güzel sürgünleri sağ bırakıp diğer gereksiz olanları kesmek gibi. Yeter ki +18 dereceden aşağı düşmeyen sıcaklıktaki yerlerde yaşasın, kalorifer gibi ısı kaynaklarından da 1-2 metre uzak dursun.

Bende teşekkür ederim,
Cevabınız için teşekkürler.

Eski 15-02-2015, 09:27   #267
Yeni Üye

erdemn's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2014
Arkadaşlar benim bu tohum hala duruyo bu nezaman kopartılacak saygılar

erdemn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2015, 16:54   #268
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

En azından tohum kapsülünün yeşilden kahverengi renge dönüşmesini beklerseniz daha iyi olur. Tohumların tam olgunlaşması durumunda kapsül kendiliğinden açılıp yere dökülmeli.

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2015, 18:07   #269
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
benim madagaskar yaseminimin de üstteki çiçekleri açtı, alttakiler sararıp dökülüyor. aynı şekilde alt kısımdaki yprakları da sararıyor neden oluyor anlamadım. acaba soğuk mu etkiliyor? aldığımda etrafında çiçekleri satarken sarıyorlar ya poşet gibi birşey vardı, onu çıkardıktan sonra sararmaya başladılar

Eklenen Resimler

saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 20:40   #270
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Stephanotis floribunda(Madaqaskar yasemini)

Benim yaseminim iki gün öncə açtı, tüm gün güneş işığı alan mutfak penceresinin önünde duruyor. Çok hoş kokusu var, yaprakları da yeterincə sağlıklı görünüyor, suyunu hiç eksik etmiyorum.
Name:  20150521_220857-1-1-1.jpg
Views: 2005
Size:  73.7 KB

lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024