agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni642Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2009, 21:15   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Mor salkımın değişik türleri var.

http://www.hellohello.com.au/wisteria/wisteria.html

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 21:17   #32
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bu gün beyazını bir bahçeli evin öününde bende gördüm. Ama malisef fotoraf çekemed,m. Fırsat bulursam gidip çekeceğim.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 21:26   #33
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Merhaba bende beyaz salkım istiyorum bulan olursa bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler sevgiyle kalın.

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2009, 22:13   #34
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Bu gün beyazını bir bahçeli evin öününde bende gördüm. Ama malisef fotoraf çekemed,m. Fırsat bulursam gidip çekeceğim.
Bence birkaç tane de çelik alın. Pek gördüğümüz bir renk değil beyazı. Hani belki sizinki tutar büyür sonra da bizlere çelik gönderirsiniz.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 18:25   #35
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Bu mesajımdaki mor salkım, geçen yıl oldukça büyüdü, resimdeki hali sürekli budanmışş hali. Sonra eşim onu,sardıracak yerimiz yok diye budadı budadı,kuşa çevirdi.Yine de bol çiçek açtı,şu anda çiçekleri dökülüyor ve uzamaya başladı.Ön bahçemde en çok istediğim şey,çardak yapıp mor salkımı dolandırmak.

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 18:42   #36
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Beyaz açan Wisteria Türkcesi Sanırım Beyaz salkım olur.

Eklenen Resimler

Eski 20-05-2009, 22:25   #37
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
selamlar,
mor salkımım terasta 30 lt lik saksıda büyümeye başladı.
Sorum şu saksıda ne kadar büyüyebilir.

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 23:47   #38
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Benimki de 2 senedir yerinde sayıyor, sıvı gübre de veriyorum ama hiç gelişme yok, cılız bir dal.

Milletin ağaçlaşmış, salkım salkım açmış çiçeklerini gördükçe nerede hata yaptığımı anlamakta güçlük çekiyorum.

Tecrübesi olan arkadaşlar paylaşabilir mi?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 23:57   #39
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Hafif asidik gevşek organik maddece zengin rutubetli ve sıcak Topraklar da iyi gelişir.
En iyi gelişimini güneye bakan nemli kumlar üzerinde yapar.
Çok güçlü ve hızlı gelişmeli bir sarmaşıktır.
8 m. kadar tırmanır. Budanmadığı zaman 30 m. kadar tırmanabilir. Yer değişimine karşı hasas kökleri vardır.
Köklerinde Havanın serbest azotunu bağlayan yumrular vardır.

yeşillim ve arapsabunu beğendi.
Eski 22-05-2009, 12:49   #40
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
sayın Tekin Bey Mor salkıma hayranım.Ama birtürlü çelikleri tutturamıyorum.Şubat ayında aldıgım 25-30 santimlik çeliklerin iki ucunuda 45 derecelik açı ile kestim.torfa birkısmını 180 derecelik yatık birkısmınıda dik olarak diktim.Önce çiçek açtı,çiçeklerini döktü,ufak yaprakcıklar çıkardı sonrada kurudu.NERDE hata yapıyorum bilmiyorum.Acaba çelikleri kasım-aralık gibimi dikmeliyim.Çelik alma zamanı ve dikim şeklini aşama aşama anlatırsanız hem ben hemde morsalkım sevenler size minnettar kalır teşekürler.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 17:53   #41
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Çelikleri biraz daha kısa tutarak deneyin. Fazla uzun çelikler köklene kadar su kaybı yapıyor.
Yılankavi Çin Daldırma yaparak da üretebilirsiniz. Adi daldırma deneyebilirsiniz. Şu an için yeşil çeliklerle gölgeli bir yerde tofda deneyebilirsiniz.

Eski 22-05-2009, 18:23   #42
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Berduray, bana 4. yılında açar demişlerdi, gerçekten de bu yıl dördüncü yılı ve ilk kez açtı. Öyle çok yoğun açmadı, ağaç gibi de olmadı ama yine de 10 salkım kadar açtı ve çiçekleri geçtikten sonra birden boy atmaya başladı. Demek 4 yıl kadar kökünü geliştirmesi gerekiyor.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 00:18   #43
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
teşekürler Tekin BEY.Daldırma yapmam için anacın bende olması gerek.Benim bulduğum anaçlar bulunduğum yerden oldukça uzak.Nem olayını korumam sorun olur.Bu yüzden çelikle üretim yolunu tercih etmiştim.Çelik uzunluğu ile ilğili önerinizi dikkate alacağım.Teşekkür ederim.Birde bir konuda fikrinizi almak istiyorum.Acemborusu çeliklememde çeliğin birucunu toprağa diktim diğer ucunuda yuvarlak olarak toprağa ğeri batırmıştım.Ucu açık olan çeliklere göre daha iyi tuttu.Sanırım ikiucununda topraktan nem alması çelik nemini korudu.Morsalkımdada aynı uygulamayı yaparsam başarı sağlayabilirmiyim.Teşekkürler.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 01:42   #44
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
mor salkımın güzelliği beni buraya getirdi dilerim bahçemi düzenlerken hiç zorlanmayacağım..

güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 07:31   #45
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cello Mesajı Göster
Manisalı bir arkadaşımda "abi bu çiçeğin kokusu yılanları çekermiş" demez mi. Böyle bir şeyi duyanınız ya da göreniniz oldumu? Yoksa şehir efsanesi filanmı...
Kimseden bir yanıt gelmediğine göre risk yok demektir. Hemen bahçevana gerekli talimatı veriyorum.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 07:35   #46
Ağaç Dostu

Yılanlar varsa, fareler yoktur.

Fare çok daha zararlı bir hayvan

Eski 18-06-2009, 01:31   #47
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
düzceliyim. geçen gün yolda bir otoparkın bahçesinde budanmamış, özgür bırakılmış, ve oldukça büyük bir ıhlamur ağacına sarmış olanına rastladım. onun fotoğraflarını paylaşacağım. gerçekten çok büyük birşey. ayrıca bana çok iyi bir fikirmiş gibi geldi. ıhlamur ağacına mor salkım sarmak... düşünsenize mor salkım kokusu bitiyor hemen arkasından ıhlamur çiçek açıyor. çok eğlenceli bir şey olmalı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen S Güngör : 18-06-2009 saat 01:33 Neden: anlatım bozukluğu yapmışım :(
S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 09:25   #48
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Ihlamura mı hayran kalsam mor salkıma mı? Çiçekte olduklarında etraftaki evler bayram ediyor olmalı.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 10:40   #49
Ağaç Dostu

finduk52's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Geçen sene nisan mayıs döneminde bende bir seradan mor salkım fidanı aldım bayılıyorum bu çiçeğin kokusuna bu sene temmuz ortasında 2-3 salkım çiçek açtı bundan sonra açmaz sanırım bu yaz ama seneye daha çok açacağını umuyorum

finduk52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 11:58   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Benimde telden tutan mor salkımım bu.Evin içerisinde büyütmeye çalışıyorum.Balkona çıkarsam bir rüzgarlık canı var gibi duruyor.Tohumdan çıkalı 1,5 ay kadar oldu ama niye büyümüyor?büyümediği gibi gövdede kalınlaşmıyor

Eklenen Resimler

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2009, 01:11   #51
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
mor salkımın dipten verdiği sürgünleri yaz ortasında kuma gömmüştüm. tabi uçlarını dışarıda bırakarak. acem borusu ve hanımeli gibi kolayca köklenmedi. baya direndi yani. yaz sonuda köklenmişler ve sıkı sıkı tutunmuşlardı toprağa. ben şimdi söktüm ve oldukça nemli hafif gölge bir toprağa ektim. acaba erken mi davrandım diye korkuyorum. henüz eylül bile bitmedi. sizce ne olur fikri olan var mı? gerçi benim bekleyip görmekten başka çarem de yok.

Denizardacan beğendi.
S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 17:37   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2009
Merhabalar arkadaşlar bende netden siparış vererek mor salkım getittirdim ekle bir ay oldu ve iki tanesi tutumuş resimlerini gönderiyorum ben bunarı ne zaman saksılarını ayırmam gerek birde sürekli güneşli ve ılık ortamlara koyuyorum zamanı değilmiş galiba ilkbaharda ekilmesi gerekiyormuş umarım benim bonzailerime bişe olmaz

Marissa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2009, 17:50   #53
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Onları korunaklı bir yere alın. Birşey olmaz. Ama siz bunlardan bonsai yapanakadar. zok zaman geçer aynı morsalkımlardan çelik alarak bugünlerde dikebilirsiniz çok daha çabuk sonuca ulaşırsınız.
Paralarınızı bu tür tohumlara harcamayın.
Bu tohumlar buralarda her yerde bulabileceğinizgibi Kolayca çelikden de üretebilirsiniz.
Ya da fidancılarda fidanda alabilirsiniz. Kargo parasına almış olursunuz.

Eski 18-11-2009, 18:45   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-11-2009
hmmm teşekkür ederim bende bilmiyordum tohum şeklinde aldım ama yaşadığım yerde mor salkım hiç görmedim çelik olayınıda bilmiyorum nasıl alacam nasıl onu ekecem tutar mı tutmazmı burdaki çiçekçilerde pek anlamazlar ama neyse bir araştırma yapayım bari

Marissa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2009, 09:32   #55
Ağaç Dostu

http://www.baldur-garten.de/produkt/...mm//detail.jsf

Mor salkımın ağaç formu.

Eski 21-11-2009, 09:39   #56
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Salkımları ne kadar büyükmüş.

Bir kaç sene önce, Boğaz'da bir bahçede (Yerini hatırlamıyorum ama Emirgan tarafları olabilir) oldukça yaşlı, ağaç biçiminde bir morsalkım görmüştüm, gerçekten çok güzeldi.

Geçen sene bahçemden aldığım çeliklerden birini saksıya diktim, iyi durumda, hatta bu sene bir salkım çiçek bile açtı. Bunu ağaç olarak büyütmek istiyorum, gelişimi hızlı olduğu için çok sabrım taşmadan bir sonuç alabileceğimi ümid ediyorum, buradan paylaşırım.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 18:58   #57
Yeni Üye

v.secill's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Sayin Tekin ,internetten ben de tohum aldim gercekten resimlerini gorunce karsi oymak zor oluyor..Benim etrafimda celik alabilecegim bir yer olmadigi icin bu sekilde yetirtirmeyi denemek istedim.Simdilik tohumlari bu senenin oldugunu dussundugum icin balkonda soguk havada toprak altinda bekletiyorum..Subat sonu ekmeyi dusunuyorum.Dogru olur mu?bana bu konuda yardimci olabilir misiniz?Bi de tohum hakkinda bir bilginiz var mi?kendi basina bir mudahalede bulunmadan filizlenir mi?suda bekletmeli miyim? tesekkur ederim..

v.secill Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 19:08   #58
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Tohumlar 24 saat sıcak suda bekletilerek erken ilkbarda ekilir. Elinizde nekadar tohum var bilmiyorum.

Soğuk katlamaya almanıza gerek yoktu. İsterseniz onları şimdiden alın. Sıcak suda 24 saat bekletin iç mekanda sıcak bir yerde çimlendirin. Havalar ısınıncaya kadar içeride kalsın.
Havalar ısındığında dışarı alırsınız.
Yalnız tohumdan üretilenler erken çiçeklenmezler belli bir yaşa gelmesi lazım . Erken ilkbaharda sert çeliklerden edinmeye bakın.
Eğer oralarda bulamaz iseniz size çelik gönderebilecek arkadaşlar olabilir. Kolay gelsin.
Hatta yetişmiş fidan bile satanlar vardır mutlaka.

Eski 13-12-2009, 22:56   #59
Yeni Üye

v.secill's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Çok teşekkür ederim Sayın Tekin.

v.secill Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 10:45   #60
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Şubat martgibi 20-25 cm civarında sert odunsu çelikler alıp yetiştirebilirsiniz.
Çelikleri her iki cunuda 45 derecelik açıyla kesin ki üst kısımda yağmur yağınca su birikmesin diye
Alt kısımda ise yüzey alanı genişlesin su alımı fazla olsun diye ayrıca alt kısma bir buçuk iki cm kadar üç adet ince çizik atın odunsu kısma zarar vermeden kabuk kalınlığında çizik olsun
dikimi yaparken çeliği direk toprağa **** torfa direk sokmayın önce başka bir çubukla delik açın sonra çeliği dikip sıkıştırın sürekli nemli tutun gerisi ALLAHA kalmış kolay gelsin
deneyeceğim İnşallah başarırım

güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024