agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni642Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-06-2018, 16:51   #481
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Baya cicek acmaya basladi. Yeni yapraklar da veriyor. Ana surgunun ucu kurudugundan boyuna gitmiyor simdilik.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2019, 18:05   #482
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Sehir degisikligi sebebiyle mor salkimimi kaybettim. Zengarden'da gordugum caroline varyetesini cok begendim ama hicbir yerde bulamadim. Cicekleri 1 metreyi bulabiliyormus. Bu varyeteden nereden bulabilirim bilen var midir?

bilenyum beğendi.
acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2019, 15:22   #483
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Bir mor bir de beyaz olmak üzere iki adet wisteriam var. Biri iki yıllık diğeri dört yıllık en az. Daha bir kez bile açmadı. Hiç budamadım o yüzden mi acaba? Onlar için bir çardak yaptırdım ve sardırmak istiyorum. Wisteria nasıl budanır? Yan dalları kesip tek dal mı bırakmalıyım? Boyu 4 metre civarında. Gölgede kalıyor, bahçem genelde gölge. O yüzden mi açmıyor acaba?

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2019, 00:09   #484
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Bir mor bir de beyaz olmak üzere iki adet wisteriam var. Biri iki yıllık diğeri dört yıllık en az. Daha bir kez bile açmadı. Hiç budamadım o yüzden mi acaba? Onlar için bir çardak yaptırdım ve sardırmak istiyorum. Wisteria nasıl budanır? Yan dalları kesip tek dal mı bırakmalıyım? Boyu 4 metre civarında. Gölgede kalıyor, bahçem genelde gölge. O yüzden mi açmıyor acaba?
wisteria suyu ve güneşi çok seviyor. Bu yıl iyi büyüyüp sürgün verir ise gelecek yıl çok güzel çiçek açıyor. Benim su sorunum nedeni ile yeteri kadar sulayamayınca beyaz wisteria nerede ise kurumak üzere. Yaşarsa sıkıntı yok. Bu yıl ona daha fazla su vermeye çalışacağım.

Karşımdaki caminin bahçesine diktiğim mor salkım bahçeye bakan kişinin sürekli olarak hortumu kök kısmına vermesi ile oldukça büyümüş ve her yıl çok güzel çiçekler veriyordu.

abk beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2019, 02:11   #485
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Su sorun değil belki ama benim bahçede güneş alan yer bulmak çok zor. İstediği güneşi verebilme ihtimalim yok maalesef. Umarım o da bunu kabul edip çiçek açmaya karar verir.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2019, 06:55   #486
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
,,,,,,,,,,,,,,,

Eklenen Resimler

abk, Melisa16 ve elifaydin beğendi.
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 11:11   #487
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2019
Çiçek dökülmesi

İyi günler bende mor salkım ile ilgili birşey sormak istiyorum. İlkbaharda çok güzel çiçek açtı ve şimdi dökülüyor doğal olarak. Bunları budamam gerekir mi, **** nasıl yapabilirim. Sadece salkım kısmını mı budamalıyım? Şimdiden teşekkür ederim

mhmts58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2019, 21:36   #488
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2012
Mor salkımım çiçeklerinde siyah bit şeklinde böceklenmezler var ilaçlıyorum tekrar çıkıyor ne yapmalıyım?

birtanecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2020, 20:47   #489
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Arkadaşlar 4. yılanda olan Leylak salkım wisteria (japon mor salkımı) var bahçemde. Yaklaşık şuan boyu 4 m. yakın fakat çiçek açar mı bilemiyorum. Gövde kalınlaşmıyor nedendir bilemiyorum. Ne önerirsiniz gövdesini kalınlaştırmak için?
Gövde inceliği çiçek açmasına engel olur mu?

bilenyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2020, 22:41   #490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2020
Mor salkım kaç yaşında çiçek açar acaba?

Oktay Boztekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 11:26   #491
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2015
Benim sormak istediğim bu mor salkımın sarılmayan uçlarında kuruma olmakta bunun sebebi ne olabilir acaba, bitki bir yere tutunamadığımı için o dalları kurumakta acaba

ARFF51 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2021, 16:55   #492
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2015
mor salkım fidesi yetiştirme

merhabalar resimde görülen şekilde mor salkımlarım var
daha önce mor salkımın ekili olduğu bahçemden yer değişikliği yaptım ama önceki yerinden kalan köklerinden hala daha dal çıkarıyor bende bunları üretmek istedim etrafımda isteyen eş dost var onlara vermek istiyorum fakat kökünden alıp ekmiş olmama rağmen sanki kuruyor gibiler ilk ektiğimde yaprakları vardı hatta bir tanesinin kökünde beyaz yumrular vardı ve onu bir de köklendirici toza bulayıp da ektim ve dışarıdan etkilenmesin diye ev içerisinde serin yerde tutmaya çalışıyorum
bu şekilde üretimi başarabilir miyim sizce ya da başka tavsiyelerinz var mıdır
çünkü hala daha bahçede alttan dal çıkıyor sanırım şansım var yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve kamil35 beğendi.
sweetnurse83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2021, 17:33   #493
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sweetnurse83 Mesajı Göster
merhabalar resimde görülen şekilde mor salkımlarım var
daha önce mor salkımın ekili olduğu bahçemden yer değişikliği yaptım ama önceki yerinden kalan köklerinden hala daha dal çıkarıyor bende bunları üretmek istedim etrafımda isteyen eş dost var onlara vermek istiyorum fakat kökünden alıp ekmiş olmama rağmen sanki kuruyor gibiler ilk ektiğimde yaprakları vardı hatta bir tanesinin kökünde beyaz yumrular vardı ve onu bir de köklendirici toza bulayıp da ektim ve dışarıdan etkilenmesin diye ev içerisinde serin yerde tutmaya çalışıyorum
bu şekilde üretimi başarabilir miyim sizce ya da başka tavsiyelerinz var mıdır
çünkü hala daha bahçede alttan dal çıkıyor sanırım şansım var yardımcı olursanız çok sevinirim
Topraktan çıkarırken biraz derince çıkarıp kök etrafındaki toprakların da dağılmamasını sağlayarak saksıya aktarırsanız bunun olumlu etkisi olacaktır... Ayrıca, saksıya diktikten sonra doğrudan güneş almayacağı bir yerde tutar ve nem kaybetmemesi için saksının tamamını şeffaf bir naylon poşetle sararsanız bu da bitkilerin tutmasını destekleyecektir... Tuttuğundan emin olduktan sonra poşeti çıkarıp daha fazla güneş alacağı bir konuma koyarsınız... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2021, 18:53   #494
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Wisteria Budama

Wisteria'yı düzeltmenin doğru yolu nedir? Karışık bir karmaşa ve çok az çiçeğim var mı?

Yıllık budama, yerleşik wisteria'nın sınırlarda kalmasına ve bitkilerin çiçek açmasına yardımcı olacaktır. Yaz budaması, büyümeyi kontrol etmeye ve çiçeklenmeyi teşvik etmeye yardımcı olur. Yan sürgünler ve yan sürgünler (ana gövdelerden büyüyen gövdeler) ana gövdeden beşinci veya altıncı tomurcuğun hemen yukarısına budanır. Kış sonunda bu aynı dallar, ana gövdenin 2 ila 3 tomurcuğuna kadar budanır. Bitkinin enerjisi burada bahar çiçeklerini taşıyacak olan bu tomurcuklarda yoğunlaşacaktır. Aşırı büyümüş asmalar birkaç yıl içinde ele alınmalıdır. Şiddetli budama, yaprakların ve gövdelerin kuvvetli büyümesine neden olabilir, ancak birkaç yıl boyunca çiçeklenmeyi engeller. Öyleyse budayıcıları kırın ve başlayın.

https://www.melindamyers.com/articles/pruning-wisteria

Eski 24-09-2021, 18:56   #495
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Wisteria'nın Kış Bakımı

Bu benim salkım için ikinci kışım ve kıştan önce onunla ne yapmam gerektiğinden emin değilim. Bu yaz çok büyüdü ve bırakayım mı, atıl mı bırakayım yoksa düzelteyim mi bilmiyorum. Ne tür malç kullanmalıyım?

Aşırı sıcaklıkları azaltmak, nemi korumak ve yabani otları azaltmak için toprağı parçalanmış ağaç kabuğu veya talaşla malçlayın. 4 veya 5 ila 9 bölgelerinde yetişen Japon wisteria ( Wisteria floribunda ), 5 ila 8 bölgelerinde Çin wisteria ( Wisteria sinensis ) ve 4 veya 5 ila 8 bölgelerinde Kentucky Wisteria ( Wisteria macrostachys ) için kışın hayatta kalması için ek malç gerekmez veya 9.

Bitkiyi budamak için kış sonuna kadar bekleyin. Umarım dikim sırasında bitkiyi yerden 30 veya 36 inç yüksekte kesersiniz. Bu, yan sürgünlerin gelişmesini teşvik eder. En güçlü ikisi, çardak veya kafes üzerinde tutulmalı ve eğitilmeliydi. Bu yıl, ana gövdeyi en üstteki sürgünün yaklaşık 30 inç yukarısına kadar budayın. Çardak kapatmaya yardımcı olmak için iki ek yan sürgün kaydedin. Yan sürgünleri üçte bir oranında kısaltın. Destek yapısı kaplanana kadar bunu her yıl tekrarlayın.

Bir kez kurulduktan sonra, büyümeyi kontrol etmeye ve çiçeklenmeyi teşvik etmeye yardımcı olmak için yaz aylarında budama yapın. Yan sürgünler ve yan sürgünler (ana gövdelerden büyüyen gövdeler) ana gövdeden beşinci veya altıncı tomurcukun hemen yukarısına budanır. Kış sonunda bu aynı dallar, ana gövdenin 2 ila 3 tomurcuğuna kadar budanır.

Budama yapmadıysanız, budama adımlarını değiştirmeniz gerekebilir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yapıyı kademeli olarak oluşturun. Kuzey bahçıvanlar, manzaraya yeni wisteria bitkileri eklerken çiçek tomurcuğu dayanıklı Kentucky wisteria'yı kullanmayı düşünmelidir.

https://www.melindamyers.com/article...re-of-wisteria

Eski 21-03-2022, 23:36   #496
Ağaç Dostu

Kaç yıl oldu unuttum artık ancak 5-6 yıl diyelim şimdilik zengarden'dan aldığım japon Caroline wisteriası geçen yaz 3-4 çiçek açabilmişti. Tabi mor beklerken beyaz açtı o ayrı. Muhtemelen yerini sevmedi, gelişimi boya hızlı, yan dallanmalarda yavaş, gövde kalınlaşması da yavaş oldu. Budama yaptığım yıl sonu hiç çiçek alamadım. Herhalde yanlış budadım dedim. Budamadan bıraktığım yıl ise çiçeklenmesi oldu. Bu yılda budamadım
Bakalım neler olacak.

Sn. muda bir parkta çok yayılmış wisteria dan bir kaç dal çelik aldım. Bakalım köklendirebilecek miyim

Eski 22-03-2022, 19:55   #497
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sn. bilenyum;

Bir arkadaş benim diktiğim morsalkımdan muhtemelen bu zamanlarda çelik alarak toprağa dikmişti. Arada sulayarak hepsinin köklendiğini söylemişti. Ben de bu yıl komşuma vermiş olduğum mor salkımı budadıkları için bir kısım çelik alarak diktim. Damlama sulama yapabilirsem muhtemel hepsi köklenecektir.

Sizin almış olduğunuz beyazın resimleri var ise ekleyebilirseniz sevinirim. Bendeki beyaz nedense öldü. Çiçekçide duran yeri değiştirince onu alarak diktim. Yanlış zamamda almama rağmen yaşadı ancak çok da gelişmedi. Bu yıl köpekler de birazını kırmış. Umarım yaşar. Mor salkım da suyu çok seviyor. Köklendiren kişi hortumu kısık olarak açıp uzun saatler boyu suya tam doymasını sağlıyordu. O da çok büyümüştü. Bu yıl ben de mor ve beyaz salkımı düzenli olarak bolca sulamayı düşünüyorum.
Leylak bitkisi de çiçek açtıktan sonra hemen budanması gerekiyor. Daha sonra budadığınız zaman gelecek yılın çiçek sürgünleri uç taraflarda olduğu için çiçek açamıyorlar. Mor salkımda da sanırım aynı şey söz konusu.

Mesut Temiz ve bilenyum beğendi.
Eski 22-03-2022, 21:14   #498
Ağaç Dostu

Olur elbette eklerim, şuan çirkin tek dal olduğu için yaklaşık 4 mt. yapraklandığında ve şansıma çiçek açarsa yollayayım. Bence biraz köklerini derine sallayabileceği bir bölge arıyor gibi geldi. Benim bahçede pek öyle bir şansı olmadığından ağır gidiyor sanırım. Yarın gövdesinden fotoğraf eklemeye çalışacağım

Bende bir kaç yöntem gördüm ve onları denedim
bir dalı yukarıda bir dalı toprakta ektim, doğrudan evde saksıya ektim, su içinde köklendirme de deneyeceğim. Bakalım artık şansıma

*Bu arada google'de Leylak salkım wisteria fidanı ithal japon mor salkım diye aratırsanız zengarden sitesinden aldığım fide aslında buydu. Açan beyaz çıktı Oda 3-4 yıl bekleme sonrası

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen bilenyum : 22-03-2022 saat 21:54
Eski 23-03-2022, 10:58   #499
Ağaç Dostu

Sayın Muda, Fotoğrafları çektim.
Baktım çok düzensiz gelişiyor, demire sarmış olan düzensiz dalları budadım ancak o halini fotoğraflamayı unutmuşum. Bir ara güncellerim son halini de

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 08-04-2022, 12:19   #500
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Parktaki mor salkımların tohumundan aldım çıkar mı acaba ya da nasıl çıkar

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2022, 17:28   #501
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilenyum Mesajı Göster
Sayın Muda, Fotoğrafları çektim.
Baktım çok düzensiz gelişiyor, demire sarmış olan düzensiz dalları budadım ancak o halini fotoğraflamayı unutmuşum. Bir ara güncellerim son halini de
Sn. bilenyum;

Sizin beyaz çok güzel gelişmiş. bundan sonra gelişmesi daha çok hızlanır. Bendeki zamansız yaz ortasında aldığım için muhtemel çok gelişemedi. Umarım yaşıyordur. Cevap vermem biraz geç oldu ama kestiğiniz dalları çelik yaparak su verebileceğiniz yere dikerseniz kökleneceklerdir.

bilenyum beğendi.
Eski 08-04-2022, 17:30   #502
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperfect Mesajı Göster
Parktaki mor salkımların tohumundan aldım çıkar mı acaba ya da nasıl çıkar

Sn. alperfect;

Tohumdan mor salkım çıkıyor. Geçmiş sayfalara bakarsanız görürsünüz. Ancak en güzeli çelik alarak köklendirmek. Onun büyüme hızı tohumdan çok fazla.

Eski 08-04-2022, 23:53   #503
Ağaç Dostu

Teşekkürler Sn. Muda hocam. Sn. alperfect hocam tohumdan kolay yetişiyor diyorlar ancak çiçeklenmesi çok gecikiyor. 5 yıl söylemleri duydum ne kadar doğru bilemiyorum.

Eski 01-05-2022, 13:16   #504
Ağaç Dostu

Güncelleme yapmak isterim. Bu yıl oldukça çiçekli geçiriyor
Tam açmış hali olmasa da yine de eklemek istedim.

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2022, 21:19   #505
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Maşallah. Büyüdükçe daha çok ve güzel çiçek veriyorlar. Benim beyaz da ölmemiş. Ufak bir dalı kalsa da o da çiçek açacak. Daha önce kepçenin parçaladığı mor salkımdan bir tane dal kalmıştı. Küçük olduğu için yerini değiştirmemiştim. O da çiçek açacak. Diğer mor salkımda ise hiç çiçek yok. Yeterli büyüklüğe gelince o da açacak.

Mesut Temiz ve bilenyum beğendi.
Eski 01-05-2022, 21:45   #506
Ağaç Dostu

Sn. Muda çok sevindim. Yaşıyor olması sevindirici.

Mesut Temiz ve Muda beğendi.
Eski 06-05-2022, 19:28   #507
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2021
Geçen yıl aldım. 1 mt boyunda kuru dal şeklindeydi. Çok güzel açtı. Bu yıl bol bol yapraklandı ama hiç çiçek yok neden acaba?

manolya100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2022, 15:41   #508
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Çiçek veren fidan yeterli olgunluğa ulaşıp büyümesi yavaşlar. Küçük yerde çiçek açma ve tohum verme durumu daha fazladır. Bulunduğu yerde küçük tüpte olduğu için çiçek tomurcukları hazır vaziyette aldınız. Siz toprağa dikince bitkiniz yeni kök atıp büyüme durumuna geçmiş. Ne kadar büyürse o kadar fazla çiçek verecektir.

eskiww beğendi.
Eski 16-05-2022, 21:12   #509
Ağaç Dostu

Çiçeklerin rengi tutmasa da çiçek boyutu tatmin edici.

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2022, 00:54   #510
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sn. bilenyum;

Renk olarak ben sevdim. Bugün çiçeklerinin resmini çekerken koku da olduğunu farkettim. ikinci kışından sonra ancak çiçek açabildi. Umarım büyür de çoğaltabiliriz.

Wisteria Sinensis 'Alba' Beyaz salkım

Name:  Wisteria Sinensis 'Alba' Beyaz salkım  tomurcuk.jpg
Views: 201
Size:  72.8 KB

Name:  Wisteria Sinensis 'Alba' Beyaz salkım.jpg
Views: 202
Size:  66.5 KB

Name:  Wisteria Sinensis 'Alba' Beyaz salkım  1.jpg
Views: 197
Size:  72.8 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024