agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni642Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-05-2012, 22:50   #301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgice Mesajı Göster
Bu morsalkım çiçegi hakkında sinekleri ve arıları çok çekdigini duydum birinden. Gerçekden öylemi acaba. Yaz akşamları çok çetingeçer dogru ise.Sineklerden dolayı.

Teşekkürler.
Böyle bir durumu hiç gözlemlemedim. Bahçemde gözlemlediğim kadarıyla pittosporum, myoporum, ve viburnum çiçeklerine arılar çıldırıyor.

Zaten yaz aylarında pek çiçeklenme yapmıyor mor salkım. Bazen ağustos ayı gibi hafif seyreden ikinci çiçeklenmeyi yaptığı oluyor ama kesinlikle yoğun çiçeklenme değil. Ama baharda bu yoğun çiçeklenme içinde bir arı dahi dikkatimi çekmedi.

Sudenur beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 22:57   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgice Mesajı Göster
Bu morsalkım çiçegi hakkında sinekleri ve arıları çok çekdigini duydum birinden. Gerçekden öylemi acaba. Yaz akşamları çok çetingeçer dogru ise.Sineklerden dolayı.

Teşekkürler.
Tesbih ağacıyla sineklerden kurtulabilirsiniz, ayrıca çiçeklerinin hoş kokusu da bonus..

arapsabunu beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 08:40   #303
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Sinek değil de arılar bayılıyor,sürekli üstündeler vız vız vız )

ben çiçekleri koklarken gardımı alıp yaklaşıyorum mor salkıma...

Bir de sinek kuşları gelirdi eskiden bahçeme, öyle zarif öyle güzel şeylerdi ama sitedeki sivrisineklerden kurtulmak için sürekli ilaçlama yaptıklarından artık sinek kuşlarını çok nadir görüyorum.

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 21:10   #304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Arkadaşlar ankarada yaşıyorum ve mor salkım yetiştirmeyi cok istiyorum eger fide verebilecek doga dostu paylaşımcı arkadaslar var ise hemen iletişime gecmek isterim =)

royalguard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 08:07   #305
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
arılar, onlara zarar vermediğiniz sürece sizi sokmaz. arı kovanlarımız var, arılar hakkında tecrübeli sayılırım

çiçekleri koklarken çoğu kez yüzüme, burnuma çarpıp geçerler...

moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 10:35   #306
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2011
çelik denemesi

Acemi cesareti işte 1 ay önce toprağa diktiğim çelikte bu sabah tomurcuklar gördüm. Bunu hayra yormak ne kadar doğru, ne dersiniz şansım var mıdır. Bir de çelik tutarsa bunu ne zaman kalıcı yerine geçirmek doğru olur.

Eklenen Resimler

adacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 11:08   #307
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adacık Mesajı Göster
Acemi cesareti işte 1 ay önce toprağa diktiğim çelikte bu sabah tomurcuklar gördüm. Bunu hayra yormak ne kadar doğru, ne dersiniz şansım var mıdır. Bir de çelik tutarsa bunu ne zaman kalıcı yerine geçirmek doğru olur.
Kasım-mart arasında don tehlikesi olmayan bir dönemde geçirebilirsiniz.

adacık beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 23:39   #308
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi royalguard Mesajı Göster
Arkadaşlar ankarada yaşıyorum ve mor salkım yetiştirmeyi cok istiyorum eger fide verebilecek doga dostu paylaşımcı arkadaslar var ise hemen iletişime gecmek isterim =)
AOÇ serasında iki yıldır satılıyor. 1 yaşında fidanlar 3,5 (yazıyla üçbuçuk) lira. Serasının girişinde ise dev bir mor salkım var. Bir araştırın.

gülenmelek beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 21:15   #309
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
AOÇ serasında iki yıldır satılıyor. 1 yaşında fidanlar 3,5 (yazıyla üçbuçuk) lira. Serasının girişinde ise dev bir mor salkım var. Bir araştırın.
Harika bir haber bu hiç AOÇ Serasına gitmek aklıma gelmedi, genelde hep Karşıyaka Mezarlıgının karsısındaki seralara giderdim. Teşekkürler.

royalguard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 19:07   #310
Ağaç Dostu

Küçük çapta, yeni çiçeklenmeler devam etmekte.

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2012, 22:24   #311
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arapsabunu Mesajı Göster
Sayın K.Dönmez bu fotoğrafı sayenizde gördüm, bayıldım, bu birbirinden güzel mor dalların altında durup havaya bakınca nasıl olur insanın içi, nasıl bir huzur kaplar kim bilir, acaba radyasyondan etkilenmiş midir oralarda? Bizim ülkemizde de böyle büyüleyici bir çiçek parkı olsa ne güzel olurdu...

Havaya bakmanıza gerek kalmıyor bu ağacın salkımları göğsünüze kadar iniyor. Dünyanın en güzel Wisteriası diyorlar ama bence dünyanın en güzel ağacı. Bir de bu koca ağacı başka yerden taşıyıp o parka getirmişler.

Düzenleyen suplilumas : 30-05-2012 saat 00:22 Neden: imla
suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 16:03   #312
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Japonya'dan Wisteria Tünel görüntüsü. Kawachi Fuji Garden, Kitakyushu, Japonya.

İkinci görüntü ise bahçemden. Üçüncü yılında çiçeklerini görebildiğim Wisteria. 1 Mayıs 2012 tarihli görüntü. Aldığımda 1 metre boyunda idi. İlk yıl 3 metreye yükseldi. Geçen yıl 6 metreye yaklaştı. Bu yıl ilk çiçekleri gördük.

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 16:46   #313
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Mor salkimi tohumdan yetistirebilen oldu mu acaba? Oldu ise ciceklenmesi ne kadar zaman aliyor?

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 17:16   #314
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Mor salkimi tohumdan yetistirebilen oldu mu acaba? Oldu ise ciceklenmesi ne kadar zaman aliyor?
Geçen sene ektiğim tohumdan yetiştirdiğim mor salkım var. Henüz 1 yaşında ve bu yıl çiçek vermedi, gelecek sene ümitliyim.

Name:  morsalkim.jpg
Views: 3465
Size:  36.1 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 17:58   #315
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Aldığımda 1 metre boyunda idi. İlk yıl 3 metreye yükseldi. Geçen yıl 6 metreye yaklaştı. Bu yıl ilk çiçekleri gördük.
Ben de geçen yıl almıştım. Aldığımda yarım metre kadar bir şeydi, çiçekliydi. Bu yıl yine tek salkım açtı. Fakat hiç büyümedi, boyu hep aynı. Gözle görünür bir büyüme yok.

Sayın k_dönmez'in mesajındaki örneğe göre, bendeki morsalkımda bir sorun var. Acaba farklı cinsleri mi vardır?

Name:  morsalkım.JPG
Views: 2925
Size:  54.6 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 18:47   #316
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Ben de geçen yıl almıştım. Aldığımda yarım metre kadar bir şeydi, çiçekliydi. Bu yıl yine tek salkım açtı. Fakat hiç büyümedi, boyu hep aynı. Gözle görünür bir büyüme yok.

Sayın k_dönmez'in mesajındaki örneğe göre, bendeki morsalkımda bir sorun var. Acaba farklı cinsleri mi vardır?

Eklenti 302194
Farkli cinsleri var sevgili SDurul. Bendeki degisik bir cinsi, amerikan wisteria(amethyst falls) diye satiliyor daha gec ve daha kücük cicekli aciyor. Bana da gecen yil anneler gününde hediye olarak gelmisti üstünde bir cicek vardi bu yil üc tomurcuk var acmak üzere olan. Sanirim sakayik gülü gibi yillar gectikce cogaliyor cicekleri.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2012, 18:48   #317
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster
Geçen sene ektiğim tohumdan yetiştirdiğim mor salkım var. Henüz 1 yaşında ve bu yıl çiçek vermedi, gelecek sene ümitliyim.

Eklenti 302167
Tohumdan nasil yetistirdiniz acaba özel bir yöntem var mi dikkat edilmesi gereken?

Eski 29-05-2012, 19:04   #318
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster

Eklenti 302167
Tohumdan yetişen wisterianın çiçeklenmesi uzun yıllar alabilir. Beklentinizi çok yüksek tutmayınız, çiçeklenmediği takdirde de üzülmeyiniz. Tohumdan yetiştirilen her bitki, hazır satın alınana göre tartışmasız daha kıymetlidir sahibi için. Eninde sonunda sizin emeklerinize karşılık verdiğini göreceksiniz.

selis beğendi.
Eski 29-05-2012, 20:31   #319
Ağaç Dostu

Çok özel bir türü kolleksiyonunuza katmak istemiyorsanız tohumdan yetiştirmek yerine çelik ya da köklenmiş filizlerden çoğaltmayı deneyin hem daha emin olursunuz hem de daha çabuk sonuç alırsınız. Çiçek açmamasının nedenlerinden biri yanlış budama ya da hiç budama yapmamaktan kaynaklanıyor. Ayrıca ilk baharda uyandığında donla karşılaşırsa bir sonraki yıl çiçek açmıyor. Ağaç formu vermeyecekseniz yani bina ya da başka destek üzerinde büyütecekseniz ana gövdeyi kesip gövdeden çıkan dalları yönlendirin hem daha kolay yön vermiş olursunuz hem de devamlı bol miktarda çiçeklenmesini sağlarsınız. Çok kalın bir ana dalı beslemek yerine çiçek dalları verecek ince dalları beslerken ağaç yorulmuyor daha fazla çiçek açıyor. Budaması asma budamasına benziyor. Amaç kaliteli meyve almak yerine çiçek olduğundan asamadan daha fazla göz bırakıyorsunuz. Amerikan olanlar küçük çin orta ve japonlar en uzun çiçek salkımlarını veriyor. Japon türünde de yine kendi içinde en uzun salkımı veren bir tür var diğerleri ona göre daha kısa. Yukarıdaki resimdeki parkta görünen ağaç bu uzun salkımlı japon türü. Ben gittiğimde bir metreye ulaşmıştı salkımları daha önce gidenlerin dediğine göre önceki yıllar daha uzunmuş.

Eski 31-05-2012, 16:14   #320
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Tohumdan nasil yetistirdiniz acaba özel bir yöntem var mi dikkat edilmesi gereken?
Sayın ciceksever70, mor salkım tohumlarının kalın bir kabuğu olduğu için, öncelikle iç kısım görünene kadar kabuğunun kenarından biraz yonttum. Sonra bir gün boyunca ılık suda beklettim ve bir bardağa ektim. Toprağı hafif nemli tutarak çimlenmesini bekledim. Çimlendikten sonra da yine toprağı fazla ıslatmadan nemli tutarak büyütmeye çalıştım. Geçen yıl sonunda birkaç metre uzayan dalını kestim, böylece bu yıl bahardan itibaren hem yanlara doğru daha geniş bir şekilde büyüdü, hem de gövde kalınlaşmaya başladı. Bu seneden sonra hiç budamadan birkaç yıl büyümesine izin vereceğim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Tohumdan yetişen wisterianın çiçeklenmesi uzun yıllar alabilir. Beklentinizi çok yüksek tutmayınız, çiçeklenmediği takdirde de üzülmeyiniz. Tohumdan yetiştirilen her bitki, hazır satın alınana göre tartışmasız daha kıymetlidir sahibi için. Eninde sonunda sizin emeklerinize karşılık verdiğini göreceksiniz.
Tohumdan yetiştirmek benim için çok daha heyecan verici. Onların tohumdan, büyük bir bitki haline dönüşmesinin her aşamasını yaşamak, hazır satın almaktan daha keyifli. Bu şekilde, mor salkımın dışında akasya, kestane, lithops, adenium vb. bitkileri tohumdan yetiştirmeye çalışıyorum.Tohumdan yetiştirme konusunda sabırlı biriyimdir, ben onu(mor salkımı) en iyi şekilde yetiştirmek için çaba sarfediyorum, o da kendini ne zaman hazır hissederse o zaman çiçeklensin

Sağlıcakla kalın.

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 23:39   #321
Ağaç Dostu

Dün çekilmiş fotoğraf kareleri.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2012, 10:30   #322
Ağaç Dostu

moso's Avatar

mor salkımımlarımla başım dertte. büyümüyor bir türlü... 3 ayrı yerde, 3 tane mor salkımım var. boyları 40-50 cm civarında... bir tanesi saksıda, 2 tanesi yerde bahçede dikili...

yaprakları sarı. yarım gün güneş görüyor. suyunu kurudukça veriyorum. derdi nedir bilemedim.

Eski 04-06-2012, 12:24   #323
Ağaç Dostu

Sn. moso, sarı yapraklar topraktaki demir eksikliğine işaret ediyor olabilir. Sulama eksikliği veya düzensizliği gibi bir durum olmadığından eminseniz, besin eksikliği olasılığını değerlendirebilirsiniz. Fotoğraf eklemeniz mümkün olursa belki daha iyi anlaşılabilir.

Eski 04-06-2012, 13:07   #324
Ağaç Dostu

@moso
Eğer yapraklar turuncumsu sarıysa yeni olduklarındandır. Yazdığınız mesajın üzerindeki kelebek çalısı mesajındaki resimden görebilirsiniz. Yeni yapraklar genelde sarı oluyor bazı türlerde ise yaprak rengi farklı olabiliyor. Örneğin beyaz yapraklılar var.
Biraz sabırlı olursanız boy atacaklardır endişe etmenize gerek olmadığını düşünüyorum. Resimlerini görsem daha emin yazabilirdim ama analdığım kadarı ile sizin ağaçlar yeni fidanlar. O yüzden öyleler. Uzun süre o şekilde bekleyip köklerini geliştirdikten sonra zamanı gelecek ve bir kaç metrelik sürgün verecekler hızına şaşıracaksınız.

Düzenleyen suplilumas : 04-06-2012 saat 13:08 Neden: imla
Eski 04-06-2012, 14:11   #325
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Teşekkür ederim. Resimlerini çeker akşam eklerim.

Eski 29-06-2012, 02:33   #326
Ağaç Dostu

Wisteria üzerinde çiçeklenmeler hala üçer beşer sürmekte. Ben genelde ikinci çiçeklenmeyi gözlemlerdim ama bu ağustos ayı gibi olurdu. Bu sene çiçekler hiç eksilmedi. Az da olsa hala çiçek açtığını görmek güzel

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2012, 18:03   #327
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2012
Bahçemdeki Mor salkımda ufak siyah kolayca ayrılan karıncaların başına üşüştüğü böceklenme oldu. Nasıl bir ilaç sıkmalıyım. Bana bir ilaç adı verebilirmisiniz...
Teşekkürler...

zsayman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 10:51   #328
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2012
mor salkım kaç metre aralıklarla dikilmelidir? (perdeleme amaçlı)

Nazlı N92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 13:35   #329
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı n92 Mesajı Göster
mor salkım kaç metre aralıklarla dikilmelidir? (perdeleme amaçlı)
en az 5 metre olmalı
hızlıca kapatacaktır

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2012, 00:33   #330
Ağaç Dostu

farpali's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2010
Galeri: 18
Bu mevsimde mor salkımın yapraklarının sararması normalmi?

farpali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024