agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni148Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2011, 20:00   #301
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Benim sundaville'm (mandeville) sağlıklı, ama çiçekleri geçti tekrar çiçeklenir mi acaba yetiştiren var mı?
Açtığında çok güzel. İnşallah yeniden çiçeklenir.
Sevgili gultar Mayıstan beri devamlı çiçekli, hem bir, iki tane değil, üstü dolu Bir yıldır bu bitkiyi yetiştiriyorum, benim gözlemlerime göre sundaville suyu seviyor

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 20:12   #302
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
sundaville

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Sevgili gultar Mayıstan beri devamlı çiçekli, hem bir, iki tane değil, üstü dolu Bir yıldır bu bitkiyi yetiştiriyorum, benim gözlemlerime göre sundaville suyu seviyor

Sn.acemifüsun, aynı iklimdeyiz, bahçede mi ekili, güneş durumu, toprak durumu nedir? benimki çiçeklerini erken mi döktü? bunun nedenini bulmalıyım
denizden etkilenir mi yer mi değiştirmeliyim. İnternetten araştırdım bulamadım.
yaprakları sağlıklı. yardımcı olursanız sevinirim.sevgiler.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 20:26   #303
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Benimki yaklaşık 15 ltlik saksıda, güneş gören balkonumda Geçen yaz sonu aldım, oldukça gelişti, yanına diktiğim desteği geçti, ipe de sarıldı. Bu bahar uçlarından kestim, boyuna büyümesini durdurmak amacıyla, o da şimdi devamlı yeni yan dallar veriyor. Saksı toprağı geçirgen hafif kumlu, perlit ve vermukulit ilaveli bir toprak. Bir iki defa demir sülfat( saçı kıbrıs) verdim, ayda bir kere de NPK(20 20 20) veriyorum.
Denizden nasıl etkileneceğini bilmiyorum, denize çok mu yakınsınız? Benim de 200m ilerimde deniz var. Yaprakları nasıl? Bir fotoğrafını ekleyebilirseniz belki yardımcı olabilirizSevgiler

Eski 15-07-2011, 20:33   #304
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Yaklaşık 1 ay önce yeni aldığım 2 çelik de köklendi, ufak saksılarına geçirdim. Biri çok hızlı, diğeri tembel Fotoğraflarını daha sonra ekleyeceğim.

Eski 24-07-2011, 13:32   #305
Ağaç Dostu

neşride's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sundaville'im

Çok istediğim Sundaville'i Tekirdağ'da pazarda buldum Beni sevdi galiba, çiçek açmaya çalışıyor. Kırmızı renkli olacak. Pembe ve beyazı da çok hoşuma gidiyor. Bulubilirsem onlardan da alacağım.

Eklenen Resimler

neşride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2011, 18:00   #306
Ağaç Dostu

neşride's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Sonunda açtı :)

Sundaville'im bu gün bana süpriz yaptı. Çok mutlu oldum.

Eklenen Resimler

neşride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2011, 09:35   #307
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Mayıs ayında kırmızı örümceğe teslim olan Sundavillam, nihayet kurtuldu ve keyfi yerinde...Onlarca çiçeği ile balkonumuza neşe katıyor.

Eklenen Resimler

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2011, 14:56   #308
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Mayıs ayında kırmızı örümceğe teslim olan Sundavillam, nihayet kurtuldu ve keyfi yerinde...Onlarca çiçeği ile balkonumuza neşe katıyor.
Maşallah çoşmuş, ellerinize sağlık

Eski 02-08-2011, 15:01   #309
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Maşallah çok güzel sayın rodoslu. Benim ki şu an yazlıkta ama Ankara'ya getireceğim. Kışın ev içine mi alıyorsunuz? Kapalı balkonda kışı geçirir mi? Bir de şu an nasıl biryerde duruyor gölge?güneş? Teşekkürler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2011, 15:21   #310
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Sundaville

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Benimki yaklaşık 15 ltlik saksıda, güneş gören balkonumda Geçen yaz sonu aldım, oldukça gelişti, yanına diktiğim desteği geçti, ipe de sarıldı. Bu bahar uçlarından kestim, boyuna büyümesini durdurmak amacıyla, o da şimdi devamlı yeni yan dallar veriyor. Saksı toprağı geçirgen hafif kumlu, perlit ve vermukulit ilaveli bir toprak. Bir iki defa demir sülfat( saçı kıbrıs) verdim, ayda bir kere de NPK(20 20 20) veriyorum.
Denizden nasıl etkileneceğini bilmiyorum, denize çok mu yakınsınız? Benim de 200m ilerimde deniz var. Yaprakları nasıl? Bir fotoğrafını ekleyebilirseniz belki yardımcı olabilirizSevgiler

Sn.acemifüsun, mesajınızı geç gördüm. Benim çiçeğimde görünüşte problem yok
acaba yarı gölge değil de güneşe mi koymalıyım.Güneş te bu günlerde 50 dereceyi buluyor burada kavrulmasından korkuyorum.denize yaklaşık 100 m deyiz. Fotoğrafları aşağıda saksı mı küçük, bahçeye diksem kış şartlarına dayanır mı, burada bazen -2 -4 olabiliyor ne önerirsiniz? yorumunuzu bekliyorum.Sevgiler.

Eklenen Resimler

Eski 02-08-2011, 16:50   #311
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili gultar bence saksı çok küçük değil, fakat bu sarmaşık büyük saksıda daha iyi gelişiyor. Sundaville güneşi çok seviyor ve güneşe dayanıklı, güneşte de olunca bol bol su istiyor. Toprağı nemini kaybedince suluyorum, bu günlerde her gün su istiyor.Satın aldığımda beğenmediğim, süzek olmayan, bahçe toprağına dikilmişti. Martta o kötü toprağı iyice köklerden silkeleyerek, hatta hortum tutarak yıkadım, biraz da kılcal kökleri budadım, Sihirli Toprağa, perlit, vermukulit ilave ederek hazırladım, toprak değiştirince çok memnun kaldı. Bahçeniz kışın eksileri görüyorsa dikmeyin. Güneşe alınca çok az arada NPK verin, hemen çiçeklenecektir

Eski 02-08-2011, 20:24   #312
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Sundaville

Sn.acemifüsun önerilerinizi dikkate alacağım.Sardıracak bir yer olmayacağına göre filizlerini koparayım mı (yani bu mevsimde, kışın içeri alacağımdan)
bitkiye bir zararı olmaz değil mi?Çok teşekkürler.

Düzenleyen gultar : 02-08-2011 saat 20:27 Neden: noktalama işareti
Eski 03-08-2011, 08:17   #313
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Teşekkürler Sayın a1919,
Ben bu bitkiyi nisan ayında aldım, yani daha kış geçirmedik Kapalı balkona alsam yeterli olur mu diye düşünmekteyim bende?

Şu an öğleden sonra full güneş alan açık balkonda duruyor, hemen hemen her akşam 7-8 gibi su veriyorum. Ben aldıktan sonra kırmızı örümcek yüzünden baya sıkıntı çektim, ama kurtuldu ve en güzel günlerini yaşıyor.

Eski 03-08-2011, 11:48   #314
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Sn.acemifüsun önerilerinizi dikkate alacağım.Sardıracak bir yer olmayacağına göre filizlerini koparayım mı (yani bu mevsimde, kışın içeri alacağımdan)
bitkiye bir zararı olmaz değil mi?Çok teşekkürler.
Sn. gultar filiz uçlarından çiçeklenme yapıyor, filizleri bu mevsimde budarsanız çiçek açmaz. Kafes şeklinde sarılacağı destekler satılıyor, onlara sarılsın, gelişsin, baharda duruma göre budarsınız. Selamlar, sevgiler.

Eski 03-08-2011, 11:57   #315
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sn. rodoslu K.örümcekten kurtulmuşsunuz, elleriniz sağlık Kışın kapalı balkon eksileri görmedikçe bence sorun olmaz. Deneyimli kişiler bitkileri sulamayı sabah erken saatlerde yapmamızı öneriyorlar

Eski 03-08-2011, 15:49   #316
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Merhaba arkadaşlar. Dün, bir yapı marketten çiçek aldım. Gidip gelip yaprak yapısını çok beğeniyordum. Üstün de ne ismi ne de fiyatı vardı. Dün bir baktım harika çiçek açmış. İsmini ve fiyatını öğrenip hemen aldım. Eve gelince ağaçlar. net e bir sorayım dedim. Bu konu başlığı DİPLADENİA olarak açılmış. Görevli bayan bana bu ismi vermişti. Ancak aldığım bitki sizlerin paylaştığı çiçek değil. Yaprak yapısı ve çiçeklerinin büyüklüğü değişik. Hafif te bir kokusu var. İnternet te fazla bir şey bulamadım. İsim olarak Dipladenia sanderi ''super Trouper Brasil'' diye bir şey çıktı. Yardımlarınızı bekliyorum, selamlar ve resimler....

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 09:25   #317
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Çok güzel bir çiçekmiş sayın karalale, çiçek yapısı benzer gibi ama biraz büyük galiba..Yaprakları tamamen farklı.Belki aynı familyadandır, ya da hibrit kimbilir.

Forumda "Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir?"isimli bir bölüm var oraya da resmini atın bence, oraya bakan bitki bilimciler var..

Düzenleyen rodoslu : 04-08-2011 saat 09:26 Neden: Kelime eksiği
Eski 29-08-2011, 23:38   #318
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Sevgili Fatoş'un evime ilk ziyarete geldiğinde getirdiği Sundavilla geldiğinden beri yaklaşık üç aydır hiç çiçeğini eksiltmedi. Sevgili Fatoş'a tekrar teşekkür ediyorum beni böyle bir güzellikle tanıştırdığı için.... Daha güzelleri sizlerin olsun inşallah....

Eklenen Resimler

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2011, 11:50   #319
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

sundaville

Toprağı değiştirince ve gübreleyince sundaville'm açtı. Kışın kapalı balkona almam gerekecek soğuğu bilmem ama rüzgardan etkileniyor.Geçen günlerde esen kuvvetli rüzgarda bir kaç yaprak kaybetti .Rengi çok güzel, çoğaltmak lazım, sanıyorum çelikle. Tohumdan üreten var mıdır?

Eklenen Resimler

Eski 11-09-2011, 14:44   #320
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili gultar çiçeklenme başlamış, gözünüz aydın Bitkilerin gelişiminde onlara istediği şartları veremediğimiz zaman eksik bir şeyler mutlaka oluyor. Ya toprağını, ya yerini, ya da sulamasını beğenmiyordur
Aklımda kalan sundaville'yı tohumdan üretmek biraz zor. Çelikten üretimde uç dallar baharda sıcak yastıklarda olur deniyor. Ben hem baharda, hem de bu yaz denedim çelikten 3 adet üretebildim.

Eski 11-09-2011, 17:41   #321
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Çok teşekkür ederim acemifüsun,Tavsiyelerinize uyarak toprağını biraz gübrece zenginleştirdim bol su ve güneş..ve mutlu son... Çelikten yetiştirmek büyük başarı bravo,
ilkbaharda ben de denemek istiyorum. Deneyimlerinizden yararlanmak için yardım rica edebilirim.Tekrar teşekkürler.

Eski 11-09-2011, 17:57   #322
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Şİmdi bile çelikleyebilirsiniz Yeterki köklenmek için yeterli sıcaklığı yakalayın. Uç çeliğini 3-4 göz olarak alın, 2 göz toprakta, 2 gözde toprak üstünde kalsın. İyice ıslattığınız şişen tablete köklendirme hormonuna batırdığınız çeliğiniz dikin, steril cam kavanoza diktiğiniz çeliği yerleştirin, kapağını kapatın. Hatta kavanozun dibinde 2-3mm su da olabilir, günde 5 dakika kapağı açıp havalandırın, tekrar kapatın. KAvanozu içeride güneş gören bir pencere önüne yerleştirin. YAklaşık 1 ayda iyice kökleniyor, köklerin tabletten çıktığını görünce ufak bir saksıya alırsınız, saksıya geçince de bir süre sera uygularsanız iyi olur.
Ne demişler sabırla koruk helva oluyormuş)

Eski 12-09-2011, 06:26   #323
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Üzeri tomurcuk dolu hepsini açmasını beklemeliyim.Zira boş bir sürgün yok. çiçek kalmayınca denerim havalar da biraz serinler.Köklendirme tabletlerini nereden alıyorsunuz burada(İzmirde) Ben hiç kullanmadım çok ta güzel açıklamışsınız. Bu defa öyle yaparım .%100 başarı deniyor harika.. Teşekkürler.

Eski 12-09-2011, 18:59   #324
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili gultar köklendirme tabletlerini sitemiz üyesi , alış veriş bölümünde satış yapan doğalbahçe arkadaşımızdan aldım.

Eski 12-09-2011, 20:33   #325
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Teşekkür ederim acemifüsun, çok yakınımızdaymış.Hemen ilgileneyim.

Eski 12-09-2011, 21:15   #326
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Merhabalar,en kısa sürede bu bitkiden edinmeye karar verdim.sepet saksı içinde dikine büyüyen değil de aşağıya doğru sarkan bir form yakalayabilir miyim?

armeria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 22:07   #327
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili armeria bodur Sundavillie üretmişler, bu yaz satışa sundular, onlarla istediğiniz formu yakalayabilirsiniz

Eski 13-09-2011, 14:11   #328
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Nerede satışa sunulmuş sayın acemifüsun? Bodur kelimesini duyunca heyecanlandım, bodurunu değerlendirmek daha iyi olur gibi. Varsa bildiklerinizi payşlaşırsanız sevinirim.

Eski 13-09-2011, 14:49   #329
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili rodoslu bu bahar Fatoş arkadaşımız bana ziyarete gelirken hediye getirmiş, benim de böylelikle haberim oldu Avrupa Çiçekçilik Gönül hanım'dan aldığını söyledi.

Eski 13-09-2011, 18:52   #330
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Sevgili Acemifüsun,cevabınız için teşekkürler.Sizden çok şey öğrendim bugüne kadar.Seneye Avrupa çiçekçilikten sundaville almak farz oldu artık.Sevgiler

armeria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024