agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni11457Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2007, 13:26   #61
Ağaç Dostu

Nihal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 1
Clematis vitalba Giresun'da kendiliğinden yetişiyor.Kokusu olmasına karşın diğerleri kadar gösterişli çiçekleri yok.Bu resimlerde benim nette bulduklarım...

Eklenen Resimler

Adil beğendi.
Nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 19:39   #62
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kokusu nasıl Nihal Hanım. (Koku nasıl tarif edilirse)
Keskin mi kokusu hanımeli gibi mi mesela, yoksa melisa kadar yoğun mu?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 23:36   #63
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Benim clematislerim de kokmuyor. Yalın kat ama gösterişliler fakat kokuları yok.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 23:47   #64
Ağaç Dostu

limon's Avatar

18.06'da aldığım clematislerimi havalar çok sıcak diye saksılarından çıkarmadım. Ağustos sonu gibi ekerim diyordum. Etiketinde pembe çiçekli olanı tomurcuk vermiş, çok sevindim. Açar açmaz sizlerle paylaşırım fotoğrafını

Eski 28-08-2007, 12:23   #65
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Clematis tohumları bunlar mıdır?
Eklenti 18133Eklenti 18134
Bu soruya cevap veren olmamış ama hafta sonu rastladığım clematisten aynı şekilde tohum aldım.Acaba bunlar tohum mu?

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 18:57   #66
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ve bugün açtı
Pembe değil çok açık leylak renginde, ortası pembe. Üzerinde kar kraliçesi yazıyor ingilizce.
Name:  4EYLUL 002.JPG
Views: 3301
Size:  47.4 KBName:  4EYLUL 005.JPG
Views: 2962
Size:  49.9 KB
Akşam loş ışıkta çektiğim için rengi daha canlı gibi çıkmış. Gerçek rengi oldukça uçuk lila. Ve sadece bir tanecik açtı başka tomurcuk yok üzerinde.

Eski 05-09-2007, 12:39   #67
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
Bu soruya cevap veren olmamış ama hafta sonu rastladığım clematisten aynı şekilde tohum aldım.Acaba bunlar tohum mu?
bu küçük gif'ler bir fikir verir sanırım.

Eklenen Resimler

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 12:42   #68
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Deportivo, abk adına da kendim için de çok teşekkür ederim bilgi için.
Siz ne zaman ektiniz tohumları? Çok güzel büyümüşler.

Eski 05-09-2007, 22:03   #69
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Sayın Limon, kusura bakmayın açıklamayı unuttum,fotoğraflar alıntıdır.
Ancak benim Clematis tohumlarıda direk olarak ektiğim torf içinde bekliyor,yaklaşık 2 ay oldu.Ayrıca birkaç gün önce ektiklerimide buzdolabında 2 ay beklettim.Tamamıda çimlenmek üzere bekliyor.
Eyüp Beyin gönderdiği tohumlar bunlar,Mart ayına kadar ancak çimlenirmiş.Gerçekten sabır işi bu.Nette bazı araştırmalarımda Clematisin 760 günde çimlenen bazı türlerinin olduğunu öğrendim.Çelikten çoğaltmak daha kolay oluyormuş.

Eski 06-09-2007, 13:24   #70
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Depertivo, çelikten çoğaltmayı denemek istiyorum aslında ama dalları o kadar ince ki... Neresinden nasıl çelik alayım diye hemen her gün gidiyorum yanına, kıyamayıp bırakıyorum. Bir iki sene sonra belki dalları kalınlaşır ve çoğalır.

Aslında bir sorum daha olacak. Koyu mor renkte açan clematisimi dikeli iki sene oldu. İki adet te saksıda, yeni aldıklarım var. Biri yaz başı, biri yaz ortası, biri de yaz sonu çiçek açıyor. Şİmdi ben bunların hepsini aynı yere dikmek istiyorum. Yere daha önceden diktiğimin yerini ne zaman değiştirsem sarsılmaz?
Bu mevsim uygun mudur? ( Yerdekini, mümkün olduğunca toprağını dağıtmadan, kökünü zedelemeden almaya çalışırım.)

Eski 06-09-2007, 14:01   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Konuşmanıza karışmış gibi olacağım sn Limon;
koyu mor clematis : c. Jackmani , yaz ortasında açar. Beyaz çiçekli c. armandii ilkbahar başında açar.Krem renkli küçük çiçekli c. cirrhosa kış sonunda açar. Beyaz mini çiçekli c. flammula yaz sonu - sonbahar başı açar. Pembe çiçekli c. montana ilkbahar sonu açar. ....

Bu durumda genel kural olarak elinizdeki tüm clematis çeşitleri için söküm ve dikim zamanınızı Şubat ayında yapmanız gerekmektedir.
Bu mevsimde yer değiştirmekten kaçının.

Ancak bitkilerin henüz gelişmediğini de yazmışsınız. Saksıda olanları bu dönemde endişe etmeden bahçeye dikebilirsiniz. Yeter ki bahçeye dikim öncesinde, bir gün önceden bol sulama yaparak toprağın dağılmasını ve köklerin açığa çıkmasını engellemeniz.Ayrıca şunu da unutmayın saksının şu ada bulunduğu çevre şartları ile bahçede dikmek istediğiniz yerin çevre şartları birbirine uygun mu? Eğer uygun değilse bitkiyi gereksiz zamanda strese sokabilirsiniz.

Son bir not daha: üzerinde çiçek tomurcuğu olan **** 2 hafta içinde çiçek açacağını bildiğiniz bitkinin yerini asla değiştirmeyin. Çiçek dönemi bitmiş olsun.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2007, 22:01   #72
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok teşekkür ederim Şükran Hanım. Yazdıklarınızı harfi harfine uygulayacağım.
Saksıdaki bitkiler de bahçede duruyor, dikeceğim yerle aynı şartlardalar. Bir tanecik tomurcuğu vardı iki gün önce açtı şimdi onun solmasını bekliyorum yere geçirmek için. Hayalim değişik zamanlarda açan clematisleri pergolanın bir ayağına sardırmak. Elfogi'nin internetten eklediği fotoğraflar güzel fikir verdi

Eski 03-11-2007, 20:51   #73
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deportivo Mesajı Göster
Sevgili Eyüp bey gönderdiğiniz Clematis tohumları şu an elime geçti,tekrar tekrar
teşekkür ederim zahmetlerinize.,
Hayırlısıyla sağ salim çimlendirip bende o güzellikleri sayenizde seyrederim.
Ve aradan yaklaşık 5 ay gibi bir süre geçti, büyük bir özveri ile takip ettiğim ilk Clematis tohumu kendini gösterdi. Beş aydır büyük bir merakla ve sabırla beklediğim Clematis ' e bir şeyler olacak diye ödüm kopuyor!
Kilitli poşet içindeki çimlendirme kabında büyümeye çalışıyor, ama bundan
sonra ne yapmalıyım, tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Büyük bir mutlulukla ; tohumları bana gönderen Eyüp Bey' e de çok teşekkür ederim .

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2007, 21:29   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sevgili Depotivo; bunu bir eleştiri değilde bir uyarı kabul edin, toprağınız çok kötü o toprakta tohum çimlendirilmez, tohum elenmiş, gayet homojen yapılı, kolayca dışarı çıkabileceği bir karışım olmalı. Merak ediyorum bir adet tohum mu ektiniz, uyarımı dikkate alırsanız bundan sonraki denemelerinizde çok daha başarılı olacağınızdan eminim. selam ve saygılar.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2007, 22:24   #75
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Gürbüz Mesajı Göster
Sevgili Depotivo; bunu bir eleştiri değilde bir uyarı kabul edin, toprağınız çok kötü o toprakta tohum çimlendirilmez, tohum elenmiş, gayet homojen yapılı, kolayca dışarı çıkabileceği bir karışım olmalı. Merak ediyorum bir adet tohum mu ektiniz, uyarımı dikkate alırsanız bundan sonraki denemelerinizde çok daha başarılı olacağınızdan eminim. selam ve saygılar.
Uyarılarınıza teşekkür ederim, ancak çimlendirdikten sonra ne yapıpta bu çok değer verdiğim Clematis' e zarar vermeden büyütmem için gerekli olan uyarılarınız olursa daha da memnun olacağım.
Foto ' da ki çimlenen tohum elenmemiş torf içinde.On iki adet tohum ektim , bunların 6 adedi sizin dediğiniz gibi elenmiş torf içinde.Diğer ekim şartları ise aynı.
Eklediğim fotoğraflar Clematis' in tohumdan üretimi için merak eden herkese bir fikir verir sanırım, saygılarımla.

Sıra ile Clematis tohumu çimlendirme :

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2007, 22:56   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sayın Deportivo, çimlemen fide galiba iki yaprak, iki yaprak daha çıkarınca bir spatula veya yemek kaşığıyla derinden alın ve 10 cm. çapında saksıya dikin, bir süre gölgede tutun yavaş yavaş ışık alan yere alın.

Kullandığınız torf aşırı lifli olmalı, çünkü 125 nolu mesajınızda büyükçe topaklar var, onları alın saksıyı torbadan çıkarın üstüne bir parça cam koyun, gündüz açın üstünü gece kapatın ama kesinlikle kurutmayın mutlaka nemli olsun. Sprey de kullanabilirsiniz. Lifsiz torfa çakıl değil dişli dere kumu karıştırın bundan sonra. Sevgi ve saygılar.

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 02:36   #77
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Sayın M.Gündüz benim duymak istediğim buydu , çok teşekkür ederim.
Tavsiyelerinize uyacağım.Selamlar.

Eski 04-11-2007, 21:18   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Deportivo tohumların çimlendiğine çok sevindim. Benim tohumlar daha çimlenmediler.
Fideleri yerlerinden çıkarmazsanız, sanırım daha iyi olur. Bırakın bahara kadar yerlerinde kalsınlar. Yer değiştirirken kazaya uğrama olasılığı da var.

Selamlar

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 08:51   #79
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Akşam clematislerden çelik alarak ektim . Umarım tutarlar . Daha önce çelikle üretmeyi denemek isteyenler vardı . Sonuçlar ne oldu acaba ?

Eski 18-12-2007, 08:13   #80
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Benim de çeliklerden pek umudum yok aslında . O incecik kuru dalların yeşerebileceğine inanamıyorum bir türlü . Ama tohumlarla birlikte bir de bunu denemek istedim .

Eski 18-12-2007, 21:42   #81
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Galeri: 341
Orman Asması - Clematis Cirrhosa

Bu güzel sarmaşık hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi lütfen?

Deportivo'nun Mine Hanım'a sorduğu başlıkta farkettim. Nasıl bulabiliriz?

Bu linkte de yakın plan görünüşü var.

Eklenen Resimler

naturefan beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2007, 08:07   #82
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Akdeniz Bölgesinde doğal olarak yetişiyor sanırım .

Eski 26-12-2007, 19:21   #83
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Clematis ' i tohumdan üretmek zaman ve sabır isteyen zor bir iş .
Ancak fotolarının eklediğim yaban asmasının tohumlarını takip ediyorum , tohumlarini almayı becerebilirsem isteyen arkadaşlara gönderirim.

Eski 07-01-2008, 12:09   #84
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Eagle,

Clematis soğuğa karşı dayanıklı bir bitkiymiş.Bu bilgiyi okuyunca sizin işinize yarayabileceğini düşündüm

Name:  ci4396ci_clemantis.jpg
Views: 2246
Size:  14.6 KB

Name:  Clemantis.jpg
Views: 2260
Size:  42.4 KB

Name:  clematis4.jpg
Views: 2215
Size:  21.7 KB

Düzenleyen malina : 09-01-2008 saat 20:46
caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2008, 15:41   #85
Moderatör

Güler's Avatar

Arkadaşlar, Climatis'ler sarılacak bir duvar, ağaç veya pergola isterler. Sizin bahçenizde böyle bir durum göremedim. Kökleri derin ve gölge bir yere ekilmeyi sever, hernekadar bol su istemezlerse de bol bol güneş severler. Kışın öldü sanırsınız ama kurudu diye sakın sökmeyin o tekrar yaz ortasında başlar patlamaya.

Eski 11-02-2008, 13:45   #86
Ağaç Dostu

limon's Avatar

3 çeşit değişik aylarda çiçek açan clematislerimi, Elfogi'nin internetten yüklediği fotoğrafta görüp hayran kaldığım şekilde, pergolamın boş kalan bir ayağının (diğer ayakların hepsinde yasemin var) dibine diktim. İkisi saksıdaydı, yeni yapraklar sürmeye başlamışlardı. Birisini iki sene önce yere dikmiştim. Bu diğerlerine göre daha gelişmişti. Yerden dikkatlice söktük ve üçünü birlikte diktik. Yerden söktüğümüzde dibinden bir çok yeni sürgün verdiğini gördüm. İnşallah istediğim gibi değişik aylarda rengarenk çiçekler açacaklar.

Eski 11-02-2008, 22:46   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Geçen yaz toplamıştım biraz tohum. Adresinizi yazarsanız gönderirim. Ama çimlenir mi bilmiyorum.
Koşullar uygunsa çimlenir. Sonbaharda diktiğim (15 ad.) tohumlardan şu ana kadar sadece bir tanesi çimlendi.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 23:39   #88
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Yalova Karaca'dan 10 ytl.ye aldım. Boyu 2 metre var. Clematis Armandi galiba, üzerinde tomurcukları var.
Boy'a gitmesin diye ucundan kopardım, yan sürgün versin diye. Doğru mudur acaba yaptığım?

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 07:35   #89
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili celalsungur, clematis ler de bir nevi sarmaşıktır. Sarmaşık dediğiniz boya gider, neden mani oluyorsunuz? O nasıl olsa yan sürgünler verir.

Eski 12-02-2008, 09:35   #90
Ağaç Dostu

limon's Avatar

10 YTL çok uygunmuş fiyatı. Celal Bey koparmanıza gerek yok. Toprağa geçirdikten sonraki ilk sene fazla gelişim göstermiyor. İkinci sene biraz daha gürleşiyor. (Ama çok gür değil)
Üçüncü sene (bendeki bu sene 3 yaşında) hem dallarından yeşermeye başladı, hem de dipten bir çok sürgün veriyor şu anda. Bir evin bahçesinde (kaç yaşında bilmiyorum) bahçe demirlerini sarmış, yapraklanınca ve çiçeklenince (açık pembe çiçekleri var) içerisi görünmüyor. Yalnız kışın tamamen kupkuru görünen dallarını budamayın sakın. Bu aylarda yaprak vermeye başladılar ufak ufak.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024