agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni10788Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2019, 23:47   #3841
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Jin. Opr. Dr. Aysel ÖZGEZER' e yani nam-ı diğer jineopa gelince, Türkiyede Clematis konusunda otorite sayılabilecek hatta bu konuda kitap yazacak bigiye sahip tek kişiydi.
İlk Clematisim - Clematis 'Polish Spirit' onun hediyesiydi.
Onu anmak bana acı veriyor. Boşluğu dolmuyor.

Hepimiz için büyük bir kayıp.
Tuylerımı dıken dıken ettı bu mesajın sevgılı Jezebel. Ben Jıneop ıle bırebır konusup,tanısma fırsatı bulamadım.Forumda cok aktıf degıl,daha cok "okuyan-ögrenci" formatındaydım. Ama "onun" ani gidişini,hastaneye kaldırılısını,forumda umutla beklenen o bırkaç gunu hala unutamıyorum. Clematis baslıgında yazdıklarını okudukça hem onun o sıcak,paylaşmaktan zevk alan yuregını göruyorum...Bırı soru soruyor "Adalet ablam....veya ....abim" dıye yanıt veren,alçak gönullu baska bır dunyanın ınsanı olan güzel ruhunu göryorum,içim daha çok acıyor,hala acıyor....

Mesela normalde cok dıkkatımı cekmeyecek olan sabah sefalarını göruyorum hemen onun elındekı tohumları mahallesındekı sokak lambalarının altlarına ekıp, içindekı guzellıgı yasadıgı mahalleye tasmaya calısması aklıma gelıyor ve bu nasıl bır ınsanlık,nasıl yurek dıyorum.... Sanırım Jıneop bu tohum yayma ısını Ingıltere'de yol kenarında,sahıpsız cekılmıs bır durandi resmi üzerıne anlatmıstı......

Ne garıp, hiç görmediğim,hiç tanısmadıgım bır ınsan ıcın gözlerım doluyor ve huzunlenıyorum. Nur içinde yat sevgılı Jıneopum.

Jezebel ve Laleşahin beğendi.
Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 08:04   #3842
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Kim demiş Akdeniz ikliminde hem de saksıda Clematis yaşamaz diye..

Eklenti 692602

Eklenti 692603

Eklenti 692604

Eklenti 692605
Sevgili Adalet ablam, hadi size de sorayım O saksıda kaç kök clematis var,sanki birden fazla gibi Bir de saksı büyüklüğü nedir acaba?

Bir de Warszawska Nike yetiştiren ve olur da sorumu gören olursa diye şuraya iliştirmek istediğim bir soru daha var. Warszawska Nike için yabancı kaynaklarda,bazısı 2. budama grubuna dahil derken bazıları da 3. grup budama grubu dıyor....Bir çok çesit içinde en çok bu türün budama grubu ikilemde. Bu clematise sahip olan uyeler acaba sizler nasıl buduyorsunuz diye sorsam sizleri çok sıkboğaz etmiş olurmuyum?

Düzenleyen Emine Akman : 30-06-2019 saat 08:49
Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2019, 03:09   #3843
Ağaç Dostu

Terra's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Sayin Jezebel selamlar. Yillardir foruma girmiyordum. Jineop'un kaybi cok uzucu. Sizin bu notunuzu gorunce, eski sayfalardan birini actim. 58. sayfada heyecanla Clematis kesiflerimizi paylastigimiz mesajlari gordum. Huzunle, ama bir o kadar da keyifle gozden gecirdim. Yeni tutkunlara Jineop ve diger dostlardan ne guzel paylasimlar kalmis. Clematis cok guzel bir cicek. Insan kaptirinca, diger cicekleri sirf Clematis'e eslik etsinler diye planlamaya basliyor. Herkesin eline saglik. Clematis'leriniz isil isil.

Jezebel beğendi.
Terra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2019, 20:33   #3844
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Site içerisinde bir sarmaşık türü olan Climatis hakkında bir başlık bulamadığım için bu güzel bitkiyi de ele alalım istedim.

Sarmaşık türleri içerisinde çok gösterişli olan bir bitki türüdür. Kışın tamamen yapraklarını döker. Kurudu sanıp da sakın sökmeyin, baharda yeniden patlar.
Kökü gölge sever, bitki güneşe doğru uzar. Çeşitli renkleri vardır. Bende bulunan Climatislerden iki tanesinin resmini gönderiyorum.
Sevgiler
Merhabalar, evimin önüne arabamın garajı için çardak şeklinde bir yapı düşünüyorum. Çardağı üstten kapatacak bir sarmaşık önerir misiniz acaba?

aalkan35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2019, 11:43   #3845
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Terra Mesajı Göster
Sayin Jezebel selamlar. Yillardir foruma girmiyordum. Jineop'un kaybi cok uzucu. Sizin bu notunuzu gorunce, eski sayfalardan birini actim. 58. sayfada heyecanla Clematis kesiflerimizi paylastigimiz mesajlari gordum. Huzunle, ama bir o kadar da keyifle gozden gecirdim. Yeni tutkunlara Jineop ve diger dostlardan ne guzel paylasimlar kalmis. Clematis cok guzel bir cicek. Insan kaptirinca, diger cicekleri sirf Clematis'e eslik etsinler diye planlamaya basliyor. Herkesin eline saglik. Clematis'leriniz isil isil.

Sn. Terra o ilk yılların heyecanı ve coşkusu bambaşkaydı.
İzmir’de clematis satan kimse yoktu.
Fidanlıklarda, ziyaret edip, getirtsinler diye kulis yapıyorduk.
Şimdi biraz daha geniş bilgimiz oldu. Artık buralarda da satılıyor.
Kendimiz veya çocuklarımız yurtdışından getirme lüksüne sahip olduk.
Ama Ayselim, mekanı Cennetin en yüksek katı olsun, İstanbul’dan bizler için de alırdı ve kargo ile gönderidi.
Kimini yaşattık kimi bize boyumuzun ölçüsünü gösterdi .
Sizlerin de paylaşımlarınızı bekliyoruz sn. Terra.
Sizin clematislerinizi de görmek isteriz.

Name:  9E59DA4C-C83F-40E4-AE0A-2E3F7A1390A1.jpg
Views: 17
Size:  41.3 KB

Bilin bakalım bu kim.

Muda beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019