agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2007, 18:45   #1
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Uzun Kabak

boyları 2 metre kadar uzayan kabaklarımız var bu kabakların özelliği bir ağacın ya da asmanın üzerine salıyorsunuz ordan aşşağıya uzuyor

bir özelliği daha var ucundan kesip yemek yapabiliyorsunuz diyelim ki bir miktar ucundan kestiniz kabak bozulmadan büyümeye devam ediyor canınız isteyince tekrar kesip yemek yapabiliyorsunuz ekleyebilirsem resimlerini ekleyecem ekleyemezsen merak eden arkadaşlar galerideki benim resimlerimden bakabilirler
Not:Kabakları kuruttuktan sonra vernikleyip duvara süs olarak da asabiliyorsunuz )
Resimler çok büyük olursa özür )

Name:  kabaklar.jpg
Views: 19048
Size:  107.3 KB

zynlby ve Yerel bahçem beğendi.

Düzenleyen caucasus : 10-09-2009 saat 16:04
caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2007, 09:40   #2
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Kabakla biberler çok ilginç .Siz mi yetiştirdiniz.Tohumlarını nerden bulabiliriz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2007, 10:26   #3
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

kabak ve biber

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Kabakla biberler çok ilginç .Siz mi yetiştirdiniz.Tohumlarını nerden bulabiliriz.
Ben yetiştirdim diyemem köyde annem yetiştiriyor bend sadece resimlerini yayınlıyorum.tohumlarına gelince bir sormam lazım ellerinde varsa bir miktar yollayabilirim.Ama daha önce bir sorayım buradan bilgi gönderirim.İyi günler.

Eski 03-02-2007, 13:51   #4
Ağaç Dostu

öğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
merhaba
Bu kabaklardan bir arkadaş bir tane getirmişti.Tohumunu alacaktık ama birisi alttan delmiş ve almış.Bize birşey kalmadı.
Duyduğuma göre koparmadan da kesip kullanabiliyormuşsun.Doğru mu?Küçük bir bahçem var.tohumundan istesem gönderir misiniz?

öğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 17:48   #5
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Cool merhaba.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi öğretmen Mesajı Göster
merhaba
Bu kabaklardan bir arkadaş bir tane getirmişti.Tohumunu alacaktık ama birisi alttan delmiş ve almış.Bize birşey kalmadı.
Duyduğuma göre koparmadan da kesip kullanabiliyormuşsun.Doğru mu?Küçük bir bahçem var.tohumundan istesem gönderir misiniz?
Yazdığınız gibi kabakları koparmadanda kesip kullanabiliyorsunuz hatta resimdeki kabaklardan birinin ucundan kesilmiş ve hala büyümeye devam ediyor tohum konusunda bişey diyemem ama çünkü köye dikilecek çıkan kabakların tohumlarından yollarım. Bir sorayım fazla varsa yollayabilirim ama yazdığım gibi köyde.kendinize iyi bakın.
)

Düzenleyen caucasus : 10-09-2009 saat 16:04
Eski 24-02-2007, 21:03   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 5
Kabakları ilk kez görüyorum .Harika birşeyler.Köy demişsiniz ,ama neresi.?
selam ve saygılar.

c.özdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 22:42   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Bu asma kabağını babaannem yetiştirir,dolmasını yapardı.Mayhoş bir lezzeti vardır.Geçen yıl tohumunu buldum,ne yazıkki diğer süs kabaklarının yakınına ekmişim,birbirinden döl alıp acaip şekilli tuhaf kabaklar oluştu.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2007, 08:21   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Dün Todor bana su kabağı tohumları verdi .Ektim onları bu yıl su kabaklarım olacak bir aksilik olmazsa.Todor onları çok değişik şekillerde değerlendiriyor. Bende büyüdüklerinde bir tanesinden KABAK KEMANE yaptıracağım. İsparta daki LUTİST yeğenime. )

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2007, 08:38   #9
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Yukardaki uzun kabakların tohumlardan elinde olan varsa sera ortamına mart başında eksin vejetasyon süresi yetişmeyebiliyor. Erken ekimle uzun uzun kavaklaaaaar- amaaaan- kabaklar elde edebilirsiniz

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 10:20   #10
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

kabaklar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi c.özdemir Mesajı Göster
Kabakları ilk kez görüyorum .Harika birşeyler.Köy demişsiniz ,ama neresi.?
selam ve saygılar.
Adapazarında geyve ilçesi doğançay köyünde köyle ilgili rresimlere bakmak istersen http://dogancay54.sitemynet.com

Eski 05-03-2007, 14:19   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Her yıl çiftliğimizde ceviz ağaçlarının arasına kabak ekeriz.(Kış Kabağı) Kabak diktiğimiz alan 10 dönüm kadar. İstanbul'da meşhur bir lokantaya görüdüğümüzde kabakların içi yeterli değil denildi. İç randımanı arttırmamız için ne tavsiye edersiniz? 10 dönümde 10 ile 15 ton arasında kabak alabiliyoruz. Satış fiyatı da 60 Yeni Kuruş civarında.

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 23:54   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Dün Todor bana su kabağı tohumları verdi .Ektim onları bu yıl su kabaklarım olacak bir aksilik olmazsa.Todor onları çok değişik şekillerde değerlendiriyor. Bende büyüdüklerinde bir tanesinden KABAK KEMANE yaptıracağım. İsparta daki LUTİST yeğenime. )
Bir zamanlar elimde 7 cins süs kabağım vardı.Kabaklar hediye.Tohumlardan bir kabak ormanı yapabilirdim ama ne oldu biliyor musunuz?Bol bol çiçek açtı ,bir tane bile meyve alamadım.Bana kabakları veren köylüler atıyorlar tohumu ,alıyorlar meyvesini.Bir türlü aklım ermedi. Bahçemin toprağı kırmızı toprak ben de o kadar kabak için maliyetli olur diye hazır toprak almadım.Toprağı sevmemişler olabilir mi? Şimdi 2 cins kabak kaldı daha önce ekimden kurtulan çekirdekler. Lütfen bilenler aktarabilirler mi?Meyve almak için neler yapmalıyım?2 cins kabaktan biri su kabağı diğeri küçük, sarı,dip kısmı yeşil bir kabak.

DİDEMNAZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 15:36   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-11-2007
Sn. Didemnaz;

Kabak aslında arsız bir bitki.. siz toprağınızı mart ayında dikeceğiniz alanı çapa ile biraz kazıp yanmış koyun gübrasi ile toprağı iyice karıştırın.. ve o ocağa üç adet kabak çekirdeği
koyup üstünü yine aynı karışım toprakla örtün.. can suyu verin ve bırakın....havalar ısınınca çekirdekler toprak üzerine bildiğiniz gibi önce iki yaprak sonra içinden esas yapraklar çıkıp büyümeye başlıyacaklar üzerinde 6 yaprak olunca kökünü çapalayıp toprağı
kabartın ve sulayın 15 gün sonra bir daha çapa yapın ve sulayın artın sadece yaprakları pörsür ise ve hiç yamur yağmazsa sularsınız.. eminim başarılı olacaksınız..kolay gelsin

Atomkkarınca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2007, 11:08   #14
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Arkadaşlar kabak bir kış sebzesi diyerek ( bildiğimiz sakız kabağını) şimdi kapalı balkonda derim saksıya eksek ürün alma ihtimalimiz nedir ? bilen yazarsa sevinirim.

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2008, 15:34   #15
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Kabaklar

kabaklarımın resimlerine de baktınız mı ? Boylarını ve kullanımlarını düşünürsek kalabalık aileler ve yemek firmaları için çok güzel bir sebze.

Eklenen Resimler

Düzenleyen caucasus : 10-09-2009 saat 16:01 Neden: Resim ekleme
Eski 03-10-2008, 22:59   #16
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Bu arada kabaklar hakkın da bilginiz varmı ? bu kabaklar asma kabağı gibi ağaca ya da asmaya sardırmanız lazım. Kabakların boyu ortamını bulduğu taktir de 2 metre oluyorlar ya da bizim köy de bulunanlar o kadar uzadılar ve son bir bigi bu kabakların ucundan ne kadar isterseniz kesiyorsunuz ( Kaç yemeklik ya da kaç tencerelik isterseniz ) ancak kabakta hiçbir bozulma olmuyor ve kabak eski halinde büyümeye devam ediyor ve ileri ki zamanlarda tekrardan istediğiniz kadar keserek yemeğinize katıyorsunuz. Bitiremediğiniz kabakları ise kuruduktan sonra vernikleyip evinizde ya da başka bir yer de süs olarak saklayabiliyorsunuz.

Düzenleyen caucasus : 10-09-2009 saat 16:00
Eski 03-10-2008, 23:25   #17
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Caucasus, bu kabağın tadı bildiğimiz yemeklik kabakla aynı mı?

Lif kabağı yeşilken de kurusu gibi hafif mi? Yeşilken yenilir mi?

Filiz, seneye bahara 2 tane tohum verir misin bana? (Daha şirin istemek istedim ama nasıl yazsam bilemedim )

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2008, 23:49   #18
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sayın lim10, limon Ben de biraz şiri yazayım dedim resimde ki kabakların tadı normal kabak tadına benziyor ancak biraz değişik nasıl desem, anlatsam bilemiyorum. Seneye filiz pardon tohum olarak yollayabilirim ancak evi bir araştırmam lazım bildiğim kadarıyla evim de olması lazım yoksa da köyden getirtmeye çalışırım. Yazdığım gibi evde bulursam bu aralar da yollayabilirim.

LİF KABAĞI (Fructus Luffae): Luffa cylindrica (L.) M. J. Roemer (Cucurbitaceae) türünün olgun meyvası olan bu tür koyu sarı çiçekli, bir yıllık, kuv*vetli ve tırmanıcı bir bitkidir. Meyva şekli silindir biçi*mindedir ve içi liflidir. Vatanı Mısır veya Arabistan olup memleketimizin güney bölgelerinde özellikle bahçelerde yetiştirilir. Olgunlaşmış meyvelerden elde edilen lif, temizlik aracı olarak özellikle banyoda “bitkisel lif” olarak kullanılır.

KULLANIMI:Lifi sıcak suya batırınız,sonra lifi bitkisel sabunla sabunlayınız,su ile temasından dolayı yumuşayan lif cildi ahriş etmez.Cildi temizleyerek,kılcal damarlara yapacağı masaj etkisiyle kan dolaşımını düzanliyerek vücuda zindelik verir.Banyodan sonra lifi bol su ile durulayıp asın.Sıhhatler olsun

Lif kabağı kabakgiller familyasındandır.Türkiyenin güneyinde yetişir.Ürün tamamen doğal olarak yetişir.Bundan dolayı cilde temas ettiğinde ölü deri hücrelerini temizler.vücuda nefes aldırır,düzenli kullanıldığında selülit oluşumunu engeller,Oluşmuş selülitlerin giderilmesinde(iyileştirilmesinde)kullanılır.

Lif kabağının yenilip yenilmediği konusunda bir bilgim net'te biraz kurcaladım yukarıda ki bilgileri yazdım.

Eski 03-04-2009, 17:05   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
spagetti kabagi duyan arkadaslar varmi?
benim elimde tohumlari vardi ama diger kabak tohumlari ile karisti. bu sene butun hepsini ekip spagetti kabaklarima ve tohumlarima tekrar kavusmayi dusunuyorum. evet spagetti makarna gibiler. tatlısı yapiliyor ve cokda lezzetli.

ashtead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 23:11   #20
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Aer, dediğiniz kabak zannedersem aşşağı da resimleri bulunan 2 mt civarın da uzayan ve yemek yapmak gerektiğin de ucundan kestiğiniz ancak kabağın büyümeye devam ettiği kabaktan bahsediyorsanız ben de yaklaşık olarak 25 tane kadar var.

Eski 31-07-2009, 18:27   #21
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Caucasus'un yolladığı uzun kabak işte bu hale geldi. Tekrar teşekkürler Caucasus.
Bir de su kabağım var.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2009, 19:56   #22
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sevgili Sakagun, benim kabaklarım da olmaya başladılar. Ben erguvan ağaçlarına ve tellere sardırdım. Şimdilik resimlerini ekleyemiyorum biraz daha büyüdükten sonra ekleyeceğim.
Sakagun imkanınız varsa kabakları bir ağaca sardırabilirseniz daha güzel büyüyorlar ve altlarından yemeklik kestikten sonra toprak değmemiş oluyor.
Resimleri eklediğiniz için teşekkür ederim. Sağolun.

Eski 31-07-2009, 21:40   #23
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Ağaca iple bağladım ama bu kabak henüz bitki uzamadan çıktığı için yere değdi. Bunu tohumluk saklayacağım.

Eski 31-07-2009, 22:31   #24
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Çok güzel sevgili Sakagun, inşallah bol miktar da olurlar. Yemek yapmayı unutmayın güzel yemeği oluyor bilgilerinize.

Ben de dün Geyve'deydim biraz pazar biraz alışveriş yaptıktan sonra köy'e döndüm oradan da haliyle İstanbul'a döndüm. Geyve Perşembe günleri başka hareketli oluyor.

Eski 01-08-2009, 00:11   #25
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Çok ilginç. Ben hiç böyle kabak görmemiştim. Hele kestikten sonra büyümeye devam ediyor olması. Çok şaşırdım.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 11:03   #26
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sevgili Sevim.k, yazdığınız gibi çok ilginç bir kabak türü. En büyük özelliği ise hem büyük, uzun olması, hem de istediğiniz kadarını kestikten sonra kabakta herhangi bir bozulma olmadan büyümeye devam etmesi.

Eski 31-10-2009, 07:47   #27
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Kabaklarımdan bir görüntü. Çekirdeklerini çıkarmak için dış kabuğun tamamen kararmasını beklemeli miyim?

Eklenen Resimler

Eski 31-10-2009, 19:22   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Kabaklarımdan bir görüntü. Çekirdeklerini çıkarmak için dış kabuğun tamamen kararmasını beklemeli miyim?
Sn. Sakagun,

İzlediğim bir videoda Amerikalılar olgunlaşmış kabağın çekirdeklerini taze iken çıkartıp temizleyerek gölgede kurutup saklıyorlardı.

arberatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2009, 11:14   #29
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sakagun kabakların dışları kuruduğu zaman çekirdeklerini çıkarabilirsiniz. Bir miktar kuruttuktan sonra istediğiniz yerde saklayabilirsiniz.

Eski 23-07-2010, 08:49   #30
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Uzun kabak tohumu gönderdiğim arkadaşlar kabaklarınız ne durumda? Benimkini şeftali ağacına sardırdım.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024