agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni209Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2011, 21:50   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2011
pembe yasemin (Jasminum polyanthum)

merhaba
migrostan, dün saksıda "yasmin polyanthum" aldım.
çiçekleri tam açmamış ama bir sürü tomurcuk var. bir tele sarılmış durumda. açınca çok hoş olacak diye düşünüyorum.

saksı üzerindeki bilgiler, "bol ışık ama direk güneşten kaçının" yazıyordu.

iç mekanda mı, dış mekanda mı yetiştirmeliyim?

beyaz yasemin izmirde dışarıda yetişir. ancak bu bitki, alıştığımız beyaz yaseminden biraz farklı göründü bana bir de çiçeklenmesi çok eken...

yardımcı olur musunuz?

teşekkürler

yasmine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 21:53   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Resmini koyarmısınız?

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2011, 22:09   #3
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Bitkiniz Jasminum polyanthum ise türkçede tomurcukken renginin pembe olmasından ötürü "pembe yasemin" diye isimlendiriliyor. Sarılıcılar başlığında yasemin alt başlığına bakarsanız bu konuda bilgi bulabilirsiniz. J. ployanthum dış mekan bitkisi olmakla beraber saksıda da yetiştirebilirsiniz. Siz İzmir'de olduğunuza göre, İstanbul'dan daha rahat diş mekanda bakarsınız diye düşünüyorum.
Çiçeklenmesi erken değil. Benim bahçemde de var, şu anda tomurcuklu ve kar gelmezse eğer sanırım 2-3 hafta içinde açacak.

nanemolla beğendi.
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 17:03   #4
Yeni Üye

fotoğrafı yükledim.
saksıda "yasmin polyanthum" yazıyor.
tomurcuklar beyaz idi, şimdi de beyaz çiçek açtı. (bahçede bıraktım, fotoğraf bugüne ait)

Sarılıcılar başlığında yasemin alt başlığına bakarsanız bu konuda bilgi bulamadım
bilgiler hep, pembe yasemin için...

Eklenen Resimler

olcim beğendi.
Eski 16-01-2011, 17:36   #5
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Çiçekleri pembe veya beyaz olabilir yani aynı çeşit çok hızlı büyüyen bir sarmaşık bahçede büyütebilirsiniz en az 4 saat direk güneş ışığı almalı kışın soğuktan korumalısınız ve yine kış aylarında toprağı kurudukça sulayın. Bizim Migrosta neden hiç çeşit yok acaba fiyatları nasıl?

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 17:49   #6
Yeni Üye

mavişehir migrostan almıştım.
15-16 tl civarı fiyatı.
soğuktan koruyundan anladığım, hava 0 derceye yaklaşır ise naylonla örteyim.
doğru mudur?

Eski 16-01-2011, 18:01   #7
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasmine Mesajı Göster
fotoğrafı yükledim.
saksıda "yasmin polyanthum" yazıyor.
tomurcuklar beyaz idi, şimdi de beyaz çiçek açtı. (bahçede bıraktım, fotoğraf bugüne ait)

Sarılıcılar başlığında yasemin alt başlığına bakarsanız bu konuda bilgi bulamadım
bilgiler hep, pembe yasemin için...
Pembe yasemin ismi çiçekleri pembe olduğu için değil, tomurcukları henüz küçükken pembe tonda olduğu için verilmiş. Çiçek açınca beyaz oluyor. (Bildiğim kadarıyla pembe çiçekleri olan bir yasemin türü zaten yok). Aşağıdaki link yasemin başlığında da var,ama ben bilgi için tekrar buraya aldım. Resim de var, bir göz atın isterseniz.

http://www.paghat.com/jasmine.html

Eski 16-01-2011, 18:06   #8
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çok sevdiğim bir bitki. Urla' da, Çeşme' de harika oluyor. Güney cepheli ve çok güneşli bir yerde bir yılda 1 m boy attı. Çiğli AOSB de de fabrika bahçelerinde var. Nefis oldular. Kokusu çok keskin. Kısa süre açıyor ama herşeye değiyor. Susuzluğa dayanıklı değil.

FatihBahce beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 18:22   #9
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Çok sevdiğim bir bitki. Urla' da, Çeşme' de harika oluyor. Güney cepheli ve çok güneşli bir yerde bir yılda 1 m boy attı.
Merhaba Mine Hanım, benim bahçemdeki J. polyanthumlar , batı cephesinde ve oldukça korunaklı bir yerde dikili olmalarına rağmen geçen yıl Istanbul'daki keskin kışta tamamen dondular. Toprak üstünde hiç bir şey kalmadı . Tamamen öldüler derken bu bahar tekrar sürdüler, son derece sağlıklı olarak nerdeyse sıfırdan yaklaşık 2.5 m boya ulaştılar
Harika bir bitki ama korkum, bu yıl yine donmaları. Diplerini iyice malçladım, kar haberlerini kalbim pır pır ederek izliyorum şimdi.

Emine Akman beğendi.
Eski 16-01-2011, 18:47   #10
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasmine Mesajı Göster
mavişehir migrostan almıştım.
15-16 tl civarı fiyatı.
soğuktan koruyundan anladığım, hava 0 derceye yaklaşır ise naylonla örteyim.
doğru mudur?
Fiyatları uygunmuş . Sanırım İzmirin iklimi daha uygun. Çam ibrelerinden toprağına malç yapabilirsiniz. Çiçeklenmesi için 1 ay gece soğuklanmasına ihtiyaç duyuyor.(15 c nin altında) 0 derecede yaprak dökebilir belki en fazla 5 c ye dayanır . Kökünü korursanız yaprakları zarar görse bile seneye yeniden sürgün verir benimkiler de öyle olmuştu...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 20:32   #11
Yeni Üye

yorumlarınız için çok teşekkürler

ben; karşıyaka izmirliyim. çocukluğumda; karşıyaka da yaz akşamları sokakta yürüdüğümde yasemin ve hanımeli kokuları birbirine karışırdı. şimdi, ne yazık ki pek rastlamıyorum.

çocukluğumdaki yaseminle, mart başında budanırdı. nisan ortalarında beyaz tomurcuklar belirir ve mayıs başı civarı bembeyaz mis kokulu çiçekler açardı. ekime dek sürerdi. (anımsadıklarım)

migros'ta saksıdaki yasemini gördüğümde; yazdıklarım aklımdan hızla geçmişti.

önerileriniz doğrultusunda; pembe yasemini inceledim.
benim anılarımdaki yasemin, güneşli güney cepheli konumda yetişirdi.

şimdi, sizlerle saksıyı ve ilk aldığım görüntüyü paylaşmak istiyorum.

yarın veya önümüzdeki günlerde, eski yaseminlerimi arayacağım ve fotoğraflayp sizlerle paylaşacağım.

paylaşımlarınız için teşekkürler.

Eklenen Resimler

abk, Jezebel ve nanemolla beğendi.
Eski 29-03-2012, 16:45   #12
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Geçen hafta minyatürlüğüne kapılıp cinsini bilmeden aldığım Jasminum polyanthum'un aslında mini olmadığını ve çiçeklenme süresinin kısalığını öğrendiğimde biraz bozulmuştum. Derken bir kaç gündür bulunmadığım evime döndüğümde beni çok güzel bir sürpriz bekliyordu. Camı açık olmasına karşın kapalı balkonda hoş bir kokunun kaynağı, açmış tek bir yasemin çiçeğiydi. Çocukluğumun İzmir kokusu balkonuma gelmişti
Name:  pyasemin.jpg
Views: 6176
Size:  38.9 KB

Ne kadar zaman koruyabileceğimi bilmiyorum ama iyi ki bu yasemini almışım. Kokuya meraklı olanların bu bitkiyi edinmesi gerek.
Name:  p.yasemin2.jpg
Views: 6353
Size:  47.3 KB

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 18:42   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
Çok güzelmiş çiçeğin nevsune, nereden almıştınız? saksıda yetiştirmek istiyorum bende.

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 22:18   #14
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dünyam1 Mesajı Göster
Çok güzelmiş çiçeğin nevsune, nereden almıştınız? saksıda yetiştirmek istiyorum bende.
Bauhaustan almıştım. Bir kere geldi daha sonra görmedim.

Name:  P4050261 copy.jpg
Views: 5929
Size:  49.4 KB

Tomurcuklar açtıkça koku da artıyor. Keşke çiçeklenme süresi daha uzun olsaymış. Her güzelin bir kusuru olurmuş

Ben açık pembe tomurcuklu yasemini alırken, Feriha bordo rengi tomurcuklusunu seçmişti. Biz o renklerde çiçek açacağını düşünmüştük. Nasıl olacaklarını birbirimizden görürüz diye düşündük. Meğer çiçekleri beyaza dönüşüyormuş. Benimki de güzel ama bordo tomurcuk ve beyaz çiçek daha hoş bir görüntü oluşturuyordur. Bir fotoğraf da Feriha'dan bekliyorum

Eski 06-04-2012, 13:00   #15
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Bordo tomurcuklu pembe yasemin açınca çiçekleri tam beyaz değil biraz pembemsi oldu Nevsuncum..

Misler gibi kokuyor, iyi ki almışız. Balkondan odaya aldığım ilk gün bütün tomurcuklarını açmaya kalkınca hemen geri götürüldüler..

İki de bir yerini değiştirdiğime kızmazsa uzun süre koklamak için elimden geleni yapıyorum.. Serin yerde tutmaya çalışıyorum, suyuna vitaminini koyuyorum..

Name:  P4010151.jpg
Views: 6344
Size:  74.6 KB

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 15:38   #16
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Kış yasemini, Pembe yasemin olarak bilinen bu bitki
Benimki böyle oldu. Pazardan 3 yıl önce 1.5 lira sayıp almıştım.

Name:  DSC05962.jpg
Views: 8059
Size:  56.9 KB

Hiç yaprak dökmüyor, ve şu anda tüm komşuları kendine hayran bırakıyor

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 17:02   #17
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Sevgili Jezebel, çok para saymışsınız çoook. Nasıl kıydınız

Eh bu görüntü bizi de hayran bıraktı. Yalnız birşey diyeyim mi benimki de parmak kadar boyuyla üzeri çiçekten geçilmiyor, yaprağı görünmüyordu. Şimdi şimdi bitirdi çiçeklerini derken, alttan az az yeni tomurcuklar veriyor. Herşeyden önce kokusu dünyalara bedel. Merak ettim siz bu yaseminden çelik alıp yetiştirmeyi denediniz mi hiç?

Yalnız kendime çok güldüm. Biz yaseminlerimizi alırken minyatür diye düşünmüştük, çünkü saksı boyu 4 parmacık birşeydi. Büyüyünce ben bunu balkonumun neresine sığdıracağım bakalım

Eski 17-04-2012, 18:20   #18
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sevgili nevsune, çelik denemedim, dipten bolca sürgün veriyor zaten.
Bir tane ayırıp işyerinin bahçesine diktim, gelişmeye başladı bile.
Balkonun kapalıysa bilemem de, değilse sarkıtın millet güzellik ve koku görsün
Hiç bakım istememesi de ayrı bir hoşluk, damlalıkla gübre verdiğim bitkilerden değil, bir avuç atıyorum

Eski 17-04-2012, 18:57   #19
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Benim bahçemde de vardı, dört yılda iki defa donunca söktüm Artık yok..
Bir arkadaşım için çelikten yetiştirdim. Aralık - Ocak ayı civarıydı sanırım, suda köklendirdim ve diktik.. Şimdi söylediğine göre bayağı büyümüş...

nevsune ve Emine Akman beğendi.
Eski 17-04-2012, 20:03   #20
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bir ara yaseminlere takmıştım, ancak bu işin sonu yok, koleksyon bahçeye sığmaz

Eski 17-04-2012, 20:25   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Nevsune sizinki çok güzelmiş.. Balkondan metrelerce aşağı sarkması ayrı bir hoşluk olurdu herhalde..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 21:42   #22
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Benim bahçemde de vardı, dört yılda iki defa donunca söktüm Artık yok..
Bir arkadaşım için çelikten yetiştirdim. Aralık - Ocak ayı civarıydı sanırım, suda köklendirdim ve diktik.. Şimdi söylediğine göre bayağı büyümüş...
Teşekkür ederim, iyi haber. Demek suda kökleniyor, memnun oldum. Yedeklemek gerek. Çiçekleri geçince bir deneyeyim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Nevsune sizinki çok güzelmiş.. Balkondan metrelerce aşağı sarkması ayrı bir hoşluk olurdu herhalde..
Keşke sarkıtabilsem, ne güzel olurdu gerçekten. Yalnız bu kez ben göremezdim çiçeklerini

Eski 20-01-2013, 09:41   #23
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Geçen kış minik saksıdaki yasemin yazın beklemediğim kadar hızlı bir şekilde gelişti. Çiçeklenme zamanı yaklaştı ve tomurcuklar görünmeye başladı. Tomurcuklar yakında pembeleşirler diye umut ediyorum.
Name:  1f-17.01.2013 (1) - Kopya.JPG
Views: 5356
Size:  42.6 KBName:  1f-17.01.2013 (2) - Kopya.JPG
Views: 5750
Size:  47.4 KB

Name:  1f-17.01.2013 (3) - Kopya.jpg
Views: 5800
Size:  45.5 KB
Balkonda yer olmadığı için sonbaharda budamak zorunda kalmıştım. Budamasaymışım milyon çiçek olacakmış herhalde ama yapacak bir şey yok

abk, iris41, selis ve 5 kişi beğendi.
Eski 06-02-2013, 16:19   #24
Ağaç Dostu

kılıç's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Bahar geldi zanneden yaseminim.

Eklenen Resimler

kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 13:08   #25
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Tomurcuklar pembeleşmeye başladı.
Name:  11.02.2013. (6) - Kopya.jpg
Views: 5159
Size:  36.3 KB

Bunlar da geçen yazdan kalma tohumlar. Sertleşsinler diye bekliyorum ama hala tam sertleşemediler. Bir de tohumdan denemek iyi olacak.
Name:  11.02.2013. (9).jpg
Views: 5186
Size:  36.3 KB

Eski 13-02-2013, 00:52   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2011
İyi akşamlar.
Gecen sene Haziran'da yıpranmış halde satın aldığım Yaseminimi, Kasım/Aralık'tan beri (dışarısı 3-4 °C altında kaldıkça) misafir WC'sinde muhafaza ediyorum. Optimal şekilde güneş ışığı görmesede, kışın bitki için gereken serinliğe sahip tek yerim (~5-10°C).
Çiçeklenmeye başladı. Sorum:
1. Oturma odasına (~22-24°C) alabilirmiyim?
2. İki haftadan beri taze yapraklarında, yeni sürgünlerin ucunda ve tomurcuk salkımlarında kuruma var. Bu neyden kaynaklana bilir?
Toprağı kurudukça,ılık yağmur suyuyla suluyorum. Kısa bir zamandan beri -az'da olsa- siyah, küçük sinekler (Sciaridae) toprakta bulunuyor. Bunların larvaları acaba Yaseminin köküne zarar vermiş olabilirlermi? Böyle ise, ne yapmam gerek?
Sorun ve sorularımla ilgilenen tüm "merakdaşlarıma" şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Eklenen Resimler

abk, olcim, pamuktopu ve 1 kişi beğendi.
Toprakhasreti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 08:21   #27
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Yasemininiz çok güzel tomurcuklanmış ama sürgün uçları ve tomurcukların bozulmasında sizin de yazdığınız gibi zararlı etkisi var. En yakın zamanda bir ilaçlama yapsanız iyi olacak. Şu aşamada ilk yapılması gereken bu olmalı.

Kapalı bir balkonunuz varsa veya koyacağınız yeri sıkça havalandırırırsanız belki olur ama sanırım bitkinizin daha havadar bir yere ihtiyacı var. Sonuç olarak bu bir dış mekan bitkisi.

Not: Havadar derken soğuklara çok dayanıklı olmadığını, ancak -6 civarlarındaki ısılara kadar dayanabildiğini de yazayım. Bizler gibi kışı soğuk iklimlerde bitkiyi korunaklı bir yerde tutup soğuklardan korumak gerekiyor.

Toprakhasreti beğendi.
Eski 13-02-2013, 19:29   #28
Ağaçsever

Sayın nevsune hanım, teşekkür ederim. Çiçeklenmeye başladığı için, sıcak ve daha aydınlık olan oturma odasına yerleştire bilirmiyim?

Eski 13-02-2013, 19:32   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Toprakhasreti Mesajı Göster
İyi akşamlar.
Gecen sene Haziran'da yıpranmış halde satın aldığım Yaseminimi, Kasım/Aralık'tan beri (dışarısı 3-4 °C altında kaldıkça) misafir WC'sinde muhafaza ediyorum. Optimal şekilde güneş ışığı görmesede, kışın bitki için gereken serinliğe sahip tek yerim (~5-10°C).
Çiçeklenmeye başladı. Sorum:
1. Oturma odasına (~22-24°C) alabilirmiyim?
2. İki haftadan beri taze yapraklarında, yeni sürgünlerin ucunda ve tomurcuk salkımlarında kuruma var. Bu neyden kaynaklana bilir?
Toprağı kurudukça,ılık yağmur suyuyla suluyorum. Kısa bir zamandan beri -az'da olsa- siyah, küçük sinekler (Sciaridae) toprakta bulunuyor. Bunların larvaları acaba Yaseminin köküne zarar vermiş olabilirlermi? Böyle ise, ne yapmam gerek?
Sorun ve sorularımla ilgilenen tüm "merakdaşlarıma" şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Merhaba sayın Toprakhasreti

Bitkinizin taze yaprakları, yeni sürgün uçları ve tomurcuk salkımlarının kuruması, bulunduğu ortamdan memnun olmadığının göstergesidir.

Bitkinizin ihtiyacı olan gün ışığı ve temiz havanın yetersizliği, bu zamanlardaki çiçeklenme döngüsü, gelişimi için sürgün uçlarını ve tomurcuk salkımlarını yeterince besleyemediğinden... Bitkiniz hassas olan bu noktaları kuruma olarak tepkisini vermektedir.

Bulunduğu ortamdan ani olarak oturma odasındaki ortam sıcaklığına alırsanız bitkinizdeki olumsuzluklar dahada hızlı olarak artacaktır.

Saksı toprağınızdaki sinekler ve onun larvaları saksı toprağında bulunan çürümekte olan gübre, yaprak gibi artıklarla beslenir.

Bitkinizdeki sorun, bitkinizin gelişimi için uygun ortamda bulunmamasından kaynaklanan sorunlar gibi görünüyor.

Toprakhasreti beğendi.
Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2013, 20:59   #30
Ağaçsever

Teşekkür ederim, sayın Nuri bey.

Bu kısmı doğrumu anladım?
Alıntı:
...bu zamanlardaki çiçeklenme döngüsü, gelişimi için sürgün uçlarını ve tomurcuk salkımlarını yeterince besleyemediğinden...
Yani bu zamanda çiçeklenmesinin nedeni, sürgün uçlarını ve tomurcuk salkımlarını yeterince besleyemediğinden, doğru'mu?

Malesef daha uygun bir yerim yok. Don olmadıkça dışarıya, bol güneş yüzü gören balkonuma çıkarıyorum ama son haftalar hep donlu geçti. İnşallah bi 3-4 hafta daha idare edebilir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024