agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni268Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-2013, 16:05   #1021
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Günüm Mesajı Göster
Ben bir kaç gün önce evin içine aldım. Mutfakta duruyor. Kalorifer kapalı. Durmaksızın çiçek açıyor. Geçen senelerde çok büyük olan yasemini balkonda kuytuda bırakmıştım ama kışı atlatamadı.
Teşekkür ederim sayın Günüm. Dikkate alacağım

Günüm beğendi.
polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2013, 20:13   #1022
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Yasemin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
Bu akşam istanbul için don tehlikesi mevcut görünüyor. Kıbrıs yaseminime nasıl bir koruma yapmalıyım? Dışarıda üstünü örtmem yeterli mi yoksa apartmanın bodrum katına almam daha mı doğru olur?
Ben apartman boşluğuna pencere yanında bir köşeye a alıyorum, apartman kombili olduğu için apartman boşluğunda kalorifer yok. Balkonda kalmasın donuyor. Kaloriferli yeri de sevmiyor. Kolay gelsin.

polemos beğendi.
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2014, 21:50   #1023
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Merhaba arkadaşlar, benim bir ful yaseminim vardı. Aldıktan sonra 4-5 sene hiç gelişmedi. 4-5 sene sonrasında o küçük haliyle bir çok çiçek açtı ve beni hayranlarından birisi haline getirdi. O kış büyümeye başladı. Uçlarından başka saksıya gömdüm ve bir yavru elde ettim. Anne oldukça büyük bir saksıda. Durmadan dal budak verdi. Sonunda anneyi anneme götürdüm ve ufaklık benimle sürgünlerine başladı. Ama büyük olan ilk ve son defa o yaz çiçeklendi, sonrasında hiç çiçeğini görmedim. Küçük zaten hiç çiçeklenmedi henüz.Bu yaz çiçeklenmelerini sağlamak için ne yapabilirim? Sürgün uçlarını kırmaktan başka.

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2014, 19:47   #1024
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkanatalay Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, benim bir ful yaseminim vardı. Aldıktan sonra 4-5 sene hiç gelişmedi. 4-5 sene sonrasında o küçük haliyle bir çok çiçek açtı ve beni hayranlarından birisi haline getirdi. O kış büyümeye başladı. Uçlarından başka saksıya gömdüm ve bir yavru elde ettim. Anne oldukça büyük bir saksıda. Durmadan dal budak verdi. Sonunda anneyi anneme götürdüm ve ufaklık benimle sürgünlerine başladı. Ama büyük olan ilk ve son defa o yaz çiçeklendi, sonrasında hiç çiçeğini görmedim. Küçük zaten hiç çiçeklenmedi henüz.Bu yaz çiçeklenmelerini sağlamak için ne yapabilirim? Sürgün uçlarını kırmaktan başka.
Ful'un sürgünlerinin kesilmesi mi gerekiyor? Gerçi arap yasemini şu anda hatırlamadığım bir mevsimde budanır ama. (Budama zamanını arkadaşlar yazarsa sevinirim, yazacak arkadaşımıza şimdiden teşekkür ediyorum.) Ana ağaç annenizin evinde yerini sevmemiş olabilir, sizin evdeki şartları arıyor belki.
Sevgili Mine Pakkaner hanım, şifrelerle, dolayısıyla siteye girebilmekle başım dertte. Bir defterin iki sayfası Ağaçlar nette kabul görmeyen eski şifrelerle dolu üzgünüm.

turkanatalay beğendi.

Düzenleyen s.toprak : 05-02-2014 saat 19:48 Neden: bir harf silindi.
Eski 05-02-2014, 20:13   #1025
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
Ful'un sürgünlerinin kesilmesi mi gerekiyor? Gerçi arap yasemini şu anda hatırlamadığım bir mevsimde budanır ama. (Budama zamanını arkadaşlar yazarsa sevinirim, yazacak arkadaşımıza şimdiden teşekkür ediyorum.) Ana ağaç annenizin evinde yerini sevmemiş olabilir, sizin evdeki şartları arıyor belki.
Sevgili Mine Pakkaner hanım, şifrelerle, dolayısıyla siteye girebilmekle başım dertte. Bir defterin iki sayfası Ağaçlar nette kabul görmeyen eski şifrelerle dolu üzgünüm.
Kırılmayacak mı yoksa? Gerçi ben kendim kırmadım çoğunu. Kendileri bir yerlere değdikçe kurumuşlar. Çok uzadı ve budaklandı. Annemin evini sevmediğini sanmıyorum. Çünkü gittikten sonra acaip gelişti ve yaprakları büyük büyük olmuş. Ve tazelenmiş.
Umarım yanıt yazıp aydınlatan birisi olur.

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 10:26   #1026
Yeni Üye

devilstori's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2014
kimse yok mu ya

millet burdakı yazılardan fotolardan etkilenerek bir yasemin aldım bir hafta önce ama işler yolunda gitmiyor yaprakları saradı aldıgımda çiçekleri vardi çiçeleri saradı dökülüyo napmalıyım ya yardım edin nolur ölmesin yaseminim bu arada madagaskar yasemiymin aldıgım tür .....

devilstori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 19:19   #1027
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2014
Selamlar;
Alaca yapraklı yıldız yasemin fidanı almak niyetindeyim. Bildiğim kadarı ile bu bitki yaz ayları çiçeklenen sarılıcı ve yayılıcı bir bitki. Sormak istediğim çok yıllık uzun süre dayanıklı bir bitkimidir (yaseminler genelde çok yıllık diye biliyorum ama bu türü hakkında fazla bilgim yok) ve fazla uzaması budama yöntemi ile engellenerek uygun büyüklükte tutulup evde bakılabilirmi?
Muhtemel cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Çınar_Kunduz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2014, 07:59   #1028
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Yasemin tohumu

Merhabalar,
Balkonumda uzun yıllardır baktığım bir yaseminim var. Her sonbaharda çiçekler döküldükten sonra bazı çiçek saplarının ucunda küçük sert tomurcuklar çıkardı. Ben de onların meyve/tohum olabileceğini düşünüyordum. Her sene bu zamanlar yaseminim çiçek vermeye başlarken bu sene çiçek o bahsettiğim oluşumlardan var. Öyle olunca acaba bir hastalığa ya da soruna mı delalet diye araştırdım ancak birşey bulamadım. Sebebini ve yapmam gerekenleri bilen var mı?

Alicemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 12:24   #1029
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2014
sararan yasemin

Değerli arkadaşlar,

Terasımıza koyacak dayanıklı dış ortam bitkileri için bir seradan alışveriş yaparken, satıcının tavsiyesiyle yasemin ağacı aldık. Satıcıya acemi olduğumuzu, terasa koyacağımızı ve bu yüzden de kış şartlarına uygun ağaçlar istediğimiz belirttik. Yasemin kışı geçirdi. Fakat bahar sonrası kurumaya başladı. (İşin gerçeği seranın verdiği 3 ağaç -yasemin, defne, goldrider leylandi- da bahar sonrası sarardı) Bunu seraya söylediğimizde bize yuvarlak krem rengi birşeyler sattı. Ağaçlara dibine birer kaşık koyup bakımına devam etmemizi 3 ay sonra aynı işlemi tekrarlamamızı söyledi. Yeni yapraklar var ama sararma tüm ağaca bir yandan da yayılıyor gibi. Bu arada yukarıda parantez içinde bahsettiğim gibi diğer ağaçlar da sarardığı için terasın fazla rüzgar almasından şüphelendik. Yasemini terasta daha gölge bir yere aldık. Yapılacak başka bir şey var mıdır? Yaseminin hastalığı mı var, sulamada mı yanlışımız var yoksa rüzgar almasından mı böyle oldu?

Eklenen Resimler

Novicegreen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 13:44   #1030
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Novicegreen Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar,

Terasımıza koyacak dayanıklı dış ortam bitkileri için bir seradan alışveriş yaparken, satıcının tavsiyesiyle yasemin ağacı aldık. Satıcıya acemi olduğumuzu, terasa koyacağımızı ve bu yüzden de kış şartlarına uygun ağaçlar istediğimiz belirttik. Yasemin kışı geçirdi. Fakat bahar sonrası kurumaya başladı. (İşin gerçeği seranın verdiği 3 ağaç -yasemin, defne, goldrider leylandi- da bahar sonrası sarardı) Bunu seraya söylediğimizde bize yuvarlak krem rengi birşeyler sattı. Ağaçlara dibine birer kaşık koyup bakımına devam etmemizi 3 ay sonra aynı işlemi tekrarlamamızı söyledi. Yeni yapraklar var ama sararma tüm ağaca bir yandan da yayılıyor gibi. Bu arada yukarıda parantez içinde bahsettiğim gibi diğer ağaçlar da sarardığı için terasın fazla rüzgar almasından şüphelendik. Yasemini terasta daha gölge bir yere aldık. Yapılacak başka bir şey var mıdır? Yaseminin hastalığı mı var, sulamada mı yanlışımız var yoksa rüzgar almasından mı böyle oldu?
Yasemininiz büyük ihtimalle saksı sıkıntısı çekiyor. Aldığınız ne kadar oldu bilmiyorum ama yasemin saksıyı çabuk dolduranve suyu seven bir bitki. Saksı küçülmüş toprak azalmış ve beslenemiyordur.

Bitkiyi önce tüm sararmış ve kurumuş dallardan arındırın. Çok uzamış şekilsiz dalları da budayın. Toprağı biraz kurutarak sasıdan çıkarın kök durumuna bakın. Tüm saksıyı sarmış bur durum varsa ( ki bence oyledir) iki üç numara büyük saksıya geçirgen bir toprak karısımı kullanarak aktarın.
Gerekiyorsa bir miktar (aşırıya kaçmadan) dört taraftan birer ve alt kısımdan da iki parmak kökleri de bıcakla toprakla beraber kesebilirsiniz.

Bundan sonra güzel sulama ile yeniden dallar sürmeye baslayacaktır. Kışı dış ortamda korunaklı bir şekilde geçirmesini sağlayın. Çiçekler gözükecektir ve ilkbahara kadar da olgunlaşacaktır.

***********Yukarıda yazdıklarım Pembe yasemin içindi ancak şimdi dikkat ettim sizinki sanırım pervane çiçekli yasemin. Bu yaseminin bu sekilde kurumasının sebebi yaprak bitleri veya unlu bit olabilir bir inceleyiniz. Ayrıca seradan alınan bitkilerin kısa zaman içinde saksılarını ve toprağını yenilemekte fayda var.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 16:23   #1031
Ağaçsever

Sayın Musk,

Çok fazla çiçekli göremediğimiz için çiçeklerinin yalnızca beyaz olduğunu söyleyebiliyorum. Biz yasemini geçen sonbaharda almıştık. Alır almaz zaten seracı yeni saksıya koyduğu için saksı ihtiyacından hiç şüphelenmemiştik. İlk önce biraz sağa sola serpildi. Sonra rüzgarda ona destek olsun diye tahta destek diktik. Ama baharda biraz çiçeklendikten sonra ilk önce birkaç yaprakta kızarma başladı. Seracı birşey değil o, olabilir dedi. Bahar sonrası da tamamen kurumaya meyletti.
Şimdi siz bit falan diyince gövdesine, dallarının arasına, yaprakların arkasına falan baktım (ki çok yaprak olunca yüzde kaçına bakmış olabilirm bilmiyorum), gördüklerimin resmin çektim. Böceğimsi olanların ortaklık gösterdiğini tespit edemedim. Beyaz nokta lekeli birkaç yaprak gördüm ama daha fazla değil. Lekeli gözüken yapraklar var ama deneyimsizliğimin böyle şeyleri ne kadar tespit etmeme engel olacağını tahmin edersiniz. Resimlere bakarak bana verebileceğiniz ipucu var mıdır?

Eklenen Resimler

Eski 02-09-2014, 17:29   #1032
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Sayın Musk,

Çok fazla çiçekli göremediğimiz için çiçeklerinin yalnızca beyaz olduğunu söyleyebiliyorum. Biz yasemini geçen sonbaharda almıştık. Alır almaz zaten seracı yeni saksıya koyduğu için saksı ihtiyacından hiç şüphelenmemiştik. İlk önce biraz sağa sola serpildi. Sonra rüzgarda ona destek olsun diye tahta destek diktik. Ama baharda biraz çiçeklendikten sonra ilk önce birkaç yaprakta kızarma başladı. Seracı birşey değil o, olabilir dedi. Bahar sonrası da tamamen kurumaya meyletti.
Şimdi siz bit falan diyince gövdesine, dallarının arasına, yaprakların arkasına falan baktım (ki çok yaprak olunca yüzde kaçına bakmış olabilirm bilmiyorum), gördüklerimin resmin çektim. Böceğimsi olanların ortaklık gösterdiğini tespit edemedim. Beyaz nokta lekeli birkaç yaprak gördüm ama daha fazla değil. Lekeli gözüken yapraklar var ama deneyimsizliğimin böyle şeyleri ne kadar tespit etmeme engel olacağını tahmin edersiniz. Resimlere bakarak bana verebileceğiniz ipucu var mıdır?
Sayın Novicegreen,

Öncelikle bitkiniz dediğimiz gibi pervane çiçekli yasemin (Trachelospermum jasminoides) Pervane Yasemin (Trachelospermum jasminoides)

Çektiğiniz resimlerden ben de bir zararlı görmüyorum. Yeşil bitler yeni gelişen uç yapraklarda, unlu bitler de yaprak ve dal koltuklarında konumlanırlar ve yapraklar üzerinde is gibi siyah yapışkan kirli bir madde oluştururlar.
Sizin canlı olan yapraklar gayet sağlıklı görünüyor. Yalnız toprağını çok kuru görüyorum. Aynı bitkiyi bende yıllardır saksıda bakıyorum ve yaz aylarında hemen hemen her gün sularım tabi toprağaın özelliğine göre bu değişebilir.

Bitki her dem yeşil bir bitki olduğundan ilkbaharda yeni yapraklarını çıkarırken eski yapraklarının onemli bir kısmını döker. Döemeden de sizdeki gibi kızarma gösterebilir, bu çok normaldir. Ardından da çiçeklenme oluşur.
Yaprakları genellikle tek tük sararıp en ufak bir rüzgarda düşerler. Sizin bitkide ise yapraklar sararma fırsatı bulamamış sanki dal kırılmışda aniden komple kurumuş gibi bir görünüm var.

Kurumuş dal ve yaprakları tamamen temizleyin. çok uzamış ve sarılacak yer bulamamış sarkmış dalların da bir miktar budayın. Zayıf gelişmiş dalları da alabilirsiniz.
Bitki budanmaya son derece müsaittir. Her sene çiçeklenmeden sonra iyi bir şekil budaması yapmayı ihmal etmeyin. Sulamayı bir miktar arttırın. Kışa kadar 15 de bir de sıvı gübre verin.
Bir de bitkinin rahat sarılıp gelişebilmesi için tek sırıktan ziyade resimdeki gibi bir sistem uygulamanız daha iyi sonuç verecektir.

Eklenen Resimler

hüzün ve Milla beğendi.
Eski 03-09-2014, 11:16   #1033
Ağaçsever

Sayın Musk,

Tavsiye ettiğiniz gibi tüm kurumuş yaprakları temizledik. Temizlerken bir yeşil böcek, bir de örümceğe rastladık. Bilmiyorum bu ikisi ne kadar zarar vermiştir ağaca. Anladığım kadarıyla saksı ya da toprak değişiminin gerektiğini düşünmüyorsunuz. Bahsettiğiniz sıvı gübre yaseminlere özel bir şey mi? Yoksa genel kullanım mı?
Budama konusunda çok bilgili değiliz ama küçük budama makasının iş göreceğini düşünüyoruz. Resmini koyduğunuz tarz bir destek sistemi için de çevremizdeki seralara bakıyoruz. Umarım yaseminimizi sayenizde kurtarırız

Not: Bu arada aklıma şimdi geldi, daha önce belirtmeyi unutmuşum. Tatilden birkaç hafta önce döndüğümüzde terasımızı su içinde, yaseminimizi de yerde bulmuştuk. (Gerçi diğerleri ayaktaydı) Biz de biz tatildeyken bu taraflarda hava durumunun iyi olmadığını bildiğimizden, fırtına ve şiddetli rüzgara yormuştuk. Şimdi kökleri ile ilgili bir problem olabilir mi diye bir soru oluştu kafamda. Yıllar önce henüz çiçek bakmaya hiç sempatim yokken ailemin evinde sabah kaltığımda irice yuka ağacı yere devrilmişti. O zaman kökleriyle ilgili birşeyler konuşulduğunu hatırlar gibiyim. Aynı şey sözkonusu mudur? Ya da tatilden döndüğümüzde başka bir sürpriz olan banyodaki paspas kovasında bulduğumuz küçük ölü farelerin ölmeden önceki becerisi midir diye mi düşünmeliyim bilemedim.

Eski 03-09-2014, 12:28   #1034
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Sayın Musk,

Tavsiye ettiğiniz gibi tüm kurumuş yaprakları temizledik. Temizlerken bir yeşil böcek, bir de örümceğe rastladık. Bilmiyorum bu ikisi ne kadar zarar vermiştir ağaca. Anladığım kadarıyla saksı ya da toprak değişiminin gerektiğini düşünmüyorsunuz. Bahsettiğiniz sıvı gübre yaseminlere özel bir şey mi? Yoksa genel kullanım mı?
Budama konusunda çok bilgili değiliz ama küçük budama makasının iş göreceğini düşünüyoruz. Resmini koyduğunuz tarz bir destek sistemi için de çevremizdeki seralara bakıyoruz. Umarım yaseminimizi sayenizde kurtarırız

Not: Bu arada aklıma şimdi geldi, daha önce belirtmeyi unutmuşum. Tatilden birkaç hafta önce döndüğümüzde terasımızı su içinde, yaseminimizi de yerde bulmuştuk. (Gerçi diğerleri ayaktaydı) Biz de biz tatildeyken bu taraflarda hava durumunun iyi olmadığını bildiğimizden, fırtına ve şiddetli rüzgara yormuştuk. Şimdi kökleri ile ilgili bir problem olabilir mi diye bir soru oluştu kafamda. Yıllar önce henüz çiçek bakmaya hiç sempatim yokken ailemin evinde sabah kaltığımda irice yuka ağacı yere devrilmişti. O zaman kökleriyle ilgili birşeyler konuşulduğunu hatırlar gibiyim. Aynı şey sözkonusu mudur? Ya da tatilden döndüğümüzde başka bir sürpriz olan banyodaki paspas kovasında bulduğumuz küçük ölü farelerin ölmeden önceki becerisi midir diye mi düşünmeliyim bilemedim.
Saksı değişimi yapıldığını söylemistiniz. Boyu da pek küçük gözükmüyor. Öyleki değişime gerek yok.
Dikkat ettinizse bir önceki mesajımda dalların kırılmış olabileceğinden bahsetmiştim. Rüzgarda yere devrildiyse bu kurumalar kesinlikle dalların kırılmasından veya uzun süre su içinde kamasından olmuştur. Kuru dallardan geriye doğru yeşil kısma dikkatlice giderseniz bir yerinden kırık olduklarını göreceksiniz. Aksi takdirde yapraklar toplu olarak aniden kuruyup dal üzerinde kalmaz.

Zaralılar ise oyle bir tane iki taneyle bir şey olmaz. Onlar komple dalları yeni yaprakları sararlar görmemek mümkün değil.
Yukanın da bu yasemin türünün de kökleri kolay kolay devrilmeden falan zarar görmez. Oldukça güçlü yapıları vardır.

Bu kurumabüyük olasılıkla devrilmeden dolayı oluşan dal kırılmalarının neticesidir.
Yalnız bitkide yeni yaprak gelişmesi görmedim. Şu an dal uzatıp oraya buraya sarılması lazım. Bu da besin eksikliğini gösteriyor. Yeşil ve çiçekli bitkiler için birer kutu vilmorin alın. Şimdilik yeşil bitkiler için olanı kullanın tek tük çiçek dışında kuvvetli bir çiçeklenme bundan sonra pek olmaz. ilkbaharda çiçekliler için olandan çiçeklenmeye kadar üzerinde yazan değerlere göre diğerini kullanın.

Eski 19-09-2014, 14:55   #1035
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mıstık abey Mesajı Göster
Benim saksıdaki cinsini bilmediğim, iki ev arasındaki bahçe koridorunu kokusuyla dolduran yaseminim böyle. Siz yasemin sevenlerle paylaşmak istedim. ,
Bu vaziyeti iki yıllık. Önce cılız bir yıllık bir bitkiydi. Sonra yer beğenmedi, yaprak döktü, soldu. Bende nerdeyse toprak seviyesine yakın kestim. Birinci sene batıya bakan korunaklı sayılan bir noktada büyüdü ve bu arada baharda bir don gördü.Çiçeklerini döktü. Sonraki sene saksısını değiştirdim. Yerini, güneş alan, rüzgardan fazla etkilenmeyen batı istikametine bakan bir noktada, ikinci senede bu duruma geldi.
Yetiştirmek isteyenlere sadece yaseminimin hangi safhalardan bu hale geldiğini anlatmak istedim. Böyle yapılacak demek istemiyorum. Ama korumalı bir yer istediği kesin.
Sizin yasemininiz harika bir Jasminum Polyanthum, yani Arap Yasemini ya da işte bildiğimiz yasemin, Akdeniz Yasemini. Siz yaseminin sevdiği bir iklimde yaşıyor olmalısınız, Ankara'da asla böyle çiçek açmıyor. enfazal o da sadece bir kere 7 tane çiçek açtı bu yaz.Şimdi ise yine zararlıbir şeyler geldi. Uğraşıyoruz bakalım.

Eski 19-09-2014, 14:57   #1036
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzbmt Mesajı Göster
ben bu cicegi sarmasik gul diye aldim dikenleri yok kokusu var. sonradan baskasi bana bunun sari katlamali yasemin oldugunu soyledi fikri olan varmi.
Bu bir sarı sarmaşık gülü, doğru almışsınız

Eski 19-09-2014, 15:02   #1037
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilek78 Mesajı Göster
selam uzun zamandır yasemin çiçeği almak istiyordum dun temın ettım formda önceden çiçeği gösterdigim yasemine ful yasemın dedıler bende ıstedıgım olsun diye satıcıya soyledım bunu verdı acaba yasemınım kim?

çiçekli olan resim(1) benım ıstedıgım dıgerı yenı aldıgım ve çiçegın o olması ıstedıgım aılenın yenı üyesi sizce benim yasemin üstteki gibimi çiçeği
Yapraklar Madagaskar yaseminine benziyor. Çiçekler ise melez Ful Yasemin çiçeğine. Alttaki yaprakların çiçekleri üstteki gibi olmayabilir.Üstteki çiçeklerin yeşil yaprakları ful yapraklarının irisine benzer olacak. Bu tür, Jasminum Polyanhthum'a Ful, Jasminum Sambac Grand Duke aşılanarak oluşuyormuş. Yapraklar ful yaprağının irisi, çiçekler arap yasemini çiçeklerinn daha güçlüsü, kokusu da Ful kokusuna yakınmış. Bilgiler yine Ağaçlar netten, üretici Mutlu Kutlu Bey'den

Düzenleyen s.toprak : 19-09-2014 saat 15:07 Neden: ekleme yaptım
Eski 19-09-2014, 15:10   #1038
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Sayın Musk,

Fotograftaki yeşil yapraklar Madagaskar Yasemini yaprağına benziyorlar.

Eski 07-10-2014, 23:55   #1039
Ağaç Dostu

Bu yaz İzmir'den getirdiğim bir Akdeniz yaseminim var. Geldikten sonra saksıya diktim ve güzel bir gelişim gösterdi. Geçen sene 5 yaşındaki yaseminimi sanırım içeri aldığım için kaybettim. Bu sefer İstanbul'un kış soğuğuna karşı nasıl korumalıyım?

Eski 08-10-2014, 13:50   #1040
Yeni Üye

devilstori's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2014
neden benim yaseminim hiç gelişmiyor

Eklenen Resimler

devilstori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 14:10   #1041
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Bu yaz İzmir'den getirdiğim bir Akdeniz yaseminim var. Geldikten sonra saksıya diktim ve güzel bir gelişim gösterdi. Geçen sene 5 yaşındaki yaseminimi sanırım içeri aldığım için kaybettim. Bu sefer İstanbul'un kış soğuğuna karşı nasıl korumalıyım?
s.toprak'tan gelen mesajı ileteyim:

Alıntı:
sevgili polemos,
şu anda ankara'da hava günlük güneşlik. Benim yaseminim henüz balkonda.|
hava sıcaklığı eksiye düştüğü- düşeceği zaman, don tehlikesi başladığında apartman boşluğuna alacağım. Ortalama kasım- nisan en fazla, kasım sonu- 6 mayıs arası kalorifersiz apartman boşluğunda, pencere yakınında yaşıyor. şimdilerde bu kasım sonu, aralık başı da olabiliyor, geçen sene kasım ayı yaz gibi geçmişti, nisan da ilkbahar gelmişti.

Kışı kalorifersiz biraz havada yerde geçirsin, haftada bir, ya da toprağı tam kuruyunca su verebilirsiniz. Kış aylarında dinlenecek.|

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 17:01   #1042
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devilstori Mesajı Göster
neden
benim yaseminim hiç gelişmiyor
Neden gelişmez bilmem ama şöyle bir tahminde bulunayım, toprağını ya da
yerini sevmemiş olabilir? Ben olsam toprak değişimi yapardım ve hatta
budama vaktinin ne zaman olduğundan iyice emin olduktan sonra bide
budardım ve gübrelerdim. Daha ne olsun Fakat bu kışı böylece atlatsın bence, ilkbaharda harekete geçin.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2014, 12:13   #1043
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2014
Question mine hanım benimde beyaz çiçekli bir yaseminim var ama malesef çiçeğimi kuruttum yapr

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Beyaz yasemin son derece kanatkar bir bitkidir. Sizden özel bir bakım istemez, hastalık ve zararlılara dayanıklıdır. Ağır topraklar hariç sorun çıkarmaz. Tuza dayanıklıdır.

Önemli noktalar şunlar;

Dona hassastır, aşırı sert rüzgara hassastır, demir eksikliğine bağlı sararmalar olabilir.

Bitkinizin saksı harcı torfsa değiştirin. İyi bir saksı harcına alın. Yasemin organik malzemesi yüksek bahçe toprağını sever. Forumda aratarak bu konuda yazılmış mesajlara ulaşırsınız.

İlkbaharda azotlu bir gübre verin. Kışın soğuktan zarar gören dallar varsa ilkbaharda budayın. Yazın istemediğiniz şekilde gelişen dalları kesmenizden rahatsız olmaz. Kendi haline bırakırsanız sarkık dallı çalı formunu almaya müsaittir.
mine hanım benimde beyaz çiçekli bir yaseminim var ama malesef çiçeğimi kuruttum yaprakları sarardı ve kurudu gövdede sorun yok sanırım bu ayda dipten budama yapabilirmiyim **** ne yapmalıyım çiçeğimi kurtarmak için

jasminne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2014, 18:26   #1044
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Henüz apartman boşluğuna almaya cesaret edemedim, ne de olsa merdivenin bir köşesi oluyor, ellerinde bir şeylerle inip çıkan komşuların rahatsız olacağından endişe ediyorum.
Şimdilik, akşam saatlerinde içeri alıyor, sabah güneş çıkınca balkona çıkarıyorum. Bakalım, kışı nasıl geçireceğiz, kışı belki fazla ısınmayan bir odada atlatabiliriz diye düşünüyorum. Üstelik bu sene sadece akdeniz yasemini değil, bir madagaskar, bir ful yasemini, bir de gardenya var. Bu iyilik ne kadar sürecek bilmiyorum ama, Temmuz sonunda aldığım gardenya iyi görünüyor, dipten yeni yaprak ve tomurcuklar veriyor.Bir tomurcuğu açacak gibi, ancak tomurcuğu saran ve açılacak gibi duran yeşil yapraklarının kenarında biraz sararma var sanki. Besin olarak sulama suyunda aralıklarla 3 kez PNK verdim.

Eski 20-12-2014, 20:16   #1045
Ağaç Dostu

Bir süredir kalorifer yanmayan odada duruyor. Sıcaklık 16-20 C arasında. Üzerinde devamlı bir fan çalışıyor ve yapay aydınlatma var. Aydınlatma süresini 12 saat civarında tuttuğum için mi bilmiyorum ama gelişime devam ediyor. Eğer ışık süresini azaltmazsam ve soğuk yaşatmazsam önümüzdeki sezon çiçek açmaması gibi sıkıntı olur mu?

Eski 21-12-2014, 10:18   #1046
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Bir süredir kalorifer yanmayan odada duruyor. Sıcaklık 16-20 C arasında. Üzerinde devamlı bir fan çalışıyor ve yapay aydınlatma var. Aydınlatma süresini 12 saat civarında tuttuğum için mi bilmiyorum ama gelişime devam ediyor. Eğer ışık süresini azaltmazsam ve soğuk yaşatmazsam önümüzdeki sezon çiçek açmaması gibi sıkıntı olur mu?
Bahsettiğiniz yasemin hangisi bilmiyorum zira bu başlıkta yasemin adı altında 3-4 çeşit bitki var. Başlık tam bir çorba olmuş.

Yasemininiz jasminum polyanthum ise soğuğa ihtiyacı olacak. Benimkiler kışın dışarda bir naylon altında geçirirler. Ve bir aydan fazla bir süredir sezonda açacağı çiçek demetleri gözükmüş durumda.
Bu çiçekler nisana kadar kadar gelişip büyürler. Dal uzaması hiç olmaz.
İstanbulda olduğunuza göre sizinkilerin de bu durumda olması gerekir normal olarak. Ancak sıcak yerde kalıyorsa dal uzatıp duracaktır ve muhtemelen çiçek vermeyecek ya da tek tük sezonda verecektir.

samur beğendi.
Eski 21-12-2014, 10:22   #1047
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Bahsettiğiniz yasemin hangisi bilmiyorum zira bu başlıkta yasemin adı altında 3-4 çeşit bitki var. Başlık tam bir çorba olmuş.

Yasemininiz jasminum polyanthum ise soğuğa ihtiyacı olacak. Benimkiler kışın dışarda bir naylon altında geçirirler. Ve bir aydan fazla bir süredir sezonda açacağı çiçek demetleri gözükmüş durumda.
Bu çiçekler nisana kadar kadar gelişip büyürler. Dal uzaması hiç olmaz.
İstanbulda olduğunuza göre sizinkilerin de bu durumda olması gerekir normal olarak. Ancak sıcak yerde kalıyorsa dal uzatıp duracaktır ve muhtemelen çiçek vermeyecek ya da tek tük sezonda verecektir.

Haklısınız belirtmeyi unutmuşum. Akdeniz yasemini diye anılan türden bendeki. Polyanthum değil.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eski 21-12-2014, 10:50   #1048
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Haklısınız belirtmeyi unutmuşum. Akdeniz yasemini diye anılan türden bendeki. Polyanthum değil.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Akdeniz yaseminim yok, fakat onun da pek farklı olduğunu sanmıyorum. -12 lere kadar dayanabildiğine göre biraz soğuk bu türe de yararlı olabilir.

polemos beğendi.
Eski 21-12-2014, 11:20   #1049
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Akdeniz yaseminim yok, fakat onun da pek farklı olduğunu sanmıyorum. -12 lere kadar dayanabildiğine göre biraz soğuk bu türe de yararlı olabilir.

Şu an çıkarsam şok etkisi yaratacağını düşünüyorum. Yılbaşından sonra kar bekleniyor. Şubat sonu gibi kısa bir kış yaşatmayı düşünüyorum dışarıda.

Eski 17-02-2015, 16:05   #1050
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Merhaba arkadaşlar, benim Edirne/ Keşan'daki bahçemde 5 yıldır 4 adet zeytin ağacı 2 feijoa 1 koca yemiş (çilek ağacı) 1 defne 1 kamelya 1 malta eriği şimdilik sorunsuz olarak büyümekteler. Bu örneklerden yola çıkarak bir yasemin çeşidini acaba yaşatabilir miyim diye merak ediyorum. Bahçeye küçük de bir ev yaptım balkon korkuluklarına sardırmak için akdeniz yasemini alıp dikeceğim umarım sorun yaşamam

woltran25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024