agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni268Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-12-2010, 18:52   #781
Ağaçsever

S-L-İ-H-A's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Selam Arkadaşlar,
Yukarıdaki yaseminin aynısı bende var.Mutlu beyden iki yıl önce almıştım.İkisi kurudu.Üçüncüyaşıyor ve çok güzel çiçek açıyor.Şu an bile çiçekli.Sanki bana soğukları daha çok seviyor gibi geliyor.Geçen yıl soğukta içeri almıştım,bitlendi ve kurtaramadım.Bu yıl ise kapalı balkonda.Ha bire çiçek açıyor,mis gibi kokuyor.
Resmini yükleyemedim,resim makinasının pili bitmiş.En yakın zamanda yüklemeyi deneceğim.

S-L-İ-H-A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2010, 18:48   #782
Ağaçsever

S-L-İ-H-A's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Thumbs down

Resimleri yüklemeye çalışıyorum,bir türlü başaramadım.

S-L-İ-H-A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2010, 21:06   #783
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Sayın S-L-İ-H-A,
Yasemininizi merak ettim. Mutlu Bey'den, aldığım yaseminlerden pervane çiçekli yasemini(Rhynchospermum jasminoides) pek memnun edemedim ben. Her sene az da olsa çiçek açıyor fakat saksısını değiştirdiğimizden beri pek büyümedi. Sizinkiyle aynı tür mü bilmiyorum.

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2010, 23:56   #784
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Yaseminimi iyice gübrelemiştim. Sarıp sarmalamaya fırsat bulamadan soğuklar bastırdı. Bakalım kışı sağ selamet geçirebilecek mi?

Name:  yasemin.jpg
Views: 1559
Size:  46.7 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 10:01   #785
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Merhabalar,
Ben evde saksıda yasemin yetiştirmek istiyorum.
hangi türü tavsiye edersiniz ve en önemlisi nereden temin edebilirim?
İstanbul/Libadiye'de oturuyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

yasyas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 13:31   #786
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
bauhaus,koçtaş,carrefour..vs yapı marketlerde bulunuyor genelde, oralarda bulabilirsiniz ve hemen hemen çoğu çeşidide getirdiklerine rastlamıştım geçen sene. Ben kış yasemini almıştım çiçekleri hafif pembemsi oluyordu kokusu çok yoğun ve hoştu bu sene rastlarsam alıcam gene....

arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 14:03   #787
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasyas Mesajı Göster
Merhabalar,
Ben evde saksıda yasemin yetiştirmek istiyorum.
hangi türü tavsiye edersiniz ve en önemlisi nereden temin edebilirim?
İstanbul/Libadiye'de oturuyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Evde saksıda yetiştirecekseniz size tavsiyem Akdeniz yasemini almanız...Bu tür diğer çeşitlerine göre hem daha sık çiçekleniyor hem de kokusu harika..Sitede satış bölümünde Mutlu Bey'den temin edebilirsiniz,hem gelişmiş olanları seçiyor hem de kargo ile gönderiyor.

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 21:09   #788
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
2010 Haziran ayında resimde gördüğünüz gibi kahve kupasına çeliklediğim yıldız yasemin tuttu. Bu çelikte 3 yaprak sırası vardı, alttaki 2 sıra yaprağı kesip bir gözü toprak altında kalacak şekilde dikmiştim. Suya koyduğum 2. bir çeliğin 3 hafta sonra çürüdüğünü görünce 1 kere oksijenli su vermek dışında özel bir işlem yapmadım.

Eylül ayında ufak bir kaza geçirdi. Anten kablosu değişirken yere düşürülmüş, kırılan bardak yenisiyle değişti hemen. Gövdede kabuğun kalktığı yere de mum sürdüm. İlginçtir ama o günden sonra daha bir coştu. Bir sürü yaprak verdi, bu yaprakları döküp aralarından yeni sürgünler verdi. Ana sürgün daha da uzadı, yan sürgünlerden de yapraklar gözükmeye başladı... Özetle normal bir saksıya almak için biraz soluklanmasını bekliyorum ama bitecek gibi durmuyor. Diğer taraftan da bardak kırıldığı zamandan biliyorum ki kökler bardağın içini iyice doldurmuştur şimdiye kadar, ayrıca sarılacak bir yer arıyor kendine. Bu haliyle saksıya alsam zarar verir miyim acaba? Önerilerinizi bekliyorum...

Eklenen Resimler

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 22:02   #789
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
2010 Haziran ayında resimde gördüğünüz gibi kahve kupasına çeliklediğim yıldız yasemin tuttu.
Tebrikler, kaç kere denedim, uzun zaman yeşil yapraklı kaldı ama köklendiremedim, belki zamanı da yanlış seçtim. Umudu kesince tohumdan denedim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 22:28   #790
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sarılıcı olmayan odunsu sarı çiçekli, çalı yasemin türü var mı?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 22:35   #791
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sevgili Kiraz, acemi şansı desek mi benimkine Çelikleri Büyükada'dan üstlerinde çiçekleri varken alıp eve geldiğimde burası da dahil bir sürü yere baktım. Normalde çelikten tutma şansı düşük deniliyordu, üstelik tamamen yanlış bir zamanda almıştım (Çiçeklerin geçtiği Eylül ayında çeliklenmesi gerekir diye okuduğumu hatırlıyorum) Ama sanırım piyango bana çıktı O kadar badire atlatmasına rağmen şimdilik sağlıklı. Umarım devamını getirebilirim de sayın Limon'un bahçesindeki boylara geldiğini görürüm...

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 08:56   #792
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Yakın görüntü olmadığı için tam anlaşılmıyor. Benim kuruyan bitkimi 40-50 cm iken yer değiştirdim kurudu, büyük halini karşılaştıramıyorum! Benim sözünü ettiğim bitkinin yaprakları keçemsi koyu yeşildi. sürgünleri elastik -esnek değildi. Çiçekleri çok güzel kokuyordu.

Çukurova Ü. Peyzaj mimarlığı bahçesinden verilen başka bir bitkinin dibinden kendiliğinden çıkmıştı. Orada bulunan öğrenci veya öğretim elemanları bilebilirler.

Eski 27-01-2011, 10:40   #793
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Yakın görüntü olmadığı için tam anlaşılmıyor. Benim kuruyan bitkimi 40-50 cm iken yer değiştirdim kurudu, büyük halini karşılaştıramıyorum! Benim sözünü ettiğim bitkinin yaprakları keçemsi koyu yeşildi. sürgünleri elastik -esnek değildi. Çiçekleri çok güzel kokuyordu.

Çukurova Ü. Peyzaj mimarlığı bahçesinden verilen başka bir bitkinin dibinden kendiliğinden çıkmıştı. Orada bulunan öğrenci veya öğretim elemanları bilebilirler.
Sizin bahsettiğiniz yasemin sarı ve kokulu olandanKış şartlarına beyaz Akdeniz yaseminine göre daha dayanıklıdır..Yukarıdaki yasemin ise kokusuz sarı yasemindir ve kış şartlarına en dayanıklı yasemin türüdür.

Eski 27-01-2011, 11:03   #794
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Teşekkür ederim Sayın Yılmaz Yalçın. Herkese tavsiye ederim bulursam yeniden alırım.

Eski 27-01-2011, 16:08   #795
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Arkadaşlar,

İşte Samsun/Alaçam'da çoçukluğumundan beri nice soğuk kışlardan rahatça çıkmış;30 yaşındaki yaseminO kadar geniş bir alana yayılmıştı ki inanın gece vakti tamamını alamadım flashı yetmedi aydınlatmayaAslında ilk gördüğümde gündüzdü ve bembeyaz çiçekti ama bir kaç gün sonra gittiğimde dökülmüştü fırtınadan çiçeklerinin büyük kısmı..Yan komşu çiçeklerinin Nisan'dan Aralık ayına kadar açtığını söyledi.Yinede binlerce tomurcuğu vardı adeta çiçek fabrikası gibiydiAldığım çeliklerimin bir kısmını bahçe toprağına,bir kısmını da pet şişenin içine koydum.Umarım köklenir de bu kışa dayanıklı yasemin çeliklerini tüm arkadaşlarımla paylaşırım.Bu arada bu yaseminin türünü tam olarak bilen varsa lütfen söylesin
bu yasemin'den bende'de var ada yasemini olarak biliyordum kışın aşırı soğuklar'da yeni sürgünler bozuluyor kokusu bayağı keskin çok yayılıcı dal'ının toprağa değdiği yerden kökleniyor resmini'de ileriki günler'de yüklerim.

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 18:56   #796
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vehbi Mesajı Göster
bu yasemin'den bende'de var ada yasemini olarak biliyordum kışın aşırı soğuklar'da yeni sürgünler bozuluyor kokusu bayağı keskin çok yayılıcı dal'ının toprağa değdiği yerden kökleniyor resmini'de ileriki günler'de yüklerim.

Vehbi bey, kokulu sarı yaşeminnizden bir çelik almak mümkün mü?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 18:58   #797
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi csydn Mesajı Göster
Evet! Ankara'da en yaşayabilir yasemin olduğundan, yasemin özlemimi onunla gideriyorum... Ama beyaz kokulu yasemini de bu bahar saksıda alacağım...
Ankara da -Maltepe- bizim yan apartmanın bahçesinde beyaz yaşemin var. Üstelik güneş almayan kötü bir yerde. Gayet güzel büyümüş ve çiçekli. Orada olsaydım size bir dal alıdım.

Eski 28-01-2011, 16:02   #798
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Vehbi bey, kokulu sarı yaşeminnizden bir çelik almak mümkün mü?
Sayın agozce olur yalnız bendeki yasemin beyaz renkli köklü'olabilir

Eski 28-01-2011, 16:05   #799
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

yasemin.jpg (74 Sayın agozce bende'ki yasemin bu yaseminden

Eski 28-01-2011, 16:10   #800
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Mutlu Kutlu
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008

--------------------------------------------------------------------------------

Resimlediğiniz yasemin türü akdeniz yasemini. Portakal mandalina ve limon yetişen her yerde kolayca yetişir.

-9 a dayanır demek biraz abartı olur, kısa süreli -9 da yaşayabilir belki ama uzun süreli -9 larda narenciye türleri bile ölüyor.

İstanbul'un alçak yerlerinde yetişebilir fakat yüksekte kalan yerlerde yaşayacağını pek sanmam.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın
Arkadaşlar,

İşte Samsun/Alaçam'da çoçukluğumundan beri nice soğuk kışlardan rahatça çıkmış;30 yaşındaki yaseminO kadar geniş bir alana yayılmıştı ki inanın gece vakti tamamını alamadım flashı yetmedi aydınlatmayaAslında ilk gördüğümde gündüzdü ve bembeyaz çiçekti ama bir kaç gün sonra gittiğimde dökülmüştü fırtınadan çiçeklerinin büyük kısmı..Yan komşu çiçeklerinin Nisan'dan Aralık ayına kadar açtığını söyledi.Yinede binlerce tomurcuğu vardı adeta çiçek fabrikası gibiydiAldığım çeliklerimin bir kısmını bahçe toprağına,bir kısmını da pet şişenin içine koydum.Umarım köklenir de bu kışa dayanıklı yasemin çeliklerini tüm arkadaşlarımla paylaşırım.Bu arada bu yaseminin türünü tam olarak bilen varsa lütfen söylesin

Eklenen Resimler yasemin.jpg (74.2 KB, 317 views)
yasemin1.jpg (73.4 KB, 314 views)
Ben'de olan yasem'inin türü bu yasemin

Eski 29-01-2011, 00:49   #801
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vehbi Mesajı Göster
Sayın agozce olur yalnız bendeki yasemin beyaz renkli köklü'olabilir
)) Teşekür ederim Vehbi bey, ben sarı kokulu arıyorum.

Eski 16-02-2011, 20:16   #802
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar beyaz yaseminim, yeni geldi..!
Ama ben yaseminin yapraklarının kızıllığını hiç hatırlayamadım, tamam yaprakları benziyor da; bilgisi olan kendisini tanıyan var mı acaba??
Pervane çiçekli yasemin bitkiniz..Kış soğuklarında yaprakları kızarıyor.Ama korkmayın yapraklarını yenileyecek..Bol güneş gören bir yere dikerseniz Nisan-Mayıs gibi açacak..

samur beğendi.
Eski 17-02-2011, 13:59   #803
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Alıntı:
Beyaz ile birlikte mavi yasemin de aldım, şu an bir çırpı halinde..!
Mavi yaseminin kokusu yok sanırım değil mi?
Evet kokusu yok..Görsel olarak ise oldukça iyidir.Yalnız Ankara ikliminde pervane çiçekli yasemin dış ortamda rahatlıkla yaşarken mavi yasemin kış soğuğuna hassastır donabilir o nedenle içeride tutmanızı tavsiye ederim.

Eski 22-02-2011, 20:51   #804
Yeni Üye

barisapa47's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2010
İstanbul' a bahar daha gelmedi ama, ağaçların tomurcuk gözleri yeşermeye başlamış şimdiden. Baharın gelişini, bahçemdeki yaseminin güzel kokusunu duymayı çok özledim.

barisapa47 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 10:54   #805
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Arkadaşalar dün kozyatağı bahuausa uğramıştım yaseminler gelmiş küçük boy olanlar çiçekleri kapalıyken pembe ve yaprakların uçları sivri olan 19 tl büyükleri 24 tl kadardı birkaç farklı çeşit yasemin vardı ilgilenenlerin haberi olsun istedim.Bende kendime küçük boy olanlardan aldım kokusu çok yogun )

Eski 24-02-2011, 15:55   #806
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Sn. arnavut biberi,

Tarifiniz aşağıdaki fotoğraflar ile uyuşuyorsa, nefis bir Pembe yasemin (Jasminum polyanthum) sahibi oldunuz demektir.

Name:  omr.kışyasemin1.jpg
Views: 1484
Size:  19.4 KB Name:  omr.kışyasemin2.jpg
Views: 1652
Size:  19.1 KB

Düzenleyen omar : 24-02-2011 saat 15:59 Neden: kelime düzeltme
omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 16:43   #807
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Evet sn omar özellikle alt taraftaki yaseminin aynısı çiçeklerin hepsi açıkdurumda ve buram buram kokuyor kapalı olan tomurcuklarda pembemsirenkteler. Akşam odamda bırakmıştım sabah kalktığımda bütün odam mis gibi yasemin kokuyordu. Ayrıca bilginiz olsun büyükboy yaseminlerden birkaç tanesinin etiketinde zaten Jasminum polyanthum yazıyordu ayrıca soğuklara dayanıklı ve çin orjinli olduğu bilgisi vardı ama hiçbirinin üzerinde tomurcuk ve açmış halde çiçek yoktu bende buyüzden tercihimi daha küçük boy olan yaseminden yana yaptım kokuları çok güzeldi ama benim aldığımın üzerinde açıklama kağıdı yoktu fakat sizin resimdekilerin aynı

Düzenleyen arnavut biberi : 24-02-2011 saat 22:04
Eski 24-02-2011, 21:47   #808
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
merhabalar,sayfanıza yenı üye oldum,gecen sene istanbul silivriden aldığımız bi yaseminim var.1 ay sonra üstünde fasülye gibi uzantılar oldu tabi o zamanlar ne oldugunu bilmiyordum kopardım.1 tane kalmış,onunda tohum olduğunu pamuk gibi çıktığında öğrendim.2 tanesini pamuk arasına koydum.bayadır bakıyodum bi hareket yoktu.1 tanesini böldüm merakımdan,meğerse geliyormuş filizler.böldüğüm parçayı tekrar pamuğun arasına koydum bugün baktım böldüklerimde büyümüş.acemice hareket etmeyeyim artık bana yardım ederseniz sevinirim napayım tohumları........

Eklenen Resimler

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 22:10   #809
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

sn hanndan madem filizlenme başlamış bence daha fazla kurcalamadan bir saksıya ekin ve imkan dahilinde ılık ve aydınlık bir ortamda bulundurun. saksıya ektiğinizde üzerine örttüğünüz torfu çok bastırıp yeni çıkan filizi kırmayın dikkatli olun. Umarım başarılı olursunuz.

Eski 24-02-2011, 22:20   #810
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
teşekkürler arnavut biberi,
evet artık kurcalamayacağım,yarın ekeyim,umarım büyür.tohumdan yetiştirildimi acaba,formda rastlayamadım.

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024