agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni2850Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-08-2006, 16:37   #1
Ağaçsever

Feyzan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2006
Begonvil, Gelin duvağı (Bougainvillea sp.)

Begonvil
BOUGAINVILLEA SPECIES

Türkçe Adı: Begonvil, Gelin Duvağı, Rodos Sarmaşığı
İngilizce Adı:Bouganvil
Familyası: Nyctaginaceae

Fiziksel Özellikleri: Anavatanı Brezilya olan bu bitki ülkemizde Akdeniz bölgesinin yazlık evlerinin vazgeçilmez bir bitkisidir. Begonvil’in rengi aslında “bract” denilen rengini değiştirme kabiliyetine sahip bir grup yaprak tarafından verilmektedir. Yani aslında renkli görünen parçalar çiçek değil, kendi rengini değiştiren bir grup yapraktır. Braktelerin altında küçük sarı renkte görülen asıl çiçekler kokusuzdur.

Yapraklar 3-4 cm veya türe göre biraz daha büyük olabilir. Yaprak kenarları düz olup, kış soğuklarında yaprak uçlarında bronzlaşma görülür. Begonviller sarılıcı bitkilerdir bu halleriyle binaların ya da peyzaj elemanlarının boyu uzunluğunca büyüyebilirler.
B.spectabilis mor renkli olan türdür, brakteleri en büyük türlerden biridir. ‘jamaica white” beyaz renklidir, soğuğa en dayanıksız olan türdendir. “rainbow gold’ ise kırmızı renklidir ve spectabilise göre daha seyrek bir yapısı vardır.

Yetişme istekleri:
Işık: Güneşli aydınlık fakat rüzgardan korunaklı yerlere dikilmeli, kurak yerlerde ise yarı gölge yerler tercih edilmelidir. Gerektiğinde dallar bağlanarak ağacın gelişimi kontrol altında tutulmalıdır.

Su: Dona ve kuraklığa karşı çok hassas olan begonviller, yaz aylarında özellikle çok daha fazla su istemelerine rağmen çiçeklenme zamanında az su verilmesi uygun olur. Büyümelerini tamamladıktan sonra su istekleri minimumdur. Kış aylarında derinden budanırlarsa muhtemel don tehlikesine karşı önlem alınmış olabilir.

Toprak: Çok fazla toprak seçiciliği olmamakla birlikte iyi drenajlı bahçe topraklarında iyi gelişir.

Üretim: Anaç bitkilerden alınan çeliklerin köklendirilmesi ile çoğaltılmaktadır. Özellikle yan sürgünlerden alınan ve ökçeli tipte hazırlanan çelikler daha iyi köklenmektedirler.

Peyzaj Mimarlığında Kullanımı: Begonvil gölgeleme elemanlarının, istinat duvarlarının, boş görüntülü bina cephelerinin, çok geniş olan yükseltilmiş çiçek kasalarının hızlı bir şekilde bitki örtüsü tarafından kapatılması istenildiğinde düşünülecek bir bitkidir. Dikildiği peyzaja deniz kıyısında tropik bir yerde olunduğu izlenimi verir. Çok gösterişli rengi uzun dönemler boyu devam ettiğinden, çiçekleri olmayan türlerin dominant olduğu peyzajlarda mekana renk katar.

Tırmanıcı ve sarkıcı özelliğe sahip olan bitki aynı zamanda yayılıcıdır. Kıyı bölgelerinde eğimli alanların kapatılmasında kullanılabilir. Uzaktan bakıldığında böyle kullanımı ile mekanı daha da belirleyici, göz alıcı bir hale getirir. Çok büyük mekanlar begonvil yayılıcı formda bırakılırsa çok çabuk şekilde ve göz alıcı bir renkte doldurulabilir.

Bitkinin dalları ile aynı renkte olan dikenleri onun yaya sirkülasyonunun çok olduğu yerlere yakın kullanılmamasını gerektirir. Begonvil palmiye türü hem tropik görüntülerin bir elementi olan hem de su kullanımı açısından kendisine uyumlu bitkilerin uzun ve ince gövdelerinin yaratacağı boşluk ve monotonluğu azaltıp, onların altında destekleyici ve çerçeveleyici bitki olarak son derece etkili bir işleve sahip olabilir.

Dezavantajları: Begonvil sürekli olarak eski yaprakları dökerek kendini yeniler, bu temizlik problemi yaratabilir. Özellikle gölgeleme elemanlarının üzerinde kullanıldığında altında bulunan bitkilerin begonvil’in dökülen yapraklarını kolayca temizlemeye izin verici nitelikte olması akılda bulundurulmalıdır. Dikenler yaralayıcı olabilir. Karasal iklimli yerlerde kışın dona karşı çok hassastır.

Sonia VAROL dan begonvil ile ilgili bilgiler.

Feyzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2006, 12:30   #2
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Annemin çelikten ürettiği gelin duvağı çiçekte....

Name:  bego.jpg
Views: 74220
Size:  25.3 KB
07 Ekim 2006 İst.

Düzenleyen aybala : 07-10-2006 saat 17:00
aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2006, 12:34   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Aybala annenin ellerinden öperim ,yeşil parmaklılar plaketlerimizden hakettiğini belirtmeden geçemeyeceğim.
Neden dersen, evde begonvil üretmek çok kolay değil, çünkü kılcal kökleri hassas, şaşırtma ve dikim sırasında çok zaiyat veriyor. Kutlarım

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2006, 13:08   #4
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Kendisine ileteceğim Mine. Sevinecektir buna. Çünkü çeliği çillendirmek için oldukça uğraştı.

Yarıya kadar su olan rakı bardağı gibi bir bardağa beş on çelik koydu ve bunu bütün kış pencere kenarında tuttu. Çelikler çillenmeye başladığı zaman bardağın üzerini pamuk ile kapattığını da gözlemledim. Bunların nereden biliyor hiç bir fikrim yok. Firelerden kalanları ise yaz başı gibi dikti. Ve sonuç bu. Detayları sorsam ancak bunları anlatır sanırım. Senin de yazdığın gibi bazıların ellerinde bir keramet var sanırım.

Aşağıdaki fotoğraftaki gelin duvağını ise iki sene önce Koçtaş'tan almıştık. Türünden mi yoksa yanlış yaptığımız bir şeyden mi bilmiyorum çiçek fukarası oluyor kendileri. Çiçek açtığını görsek bayram edeceğiz. Dallanıp uzuyor sadece.
Sence sorun ne olabilir?
Nasıl bir bakım önerirsin?
Son zamanlarda yapraklarında da solgunluk var.

Son bir şey merak ettim. Şaşırtma dediğin nedir?

Name:  bau.jpg
Views: 67008
Size:  24.0 KB

Düzenleyen aybala : 07-10-2006 saat 17:01
Eski 07-10-2006, 13:55   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Aybala begonvil çiçeklenmek için bol ve tam güneşlenmeyi yeteri kadar yapmak istiyor. Yazın tam güneşe çıkarın suyunu da azaltın bol bol açar.

Son dönemde yaprakları acaba bol sudan pörsüyor olabilir mi? Saksı tabağında su birikmemeli. Bir de sen ona aspirinli su ver. Gözetim altında tutalım.

Eski 07-10-2006, 14:37   #6
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Sulamada yanlış yapmışız.
Dediklerini yapacağım Mine.
Çok teşekkürler.

Eski 07-10-2006, 17:09   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Aybala'cığım soruna eksik cevap vermişim şimdi fark ettim.

Şaşırtma köklendirilen çelik veya çimlendirilen tohumun bu ilk üreme ortamından alınıp sonraki yetişme ortamına geçirilmesi işlemidir. Örneğin geçenlerde üretim teknikleri başlığında adaçayı tohumundan filizlenen fideleri yeni ortamlarına şaşırttık.

Eski 08-10-2006, 04:55   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
merhaba Aybala
Ben de begonvilimi budamayı düşünüyorum. eğer çelik alma konusunda biraz daha ayrıntılı bilgi verirsen budadığım dalların ziyan olamasını istemem. kurtarabildiğim kardır diye düşünüyorum. teşekkürler.

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2006, 19:34   #9
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

gallus merhaba,
çelik alırken çiçeğin alt kısımlarından ve yan sürgünlerden almış valide. bir de uç kısımlarını 45 derece açılı kesmiş...
tabii bunlar kulaktan dolma bilgiler. uzman arkadaşlar doğrularsa iyi olur.

yılmaz, canım arkadaşım...
İstanbul'a bekleriz
böyle uzaktan olmuyor

bilgehan35 beğendi.
Eski 08-10-2006, 21:06   #10
Ağaç Dostu

teşekkürler Aybala budamamı bu bilgiler ışığında yaparım artık

Düzenleyen gallus : 10-10-2006 saat 17:28
Eski 09-10-2006, 10:11   #11
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Aybala annen beni çok şaşırttı

Çelik alma sırasında 45 derecelik açıyla budama yapılır. Çünkü çeliğin toprağa temas eden yüzeyi için bu genişlik en idealidir. Köklenme gerçekleşene kadar bitki ihtiyacı olan suyu bu yüzeyin toprağa teması ile alır.

Emre2535 beğendi.
Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2006, 16:41   #12
Ağaç Dostu

peki bu mevsimde alınacak çelikler (begonvil için) toprağa mı suya mı konulmalı?

Eski 13-03-2007, 11:56   #13
Ağaç Dostu

Sonja Varol's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Begonvil hakkinda...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan Mesajı Göster
Sonia VAROL dan begonvil ile ilgili bilgiler.

Begonvil
BOUGAINVILLEA SPECIES

Türkçe Adı: Begonvil, Gelin Duvağı, Rodos Sarmaşığı
İngilizce Adı:Bouganvil
Familyası: Nyctaginaceae

Fiziksel Özellikleri: Anavatanı Brezilya olan bu bitki ülkemizde Akdeniz bölgesinin yazlık evlerinin vazgeçilmez bir bitkisidir. Begonvil’in rengi aslında “bract” denilen rengini değiştirme kabiliyetine sahip bir grup yaprak tarafından verilmektedir. Yani aslında renkli görünen parçalar çiçek değil, kendi rengini değiştiren bir grup yapraktır. Braktelerin altında küçük sarı renkte görülen asıl çiçekler kokusuzdur.

Yapraklar 3-4 cm veya türe göre biraz daha büyük olabilir. Yaprak kenarları düz olup, kış soğuklarında yaprak uçlarında bronzlaşma görülür. Begonviller sarılıcı bitkilerdir bu halleriyle binaların ya da peyzaj elemanlarının boyu uzunluğunca büyüyebilirler.
B.spectabilis mor renkli olan türdür, brakteleri en büyük türlerden biridir. ‘jamaica white” beyaz renklidir, soğuğa en dayanıksız olan türdendir. “rainbow gold’ ise kırmızı renklidir ve spectabilise göre daha seyrek bir yapısı vardır.

Yetişme istekleri:
Işık: Güneşli aydınlık fakat rüzgardan korunaklı yerlere dikilmeli, kurak yerlerde ise yarı gölge yerler tercih edilmelidir. Gerektiğinde dallar bağlanarak ağacın gelişimi kontrol altında tutulmalıdır.

Su: Dona ve kuraklığa karşı çok hassas olan begonviller, yaz aylarında özellikle çok daha fazla su istemelerine rağmen çiçeklenme zamanında az su verilmesi uygun olur. Büyümelerini tamamladıktan sonra su istekleri minimumdur. Kış aylarında derinden budanırlarsa muhtemel don tehlikesine karşı önlem alınmış olabilir.

Toprak: Çok fazla toprak seçiciliği olmamakla birlikte iyi drenajlı bahçe topraklarında iyi gelişir.

Üretim: Anaç bitkilerden alınan çeliklerin köklendirilmesi ile çoğaltılmaktadır. Özellikle yan sürgünlerden alınan ve ökçeli tipte hazırlanan çelikler daha iyi köklenmektedirler.

Peyzaj Mimarlığında Kullanımı: Begonvil gölgeleme elemanlarının, istinat duvarlarının, boş görüntülü bina cephelerinin, çok geniş olan yükseltilmiş çiçek kasalarının hızlı bir şekilde bitki örtüsü tarafından kapatılması istenildiğinde düşünülecek bir bitkidir. Dikildiği peyzaja deniz kıyısında tropik bir yerde olunduğu izlenimi verir. Çok gösterişli rengi uzun dönemler boyu devam ettiğinden, çiçekleri olmayan türlerin dominant olduğu peyzajlarda mekana renk katar.

Tırmanıcı ve sarkıcı özelliğe sahip olan bitki aynı zamanda yayılıcıdır. Kıyı bölgelerinde eğimli alanların kapatılmasında kullanılabilir. Uzaktan bakıldığında böyle kullanımı ile mekanı daha da belirleyici, göz alıcı bir hale getirir. Çok büyük mekanlar begonvil yayılıcı formda bırakılırsa çok çabuk şekilde ve göz alıcı bir renkte doldurulabilir.

Bitkinin dalları ile aynı renkte olan dikenleri onun yaya sirkülasyonunun çok olduğu yerlere yakın kullanılmamasını gerektirir. Begonvil palmiye türü hem tropik görüntülerin bir elementi olan hem de su kullanımı açısından kendisine uyumlu bitkilerin uzun ve ince gövdelerinin yaratacağı boşluk ve monotonluğu azaltıp, onların altında destekleyici ve çerçeveleyici bitki olarak son derece etkili bir işleve sahip olabilir.

Dezavantajları: Begonvil sürekli olarak eski yaprakları dökerek kendini yeniler, bu temizlik problemi yaratabilir. Özellikle gölgeleme elemanlarının üzerinde kullanıldığında altında bulunan bitkilerin begonvil’in dökülen yapraklarını kolayca temizlemeye izin verici nitelikte olması akılda bulundurulmalıdır. Dikenler yaralayıcı olabilir. Karasal iklimli yerlerde kışın dona karşı çok hassastır.
Web Sayfamdan yararlanildigini görmek beni cok mutlu etti. Güzel paylasimlara sevgiler Sonia...

http://wilderrose.blogspot.com/2007/...dos-sarma.html

lenavita ve Selim orhan beğendi.

Düzenleyen Sonja Varol : 25-07-2008 saat 00:34
Sonja Varol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2007, 20:31   #14
cankurtuluş

cankurtulus's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
Sevgili Sonia ;
Eylül ayında 3 yaşındaki oğlum Bodrumdan 2adet Begonvil aldı ve benim yardımımla İstanbula uçakla taşıdı. Önce bütün yapraklarını döktü.Sonra tekrar yeşerip aralık ayında çiçek bile açtı . 3 hafta önce saksısını değirken gördümki solucanlar basmış ve kökünün nerdeyse tamamına yakınını koparmışlar. Hemen temizleyip tekrar diktim . 3 gün içinde bütün yapraklarını döktü ve hiçbir gelişme yok.Acaba yanlış mı yaptım ?
Siz ve diğer üyelerden bilgi rica ediyorum.
Sevgiler

cankurtulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 01:11   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Cankurtuluş, begonvilya kökleri hassastır. Eğer solucanları temizleyeceksiniz diye oldukça hırpaladıysanız, yeniden canlanmayacaktır. Üzüldüm.

Eski 16-03-2007, 15:28   #16
cankurtuluş

cankurtulus's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
İlginiz için çok teşekkürler. Çok dikkatli yapmaya çalıştım.İnşallah zarar görmemiştir. Dua edip bekleyeceğiz .Belki 4 yaşında bir çocuğun sevgisi onu geri döndürür. Çünki bu çiçek onun kendi başına seçerek aldığı ilk çiçek.

cankurtulus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 10:00   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2007
merhabalar.ben yeni üyeyim.bitkiler konusunda da çok yeniyim.kendime bi begonvil aldım ama aldığım yerdeki satıcının bilgilerine pek güvenemedim.beni aydınlatırsanız sevinirim.özellikle mevsimlere göre sulama konusunu ve nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını(en azından güneşi sevdiğini ve soğuktan hoşlanmadığını öğrendim) merak ediyorum.bu arada begonvilim mor.

dollaway Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 12:09   #18
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Çiçeklenme döneminde fazla sudan hoşlanmadığını biliyorum

begoonville beğendi.
BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 12:18   #19
Yeni Üye

sonunda biri yanıt verdi.teşekkürler.benim begonvilimin yaprakları aldığımdan bu yana yarı yarıya yaprak azaldı.sizce istanbulda begonvil yetiştirmek uygun mu?

Eski 11-04-2007, 13:09   #20
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dollaway Mesajı Göster
sonunda biri yanıt verdi. teşekkürler.
Yukarıyı neden okumuyorsunuz? Su konusu zaten yazılmış, aynı şeyi tekrar tekrar yazamaz ki insanlar...

Feyzan
Alıntı:
Mine Pakkaner
Alıntı:
begonvil çiçeklenmek için bol ve tam güneşlenmeyi yeteri kadar yapmak istiyor. Yazın tam güneşe çıkarın suyunu da azaltın bol bol açar.
Son dönemde yaprakları acaba bol sudan pörsüyor olabilir mi? Saksı tabağında su birikmemeli. Bir de sen ona aspirinli su ver. Gözetim altında tutalım.
Bu bilgileri üst taraftan kopyaladım. Lütfen daha önce yazılmışları okumadan soru sormayın... Yoksa cevap yazanlar, sorulmamış sorularınıza cevap yazmakta da isteksiz olur...

lenavita beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 14:59   #21
Yeni Üye

sanırım derdimi anlatamıyorum.Yukarıdaki yazıları ****** okuyorum.ama bu dönemde yani nisan ayında(yazın değil)yapılacak bakımı soruyorum.Ayrıca az sudan kasıt nedir allah aşkına.iki günde bir mi,haftada bir mi,ayda bir mi?gübre ister mi.bunun gibi sorular.çiçeklenme zamanı hangi aydır.Yukarıdaki bilgiler oldukça genel.Lütfen bilgilerinizi paylaşırken karşı tarafın yani benim bu konularda bilgisiz olduğumu unutmayın.

yasemin-35 beğendi.
Eski 13-04-2007, 22:56   #22
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Merhaba
Her konuya bir soru buluyorum hemen hemen çünkü hem amatörüm hem de birbirinden farklı istekleri olan 40 a yakın bitkim var ve tabi ki begonvilim de var.Şu an Giresun da yaşıyorum ve burada ege de ya da güneyde ki gibi begonvil pek göremiyorsunuz çok nadir var.Şunu sormak istiyorum forumu okudum umarım bişey atlamadım bu günler saksı değişimi için uygun mu ?Ve ben bilmediğim için begonvilimi kışın budamadım henüz oldukça küçük ve şu an çiçekleri var(40 -50 cm lik 4 dal) evde ışık alan bir yerde duruyor.Acaba budamamış olmamın vereceği eksikliği ne şekilde kapatabilirim yani bitkimin güçlenmesi için?
Cevaplarınızı bekliyorum ve Teşekkür ediyorum.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2007, 22:30   #23
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE777 Mesajı Göster
Merhaba
Her konuya bir soru buluyorum hemen hemen çünkü hem amatörüm hem de birbirinden farklı istekleri olan 40 a yakın bitkim var ve tabi ki begonvilim de var.Şu an Giresun da yaşıyorum ve burada ege de ya da güneyde ki gibi begonvil pek göremiyorsunuz çok nadir var.Şunu sormak istiyorum forumu okudum umarım bişey atlamadım bu günler saksı değişimi için uygun mu ?Ve ben bilmediğim için begonvilimi kışın budamadım henüz oldukça küçük ve şu an çiçekleri var(40 -50 cm lik 4 dal) evde ışık alan bir yerde duruyor.Acaba budamamış olmamın vereceği eksikliği ne şekilde kapatabilirim yani bitkimin güçlenmesi için?
Cevaplarınızı bekliyorum ve Teşekkür ediyorum.
merhabalar ben de senin gibi yeniyim.özellikle begonvil konusunda ama şahsi kanaatim,begonvilinin en azından bu aşamada budama istemeyeceğidir.Benim de bi tane begonvilim var ve gerçekten çok narin bi bitki.Aslında bizim onu yetiştirmeye çalıştığımız iklim koşulları onu narin harin hale getiriyo.Ayrıca bu mevsimde çiçek açtırabilmen büyük başarı.Sanırım özellikle fosfor çiçekli bitkiler için en önemli besin kaynağı.Begonvil konusunda tavsiyelerini bekliyorum.Teşekkür ederim.

Eski 15-04-2007, 01:28   #24
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
...Ayrıca az sudan kasıt nedir allah aşkına.iki günde bir mi,haftada bir mi,ayda bir mi?gübre ister mi.bunun gibi sorular.çiçeklenme zamanı hangi aydır...
Dollaway, iki günde bir hafta bir vs. gibi tanımları bitkiler için veremezsiniz. Bilginiz ve tecrübeniz arttıkça bunu öğreneceksiniz. Saksı toprağınız nasıldır, bitkinin yetiştiği ortam nasıldır, saksı ve bitkinin büyüklüğü nedir? Bunlar her bir begonvilya bitkisi için ayrı ayrıdır, sulama miktarını ve sıklığını da etkiler.

Bu forumdaki kaç kişinin yetiştirme koşulları sizce aynıdır? Sulamayı azaltın demek iki sulama arası kurumaya izin verin demektir. Ama saksı harcınız tofsa buna izin veremezssiniz. Forumu daha sık takip ettikçe ve başlıkları detaylı okudukça siz de bu bilgileri edineceksiniz.

Begnvilyalar yaz aylarında çiçeklenir. Çiçekli iken çok su sevmez. Çok sularsanız yaprak ve filiz verir. Mart ayından başlayarak gübre veriniz. Ekim ayında gübrelemeyi kesiniz. İlkbaharda yapraklı bitkiler için bir gübre (azotu yüksek), yaz başı da çiçekli bitkiler için gübre 8fosforu yüksek) veriniz.Bu da genel bir kuraldır. Kışın çiçek açan bitkiler hariç bu kurala uyunuz.

Eski 16-04-2007, 18:50   #25
Yeni Üye

Mine Hanım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Aradığımı buldum diyebilirim.Bu arada begonvilim mor çiçekli, yaklaşık 1 metre yüksekliğnde,çok kalın sayılmaz,toprağı asitli,plastik saksı kullanmıyorum(topraktan ve altı delik).Ancak aldığımdan beri pek gelişmedi(bir ay önce aldım)Bi tavsiye üzerine tavuk gübresi kullandım.Umarım doğrudur.Ayrıca günde yaklaşık 5 saat güneş alıyo.Tekrar teşekkürler.

Eski 17-04-2007, 19:10   #26
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Cool

Alıntı:
merhabalar ben de senin gibi yeniyim.özellikle begonvil konusunda ama şahsi kanaatim,begonvilinin en azından bu aşamada budama istemeyeceğidir.Benim de bi tane begonvilim var ve gerçekten çok narin bi bitki.Aslında bizim onu yetiştirmeye çalıştığımız iklim koşulları onu narin harin hale getiriyo.Ayrıca bu mevsimde çiçek açtırabilmen büyük başarı.Sanırım özellikle fosfor çiçekli bitkiler için en önemli besin kaynağı.Begonvil konusunda tavsiyelerini bekliyorum.Teşekkür ederim.
Teşekür ettim cevabına ve tabii Mine Hanım'a da.Aslında benim begonvilimin bu yıl 2.tur çiçeklenişi Şubat ayında da çiçekleri vardı.Herhalde ev içinde ve güneye bakan bir pencere önünde olduğundan çiçekleniyordur.Özel birşey yapmıyorum birde malum havalar çok iyi gitti onun de etkisi olabilir.Umarım sizin begonvilinizde en kısa sürede çiçeklenir.

Düzenleyen COYOTE : 18-04-2007 saat 20:59
Eski 18-04-2007, 22:13   #27
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Bu da begonvilimin resmi

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2007, 17:14   #28
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Galeri: 10
Begonvilimin yapraklarının pörsümesinin sebebi çok su vermem olabilir mi acaba? Çiçeklerinin yarısı döküldü. Galiba sulamayı biraz abarttım. Ne dersiniz?

Begonvilden aldığım çeliğimi cam kenarında suda bekletiyorum. Ökçeli çelik alma yöntemi nedir? Çeliğin yaşama şansını arttırmak için yapmam gerekenler nelerdir?

Birde saksının içerisinde minik yuvarlak top şeklinde ne olduğunu anlayamadığım sarı cisimler var. 3-4 mm boyunda. Sanki bir canlının yumurtası gibi. İçinde yapışkan bir sıvı var ve galiba sayıları artıyor. Acaba bir bitki zararlısı mıdır?

Bitkim balkonda ve öğle üzeri güneş gören bir yerde.

saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 22:31   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2007
Ev-bahçe dergisinin Nisan sayısında, begonvilin asitli toprak dışında her türlü toprakta yetiştiği yazılıydı.

Ebrarnur beğendi.
denizden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 22:32   #30
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Merhaba
Begonvilimin saksısını değiştirmek istiyorum acaba şu ara uygunmudur?Bir de burada bauhaustaki gibi çeşit çeşit toprak olmadığından migrosta satılanlardan alsam ve ona diksem olur heralde değil mi?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024