agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni2850Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-07-2009, 12:53   #361
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
4 saksı begonvilim var. 2 somon , bir pembe, bir de kristal. Daha önce budamaktan kortuğum için çok büyüdüler. Sonbaharda budama yapıp form vermeye çalışacağım. Saksıları oldukça büyük, 30 litre civarında ama kökler yüzeye çıkıyor artık. Verdiğiniz bilgi , begonvillerimi yeniden düzenlemeye başlamadan önce çeliklerini çoğaltarak yedek begonvillerimi geride bulundurmamı sağlayacak. Tekrar teşekkür ediyorum.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2009, 15:58   #362
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Geçen yaz, forumda okuduğum gibi, yeni dalları kırıp suda bekletmiştim, daha sonra toprağa dikince tutmuştu. Kışı aydınlık ve ılık bir yerde geçirip yaşamayı başardılar ama çok sulamamama rağmen çiçek açmadılar.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 21:07   #363
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
begonvil

Mayısta 2 günlüğüne Kıbrısa gitmiştim ,ilgimi çeken begonvillerden
bir kaç çelik aldım .Bir sabah ne göreyim...
Köklendiğine delaletmidir bilmem

Eklenen Resimler

Kıbrıs_Doga beğendi.

Düzenleyen Volare : 06-07-2009 saat 21:50
Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 21:30   #364
Yeni Üye

bseren2's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Volare Mesajı Göster
Mayısta 2 gülüğüne Kıbrısa gitmiştim ,ilgimi çeken begonvillerden
bir kaç çelik aldım .Bir sabah ne göreyim...
Köklendiğine delaletmidir bilmem
aradan iki aydan fazla bir süre geçtiğine göre kesin köklenmiştir. köklenmese bu kadar zaman sonra çiçek açmazdı.yeni begonviliniz hayırlı olsun volare.

bseren2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 23:14   #365
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bahar sonu, Bauhausdan "Bodur Begonvil" almıştım. Şu anda üzeri yaprakları görünmeyecek kadar çiçek doldu. Bu türün kışa daha dayanıklı olduğunu, İstanbul'da kışı geçirebileceğini söylediler. Eğer bu kışı sağ salim atlatırsa, gelecek bahar bahçeye dikmek üzere bir çok kök almak isterim. Bir saksısı bile bahçeyi o kadar renklendiriyor ki...

Buradaki uygulamayı görünce, hayalimde hemen Manolyamın altına Bodur Begonvilleri yerleştirdim
Name:  bougainvillea.jpg
Views: 21383
Size:  73.5 KB

Burası sanırım Fas,
Name:  01.jpg
Views: 47051
Size:  50.4 KB

İklimi uygun olan yerler için örnek bir uygulama olabilir. Yalnız internette gördüğüm kadarıyla Begonviller, çalı, ağaç, sarıcılı, bodur olarak bölümlere ayrılmış. Bu da "Begonvil Ağacı"
Name:  3190939821_9f3cb47d01_b.jpg
Views: 27540
Size:  62.4 KB

bahtiyar02 beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 12:07   #366
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sevgili limon,
Begonvilin kışı geçirip geçiremeyeceğini saksıda mı yerde mi deneyeceksiniz? Yerde şansı daha yüksek olabilir.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 15:50   #367
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Burasıda Bodrum .Sanırım iklimi uygun düşüyor.

Name:  Picture 012.jpg
Views: 17339
Size:  48.1 KB

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2009, 16:44   #368
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Haklısın Gilan, yere geçireceğim. Ama şimdi saksıda çok hoşuma gidiyor, Ağustos sonu gibi geçirmeyi planlıyorum.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 09:59   #369
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
ada begonvili

bir evin cevresinde ada begonvil resimleri

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 10:02   #370
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Bu fotoğraflar İstanbul'dan mı? Ne şanslılar orada yaşayanlar!

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 10:35   #371
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Evet Büyükada 'da Marmaris'i aratmayacak begoviller var.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 11:50   #372
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

ADA begonvili

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Resimlerini gördüğünüz begonvil Ada begonvili cok güzel bir cins eksi 5 dereceye kadar donmuyor yeni yayılmaya başladı
İstanbulda muhtelif bahcelerde 20 senelik olanları var Rumlar tarafından Büyükadaya getirilmiş halen büyükadada cok güzelleri var
Ben bahceye diktim çiçeklendiği vakit resimleyeceğim ve coğaltmaya devam ediyorum bütün Türkiyeye dağılması arzusundayım Soğuğa dayanıklı kış problemi yok koyun gübresi şerbetine bayılıyor Selamlar
Senelerdir görüp cok beğendiğim ada begonvili yer adalarda değil
Aynı büyüklükte İstanbulda 2 yerde daha var mal sahipleri resim cekmeğe izin vermedi
Gördüğünüz yer müstakil bir ev ev sahipleri izin verdi kötü bir huyumuzdan dolayı biraz şikayetçiler
Begonvil evin camlarini kapatmış ev karanlığa düşmüş . müteahhitler kapılarını aşındırıyor yıkıp apartman yapalım diğe evet hepsine HAYIR iyi günler

Eski 16-07-2009, 17:19   #373
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın ahmeter, ben 950 rakımlı yaylamda begonwili iki defa denedim, ikisinde de kışı geçiremediler.
Burada kışın -15-20°C kadar düşüyor hava sıcaklığı.

Mevsimler değişiyor ama ne olacağı belli olmaz tabi, bu şartlar altında yetiştirebileceğim bir begonwille var mı?
Var ise lütfen iletişim bilgilerini yazarmısınız?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 20:17   #374
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Begonvil

Sayın Yağçı
İstanbulda kışı dışarda gecirebilen tek begonvil bu yazdığınız o derecelerde yaşayacağını tahmin etmiyorum kışın Mersine indirmek icap edecek
İsterseniz bir deneyin büyük adada bir tek bahcıvan yetiştiriyor en ufak saksısı 50 lira 40 lira fayton 10 vapur 100 lirayı buluyor Selamlar

Eski 16-07-2009, 22:35   #375
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Sevgili Arkadaşlar,
Adalarda yetişen "begonvil"in başka bir özelliği var mı bilmiyorum?

Ben Bodrum'a gidince size istediğiniz kadar çelik göndereyim.

Budandığı zaman traktör dolusu atılıyor, bu sitede olduğum için çok mutluyum .Bir çok kişi budayınca atılan çelik sayısını siz hesap edin,her isteyene yeter bence.

begoonville beğendi.
Eski 16-07-2009, 22:55   #376
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Ben bizzat gidip inceledim.

Yalavo, adalar, göztepe, beykoz gibi yerlerde yetişebilen ve gelişen begonviller bizim çalı begonvil dediğimiz mor ve pembe begonviller.

İstanbul'un bazı yerlerinde yetişen begonviller ayrı bir cins değil, adalarda yetiştiğinden ada begonvili diye yöresel adlandırılıyor.

Bu begonvillerin istanbulda yetişmesinin sırrı, iklimlerin değişmesi sonucu
istanbulun bazı yerlerinde mikro klima sistemleri oluşmuş doğal olarak. Soğuklara karşı hassas bu bitkiler, çoğunlukla evlerin ve binaların güney kesimlerine dikilmiştir.

Ayrı bir tür sanarak yüksek paralar ödemenizi tavsiye etmem.

Begonvil köklendirmek sanıldığı kadar kolay bir şey değil, 5,000 çelikten adam olan sadece 400 adet. Köklenme oranı %8 gibi, sihirli tozlarla bu oranı yükseltmek mümkün değil. 100 adet çelik diktiğinizde 8 tanesi köklenir, 5 tanesi adam olur.

Saygılar.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 23:44   #377
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Sağ baştaki, "çalı" mor begonvil dayanıklı olan.

Çardağa tırmanan "melez"begonvil. Bodrum'da bile don olayına dayanamıyor.

Name:  59.jpg
Views: 25086
Size:  71.1 KB

Eski 17-07-2009, 00:26   #378
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

öncelikle fotoğrafın kalitesizliği için beni bağışlayın. Orjinlleri makina ile çalındı, bunlar karttan kopya edilenler.

Bengovil çok sevdiğim bir çiçektir, sunduğu güzellik sizi mest ediyor amaa!

Bu güzel gelinin bazı nazları var ki,ona da katlanmanız gerekiyor.

Mor "begonvilin" çiçekleri haziran ayından sonra sararmaya başlıyor. Temmuzda kuru bir çalı görünümü alıyor ve çok dökülüyor.
Bu kuru çiçekleri süpürge ve ya ince bir tırmıkla dalların üzerinden alıyorsunuz,10 gün dinlendirip sulamaya başladığınızda yeniden çiçekleniyor, fakat Bahar aylarındaki kadar canlı bir görünüm olmuyor.

Her iki cinsini de evinizin duvarına tırmandırdıysanız,kuvetli rüzgârda sert dikenleri duvarı fena halde çiziyor ve aşındırıyor.
Çok yükselip çatıya ulaştığında dökülen yapraklar yağmur borularına dolup tıkayabiliyor.

Yılda en az iki kere sert budama yapmanız gerekiyor.Aksi halde alıp başını gidiyor, bazı sürgünler gövde kalılınlığına gelip şekli bozuluyor.

Yukarı tırmanırken balkonunuza yakınsa ve ya çardak çim alan içindeyse günde en az iki kere dökülen çiçekleri toplamanız gerekiyor,çünkü rüzgarla savrulan çiçekler diğer çiçeklerinizin köklerini dolduruyor.

bütün bu naz ve cilvelerine rağmen, güneyde "begonvilsiz" beyaz bir ev düşünemiyorum.

Kaç kare çelik yaptım tutmadı,Bir seferinde budanmış bir dalını herek yaptım sürgün verdi,şaşırıp kaldım.

begoonville beğendi.
Eski 17-07-2009, 07:54   #379
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Mutlu Kutlu
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, Mersin aslında Begonvil cenneti, en doğal tür olan çalı türünden her yerde var, buradaki adı Konsolos çiçeği.
Yaylada hiç kimsede begonvil görmedim, deneyenler çok oldu ama benim gibi yaşatamayıp vazgeçtiler.
Ben en iyisi, en beğendiğim türünü alıp(nasıl karar vereceksem)Mersin'deki evimde yetiştireyim.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2009, 08:32   #380
Ağaç Dostu.

Sn. Adalet Yağcı,

Begonvili yaylada yetiştirmek için uğraşmamanız iyi, hem maddi ve manevi zarar çekmezsiniz, hemde begonvil öldürmemiş olursunuz.

Antalya'da denizi gören 300-500 rakımlı dağ eteklerinde bile kışın ölüyor.

Saygılar.

Eski 17-07-2009, 09:09   #381
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Begonvil

Sayın mutlu
426 mesajda görüldüğü gibi ada begonvilinin şekli ve dağılışı sizdeki calı begonviline benzemiyor bitki çelik yapıp tutduktan sonra hemen ana bir dal verip süratlen yükselmeye başlıyor calı begonvilinde bu durum olmuyor
Ayrıca ada begonvilinin çiçeğinin göbeğindeki organlar koyu mor calıda öğle değil
İstanbulda calı begonvilide var fakat bitkinin formu ada begonvili gibi değil
ve maalesef ben dahil kandırıldık calı begonvilini ada begonvili diye sattılar
sonu hüsran
Adadan celık yaptım sonbaharda gönderebilirim şimdilik vaziyetleri iyi
Selamlar

Eski 17-07-2009, 10:31   #382
Ağaç Dostu.

Sn. ahmeter,

426 nolu mesajdaki resim pembe begonvil resmine benziyor.

1 ay önce hızlı bir istanbul gezim oldu, yalova üzerinden istanbula geçmiştim, keşke bir günümü ayırıpta adalarıda ziyaret etseymişim.

Yalova da çalı ve pembe begonvillere rasladım, yalovayada kar yağıyor, adalar ikliminden pek bir farkının olacağını sanmadığımdan adaları pas geçtim.

Çalı begonvil ilk köklendirildiğinde ve sonrasında dikine hareket zorluğu çeker, çok fazla yan dal çıkarır.

Pembe ve diğer türler ilk çeliklendiğinden sonra çıkardıkları sürgünler 150-250 cm boya kadar 3-4 ayda ulaşır.

Çiçek organlarını, mesajınız sonrası inceledim, her renk begonvilin çiçek ortasındaki organlarıda o renkten biraz yeşilimsi ve koyu renk.

Aşağıdaki linkteki pembe begonvili sizin resimlediğiniz begonville bir karşılaştırın, mümkünse adalara gittiğinizde çiçeklerin yakın çekim fotoğraflayın. %99 ihtimalle bizdeki türlerin aynısı.

Narenciye türlerinin açık alanda yetiştiği heryerde begonvil yetiştirmek mümkün. Sizin bahçenizdede açık alanda narenciye yetiştiremiyorsanız, mikro klima kapsamı alanı dışındasınız demektir. Adalarda bahçelerdenarenciye çeşitleri, limon, mandalina ve portakal yetişebildiğini bazı yaşayan arkadaşların mesajlarından anlayabiliyoruz.

Şu an çelik yapmanın tam zamanı sayılmaz, eylül-ekim ve nisan-mayıs çeliklerinin tutma oranı daha yüksek. 1000 tane çelikten 900 tanesi sürgün yapar, 80 tanesi ancak adam olur. Diğerleri yalancı sürgün diye tabir ettiğimiz çelikler oluyor.

Saygılar.

Emine Akman beğendi.
Eski 17-07-2009, 10:34   #383
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

ADA begonvili

Ada begonvilinin dal verme şekli ve dallarının üzerinde çiceklerinin yerleşim tarzı diğer begonvillere benzememektedir
Yaprakları da daha uzun ve renkleri koyu yeşil çiçeğini görmeden bitkiyi satın almayınız iyı günler

Eski 17-07-2009, 10:45   #384
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Begonvil

Sayın Kutlu
İstanbula gelip de bana uğramadığınız için en azından göndermiş olduğunuz Bergamotların durumunu görmediğiniz için bir şey diyemiyorum
Bir defa tekrar İstanbula geldiğinizde begonvil konusunu begonvillerin yanında konuşalım onlarda duysunlar Hoşca kalın Selamlar

Eski 17-07-2009, 11:14   #385
Ağaç Dostu.

Sn. ahmeter,

Dediğim gibi çok hızlı bir seyehat oldu İstanbul'a geliş gidişim. Seranın vaziyetini yoluna soktuğumda, herşey ben olmadanda yürümeye devam ettiğinde, kendime çok uzun bir izin verip siz ve bir çok arkadaşımın bitkilerini ve gelişimlerini yakından görmek için çat kapı ziyaret edeceğim.

Adalardaki begonvilleride ziyaret etmek farz oldu artık, epeyce merak ettim.

Saygı ve selamlar.

Eski 18-07-2009, 18:20   #386
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ankara Üniversitesi Tandoğan kampüsünde çiçek serasının üzerinde dev bir mor begonvil yıllardır yaşıyor. Kökü seranın içinde, gövdesi seranın üzerini kaplamış. Bende çok denedim ama kapalı balkaonda ve ev içinde yetiştiremedim.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 10:50   #387
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Yeni begonvili saksıdan çıkartıp toprağa özenle diktip, acaba yanlış birşey mi yaptım? Çok dikkat ettim saksıdadan çıratıp dikerken köklerine hiç dokunmadan komple yeni yerine aldım suladım.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2009, 22:22   #388
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Topragi dagitmadan kalip halinde diktiyseniz hic bir sey olmaz.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 13:03   #389
Ağaçsever

Nilgün Eran's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2009
Begonvillerim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Begonvilin vatanında yaşıyorsunuz yapraklarını döktü dediğiniz ve yaprakları kararan kurumamıştır bekleyin her ikiside yeşerecek haftada 2 defa su verin
Begonvil sevenler akdeniz bölgesine yerleşiyorlar siz tam yerindesiniz
Selamlar İyi Günler
Merhaba,
Bilgisayarımda arıza olduğu için siteye girip mesajları kontrol edemedim, açınca mesajınızı gördüm. Teşekkür ederim ilginiz için. Bu zaman zarfında iyice kuruyan begonvilimin yerine bir tane daha aldım ve bahçeme ektim. İki gün önce yaprakları dökülen begonvilim en ucundan dört beş tane kırmızı çiçek verdi çok sevindim. Burada komşular begonvilleri çiçek açmamışsa hergün bol sula, çiçek açmışsa az sula diyorlar. Ben hergün suluyorum. fakat üzerinde dör tane de olsa çiçek olduğuna göre acaba az mı sulamalıyım yani sizin dediğinize göre haftada 2 defa falan mı? Fethiye şu anda çok sıcak 40 oC yi geçiyor gölge de. Selamlar...

Nilgün Eran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 13:13   #390
Ağaçsever

Nilgün Eran's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akoman Mesajı Göster
suyunu kesin cunku fethiye iklimi haricinde birde konumu nedeni ile nemli bir yerdir bu sartlarda haftada bir su verin ve su vermeden oncede topraginin nemini iycene kontrol edin topragin kurumasina izin verin.

begonvil sahil kenarlarini cok sever bunun nedeni nemdir nemli bir yerde yetisme sartlari cok iyi olan bir bitkidir oyleki sidetli ruzgarlara kafa tutacak kadar gelisebilir ornek antalya merkez soyle bir dolasin her yer begonvil agaci. Agci diyorum devasa agac demedigime sukredin ama kocamanlar

Gunesi cok severler aa eger gucsuzlerse bir kac gun golge yapacak bir seyler bulun yavas yavas gunese verin cicegi saygilar
Sayın Akoman ilginize teşekkürler.
Begonvillermden biri iki gün önce 4-5 çiçek verdi. Ben bahçeyi hergün suluyorum ve tabii begonvilleri de, çünki burada komşular hep öyle suluyor (hele bu aralar anormal sıcak olduğu için). Ben de onlara göre suladım demek fazla. Bu aşamadan sonra azaltayım öyle ise, fakat diğer bitkiler hemen yan yana, mesala güller ve iri papatyalar (isimlerini bilmiyorum) onları sularken muhakkak su oraya da gelecektir bahçe de ayırmak zor tabi. Bakalım ben de sınama yanılma yoluyla ve bundan sonra sizlerin yardımıyla bişeyler yetiştireceğim umarım. Aslında ben Antalya doğumluyum ve tabi oradaki begonviller özellikle katmerlilere hayranım, fakat hayatım İstanbul'un apartman yaşamında geçtiği için bilgim yetersiz çiçekler konusunda. Teşekkürler...Saygılar.

Düzenleyen Nilgün Eran : 26-07-2009 saat 13:17 Neden: kelime yazılım hatasını düzelttim.
Nilgün Eran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024