agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni2850Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2014, 21:48   #1171
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydindeniz Mesajı Göster
herkese selam, begonvili saksıda yetiştirenleri okuyorum da burda. begonvil saksıda yetiştirilmesi için uygun bir bitki değil. bodur türleri mevcut belki onlar büyükçe bir saksıda yetiştirilebilir. begonvil bahçe bitkisidir. metrelerce büyür. yıl boyu renkli kalan çok iyi bir sarmaşıktır. eğer bahçeniz yoksa ya hiç uğraşmayın **** bodur türünü bulmaya çalışın.

sayın aydindeniz bu konuda size katılmadığımı belirtmek istiyorum.saksıda çam ağacı bile yetiştiriliyorsa begonvil hayde hayde yetişir . ne yazık ki herkesin bahçeli evi yok . balkonumda 4 saksı begonvil var gayette mutlu mesut geçiniyoruz

ilksenozturk beğendi.
ahmet emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 22:33   #1172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2014
Bu yaprak bitlerine ne yapmak gerek ya

romduyy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 22:52   #1173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2013
ahmet emre bey size begonvillerinizle mutluluklar dilerim ) şaka bir yana bitkinizi saksıda yetiştirmeye çalışarak aslında kısıtlamış oluyorsunuz bir süre sonra zayıflıyor ve hatta ölüyorlar bendebir kaç yıl önce terasa 1 metre yüksekliğinde 1,5 metre genişliğinde büyükçe bir metal saksı yaparak begonvil yetiştirmeye çalıştım. oldukça iyi gidiyordu ama bu yıl kurudu saksı tamamen kök dolu toprak nerdeyse kaybolmuş. akdeniz kuşağında begonviller ağaçlar gibi yükselebiliyorlar. ama haklısınız bahçe yoksa saksıdan başka çare de yok bu arada benim balkonumda çok büyük ahşap saksı var içine bu yıl bodur cinsinden diktim şu an itibari ile coşmuş durumda bakalım ne olacak.

aydindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 23:51   #1174
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-09-2012
sayın aydindeniz içten ve samimi temenniniz için teşekkür ederim ) her bitkinin kendine göre bir bakımı vardır . begonvilerin yıllık bakımlarını yaparsanız yaşadığınız sorunların tekrarlanmayacağını düşünüyorum.örneğin bonsai lerde olduğu gibi göklerini kesip saksılarını tamamen değiltirebilirdiniz.

ahmet emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 15:01   #1175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2008
geleneksel begonvil yetişrime hevesimde busefer çığır aştım. İlkbaşta kaşta aradım istediğim renkdeki begonvilleri bulamadım. oradan tarif edildiği üzere kalkan ile kınık arasında yol kenarındaki bir seraya uğrayıp 5 farklı begonvil aldım dün. farklı renklerde ve boyutlarda. Özelliklle istanbuldaki arkadaşlara önereceğim, Delibegonvil diye bir cinsden bahsettiler, çiçekleri ve yaprakların diğerlerine nazaran daha küçük ve sık. Söylenildiği üzere soğuğa karşı daha dayanıklı bir türmüş. Şimdi hepsini farklı yerlelere yerleştirdim. Dilerim daha önceki senelerdeki gibi kurutmam ve büyütmeyi başarırım. Birde söylenildiği üzere budama çok önemliymiş. Bu başlıkta bilgilendirildiği gibi dikkat etmek gerekiyor. kök ve gövde gelişimini sağladıktan sonrasında zaten boya gidecektir

omurmar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 15:30   #1176
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omurmar Mesajı Göster
geleneksel begonvil yetişrime hevesimde busefer çığır aştım. İlkbaşta kaşta aradım istediğim renkdeki begonvilleri bulamadım. oradan tarif edildiği üzere kalkan ile kınık arasında yol kenarındaki bir seraya uğrayıp 5 farklı begonvil aldım dün. farklı renklerde ve boyutlarda. Özelliklle istanbuldaki arkadaşlara önereceğim, Delibegonvil diye bir cinsden bahsettiler, çiçekleri ve yaprakların diğerlerine nazaran daha küçük ve sık. Söylenildiği üzere soğuğa karşı daha dayanıklı bir türmüş. Şimdi hepsini farklı yerlelere yerleştirdim. Dilerim daha önceki senelerdeki gibi kurutmam ve büyütmeyi başarırım. Birde söylenildiği üzere budama çok önemliymiş. Bu başlıkta bilgilendirildiği gibi dikkat etmek gerekiyor. kök ve gövde gelişimini sağladıktan sonrasında zaten boya gidecektir
Begonvillerin delisi de akıllısı da bu sayfalarda mevcut. Tüm konu mesajlarını okumanızı öneririm. Buradan begonvillerinizin fotoğraflarını da paylaşmak isterseniz, İstanbul' daki ya da farklı yerlerdeki üyelerle belki de aynı türü yetiştiriyor olabilirsiniz.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2014, 17:17   #1177
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
İzmir Güzelbahçe' de bir evin bahçesinde böyle yakaladık kendilerini. İçine acem borusunu da almış, tüm ihtişamıyla gelin gibi süzülüyor.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 02:18   #1178
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çuha Mesajı Göster
Arkadaşlar benim beş yıldır kırmızı açan begonvilim var bol güneşli balkonda yaz kış yaşıyor bir süre güneşli kapalı balkona aldığımda oldu sorun şu ki bendeki begonvil ne yaptıysam hep kışları açıyor. Kasım aralık hatta ocak ayında sebebini merak ediyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz.
Benim kırmızı begonvilim de eylül gibi açıyor, sonra kışın ortsında ocak gibi evin içinde tekrar açıyor ama pembe oldu kırmızı açmıyor 1 yıldır...

sevoş beğendi.
keopstr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 04:14   #1179
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2009
Bu güzel begonviller Güzelbahçede bir evin bahçesinden.Daha önce bu rengi görmemiştim.Çok hoşuma gitti..

Name:  IMG_20140624_193147.jpg
Views: 2952
Size:  59.2 KB

redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2014, 13:19   #1180
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Gitti gidiyor sitesinden 2 adet begonvil aldım, Satan arkadaş ada begonvili olduğunu soğuğa akdeniz begonvillerinden daha dayanıklı olduğunu belirtti, farklı renkli katmerli 2 adet diye satın aldığım begonvil katmersiz ve ikisi de aynı renk çıktı. Geldiğinde üzerlerin de çiçekleri yoktu daha yeni açıyorlar, çiçekler güzel acık mor cinsi, ama 2 yerine bir tane alırdım, dün de aynı siteden farklı bir satıcı arkadaştan 8 farklı çeşidini içeren resimlerden 2 farklı renk katmerli acık pembe ve çok renkli alaca yapraklı siparişi verdim bakalım nasıl ve ne gelecek..

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2014, 11:49   #1181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2013
Merhaba

Elinde alaca yapraklı (beyaz-yeşil) ve kırmızı-beyaz açan Begolvil'i olup çelik paylaşabilecek kimse var mı? : ) Bu çeşidinden çok istiyorum ama bulamadım. İstanbul'daki fidancılar anlaşmışlar gibi hepsi aynı ürünleri satıyorlar.. : (

reflargon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 00:19   #1182
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Arkadaşlar ebay da 20 çeşit begonvil tohumu satıyorlar...Acaba bu işlerden anlayan var mı yurt dışından tohum getirtsek...Çeşit çeşit begonviller eğer doğruysa gerçekten Türkiye'de ki begonviller şenlenir...

Eski 21-07-2014, 08:50   #1183
Ağaç Dostu

Reflargon arkadaşım gitti gidiyor sitesinde begonvil diye tarattığınızda 9 farklı çeşit şeklinde ilandan 2 farklı begonvil temin ettim, Hem sizin aradığınız alacalı yapraklı çok renkli türde mevcut, hemde nadir bulunan katmetli çeşitlerde var, gelen ürünler boylu ve çok dallı gösterişli gelişkin bence hiç uğraşmayın derim. Tanesi 23 tl. 2 farklı çeşit aldım Ankara merkeze kargo 16 tl tuttu,satan firmada ciddi bir firma hasar görmeyecek şekilde güzel bir ambalaj yapmışlar ilgilenen arkadaşlara tavsiye ederim..Kargo ile biraz pahalıya geliyor gibi görünmekle birlikte başka yerden almak için yapacağınız ulaşım gideri ve nakliye sıkıntısını düşündüğünüzde aynı fiyata geliyor üstelik aradığınız ürünü de bulamıyorsunuz..

Eski 28-07-2014, 11:20   #1184
Yeni Üye

onaral's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2014
Kış şartları için 1100 metre rakımlı yerde yetiştirebilirmiyiz kışları soğuk geçiyor (Çerkeş) yaşama şansı olur mu acaba ?

onaral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2014, 08:54   #1185
Ağaç Dostu

Begonvil denize yakın yerlerde sıcak iklimi seven bitki olup sıcaklığın eksiye düştüğü yerlerde yaşama sansı olmuyor. Bununla birlikte İstanbul yöresinin Ada begonvilleri soğuğa karşı biraz daha dayanıklılar, bunlardan alıp 3-5 sene dalları kartlaşana kadar iç ortamda bakıp sonrada dış ortamda sarıp korumalı olarak bakarsanız belki yaşama sansı bulabilir.Bodur cins
begonvil alıp saksıda, kışın ev ortamında da bakabilirsiniz.

Eski 31-07-2014, 09:51   #1186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2014
Begonvil evet denildiği gibi sıcağı sever diğer koşullarda pek yaşama şansı olmaz

realramtha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2014, 22:09   #1187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Bu begonviller ne demek istiyorlar?

Merhaba,

Begonvillerin yaprakları aşırı dalgalanmaya ve pörsümeye başladı. Cansız bir şekilde aşağı da sarkıyorlar. Sizce bunun sebebi nedir? Susuzluk mu? yoksa aşırı sulama nedeniyle köklerin zarar görmesi mi?

Begonviller tüm gün güneş almaktalar. Aşağıda fotoğraflarını paylaşıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Milla beğendi.
kutupbahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2014, 16:04   #1188
Ağaçsever

Olea's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 10
Pembe Begonvilim beyaz açıyor? Pembe açması için toprağının ph değerini mi değiştirmem lazım?

Olea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2014, 02:26   #1189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2014
Samsun'da güneye bakan bi cephede begonvil yetişir mi acaba, bu yaz Bodrum'da aşık oldum onlara, lütfen Yardmcı olun, bi şekilde yetiştirmek istiyrm, umarım başarılı olurum..

styorukoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2014, 21:21   #1190
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Denizli'de dış mekanda Begonvil yetiştirmek mümkün...

Arkadaşlar bu resimleri Denizli merkezde bir işyerinin önünde çektim...4yıldır dışarda bakıyorum dedi sahibi...Çok şaşırdım bende...Bende bu yaz 2 tane kırmızı begonvili bahçeye diktim bakalım nasıl olacak?

Eklenen Resimler

YeniGine ve Laleci_03 beğendi.
Eski 01-10-2014, 10:32   #1191
Ağaç Dostu

Begonvillerim

Geçen seneki mor begonvilimi ve başka bazı çiçeklerimi şubat ayında daha yapraklanmadan, bahara kuvvetli girsin diye gübre şerbeti ile suladım, bahara çıktığımızda bu çiçeklerimi kaybettim. Böylece çiçeklerin uyuma dinlenme döneminde kuvvetli gübreleme yapılmaması gerektiğini acı bir şekilde öğrenme sansım oldu. Bu sene ilkbaharda internetten ve yaz tatiline gitmiş olduğum kuş adasından almış olduğum değişik renk begonvillerimi resimledim.Alaca yapraklı pembe ve beyaz açan bu sene 2 . açışı olacak tomurcuklandı

Eklenen Resimler

Düzenleyen dostca : 01-10-2014 saat 10:35 Neden: Ekleme.
Eski 01-10-2014, 10:38   #1192
Ağaç Dostu

Bir başkası,Pembe katmerli..

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2014, 10:42   #1193
Ağaç Dostu

Gözümün önündeki alt tarafta poşet içinde havai köklendirme denemesi.

Eklenen Resimler

YeniBON, Milla ve Mefesnaz07 beğendi.

Düzenleyen dostca : 16-10-2014 saat 09:23
Eski 01-10-2014, 10:45   #1194
Ağaç Dostu

Diğerleri; kırmızı oldukları söylendi bazıları tomurcuklu biri alaca yapraklı,alttaki resimde destek olarak, kuruyan begonvilin dalı kullanıldı.

Eklenen Resimler

YeniBON ve Milla beğendi.
Eski 14-10-2014, 22:41   #1195
Ağaçsever

adesto's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Çelikten begonvil yetiştirmeyi başardım...

Haziran başında İskenderun'dan getirip ektim, Temmuz ayındaki hali...

Eklenen Resimler

adesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2014, 22:44   #1196
Ağaçsever

adesto's Avatar

Ekim başları...

Eklenen Resimler

dostca, YeniBON ve Milla beğendi.
Eski 14-10-2014, 22:47   #1197
Ağaçsever

adesto's Avatar

Bu akşamki hali...İnşallah uzun ömürlü olur, şimdilik kapalı balkonda keyfi yerinde...

Eklenen Resimler

Eski 14-10-2014, 22:51   #1198
Ağaçsever

adesto's Avatar

Bu da bir başkası, umarım farklı renkli olanıdır, kaynağını not etmedim. Sonuç sürpriz olacak truncudaki gibi...

Eklenen Resimler

dostca, YeniBON ve Milla beğendi.
Eski 14-10-2014, 22:56   #1199
Ağaçsever

adesto's Avatar

Bu çeliği Bodrum'dan getirip 2 Ekimde ektim, bakalım...
İlk fotoğraf, çelik aldığım kaynağı ...

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2014, 16:12   #1200
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keopstr Mesajı Göster
Arkadaşlar bu resimleri Denizli merkezde bir işyerinin önünde çektim...4yıldır dışarda bakıyorum dedi sahibi...Çok şaşırdım bende...Bende bu yaz 2 tane kırmızı begonvili bahçeye diktim bakalım nasıl olacak?
Belli büyüklüğe kadar korusanız iyi olur. Ağaç yeterince güçlü ya da büyük değilse kışı atlatamayabilir. Sanırım 2 yıl önceydi Adana da kış alışılandan sert geçti ve bahçedeki yıllanmış begonvillerde sorun olmasa da ince gövdeli olanlar kışı atlatamadı. Deniz her durumda Adana dan daha soğuk oluyordur.

keopstr beğendi.
acropora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024