agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni2850Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2008, 15:04   #211
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
İşte size boyuna değil enine büyüyen bir begonvil:

Name:  DSC04532.jpg
Views: 2405
Size:  73.0 KB

Hâlâ tek çiçekle duruyor ve sürekli genişliyor. Yakında tüm balkonu kaplayacak.

Emine Akman beğendi.
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 16:05   #212
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sağolun Sayın uzman16, ah bir çiçeklense.. Kaç kez çiçekli bitkiler için çiçekcoşturan verdim ama nafile.. Suyunu da çok vermiyorum, toprağı kupkuru oluyor sulamadan önce ve yapraklarla dalları pörsümüş, aşağı düşmüş oluyor ve sonra suya doyuruyorum, ama yine çiçek yok..

Eski 01-09-2008, 16:19   #213
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Bulunduğu yere sabahtan ikindi vaktine kadar güneş geliyor, şartları uygun ama ne oluyor buna anlamadım. Yeşil ev içi bitkisi zannediyor sanırım kendini .

Eski 01-09-2008, 16:26   #214
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Şu başlığa bir gözatın. Belki de çare olur.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2008, 23:19   #215
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Zavallı begonvilim hâlâ çiçek açamadı. Dikkat ettim de, çiçekler, yaprak diplerinden çıkan dikenlerin yerine çıkıyor.Sanki bitki çiçek açarken diken dönüşüm geçiriyor ve çiçeğe dönüşüyor. Çiçeğin sapı önce sert başlıyor (tıpkı diken gibi), sonra yumuşuyor, renkli yapraklar oluşuyor ve ortasunda 3 küçük çiçek açıyor.

Benim begonvilin tüm yapraklarının dibinde diken var, yani hiç çiçek açacak gibi gözükmüyor..

Bahardaki kök kırılmasından sonra, kök geliştirebilmek için kendini yaprağa vermiş olabilir..

Eski 07-09-2008, 20:16   #216
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2007
Şu anda biri mor ve dikenli, biri koyu pemde diğeride pembemi yoksa beyazmı olacağına karar verememiş keyfine göre takılan 3 adet begonvilim var. Yaklaşık 2 senedir benimle birlikteler ama daha cesaret edipte tek bir dallarını bile budayamadım. Mor olan zaten enine gelişim gösteriyor ama diğer ikisi nerdeyse birer ağaç olacak. Bolca yaprakları var ve pek dökülmüyorlar. Çiçeklenme ise zaman zaman oluyor ve çabucak dökülüyor. Oysa sokaklarda gördüğüm begonviller çok bol çiçekli ve bütün yaz bu şekilde kalıyorlar. Sanırım budamam gerekecek ama hem nasıl yapacağımı bilemiyorum hemde kıyamıyorum...

tweetysth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2008, 21:59   #217
Ağaçsever

ohrid65's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Zavallı begonvilim hâlâ çiçek açamadı. Dikkat ettim de, çiçekler, yaprak diplerinden çıkan dikenlerin yerine çıkıyor.Sanki bitki çiçek açarken diken dönüşüm geçiriyor ve çiçeğe dönüşüyor. Çiçeğin sapı önce sert başlıyor (tıpkı diken gibi), sonra yumuşuyor, renkli yapraklar oluşuyor ve ortasunda 3 küçük çiçek açıyor.

Benim begonvilin tüm yapraklarının dibinde diken var, yani hiç çiçek açacak gibi gözükmüyor..

Bahardaki kök kırılmasından sonra, kök geliştirebilmek için kendini yaprağa vermiş olabilir..
birde şunu deneyin begonvilinizin yanına başka çiçekli bir begonvil koyun çiçeklerde birbirini kıskanırmış dediler benim açmayan zambaklarım vardı çiçekli bir zambak koydum yanına açmayan zambak gerçekten açtı bodrumdan aldıgım begonvil ilk manisaya geldiğim gün çiçeklerini döktü ertesi günde yapraklarını kupkuru bir dal olmuştu sonra düzeldi yapraklandı çandarlıdan aldığım
başka çiçekli begonvili yanına ektim aldığımdan daha iri çiçekler açtı o kadar güzel oldularki umarım sizinkide çiçeklenir

begoonville beğendi.
ohrid65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2008, 10:12   #218
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Buranin iklimine bir türlü ayak uyduramayan zavalli begonvilim. Hava sicakliginin 12-13 dereceye inmesiyle budayip eve aldim. Sizce kendine gelme sansi var midir? Ciceklenmesinden vazgectim en azindan yasasin. Bir cicek alip da ölmesini izlemek cok üzücü...

Eklenen Resimler

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2008, 10:35   #219
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Sn.Çiçeksever70,

Begonvilinizin durumuna üzüldüm.
Aynı durum ile bende karşılaşmışım. Benim uyguladığım metodu size yazmak isterim, deneme tercihi size kalmış!
Boyunu kısaltıp, büzüşen yapraklarını kestim, saksısından çıkarıp kök yapısını sarsmadan (bozulanları) kısaltıp taze toprak ile yeniden diktim...

Kısa sürede toparlayıp, yeni sürgün ve yapraklar verdi.

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2008, 09:23   #220
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Arzu Hanım, bahsettiğim budama ve telle gövdeyi biraz şekillendirme işlemini uyguladığım gelin duvaklarından birinin fotoğrafını ekliyorum;

Name:  gelind4.jpg
Views: 2140
Size:  67.7 KB

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2008, 10:04   #221
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Kırmızı begonvil, çok kıskandım doğrusu

Alt tarafı tamamen budamışsınız sanırım Mehmet Bey, benimkinin alt kısmıda böyle görünüyor, sadece birkaç yaprak var.

Sevgili Nariel'in tavsiyesi üzerine ben begonvilimi dallanması için yatay bir konuma getirmiştim.

Burada havalar soğumaya başladı. Begonvilimi yakında içeri almam gerekecek. Bende sizinki gibi şekillendiririm artık. Begonviliniz çok güzel olmuş

Çok teşekkür ederim.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 07:14   #222
Ağaçsever

ohrid65's Avatar

begonvillerde aşı ne zaman ve nasıl yapılır begonvilimin bir dalını resmimdeki gibi beyaz yapmak istiyorum aşılamak için begonvilin yaşı önemlimi ben daha bu sene ektim boyu 1 metre yeni sürgünlerde verdi bu sene yapabilirmiyim bilen varmı?

Eski 25-09-2008, 09:28   #223
Ağaçsever

dican's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Arkadaşlar , bilgilerinizden faydalanmak istedim. Benim begonvilim geçen kış neredeyse ölüyordu. Bu sene kışın içeri almak istiyorum fakat evim tek katlı. Çalıştığım için evde değilim ve begonvilim içerde durursa neredeyse ışık alamayacak. Bu şekilde de öldürürmüyüm onu? Yani soğukta mı kalsın ışık alsın **** sıcakta dursun ama ışık çok çok az alsın?

dican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 13:11   #224
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Sn. Ohrid65,

Avatarınızdaki begonvilin cinsi yanlış bilmiyorsam "Kristal" olarak isimlendiriliyor ve orjinali o şekilde. Aşı ile olmuyor. Ayrıca begonvile aşı yapıldığını ben hiç duymadım.

Diğer cinslerine göre daha hassas. Ben Ankara'da büyütüyorum, yazın çok güzel çiçekler açtı. Görüntüsü muhteşem.

Eski 25-09-2008, 22:31   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2008
trabzonda tek renk bulabildim diğer renkler yok,çelikle üretim hakkında bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

seyma_molla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 23:26   #226
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

seyma molla, Trabzon için bir şey söyleyemem ama Haziran-Temmuz aylarında bendeki gelin duvaklarından aldığım çelikleri, torf/perlit karışımında hemen hemen kayıpsız olarak köklendirebiliyorum.Gözlerin birinin altından 45 derece açıyla kestiğim dalın dip kısmında iki yandan kabuğu da hafifçe, yüzeyden sıyırıp köklendirme hormonuna batırıp çeliği dikiyorum.
Günde bir kez yağmurlama şeklinde sulayıp yarı gölge bir alanda bekletiyorum.3 hafta kadar sonra yeni yapraklar çıkarmaya başlıyor, sonra da hızla büyüyorlar.

Eski 25-09-2008, 23:32   #227
Ağaçsever

ohrid65's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omar Mesajı Göster
Sn. Ohrid65,

Avatarınızdaki begonvilin cinsi yanlış bilmiyorsam "Kristal" olarak isimlendiriliyor ve orjinali o şekilde. Aşı ile olmuyor. Ayrıca begonvile aşı yapıldığını ben hiç duymadım.

Diğer cinslerine göre daha hassas. Ben Ankara'da büyütüyorum, yazın çok güzel çiçekler açtı. Görüntüsü muhteşem.
aşılama oluyormuş arkadaşım didimden ev aldı bahçesinde begonvil var bir dalı koyu pembe bir dalı beyaz eski ev sahipleri aşılama yapmışlar bilen vardır herhalde teşekkürler

Eski 26-09-2008, 00:18   #228
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Yeni çelikler yaptım, onların sonuçlarını bekliyorum, bu ay nasıl olacak onu göreceğim.İsterseniz tabi ki onlardan gönderirim, seve seve

Ancak benim kargo anlaşmam yok, bir dünya kargo parası alırlar sizden.Onun yerine şu mesajda TropikSera'nın sattığı bitkilere bakmanızı öneririm.Kendisinin kargo anlaşması var ve çok ucuza gönderebiliyor, aradaki fark hemen hemen zaten bitkinin satış fiyatı.Ondan alırsanız hem renk seçme hem de zaten büyümüş kuvvetli bir bitki seçme şansınız olur, bana daha mantıklı geliyor.

Yine de ben de tutan bitkilerden seve seve gönderirim, ihtiyacımdan fazlası var. Ben size daha avantajlı bir durum önermek istedim sadece lütfen yanlış anlamayın, bendeki hakkınız baki

Eski 26-09-2008, 07:45   #229
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maktas61 Mesajı Göster
Sayın sinaninci1,
Zaten ben köklenmesi için suda bekletiyorum. Ağaçsı gövde zor fakat ağaçsı gövdeden çıkan 15 cm lik sürgünlerde kolay

Bu mesajı okur okumaz, geçen kış öldü zannedip, yaz başı sürgünler veren begonvilden iki çelik aldım, 15 gün kadar suda beklettikten sonra torfa diktim ve üzerine kapak yeri açık pet sişe geçirdim.

Bir tanesi kısa zamanda öldü, diğeri gayet iyi durumda, yeni yapraklar da verdi. Havaların ani değişikliğinden içeri aldım ama pet şişeyi çıkarma konusunda terreddüt ettim, şimdi çıkardım. Umarım yaşatırım, uzun süre pet şişede sağlıkla gelişen clematis çeliğim, şişeyi çıkarır çıkarmaz solmuştu.

Name:  begonvil00001.jpg
Views: 2466
Size:  22.3 KB

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2008, 09:21   #230
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Sn. Omar,
Tüm kışı içeride mi geçiriyor?
Eğer öyleyse sürekli içeride ve sıcakta olmak çiçeğe zarar vermiyor mu?
Yoksa biraz içerde biraz dışarda mı kalıyor?
Bakımını nasıl yapıyorsunuz ?
Sn. uzman16,
Ankara kışı begonvil için çok sert. Kış aylarında iş yerimde, koridorda bakıyorum. #140 da koridorda 2 çeşit begonvilimin resmi var. Kış aylarında çiçek açtılar yazın dinlendiler.. 15-18 derece ve aydınlık bir ortam olduğu için sera gibi kışı geçirip yazın evimde balkonda bakıyorum. 5 ayrı renk begonvilim var. Sıvı besin ve sulamaya dikkat ederek büyütüyorum, boyları 2 metreye yaklaştı. Şimdilik bir sorun ile karşılaşmadım.

Eski 28-09-2008, 23:07   #231
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Arzu Hanım, merak ettim acaba yatay konuma getirdiğiniz begonviliniz hiç sürgün vermedi mi?

Eski 29-09-2008, 00:08   #232
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

SEvgili Nariel, gövdenin toprağa yakın kısmında çıkıntılar var. Sürgünde verebilir diken de çıkarıyor olabilir. Yakında belli olur.

Havalar soğumasına rağmen begonvilim yeniden çiçeklendi. İlk çiçeklerin kuruyup döküldüğü yerden yeniden çiçek veriyor. Ben o kısımları üşendiğim için kesmemiştim.

İyiki bilmeyerek tembellik yapmışım

Eski 29-09-2008, 11:07   #233
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sevindim Arzu Hanım
Bu arada, müjde müjde!!
Begonvilimin dallarının ucunda salkım salkım çiçek tomurcukları belirmiş!!! Nihayet, nihayet!
Henüz fotoğraflanacak kadar belirgin değiller, biraz daha büyüsünler, fotoğraf ekleyeceğim
Kerata nasıl uğraştırdı bizi aylarca..

Eski 30-09-2008, 23:21   #234
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Begonvile aşık olmak

Evet aşık olunuyor bir sevda bir tutku .bu hafta Hürriyet gazetesinin ilavesınde siçilya adasında çekilmiş bir begonvil resmi vardı görmenizi tavsiye ederim .Ancak İstanbulda yalnız ada begonvili dışarda olabiliyor diğerleri muhakkak 10 derece sıcaklık istiyor size uzun senelerin tecrübesi begonvil için kuzey Avrupa ülkelerinden bilhassa İtalyaya turlar düzenleniyor .inanmadım sonra bir vesile oldu gördüm salonunu begonvil için seraya cevirmiş .seneler evvel İtalyadan otobüsde kucağımda getirdim Hepinize iyi bayramlar

ahmeter Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2008, 16:28   #235
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyma_molla Mesajı Göster
trabzonda tek renk bulabildim diğer renkler yok,çelikle üretim hakkında bilgilendirirseniz çok mutlu olurum
Şeyma'cığım. Ben de Trabzon'da yaşıyorum. Limandan terminale doğru giderken, sağ tarafta bir petrol ofisi var. Onun yanındaki köprünün altında peyzajcı var. Orada farklı begonviller vardı. Umarım hala ellerinde vardır. Bence oraya bir uğra

Düzenleyen susam : 03-10-2008 saat 01:48
susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2008, 21:17   #236
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Bu arada arkadaşlar, bugün annemle aklımıza geldi ki, ben okul için İstanbul'a gitmeden (yani 2,5 hafta kadar önce) hafif ekşimiş olan günlük sütü lavaboya dökmeye kıyamamış, bazı bitkilerimizin dibine dökmüştük. Bunların arasında begonvil de vardı ve "hadi bakalım ölürse sütü suçlarız, çiçeklenirse sütü kutlarız" demiştik.
Ve 2 hafta sonra çiçeklendi

Eski 02-10-2008, 21:30   #237
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Hemen sütü ekşitmek lazım

Bende dün gülün saksısına haşlanmış tavuk suyu döktüm.

Sonucu ilerleyen zamanlarda görürüz artık...

Düzenleyen Arzu Kasapoğlu : 02-10-2008 saat 23:29
Eski 03-10-2008, 19:24   #238
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Daha küçücükler ama elimden geldiği kadar görüntülemeye çalıştım. İşte nazlımın çiçekleri:
(İyi ki dal uçlarını budamamışım, çiçekler dal uçlarından geldi.)

Eklenen Resimler

ilkan beyaz beğendi.
Eski 13-10-2008, 19:18   #239
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Herseyi göze alip eve aldiktan sonra begonvilim hizla yeni yapraklar vermeye basladi. Sanirim dogru yoldayim. Kisi evde gecirmesini saglayip Haziran da havalar isininca bahceye cikaracagim. Yasasin da ciceksiz bile kalmasina raziyim.

Eklenen Resimler

ilkan beyaz beğendi.
ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 23:17   #240
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Ve sonunda bu günleri de gördüm (Bizimkiler evden fotoğraf yolluyorlar sağolsunlar):

Eklenen Resimler

ilkan beyaz beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024