agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni2850Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2020, 16:53   #1621
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E..nihal Mesajı Göster
Merhaba, uzun uzun begonvil leri görüp iç geçirdikten sonra dun dayanamayıp aldim bir süre balkonda büyütüp sonrasında dikmeyi düşünüyorum fakat bu seksi küçük mu? Daha büyüğe almam gerekiyor mu? Toprağına ekstra birşey katmam lazım mi (aslinda bukadar zamanki tecrübelerime bakarak çiçekcinin kendi toprağını pek bozmak istemiyorum )
Ne zaman büyümeye başlar, cicek açması icin daha cok mu var ?
Şimdiden tesekkurler

İstanbulda bu fiyat normal,
Burası İzmir.
Toprak ekleyin üstten. Dışarıda donar o İstanbulda, evde bakın.
Saksı değişimi şu an yapmayın, sonbaharı, hatta kışı bekleyin.
Toprağını çok dağıtmadan saksı değiştirin.
Mevcut saksıyı falçatayla kesin, saksının dibini yuvarlak şekilde kenarından kesin ve ayırın. Dibi olmayan saksıyı bikiyle beraber yeni saksının içine koyduğunuz 4-5 parmak toprağın üstüne oturtun. Eski saksının kalan kısmını boyuna falçata ile kesip saksıyı köklere zarar vermeyecek şekilde koparıp atın. Üstüne toprak ekleyin ki kökler görünmesin.

Yeni saksınız beyaz veya siyah olmayan herhangi bir renk olabilir. Siyah saksıların saldığı kimyasallar insan sağılığına zararlı, evde tutmayın.
Bolca sulayın.
Keyfini sürün, çok güzel bir çiçek, rengi ne olursa olsun.
Güneş görmezse açmaz.

TCM beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2020, 22:20   #1622
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
İstanbulda bu fiyat normal,
Burası İzmir.
Toprak ekleyin üstten. Dışarıda donar o İstanbulda, evde bakın.
Saksı değişimi şu an yapmayın, sonbaharı, hatta kışı bekleyin.
Toprağını çok dağıtmadan saksı değiştirin.
Mevcut saksıyı falçatayla kesin, saksının dibini yuvarlak şekilde kenarından kesin ve ayırın. Dibi olmayan saksıyı bikiyle beraber yeni saksının içine koyduğunuz 4-5 parmak toprağın üstüne oturtun. Eski saksının kalan kısmını boyuna falçata ile kesip saksıyı köklere zarar vermeyecek şekilde koparıp atın. Üstüne toprak ekleyin ki kökler görünmesin.

Yeni saksınız beyaz veya siyah olmayan herhangi bir renk olabilir. Siyah saksıların saldığı kimyasallar insan sağılığına zararlı, evde tutmayın.
Bolca sulayın.
Keyfini sürün, çok güzel bir çiçek, rengi ne olursa olsun.
Güneş görmezse açmaz.
Cevaplarınız icin teşekkürler.
Evin içi cok gunes almadığı icin balkonda içerde tutmayı dusunmustum bu mevsimde yine de donar mi?
Ciceklenecegi zaman icin simdiden sabirsizlaniyorum.

E..nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2020, 17:58   #1623
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2020
Merhaba yaklaşık iki aydır begonvil sahibiyim İstanbul'da. İlk başlarda her şey çok güzeldi ama şimdi yaprakların altlarında siyah böcekler görüyorum adeta çörekotu gibi ne yapmam lazım çiçeğimi kurutur mu? Nasıl kurtulabilirim? Fotoğraf ekliyorum

Eklenen Resimler

sbilgili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2020, 17:49   #1624
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2020
benim de zamanında aldığım bir pembe begonvil var biraz büyüdü ama acaba ne zaman budaması yapılması gerekiyor doğru budama nasıl olmalı lütfen cevaplayın ona göre birkaç düşüncem var ve ben çok fazla çelikleme yöntemi denedim ama tutmuyor ne yapmam lazım eğer çelikleme başarırsam bu ağacın bonsaisini yapmayı düşünüyorum çok güzel duruyor

begoonville beğendi.
Baruthane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2020, 21:48   #1625
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bakın burada saygıdeğer arkadaşımız ahmeter'in yöntemi.
Begonvil, Gelin duvağı (Bougainvillea sp.)

Bu Konuda Ara

yazan yere tıklarsanız pet şişede nasıl köklenir öğrenirsiniz.
Aramayı bir kere öğrenince, her konuda, bu site bir hazine.

Eski 30-09-2020, 10:38   #1626
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2019
Merhaba, begonvilim cok guzel buyuyor ama ciceklerin yapraklarinda kucuk siyah bocekler var sirkeli su denedim ama cok ise yaramadi yardimci olur musunuz?

begoonville beğendi.
betuloruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2020, 12:35   #1627
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2020
Alıntı:
Bakın burada saygıdeğer arkadaşımız ahmeter'in yöntemi.
Begonvil, Gelin duvağı (Bougainvillea sp.)

Bu Konuda Ara

yazan yere tıklarsanız pet şişede nasıl köklenir öğrenirsiniz.
Aramayı bir kere öğrenince, her konuda, bu site bir hazine.

teşekkürler sayın jezebel acaba her ay yapılabilir mi yoksa belli bir dönemde mi yapılması gerekiyor gerçekten de hazine... aramada biraz acemiyim her yazdığım çıkmıyor öğrenirsem bakalım daha ne bilgiler bizi bekliyor

begoonville beğendi.
Baruthane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2020, 13:14   #1628
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baruthane Mesajı Göster
teşekkürler sayın jezebel acaba her ay yapılabilir mi yoksa belli bir dönemde mi yapılması gerekiyor gerçekten de hazine... aramada biraz acemiyim her yazdığım çıkmıyor öğrenirsem bakalım daha ne bilgiler bizi bekliyor
Haziran ve Temmuz diye yazmıştı bir yerde.

Eski 04-10-2020, 17:46   #1629
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baruthane Mesajı Göster
Sayın Ahmeter in yöntemiyle yani, pet sisede yılın her ayı olur. Güç olur, uzun olur ama mutlaka köklenir merak etmeyin.

begoonville beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 20:48   #1630
Yeni Üye

begoonville's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2020

Merhaba Çiçek dostları. Uzun araştırmalardan sonra begonvil çeliklemeye karar verdim. Geçen pazar günü bir arkadaşımın bahçesinden her renkten çelikler aldım.Kahverengi dal rengi olanları tercih ettim.Çelikleri 10cm boyunda kestim. Uçalını 45 derece açıyla kestim. Üst taraflarında küçük bir yaprak bıraktım. Kestiğim eğimli yeri çok hafif kazıdım hormana batırıp pet bardak ve plastik saksılara marketten aldığım çiçek toprağını ekleyip diktim. Suyu verip(Şaşal su) resimde görüldüğü gibi plastikle kapattım. Sorum şu bu şekilde ne kadar kapalı kalmalı? ne aralıkla açmalı ve su vermeliyim?

Eklenen Resimler

Jezebel beğendi.
begoonville Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2020, 21:47   #1631
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi begoonville Mesajı Göster

Merhaba Çiçek dostları. Uzun araştırmalardan sonra begonvil çeliklemeye karar verdim. Geçen pazar günü bir arkadaşımın bahçesinden her renkten çelikler aldım.Kahverengi dal rengi olanları tercih ettim.Çelikleri 10cm boyunda kestim. Uçalını 45 derece açıyla kestim. Üst taraflarında küçük bir yaprak bıraktım. Kestiğim eğimli yeri çok hafif kazıdım hormana batırıp pet bardak ve plastik saksılara marketten aldığım çiçek toprağını ekleyip diktim. Suyu verip(Şaşal su) resimde görüldüğü gibi plastikle kapattım. Sorum şu bu şekilde ne kadar kapalı kalmalı? ne aralıkla açmalı ve su vermeliyim?
Eğer içerde küflenme vs olursa havaldırın veya az bir hava deliği açarsanız işlem yapmaya gerek yok

begoonville beğendi.
keopstr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2020, 21:53   #1632
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Begonvil aşılama ve sonuçları

Aşıların bir çoğu tuttu ama hala yeşil yaprak vermediler bir sorun var anlamadım bazı aşılarım 3 ayrı gözden yeşi yaprak verdi...

Eklenen Resimler

Eski 12-12-2020, 21:57   #1633
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Anaç bir begonil ağacı arıyorım gövde çapı 5-6 cm acaba nerden bulabilirim?
Ayrıca begonvil çelikleri satın alabileceğim bir satıcı var mı acaba? **** kargo ücretini ödemek şartıyla gönderebilecek arkadaşlar var mı?

begoonville beğendi.
Eski 23-12-2020, 11:12   #1634
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Kimse birşey yazmıyor sanırsam bu foruma artık kimse gelmiyor

begoonville beğendi.
Eski 24-12-2020, 22:12   #1635
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. keopstr;

Sadece begonvil hakkında 55 sayfa yazı ve resim var. İnsanlar belirli bir süre sonra aynı şeyleri yazmak istemiyorlar. Öncelikle 55 sayfayı okuyun isterseniz. Sahil bölgeleri dışında begonvil yetişmiyor. Burada bazı çiçekçiler getiriyor. Ancak iç ortamda bile çiçek açmaları zor oluyor. Ben daha tam olarak büyüdüklerini göremedim. Arkadaşın aldığı begonvillerin çoğu öldü. Bazıları yaşasa da çok az çiçek verebildiler. Güneş ve nem ile büyüdüğünü düşünüyorum. Tabi bu da bizde kışın fazla bulunmayan bir şey. Siz de begonvilinizi ev veya büro ortamında tutuyorsunuz. İkliminiz bize göre daha iyi ve güneşli olsa da çok aşırı büyütemiyorsunuz. İstanbul'da dahi yetiştiren arkadaşlar sıkıntı yaşıyorlar. Sera içine alıyorlar. Ahmeter bu konuda en fazla uğraşan ve çiçek açtıran kişi. Begonvil, Gelin duvağı (Bougainvillea sp.) Diğer konulara bakarsınız.

Aşı yaptıktan sonra aşılarınızın tutması durumunda yapılacak şey aşı altlarından çıkan anaçtaki filizleri dip kısmından sıfır kesmeniz gerekmekte. Bunu her çıktıklarında yapmanız gerekiyor. Yapmaz iseniz tutan aşılarınız belirli bir zaman sonra kurur.

İnternet ortamında begonvil fidanı diye aratmanız halinde bir sürü satıcı ve değişik renkler bulabilirsiniz.

ahmeter ve TCM beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2020, 03:09   #1636
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Unhappy

Sayın Muda Keşke sizde bana karşı bu kadar önyargılı olmasaydınız,2012 den beri bu sayfayı takip ediyorum bir süre ara verdim 55 sayfayı defalarca okudum,13 yıldır da balkonumda kışın salonumda 5 ayrı renk begonvil yetiştiriyorum hiçbiriside ölmedi hem yaz hem kışiçek açtılar ama kışın hafif bir ısıda büyütüyorum kışın çiçek açmasınlar yorulmasınlar diye. begonvilin bonzaisini bile yaptım yaz kış her zamanda çelik yapıyorum Amacım farklı türleri aşılamak vs uzun zamandır uğramamıştım belki değişik tür vs bulurum diye evinde yetiştiren arkadaşlar dan çelik almak daha sağlıklı internetteki satanlar çok küçük fidanlar vs...
Bir tekrar gündem oluşturalım dedik neredeyse kovacaksınız

ahmeter ve begoonville beğendi.

Düzenleyen keopstr : 27-12-2020 saat 21:26 Neden: yanlış isim
Eski 16-01-2021, 14:55   #1637
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2020
Hiç umudum yoktu ama begonvilim coştu çiçeklendi =)

Eklenen Resimler

begoonville beğendi.
E..nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2021, 16:39   #1638
Yeni Üye

begoonville's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keopstr Mesajı Göster
Sayın Muda Keşke sizde bana karşı bu kadar önyargılı olmasaydınız,2012 den beri bu sayfayı takip ediyorum bir süre ara verdim 55 sayfayı defalarca okudum,13 yıldır da balkonumda kışın salonumda 5 ayrı renk begonvil yetiştiriyorum hiçbiriside ölmedi hem yaz hem kışiçek açtılar ama kışın hafif bir ısıda büyütüyorum kışın çiçek açmasınlar yorulmasınlar diye. begonvilin bonzaisini bile yaptım yaz kış her zamanda çelik yapıyorum Amacım farklı türleri aşılamak vs uzun zamandır uğramamıştım belki değişik tür vs bulurum diye evinde yetiştiren arkadaşlar dan çelik almak daha sağlıklı internetteki satanlar çok küçük fidanlar vs...
Merhaba Sayın@keopstr

Öncelikle begonvil çelikleme ile ilgili sorduğum soruya cevabınız için çok teşekkür ederim. 2020 Ekim ayında başlayan Begonvil çelikleme serüvenim hatalarla başlayarak ilk denemede % 0 başarı aldım. Yılmadım bir daha bir daha derken şu anda %90 oranına çıkardım. Begonvil çiçeğini çok seviyorum. Adeta bir BEGONVILMANIAC (begonvil manyağı) oldum. şu anda 50 adet civarında begonvil çeliklerim büyüme sürecinde. Bu seviyeye gelinceye kadar tüm yöntemleri denedim. Amacım para kazanmak değil. Sadece her türden 1 adet olsun yeter. Satın almakla olmuyor. İnanın dikkat ederseniz çok farklı türleri var. Ben işi abarttım akademik olarak kayıtlı türlere kadar araştırdım. Yaptığım araştırmalar (ingilizce) beni şoke etti. gelelim sorunuza. Ağaç olarak bulursam size yollarım. Henüz aşılama işine girmedim.

Saygılarımla

begoonville Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2021, 14:17   #1639
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keopstr Mesajı Göster

Boşuna alınganlık yapmaya gerek yok.
Kimse kimseyi kovma niteliğinde bir cümle kurmuş değil.
Açtırdığınız begonvilleri güzelce yükleyin de gözümüz şenlensin.
Bu Korona ortamında insanların canı burnunda, belki kendileri hasta, belki aile bireyleri...
Belki yakın birini kaybettiler.
Ahkam kesmeden, ileri geri yazmadan biraz düşünmeniz iyi olur.
İnsanlar size, bu ortamda, çelik göndermek için kargoya gitme cesareti bulamayabilirler.

Böyle bir şey isteme hakkını nereden alıyorsunuz
Neden böyle bir risk almalarını istiyorsunuz
Denizliye yakın mesafedeki Bodrum, Fethiye, Marmarise gidebilir sokaklarda halen açmış bulunan Begonvillerden çelik alabilirsiniz.
Bu başlık bir şey isteme başlığı değil. Bunun için ayrı bir başlık açabilirsiniz.
Yaptıklarınızı, tecrubenizi, püf noktalarıyla burada anlatın ilgi duyanlar feyz alsın.

Videolarınızı youtube'ye ekleyin, linklerini koyun.

Bilgi ve resim paylaşın .

Name:  sosweet.jpg
Views: 523
Size:  50.3 KB

Bilgi içermeyen her yazışmayı özelden yapın, nacizane fikrim.

begoonville beğendi.
Eski 09-02-2021, 01:04   #1640
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

biz aramanızda yanlış anlaşılmayı çözdük özelden yazılarak

Alıntı:
Boşuna alınganlık yapmaya gerek yok.
Kimse kimseyi kovma niteliğinde bir cümle kurmuş değil.
Açtırdığınız begonvilleri güzelce yükleyin de gözümüz şenlensin.
Bu Korona ortamında insanların canı burnunda, belki kendileri hasta, belki aile bireyleri...
Belki yakın birini kaybettiler.
Ahkam kesmeden, ileri geri yazmadan biraz düşünmeniz iyi olur.
İnsanlar size, bu ortamda, çelik göndermek için kargoya gitme cesareti bulamayabilirler.

Böyle bir şey isteme hakkını nereden alıyorsunuz
Neden böyle bir risk almalarını istiyorsunuz
Denizliye yakın mesafedeki Bodrum, Fethiye, Marmarise gidebilir sokaklarda halen açmış bulunan Begonvillerden çelik alabilirsiniz.
Bu başlık bir şey isteme başlığı değil. Bunun için ayrı bir başlık açabilirsiniz.
Yaptıklarınızı, tecrubenizi, püf noktalarıyla burada anlatın ilgi duyanlar feyz alsın.

Videolarınızı youtube'ye ekleyin, linklerini koyun.

Bilgi ve resim paylaşın .

Eklenti 715894

Bilgi içermeyen her yazışmayı özelden yapın, nacizane fikrim.
konu kapanmıştır biz kendi aramızda özelden yazışarak çözdük neden ortak bir paydada buluşarak yapıcı olmak yerine taraf olarak kutuplaştırıp ötekileştirerek üzüyorsunuz covid vs ne alaka bende covid geçirdim ama hastalığımda süresince foruma girip bir kaç mesaj yazayım demedim...Ayrıca ben kime bana çelik göndermek zorundasınız demişim anlamadım...Bu başlık altında bir sürü begonvil satıcı vs soran insanlar var obalarda yazdınız mı lütfen tekrar soruyorum benim insanlardan zorla bana çelik göndereceksiniz diye yazdığım veya ima ettiğim cümlemi bulup yazın sürekli giremiyorum vaktim o kadar kısıtlı ki herneyse uzatacak değilim ben konuyu kapatıyorum .Önemli not Aramızdaki konu özelden kapandı özür diledim özür diledi bence sizde kapatın...Artık abes ve iştigal ...Herkesten özür dilerim
(Keşke bilgi içermeyen bu kişisel yorumunuzu sizde özelden yazsaydınız)

Eski 10-03-2021, 11:37   #1641
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2021
Merhabalar; elimde 1 adet 1 metrelik 2 adet 40 cm Lik begonvilim var. İstanbul da geçtimiğimiz aylarda ki kar yağışların da gerekli korumayı yapamadım ve yaprakları kurudu. Kurtarma şansım var mı? Pek bilgi sahibi değilim bu tür hakkında. Şimdiden teşekkür ederim

Mehmet Zur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2021, 12:21   #1642
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Zur Mesajı Göster
Merhabalar; elimde 1 adet 1 metrelik 2 adet 40 cm Lik begonvilim var. İstanbul da geçtimiğimiz aylarda ki kar yağışların da gerekli korumayı yapamadım ve yaprakları kurudu. Kurtarma şansım var mı? Pek bilgi sahibi değilim bu tür hakkında. Şimdiden teşekkür ederim
Merhaba. Havalar yeniden ısınmaya başlıyor. Yeşil kalan kurumayan dalları varsa ve yeni filizler çıkarmaya hazırlanıyorsa kurtarabilirsiniz diye düşünüyorum.

begoonville beğendi.
doktorunbalkonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2021, 12:25   #1643
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doktorunbalkonu Mesajı Göster
Merhaba. Havalar yeniden ısınmaya başlıyor. Yeşil kalan kurumayan dalları varsa ve yeni filizler çıkarmaya hazırlanıyorsa kurtarabilirsiniz diye düşünüyorum.
Filizlenme ibaresi gözükmüyor hiç bir dalında. Üst tarafları daha kuru gibi duruyor benim gözlemlerime göre. Bir kaç kişi budama yapman gerekiyor gibi şeyler söyledi bende güvenemedim. Sizlerden yardım almak istedim

Eski 10-03-2021, 12:34   #1644
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Zur Mesajı Göster
Filizlenme ibaresi gözükmüyor hiç bir dalında. Üst tarafları daha kuru gibi duruyor benim gözlemlerime göre. Bir kaç kişi budama yapman gerekiyor gibi şeyler söyledi bende güvenemedim. Sizlerden yardım almak istedim
Fotoğrafını da yükleyebilirseniz bilen birisi yardım edecektir diye düşünüyorum. Ama bana da soracak olursanız eğer uçlar tamamen kurudu ve gövdesi bir ihtimal bile olsa kurtarılacak gibiyse budamanız bence de faydalı olacaktır.

doktorunbalkonu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2021, 12:43   #1645
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doktorunbalkonu Mesajı Göster
Fotoğrafını da yükleyebilirseniz bilen birisi yardım edecektir diye düşünüyorum. Ama bana da soracak olursanız eğer uçlar tamamen kurudu ve gövdesi bir ihtimal bile olsa kurtarılacak gibiyse budamanız bence de faydalı olacaktır.
Teşekkürler. Fotoğrafları da yükleyeceğim

Eski 02-04-2021, 07:57   #1646
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Name:  IMG_20210305_105644_resized.jpg
Views: 426
Size:  73.2 KB

Buda bendeki begonvil.ağaç görünümüne daha çabuk geçmek adına, bulduğum bir kenara atılmış bu ağaç şeklideki kuru dala sardırdım.kapalı balkonda sonbahardan beri çiçekli kaldı ve hala çiçekli.inşallah çok yorulmuyordur.

Asia, Muda, kılıçh ve 1 kişi beğendi.
nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2021, 11:52   #1647
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Eklenti 717713

Buda bendeki begonvil.ağaç görünümüne daha çabuk geçmek adına, bulduğum bir kenara atılmış bu ağaç şeklideki kuru dala sardırdım.kapalı balkonda sonbahardan beri çiçekli kaldı ve hala çiçekli.inşallah çok yorulmuyordur.
Ağaca sarma fikrine bayıldım. Ellerinize sağlık sn nanemolla.

nanemolla beğendi.
kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2021, 20:12   #1648
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2021
Merhaba. Bu fotoğrafta görünen begonvilim 4. Yaşına giriyor. Ana gövdede bu renk bir durumla karşılaştım. Sizce normal mi? Yanında giden incecik bir dal daha yeşil görünüyor.

Eklenen Resimler

CanerOzturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2021, 23:33   #1649
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2021
Merhaba çeliklemedeki deneyiminizi paylaşırmısınız lütfen. En azından ölen ağaçlarımızın yerine çelikten köklenenleri koyabiliriz.

Alperen4181 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2021, 23:36   #1650
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi begoonville Mesajı Göster
Merhaba Sayın@keopstr

Öncelikle begonvil çelikleme ile ilgili sorduğum soruya cevabınız için çok teşekkür ederim. 2020 Ekim ayında başlayan Begonvil çelikleme serüvenim hatalarla başlayarak ilk denemede % 0 başarı aldım. Yılmadım bir daha bir daha derken şu anda %90 oranına çıkardım. Begonvil çiçeğini çok seviyorum. Adeta bir BEGONVILMANIAC (begonvil manyağı) oldum. şu anda 50 adet civarında begonvil çeliklerim büyüme sürecinde. Bu seviyeye gelinceye kadar tüm yöntemleri denedim. Amacım para kazanmak değil. Sadece her türden 1 adet olsun yeter. Satın almakla olmuyor. İnanın dikkat ederseniz çok farklı türleri var. Ben işi abarttım akademik olarak kayıtlı türlere kadar araştırdım. Yaptığım araştırmalar (ingilizce) beni şoke etti. gelelim sorunuza. Ağaç olarak bulursam size yollarım. Henüz aşılama işine girmedim.

Saygılarımla
Merhaba
Çelikleme konusunda tecrübenizi paylaşırmısınız lütfen. Kuruyan ağaçların yerine çeliklerden yetişenlerle idare edebiliriz en azından.

Alperen4181 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024