agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni2850Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2015, 22:34   #1231
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeyzey Mesajı Göster
Bende bilemiyorum ki bu konularda malesef ki bilgim yok kaç gündür araştırıyorum resimlere bakıp eşleştirmeye çalışıyorum acaba nedir neyi vardır diye ama işte bu kadar bilgiylede anlaşılmıyor.hasta olan çiçeği diğerlerinden ayırmak gerekli diye okumuştum burada daha önce .ayırdım diğerlerinden. Tek başına duruyor kaç gündür .bir an önce iyleşse keşke
Bence hastalıklı yaprakların örnek alıp zirai ilaç satan yere götürün fotoları gösterin ona göre ilaç alırsınız ben de Hanımeli ciceginin yaprağını gosterdim verilen ilac iyi geldi

zeyzey beğendi.
samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 15:41   #1232
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2015
Alibeykoy fidanlığından almıştım sizce oraya götürsem yardımcı olurlar mı **** eminonu çiçekçilere? Aslında forumumuzda çok bilgili ablalarım abilerim var ama yardımcı olmadılar .uzuldum açıkçası sizede çok teşekkür ederim samur hanım.

samur beğendi.
zeyzey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 18:53   #1233
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Alibeykoy fidanlığından almıştım sizce oraya götürsem yardımcı olurlar mı **** eminonu çiçekçilere? Aslında forumumuzda çok bilgili ablalarım abilerim var ama yardımcı olmadılar .uzuldum açıkçası sizede çok teşekkür ederim samur hanım.
Fazla birşey yapmanıza gerek yok.Hastalıklı yaprakları kopartın.Güneşli bir yere alıp çokta sulamadan devam edin.Yerini de bol güneş alan bir olarak ayarlayın.Yaza doğru kendini toparlar.

samur ve zeyzey beğendi.
kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 18:56   #1234
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
kartal 124'ün dediği gibi hastalıklı yaprakları uzaklaştırın, gerekirse sıkıntılı yerlerden geriye doğru budayın, gelin duvağı budanmaktan hiç rahatsız olmaz. Güneşli yerde dursun, havalar ısınıyor, sizi şaşırtacak derecede hızlı toparlayacak merak etmeyin. En güçlü, en sorunsuz bitkilerdendir, merak etmeyin

samur ve zeyzey beğendi.
MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2015, 20:18   #1235
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Bugün yaprakları yarım litre suya bir tatlı kaşığı oksijenli su karıştırarak sildim. Sanki o beyaz lekelerde azalma oldu gibi.dedikleriniz gibi yaprakları kopartırsam sanırım 10 yaprağı falan kalıcak yerim çok kısıtlı bir alan olduğundan güneşli yere koyarsam eğer diğer çiçeklerin yanına koymam gerek hastalık bulaşır mı?
Son olarak budama konusunda 0 tecrubem var . Malesef daha çok acemiyim

Eski 23-04-2015, 23:28   #1236
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Alıntı:
Bugün yaprakları yarım litre suya bir tatlı kaşığı oksijenli su karıştırarak sildim. Sanki o beyaz lekelerde azalma oldu gibi.dedikleriniz gibi yaprakları kopartırsam sanırım 10 yaprağı falan kalıcak yerim çok kısıtlı bir alan olduğundan güneşli yere koyarsam eğer diğer çiçeklerin yanına koymam gerek hastalık bulaşır mı?
Son olarak budama konusunda 0 tecrubem var . Malesef daha çok acemiyim
İstanbulda begonvilden güneşsiz yerde verim alamazsınız.
Yaprakları aldıktan sonra çıplak kalan dalları üstünde bir göz kalacak şekilde kesin.Ben sadece ana gövde kalacak şekilde tüm yan dallarını buduyorum.Yazın yeniden dal doluyor.

samur ve zeyzey beğendi.
Eski 24-04-2015, 11:49   #1237
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Diğerlerine bulaşacağını sanmam, açıkçası ben hastalık olduğundan bile şüpheliyim, gelin duvağı kolay kolay mantara yakalanmaz. Az yaprak da kalsa önemli değil, çok sorunlu görünen yaprakları kesin, kalanı güneşli bir yere koyun. Hızla toparlar merak etmeyin, yeter ki güneş görsün

samur ve zeyzey beğendi.
MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 13:52   #1238
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 Mesajı Göster
İstanbulda begonvilden güneşsiz yerde verim alamazsınız.
Yaprakları aldıktan sonra çıplak kalan dalları üstünde bir göz kalacak şekilde kesin.Ben sadece ana gövde kalacak şekilde tüm yan dallarını buduyorum.Yazın yeniden dal doluyor.
Dediğiniz gibi güneş alan biryere koydum taşırken baya çiçeği döküldü.yapraklarınıda dediğiniz gibi temizledim .çok teşekkür ediyorum gerçekten çok yardımcı oldunuz

samur beğendi.
Eski 24-04-2015, 13:55   #1239
Ağaçsever

zeyzey's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Diğerlerine bulaşacağını sanmam, açıkçası ben hastalık olduğundan bile şüpheliyim, gelin duvağı kolay kolay mantara yakalanmaz. Az yaprak da kalsa önemli değil, çok sorunlu görünen yaprakları kesin, kalanı güneşli bir yere koyun. Hızla toparlar merak etmeyin, yeter ki güneş görsün
İnşallah dediğiniz gibi hasta falan da değildir güneş alan biryere koyup yapraklarını da temizledim .çok ama çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için

MSaygin ve samur beğendi.
Eski 24-04-2015, 21:47   #1240
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Alıntı:
Dediğiniz gibi güneş alan biryere koydum taşırken baya çiçeği döküldü.yapraklarınıda dediğiniz gibi temizledim .çok teşekkür ediyorum gerçekten çok yardımcı oldunuz
Bu arada normalde bu mevsimde İstanbulda begonvilde zaten çiçek ve yaprak olmaz.Dökülmesi gayet normal.Siz sera koşullarında zoraki çiçeklendirilmiş olarak almışsınız.O çiçekler de yapraklar da İstanbulda bu havalarda dökülecektir.
Benim begonviller ada begonvili dışında yapraksız çubuk gibiler.

samur ve zeyzey beğendi.
Eski 25-04-2015, 14:50   #1241
Yeni Üye

gök's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2013
begonvil

Merhaba, yaklaşık 4 ay önce begonvil almıştım tüm çiçekler zamanla döküldü, sonra dalları baya uzadı fakat şimdi ne çiçek açıyor nede dalları uzuyor yeni yapraklar da çıkmıyor ve bazı yaprakları uçlarından kuruyor acaba niçin böyle oldu?
Evde pencerenin önünde tutuyorum sabah güneş alıyor sadece ve nem sağlasın diye altına bir kaba su koydum.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
gök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2015, 16:44   #1242
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Begonvil açık hava bitkisidir ve bol güneş ister.Oda içinde yaşayabileceğini hiç sanmıyorum.

samur ve kupecim beğendi.
Eski 25-04-2015, 16:48   #1243
Yeni Üye

gök's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2013
Ankara'da yaşıyorum dışarı soğuk diye içeride tuttum kışın, havalarda bir sıcak bir soğuk olduğu için henüz çıkarmadım dışarı

gök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 19:32   #1244
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
2015 begonviller

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2015, 15:58   #1245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2015
Sayın Ahmeter Hocam,
Ben yeni üyeyim,emekliyim ve bahçe ile uğraşmaktan zevk alıyorum.Sizin bahçeye hayranım.Size bir sorum var eski mesajlarınızın birinde koyu mor renkli bir begonvil var çiçekleri de koyu renk bu ada begonvili midir? bir de adaya nezaman gitmemi tavsiye edersiniz? şimdiden teşekkürler

begonvilsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 21:45   #1246
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2012
Hoşgelmişsiniz. Begonvil fevkaledenin fevkinde olmuş.

ahmeter beğendi.
birtanecik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 15:30   #1247
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Pençeremde begonvil

Eklenen Resimler

Eski 18-05-2015, 16:58   #1248
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Beyaz begonvil

Eklenen Resimler

Eski 20-05-2015, 16:25   #1249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Arkadaşlar bodur begonvil....Kışın karda kalıp maalesef bozuldu;ben yinede budayıp terasa çıkardım.Baktım ki dibinden bir filiz vermiş ve orada büyüyor.Acaba diğer kuru yerleri komple budamam mı lazım yoksa böylemi kalsın bilemedim.Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

atolyenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 16:47   #1250
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Bence biraz bekleyin, baktiniz filiz vermiyor yeşil kısmını bulana dek yukardan aşağıya doğru budayın. Ben olsam öyle yapardım.

samur beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 16:53   #1251
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Soğuktan donan 5 yaşında 7 adet begonvilden sonra bu ilaç niyetine vallahi.

Eklenen Resimler

aleydi, efeege, Milla ve 3 kişi beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 10:51   #1252
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2015
Merhaba,

begonvilimin en alt kısmında ufak bir dalı var. muhtemelen yukarı gidecek gücünü birazda olsa alıyordur. Aklımdan geçen bu ufak dalını budamak. Fakat begonvilime zarar vermek istemiyorum. ufak dalda yaprak var sadece, çiçek olmuyor. ortalama 20-30 cm arası var alt dalın uzunluğu. Hatta çelikleme yapabilirmiyim acaba diyorum. Bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Eklenen Resimler

efeege, Milla ve Jakin beğendi.
ismqilctn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 19:54   #1253
Ağaçsever

adesto's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Çelikten begonvil yetiştirmeyi başardım...

İkisi de bir yılda bu hale geldi çok mutluyum...

Eklenen Resimler

adesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 07:53   #1254
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba bence alttaki sürğünün biraz daha büyümesini bekleyip kesmeden dal üzerinde havayi köklendirme çalışması yapabilirsiniz. Belki köklenme ihtimali olabilir.

samur ve ismqilctn beğendi.
dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 19:37   #1255
Ağaçsever

benares's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Begonvil

Bahçemdeki begonvil

Eklenen Resimler

benares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 17:05   #1256
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2015
Bilmiyorum

Herkese Merhaba

İlk mesajım olduğu için tüm doğa severlere selam öncelikle.
Geçen hafta Perşembe günü yaklaşık 2 mt lik bir Begonvil aldım.Ama saksısını beğenmediğim için değiştirmek istedim.Lakin Bu değişiklik esnasında Toprak Çok yumuşak olduğundan Komple alıp diğer saksıya ekerken Kökü hava aldı.2-3 dakika içinde yeni saksısına koyup hemen bolca su verdim.(Gübre vs.de)Tabi yapraklar hemen buruştu.Çiçekleride büzüştü.Bugün pazartesi Yapraklar hala buruşuk ama çiçekleri hafif toparlanır gibi lakin emin değilim.Çok severek aldığım bu çiçeği nasıl kurtarabilirim **** kurtulurmu.Nasıl ne kadar zamanda nekadar su vermek lazım(Normal zamanda az su onu biliyorum)

YArdımlarınız için teşekkür ederim.

Ugurtatari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 07:53   #1257
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba, Begonvilinizi düzeldiğini görene kadar gölge bir yere alınız ve saksı değişiminde gübre ve besin vermeyiniz. Saksı değişimlerinde bitkiler sarsıldığı için ek olarak gübre veya besin verilmesi hasar görmüş olan köklerin dahada hasar görmesini sağlayarak bitkinin ölmesine neden olur. Gölge yerde fazla sulamadan bakıma alın gün içinde 1 kez yapraklarına su püskürtürseniz de su kaybını engellemiş nemlendirmiş olursunuz. Akşam saatlerinde yapmayınız bu seferde başka sorunlara yol acar..
Saksı değişimleri saksı toprağı kuruken yapılır..

ismqilctn ve Ugurtatari beğendi.
dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 18:07   #1258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2015
Merhaba, buradan öğrendiklerime dayanarak nisan ayında adadan üç yaşında begonvil fidanı aldım. Taşımam kolay olsun diye bahçivan bey budama yaptı. Çıkan çelikleride saksıya dikersem tutacağını söyledi. İki tanesini ana fidanın yanına gömdüm kalan on tanesini forumdan öğrendiğim pet şişe yöntemiyle diktim. Pettekiler çok güzel yapraklandılar fakat yirmi günün sonunda petleri açınca birer birer kurudular. Petleri yenilesem kurtarma şansım olurmu? Ana fidan ve yanındaki iki çelik yapraklanmaya devam ediyor, acemi şansı denilen bu olsa gerek.

perintos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 01:25   #1259
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dostca Mesajı Göster
Merhaba bence alttaki sürğünün biraz daha büyümesini bekleyip kesmeden dal üzerinde havayi köklendirme çalışması yapabilirsiniz. Belki köklenme ihtimali olabilir.
Alttaki sürgün biraz cılız. Sürgünü köklendirelim derken ana gövdenin gelişimini yavaşlatmazmıyız. Birde orta kısımda sürgünüm var çelikleme yapılabilir gibi görünüyo. Ben alt sürgünü budayıp, ortadaki sürgünü çelikleme ile çoğaltsam ve parelelinde gövdede güç kazansa diyorum. Aslında ben begonvilim boylansın istiyorum. Yanlara gelişmesinden ziyade boy atsın istiyorum. Bu arada begonvilim sürekli çiçek döküyor birazda o yüzden istiyorum gövdenin güçlenmesini ve gereksiz sürgünleri almayı. Yarın detaylı fotoğraflarını atmaya çalışıcam.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 04-06-2015, 11:25   #1260
Ağaçsever

ismqilctn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dostca Mesajı Göster
ilk fotoğrafta en alttaki sürgünü çektim. görüldüğü gibi en dipte ve çiçek açmıyor. sadece yapraklanma mevcut. an gövdenin gücünü almasındansa budamak daha mantıklı geliyor bana. ince göründüğü için çelikleme yapılmaz gibi geldi bana ama derseniz olur, çelikleme yaparakta değerlendirebilirim aslında.

ikinci gönderdiğim fotoğrafta ise orta kısımdaki sürgün var. iki çiçekli. asıl aklımdan geçen ikinci olay bu sürgünde çok büyük sayılmaz, bu sürgünle birlikte en alttaki sürgünü de budayıp hem gövdeye güç kazandırmak istiyorum, hemde bu sürgünden çelikleme yapmak.

son olarak gönderdiğim fotoğrafta ise begonvilimin bütününü çektim. gördüğünüz gibi ana gövdenin üst noktalarında neredeyse hiç çiçek yok. ama fotoğraftada görüldüğü gibi saol tarafa uzamış uzun bir sürgün var ve bol çiçekli. Ama genelde begonvilim hep çiçek döküyo sanki ana gövdenin bütün gücünü bu harcıyor gibi. ben istiyorum ki begonvilim yayvan olmasından ziyade boyu uzun olsun, yukarıya doğru uzasın. o yüzden yan sürgünleri budamam gerekiyor diye düşünüyorum. yanlışta düşünüyor olabilirim. konunun uzmanı siz arkadaşlar bana yardımcı olur ve yol gösterirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024